آغاز سال اژدها: سال نو قمری چیست
آغاز سال اژدها: سال نو قمری چیست
میلیون‌ها نفر در چین، آسیای شرقی و در سراسر جهان آغاز سال جدید قمری را جشن می‌گیرند.

این یکی از بزرگترین رویدادهای سال برای بسیاری از مردم شرق و جنوب شرق آسیا و نقاط مختلف جهان است.

خانواده‌ها و دوستان دور هم جمع می‌شوند تا مقدار زیادی غذای خوشمزه بخورند، از آتش بازی لذت ببرند و لباس‌های خاصی را به مناسبت این مراسم بپوشند.

این جشن ۱۵ روز طول می کشد و با فستیوال فانوس، به پایان می‌رسد.

در برخی کشورها، کودکان پاکت‌های قرمز حاوی پول به نشانه خوش شانسی هدیه می‌گیرند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، در برخی کشورها، کودکان پاکت‌های قرمز حاوی پول به نشانه خوش شانسی هدیه می‌گیرند

در سنت چینی، مظهر هر سال یکی از ۱۲ حیوان مختلفی است که در فلک‌البروج چینی دیده می‌شود. در سال ۲۰۲۴ سال خرگوش را پشت سر می‌گذاریم و وارد سال اژدها می‌شویم.

آیا سال جدید قمری همان سال نو چینی است؟

اگر چه برخی جوامع هر دو را به جای یکدیگر به کار می‌برند، اما تفاوتی وجود دارد.

عنوان سال جدید چینی، معمولا در اشاره به فستیوال بهار در چین و پیام آور پایان زمستان و آغاز بهار است. این فستیوال یکی از چهار فستیوال سنتی مهم چین است و شروع یک سال جدید در تقویم قمری چین، جشن گرفته می‌شود.

سال نوی چینی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

اما وقتی اشاره به مراسم بخصوصی در سال جدید است، که در آن سنت‌ها و فرهنگ چینی سوژه جشن‌ها است، در اینجا می‌توان عنوان سال جدید چینی را هم به کار برد.

ولی چند کشور درشرق و جنوب شرق آسیا نیز در همین تاریخ آغاز سال نو را جشن می‌گیرند اگر چه این جشن و شادمانی در کشورهای مختلف و فرهنگ‌های متفاوت به نحو دیگری برگزار می‌شود.

سال جدید قمری، اصطلاحی است که جنبه کلی‌تری دارد و شامل تمام جشن‌هایی است که به مناسبت شروع یک سال جدید در گاهشمار قمری، برگزار می‌شود.

در سایر کشورها، اصطلاح سال جدید قمری، به اصطلاح سال جدید چینی یا فستیوال بهار ترجیح داده می‌شود.

با این حال، بسیاری از منتقدان در چین استدلال می‌کنند که این عید ریشه در تقویم قمری چینی (که بر اساس چرخه‌های ماه و زمین است) و تأثیر تاریخی چین بر کشورهای منطقه است.

از این رو انتخاب کلمات می‌تواند بحث انگیز باشد.

سال جدید قمری در چه کشورهایی جشن گرفته می‌شود؟

امسال بیش از یک و نیم میلیارد نفر در سراسر جهان سال نو قمری را جشن می‌گیرند.

سفره سال نو قمری پر از غذاهای ویژه و خوشمزه است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، سفره سال نو قمری پر از غذاهای ویژه و خوشمزه است

بزرگترین جا به جایی سالیانه مردم جهان نیز در همین موقع صورت می‌گیرد چون میلیون‌ها نفر در آستانه سال جدید به راه می‌افتند تا عید را در کنار خانواده و دوستانشان بگذرانند.

در ویتنام این روز، نگوین دان تِت، یا به اختصار تِت خوانده می شود که به معنی اولین صبحِ اولین روز است.

در کره شمالی و جنوبی مردم “سئولال” را جشن می گیرند. این جشن در مغولستان تساگان سر، خوانده می‌شود؛ ولی عده‌ای آن را فستیوال ماه سفید می‌خوانند.

رقص چینی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

به طور معمول در روزهای قبل از سال نو، خانواده‌های چینی به عنوان خانه تکانی بهاری، سرگرم نظافت خانه هایشان می‌شوند. این تمیزکاری به معنی دور کردن بد یُمنی از منزل و آماده کردن اتاق‌ها برای ورود شانس خوب است.

خانواده‌ها و دوستان جمع می‌شوند تا غذاهای بخصوصی از جمله رشته یا نودل، نوعی آبگوشت، کوفته و کیک برنج سال نو یا کیک ترب و ماهی و نارنگی را در کنار هم بخورند، خوراکی‌هایی که به طور سنتی معتقدند در سال جدید خوش شانسی می‌آورد. مردم همچنین از تماشای آتش بازی لذت می‌برند، لباس‌های مخصوص می‌پوشند و به مناسبت عید فانوس‌های قرمز رنگ درخشان آویزان می‌کنند.

همچنین رسم سال جدید قمری این است که برای خوش شانسی و آرزوهای خوب در سالِ پیش رو، به دوستان و خانواده پاکت‌های قرمزی که داخلش پول است می‌دهند.

مراسم و جشنهای سال نو چینی چند روز طول می‌کشد؟

تاریخ آغاز سال جدید با تقویم قمری تعیین می‌شود. رویت دومین هلال ماه تازه پس از طولانی‌ترین شب زمستان (شب یلدا) در ۲۱ دسامبر، که معمولا بین ۲۱ ژانویه و ۲۰ فوریه است.

جشن و شادمانی معمولا ۱۵ روز طول می‌کشد؛ از ظهور ماه نو شروع می‌شود و تا قرص کامل ماه ادامه دارد.

شورای دولتی چین تعطیلات رسمی فستیوال بهاری را از از ۱۰ تا ۱۷ فوریه یعنی ۸ روز تعیین کرده است. شب سال نو چینی در تقویم تعطیلات رسمی گنجانده نشده ولی به کارفرمایان توصیه می‌شود که برای آن روز به کارمندانشان یک روز مرخصی با حقوق بدهند.

ریشه و مبدا سال جدید چینی

گمان می‌رود که تاریخچه سال نو چینی به سلسله شنگ در ۱۴ قرن قبل از میلاد برمی‌گردد و مبدا و سرآغاز آن در اسطوره‌ها و افسانه‌ها دیده می‌شود.

بنا بر اسطوره شناسی چینی، تاریخچه سال جدید چینی با نبرد علیه هیولایی به نام نیان (که در زبان چینی به معنی “سال”) است شروع می‌شود.

فانوس

منبع تصویر، GETTY IMAGES

نیان در اولین روز سال نو برای ترساندن روستائیان از راه می‌رسد ولی آنها کشف کردند که این هیولا از سر و صدای زیاد، نور خیره کننده و رنگ قرمز وحشت دارد.

به همین جهت هر سال ساکنان دهکده‌ها برای ترساندن نیان فانوس قرمز آویزان می‌کنند و از فشفشه و ترقه هم کمک می‌گیرند. با این تدابیر، نیان هرگز دوباره دیده نشده است.

سمبل سال جدید چینی چه حیوانی است؟

طبق سنت چینی هر ماهِ قمری معرف یکی از ۱۲ حیوان مختلف است. بنا بر گاهشماری چینی این ۱۲ حیوان عبارتند از: موش، گاو نر، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، بُز، میمون، خروس، سگ و خوک.

هر یک از این حیوانات با یکی از عناصر پنچگانه- فلز، چوب، آب، آتش و کره زمین مرتبطند. و در چرخه ۱۲ سال، هر سال به یکی از این عناصر اختصاص داده می‌شود.

با شروع سال ۲۰۲۴، سال خرگوش تمام می‌شود و سال اژدهای چوب شروع می‌شود.

سال اژدهای چوب تنها هر ۶۰ سال یک بار اتفاق می‌افتد. نمونه قبلی سال اژدهای چوب سال ۱۹۶۴ و قبل از آن سال ۱۹۰۴ بود.

چینی‌ها معتقدند که کسانی که در یکی از ماه‌ها که با یکی از عناصر پنجگانه همراه است متولد می‌شوند دارای خصوصیات شخصیتی منحصر به فردی هستند که در زندگی آنها تاثیر می‌گذارد.

اژدها پنجمین حیوان در زودیاک چینی است و در فرهنگ چینی نماینده خوش شانسی، قدرت، سلامت و ینگ، عنصر مردانگی است.

دالی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، سالوادور دالی هم در سال اژدهای چوب متولد شده است

شماری از اشخاص مشهوری که در سال اژدها چوب متولد شده اند عبارتند از:

دنگ شیائوپینگ رهبر سابق چین کمونیست (متولد ۲۲ اوت ۱۹۰۴)؛ جک ما، از موسسان گروه علی بابا (۱۰ سپتامبر۱۹۶۴)؛ سالوادور دالی نقاش اسپانیایی (۱۱ مه ۱۹۰۴) و بوریس جانسون نخست وزیر سابق بریتانیا (۱۹ ژوئن ۱۹۶۴).

 

 

رسانه هد هد

آغاز سال اژدها و رسم و رسوم آن

به یمن فرا رسیدن سال اژدها (سال نو قمری) در این مطلب به سنت‌های این جشن، غذاهای رایج در آن و باورهای مردم آسیایی می‌پردازیم.

 

 

در تاریخ ۱۰ فوریه، جوامع آسیایی آمریکایی در سراسر قاره آمریکا سال اژدها را با کارناوال‌های اجتماعی، گردهمایی‌های خانوادگی، رژه‌ها، غذاهای سنتی، آتش بازی و رویدادهای دیگر جشن می‌گیرند. این رویداد در بسیاری از کشورهای آسیایی، جشنی است که در طی چندین روز برگزار می‌شود. در جوامع دیاسپورا، به ویژه در مناطق تحت پوشش این نوع فرهنگ، سال نو قمری با پرشورترین حالت ممکن و با شادی جشن گرفته می‌شود.

آغاز سال اژدها و رسم و رسوم آن

در زودیاک چین، سال ۲۰۲۴ سال اژدها است. کشورهای مختلف در سراسر آسیا سال جدید را به طرق مختلف جشن می‌گیرند و ممکن است از زودیاک متفاوتی نیز پیروی کنند.

سال نو قمری چیست؟

سال نو قمری، که به عنوان جشنواره بهار در چین، تِت در ویتنام و سئولال در کره شناخته می‌شود، یک رویداد بزرگ است که در چندین کشور آسیایی جشن گرفته می‌شود. همچنین به طور گسترده توسط جوامع دیاسپورا (دور از وطن) در سراسر جهان نیز آن را جشن می‌گیرند.

آغاز سال اژدها و رسم و رسوم آن

 

این جشن با اولین ماه جدید در تقویم قمری شروع می‌شود و ۱۵ روز بعد در اولین ماه کامل به پایان می‌رسد. از آنجا که تقویم قمری بر اساس چرخه‌های ماه است، تاریخ تعطیلات هر سال کمی متفاوت است و بین اواخر ژانویه تا اواسط فوریه است.

حیوانات زودیاک چینی کدامند؟

هر سال در طول جشن سال نو قمری، از حیوانی بر اساس زودیاک چینی تقدیر می‌شود امسال نیز سال اژدها می‌باشد. دایره‌ای متشکل از ۱۲ حیوان، موش، گاو، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک، چرخه‌های زمان را اندازه‌گیری می‌کند.

Chinese zodiac

افسانه‌ها حاکی از آن است که خدایی به همه حیوانات اشاره کرد تا قبل از خروج او از زمین با وی خداحافظی کنند و تنها ۱۲ نفر از آنها برای خداحافظی ظاهر شدند. زودیاک ویتنامی کمی متفاوت است، به جای خرگوش، گربه و به جای گاو، گاومیش را گرامی می‌دارد.

برخی از باورها و سنت‌ها در مورد سال نو قمری چیست؟

یکی از افسانه‌های باستانی معروف از «نیان» صحبت می‌کند، این موجود هیولای وحشتناکی است که در روز سال نو با گوشت انسان جشن می‌گرفت. از آنجایی که جانور از رنگ قرمز، صداهای بلند و آتش می‌‎ترسید، مردم اژدهای کاغذی قرمز رنگی را روی درهایشان نصب کردند، فانوس‌های قرمز را تمام شب روشن کردند و ترقه‌هایی را برای ترساندن و فراری دادن هیولا به صدا در آوردند.

سال نو قمری

تا به امروز، جشن سال نو قمری حول مفاهیمی همچون حذف بدشانسی و استقبال از همه چیزهای خوب و موفق بود. قرمز به عنوان یک رنگ خوش شانس برای مردم در سال جدید در نظر گرفته می‌شود. در بسیاری از فرهنگ‌‍های آسیایی، رنگ قرمز نماد خوش شانسی و شادی است. مردم لباس‌های قرمز می‌پوشند، خانه‌های خود را با فانوس‌های کاغذی قرمز تزئین می‌کنند و از پاکت‌های قرمز رنگ برای اهدای عیدی به عزیزان و دوستانشان برای سال جدید استفاده می‌کنند که نماد آرزوهای خوب برای سال آینده است. قمار و بازی‌های سنتی نیز در این زمان در بین مردم رایج است.

Food for Lunar New Year

در این زمان پرستش اجداد گذشته نیز رایج است. بسیاری از خانواده‌های کره‌ای در مراسمی به نام «چاریه» شرکت می‌کنند که در آن اعضای زن خانواده غذا تهیه می‌کنند و اعضای مرد آن را برای اجداد و مردگان  سرو می‌کنند. مرحله آخر این مراسم که «ایمبوک» نام دارد، شامل خوردن غذا و برکت گرفتن از اجداد خود برای سال آینده است. مردم ویتنامی غذاهای سنتی می‌پزند و به نشانه احترام به اجدادشان آنها را در محراب خانه می‌گذارند. برخی از مردم بومی نیز در این زمان از سال، سال نو قمری را جشن می‌گیرند، از جمله اعضای گروه بومی پورپچا مکزیک.

جوامع دیاسپورا سال نو قمری را چگونه جشن می‌گیرند؟

اعضای جامعه آسیایی آمریکایی در سراسر ایالات متحده نیز رژه‌ها، کارناوال‌ها و جشن‌هایی را در سال نو قمری با رقص شیر و اژدها، آتش‌بازی، غذاهای سنتی و نمایش‌های فرهنگی برگزار می‌کنند. علاوه بر تمیز کردن خانه، بسیاری از آنها چیزهای جدیدی مانند مبلمان نو برای خانه خود می‌خرند و با استفاده از ارکیده و دیگر گل‌های رنگارنگ آنها را تزئین می‌کنند.

Lunar New Year 2024 in New York

سال نو قمری نیز توسط برخی از مسیحیان آسیایی آمریکایی به عنوان یک رویداد فرهنگی جشن گرفته می‌شود و توسط چندین اسقف کاتولیک در سراسر ایالات متحده و همچنین کلیساهای دیگر جشن‌ها مربوط به آن برگزار می‌شود.

غذاهای خاص مربوط به جشن سال جدید چیست؟

Lunar New Year 2024 in New York

هر فرهنگ فهرست خاص غذاهای مختص سال جدید خود را دارد، از جمله کوفته‌ها، کیک برنجی، اسپرینگ رول، نارنگی، ماهی و گوشت. در فرهنگ چینی، به عنوان مثال، «changshou mian»  یا «نودل‌های بلند» با آرزوی زندگی طولانی، سالم و شاد خورده می‌شود. در فرهنگ ویتنامی، خوردن «بان چونگ و بانه تت» غذاهای سنتی درست شده از برنج خمیر شده و چسبناک، برای جشن گرفتن سال نو قمری ضروری است. کره‌ای‌ها سال نو را با خوردن tteokguk، یک سوپ آبگوشت که حاوی کیک‌های برنجی ریز است، جشن می‌گیرند.

ما آخرین نسل هستیم»؛ واکنش جوانان چینی به فشار حکومت

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC