شنبه, ۱۲ حوت , ۱۴۰۲
پ
 • شناسه : 6172
 • ۱۹ جدی ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۷
 • 154 بازدید
 • 0 دیدگاه
 • ارسال توسط :
موفقیت داشتن زبان دوم و سوم

یادگیری زبان دوم چه تاثیری بر بهبود عملکرد مغز دارد؟

یادگیری زبان دوم چه تاثیری بر بهبود عملکرد مغز دارد؟
یادگیری زبان دوم چه تاثیری بر بهبود عملکرد مغز دارد؟
اهمیت یادگیری یک زبان جدید را زمانی درک می کنید که در محیطی قرار بگیرید که زبان آن را درک نمی کنید. علاوه بر این، اگر قادر به برقراری ارتباط با افراد از نژادها و فرهنگ های مختلف باشید، احساس غرور خواهید کرد. داشتن زبان دوم و سوم جهانی در کار ، تجارت از و نظر اجتماعی در بین ملت های دیگر تاثیر زیاد در زندگی ما دارد و فضای وسیع تر را برای ما باز می‌کردد

  آکادمی سفیر

امروزه با پیشرفت روزافزون روابط بین الملل و ایجاد دهکده پهناور جهانی، نیاز به یادگیری زبان دوم برای برقراری ارتباط بیش از پیش احساس می شود.

دانستن بیش از یک زبان به معنی دسترسی گسترده به انسان ها و منابع است. افرادی که بیشتر از یک زبان را صحبت می کنند و می خوانند، توانایی ارتباط با انسان های بیشتری را دارند، با فرهنگ های بیشتری آشنا می شوند و بیشتر یاد می گیرند و همچنین تسلط بر زبان دیگر هوش و مهارت افراد را نیز افزایش می دهد.امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته باشد و می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری زوال عقل و آلزایمر را کاهش دهد. تحصیل زبان دوم، حافظه شما را بهبود داده و توجه شما را افزایش می‌دهد. فرایند دو زبانه شدن، مغز شما را ورزش میدهد و شما را برای تمرکز و تقویت مهارت حل مسأله به چالش می‌کشد.

زبان دوم انسان را منطقی تر می کند

دانشجویان دو زبانه معمولا در آزمون‌های استاندارد نسبت به دانشجویان یک زبانه، نمرات بالاتری به دست می‌آورند، به ویژه در حوزه واژگان، ریاضیات و خواندن مطلب. وقتی یاد می‌گیرید از یک زبان به زبان دیگر تغییر دهید، توانایی انجام چند وظیفه را در مغز بهبود می‌بخشید. همچنین مشخص شده است که افراد دو زبانه منطقی‌تر و عاقل تر هستند و مهارت تصمیم گیری در آنها بهتر از دیگران بوده و نسبت به پیرامون خود، آگاه‌تر و تیز‌بین‌تر هستند.

یادگیری زبان دوم، زبان مادری شما را نیز بهبود می‌بخشد، چون مکانیک و ساختار همه زبانها را (نه فقط زبان جدید) یاد می‌گیرید.

زبان دوم مغز را قوی می کند

یادگیری زبان جدید یکی از سخت‌ترین کارهایی است که بر عهده‌ مغز قرار می‌گیرد. با این حال فواید آن به قدری زیاد است که تمام سختی یادگیری را جبران می‌کند. از آنجایی که  هر زبان، سختی خاص خود را دارد، یادگیری آن برای مغز یک تمرین محسوب می‌شود و زمانی که مغز شما در وضعیت تمرین قرار می‌گیرد به مرور زمان قوی‌تر می‌شود. در گذشته باور عمومی، بر این پایه استوار بود که پرورش کودکان در یک خانه‌ی دو زبانه می‌تواند به رشد فکری آن‌ها آسیب بزند.  متخصصان عقیده داشتند که این شرایط می‌تواند مغز کودکان را کاملا گیج کند و زمینه‌ای برای ابتلا به بیماری‌هایی مثل اسکیزوفرنی یا هویت چندگانه بوجود بیاید. ولی دانش انسان در این مورد بیشتر شد و ما بالاخره به این نتیجه رسیدیم که واقعیت برعکس چیزی است که در گذشته باور داشتند. یادگیری زبان دوم یکی از بهترین روش‌های عملی برای بالا بردن ذکاوت و تیزهوشی است. همچنین می‌تواند از مغز شما در برابر کهولت سن محافظت کند به طور کلی  میتوان گفت ، دو زبانه بودن نقش بسزایی در بهبود مهارت‌های فردی و عملکرد کلی مغز دارد.

    مجله آموزشی  Hi Talki

چگونه یادگیری یک زبان جدید مغز ما را تغییر می دهد؟

۳.۸
(۴۴)

مردم به دلایل مختلف، برای کار یا تحصیل در کشور دیگر، مهاجرت و زندگی به خارج از کشور یا صرفاً برای لذت، زبان جدیدی را یاد می گیرند. صرف نظر از انگیزه، بسیاری از زبان آموزان متوجه می شوند که تجربه مطالعه یک زبان جدید زندگی آنها را به طور چشمگیری دگرگون کرده است. اما می دانستید که یادگیری یک زبان جدید مغز شما را حتی در سطح فیزیکی خود تغییر می دهد؟

 

در ادامه می‌خوانید:

 

از آنجایی که مراکز زبان در مغز بسیار انعطاف‌پذیر هستند، یادگیری زبان دوم می‌تواند بخش‌های جدیدی از ذهن شما را توسعه دهد و توانایی طبیعی مغز شما را برای تمرکز تقویت کند.

افراد دوزبانه که از دوران کودکی دو زبان را یاد گرفته‌اند، دهه ها توسط دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. آنها مشتاق درک این هستند که چگونه صحبت کردن به دو زبان روان بر افراد در سطح شناختی تأثیر می‌گذارد و با ظهور فناوری MRI، محققان می‌توانند تفاوت های بین مغز افرادی که تک زبانه هستند و آنهایی که دو یا چند زبان می‌دانند را به وضوح دیده و بررسی کنند.

 

اثر یادگیری زبان جدید بر مغز و ساختار آن 🧠

ماده سفید و خاکستری مغزمغز ما از دو قسمت ماده سفید درون مغز و ماده خاکستری قشرمغز ساخته شده است:
بخش خاکستری که مملو از سلول‌ها و رشته‌های عصبی است که برای پردازش اطلاعات طراحی شده‌اند و مسئول رشد و مهارت و یادگیری هستند. در اسکن مغز افراد دو زبانه این بخش متراکم‌تر دیده می‌شود و بخش سفید که مسئول ارتباط بین نورون‌های درون مغز است، مسئول برقراری ارتباط با سایر قسمت‌های نیمکره و نیز ارتباط با نیمکره مقابل است و در افرادی که به دو زبان صحبت می‌کنند نیز این ارتباطات بیشتر شکل گرفته شده‌اند.

همچنین مغز انسان از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده که هر کدام وظایف خاص خود را دارند. هر دو نیمکره هم دارای بخش سفید در درون و بخش خاکستری در بیرون است.

دوزبانه بودن باعث بهبود ارتباطات بین دو نیمکره شده و اطلاعات سریعتر در شبکه مغزی رد و بدل می‌شوند. بعد از دوران کودکی معمولا ارتباط دو نیمکره محدود شده و فقط در وظایفی که هماهنگی لازم دارند این ارتباط برقرار می‌شود اما در دوران کودکی به دلیل تکامل دو نیمکره مغزی این ارتباط هنوز به صورت کاملا دو طرفه می‌باشد پس بهترین زمان برای یادگیری زبان دوم دوران کودکی است.

بیشتر بخوانید: مزایای یاد گرفتن یک زبان جدید چیست؟

اما این بدان معنا نیست که در بزرگسالی نتوان زبان جدیدی را یاد گرفت. از آنجایی که مراکز یادگیری زبان در مغز بسیار انعطاف پذیر هستند، یادگیری زبان دوم می‌تواند بخش‌های جدیدی از ذهن شما را فعال کرده و توانایی طبیعی مغز شما را برای تمرکز بیشتر تقویت کند. وقتی زبان جدیدی را یاد می‌گیرید، مغز شما به طور خودکار، راهی برای یادگیری بهتر پیدا می‌کند.

 حدود ۹۰ درصد استفاده از توانمندی زبان مادری در قسمت نیمکره چپ مغز انجام می‌شود اما یادگیری زبان جدید ارتباطات بین دو نیمکره را مجدد برقرار کرده و تعداد سلول‌های خاکستری مغز را که مسئول یادگیری هستند را افزایش می‌دهد.

مقایسه قسمت های مربوط به یادگیری در مغز انسان

 

چگونه یادگیری زبان مهارت‌های مغز را بالا می‌برد؟

 

۱- بالا بردن سطح هوشی

رشد مغز تنها به دوران کودکی برنمی‌گردد، بلکه در بزرگسالی هم امکان رشد و پرورش آن وجود دارد و با یادگیری یک زبان جدید همچنان به مغز دستور می‌رسد که باید فعالیت خود را بالا برده و توان بخاطرسپاری را افزایش دهد.

تحقیقات نشان داده که جدا از کودکان، افرادی که حتی در بزرگسالی زبانی غیر از زبان مادری خود یاد می‌گیرند قدرت تجزیه تحلیل‌های سریع‌تری دارند و در بیشتر موارد بعضا باهوش‌تراز بقیه هستند. پس یادگیری زبان جدید مهارت‌های تفکری و حافظه‌ای افراد را افزایش می‌دهد و چون مغز ما بسیار انعطاف پذیر است، یادگیری زبان دوم می‌تواند بخش‌های جدیدی از مغز ما را رشد داده و توانایی طبیعی مغز را تقویت کند.

بیشتر بخوانید: تربیت کودک دو زبانه

 

۲- کاهش روند زوال عقل

در بیماری فراموشی یا همان آلزایمر معروف، قدرت بخاطر سپاری و یادآوری در مغز تحلیل می‌رود.

وقتی برای مدتی از ماهیچه‌هایتان استفاده نکنید در طول زمان ضعیف شده و کم کم تحلیل می‌روند این اتفاق برای مغز هم می‌افتد. وقتی یادگیری را متوقف می‌کنید، ارتباطات عصبی ضعیف شده و منجر به فراموشی یا همان زوال عقل می‌گردد. یادگیری زبان دوم یکی از بهترین روش‌های عملی برای بالا بردن حافظه و تقویت مغز شماست. هنگامی که مغز شما در موقعیت تمرین و تکرار قرار می‌گیرد با گذشت زمان قوی‌تر خواهد شد و این درست مانند بردن مغز به باشگاه ورزشی است.

طبق اخرین تحقیقات افراد دو زبانه ، به طور متوسط چهار سال و نیم دیرتر از افراد یک زبانه، به زوال عقل مبتلا می‌شوند، این امر نشان می‌دهد که دوزبانه بودن تاثیر عمیقی بر ساختارها و فرایندهای عصبی دارد.

دانستن یک زبان خارجی می‌تواند احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های آلزایمر و زوال‌ عقل را ۴ تا ۵ سال به تاخیر بیندازد. کسانی که به بیش از دو زبان صحبت می‌کنند ممکن است با ریسک کمتری در ارتباط با چنین مشکلاتی قرار بگیرند چند زبانه بودن مانند یک محافظ بر مغز و حافظه عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید: بررسی باورهای غلط در مورد یادگیری یک زبان جدید!

مثال:
تصور کنید که همیشه یک مسیر را برای رسیدن به محل کار انتخاب می‌کنید. سپس یک روز، جاده بر اثر سیل از بین می‌رود. حالا چه می‌کنید؟ اگر مسیر خود را در طول سال‌ها تغییر می‌دادید، از قبل گزینه‌هایی در ذهن داشتید و قبل از اینکه کسی متوجه تاخیرتان شود می‌توانستید به سر کار برسید برای مغز هم همین اتفاق می‌افتد یادگیری زبان جدید راه‌های جدیدی در مغز ایجاد می‌کند.

با یادگیری یک زبان جدید مغز ما مثل یک کامپیوتر به سیستم عامل دو کاره تبدیل می‌شود. یعنی مثل کامپیوتری با دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز! مغز شما قدرت انجام چند کار به صورت همزمان را پیدا خواهد کرد.

 

پیشنهاد ویژه

کلی

۳- تقویت شناخت

یادگیری زبان دوم در میانسالی نیز به معنی آن است که مغز فعالیت بیشتری انجام دهد تا زبان جدید را بپذیرد اما نکته حائز اهمیت تکرار و ادامه یادگیری است بطوری که هر روز مطالعه داشته باشیم و مغز را به چالش بکشیم.

در واقع یادگیری زبان جدید یک بازسازی مغز است که به آن اجازه می‌دهد کارآمدتر شود.

یادآوری و شناسایی امور روزانه و حتی افراد، در زندگی یک فرد دو زبانه با یک ذهن فعال بسیار راحت‌تر صورت می‌گیرد.

 

۴- انعطاف پذیری بیشتر مغز

با یادگیری یک زبان جدید، در حال یادگیری یک فرهنگ جدید هم هستید. این به خودی خود به شما در تصورتان از دنیا و پیدا کردن نقطه نظرهای جدید تاثیر خواهد گذاشت و به قولی فکر شما را باز می‌کند.

داشتن یک ذهن باز و گسترده از تعامل و دانستن تفاوت با دیگران نشات می‌گیرد. برای دانستن این تفاوت‌ها و راه‌حل‌های گوناگون برای حل یک مشکل در فرهنگ‌های مختلف، بهترین راه یاد گرفتن زبان جدید است.

وقتی زبان جدیدی می‌آموزیم تعامل بیشتری با افرادی خواهیم داشت که فرهنگ و رسوم دیگری دارند پس مغز شما یاد خواهد گرفت که بر روی افکار و رفتار دیگران تمرکز کرده و آنها را پردازش کند سپس با افکار خودتان در هم آمیزد و رفتار و منش جدیدی به شما تحویل دهد.

شاید برایتان جالب باشد: نقش ارتباطات در یادگیری زبان

۵- افزایش تمرکز

افراد دو زبانه کنترل بیشتری روی توجه و تمرکز خود دارند و می‌توانند عوامل حواس‌پرتی را از بین ببرند. آن‌ها راحت‌تر روی وظیفه‌ای که دارند، تمرکز می‌کنند.

دانش آموزان دوزبانه بهتر از کسانی که فقط به یک زبان صحبت می‌کنند تمرکز دارند و بیشتر بر روی مطالبی که یاد می‌گیرند تمرکز می‌کنند.

 

۶- افزایش سرعت فکر کردن

معمولا دو زبانه‌ها خیلی سریع‌تر فکر می‌کنند و خیلی سر‌یعتر هم به نتیجه می‌رسند. یادگیری زبان باعث برانگیختگی همزمان نورون‌های موجود در مغز شده و بر ساختار ماده‌ خاکستری و سفید تأثیر می‌گذارد. دوزبانه بودن باعث افزایش مدیریت مغز می‌شود بطوری که مغز حجم زیادی از اطلاعاتی که در ثانیه وارد آن می‌شود را کنترل کرده و خیلی سریع پردازش می‌کند و به شما کمک می‌کند روی موضوع مهم‌تر تمرکز کنید و خود موارد انحرافی را حذف می‌کند.

 

۷- افزایش سایز مغز

یادگیری یک زبان جدید باعث افزایش قشر مغز می‌شود ( قشر مغز از مناطقی است که یادگیری و حافظه به آن مربوط است) با انجام هر نوع فعالیتی به صورت تمرین روزانه عضو و عضله درگیر، رشد خواهد کرد.

برای مغز هم یاد گیری زبان جدید مثل یک فعالیت ورزشی باعث می‌شود مناطق مغزی درگیر، بیشتر شده و بر روی هر دو ماده خاکستری و سفید مغز تاثیر مثبت بگذارد.

برای رسیدن به چنین عملکردی از مغزتان می‌توانید خود را با یادگیری یک زبان جدید به چالش بکشانید. به این منظور می‌توانید در کلاس خصوصی زبان شرکت کنید.

 

سخن پایانی

یادگیری یک زبان جدید مهارت ارزشمندی است که تا آخر عمر با شما خواهد ماند. اثرات مثبت آن بر روی نورون‌های عصبی در هر سنی ثابت شده است و نشان می‌دهد که مهم نیست چند سال دارید، می‌توانید در هر زمانی یادگیری را آغاز کنید و از فواید آن استفاده کنید. یادگیری یک زبان جدید بهترین دارویی است که هرکسی می‌تواند برای خود استعمال کند تا فعالیت مغز خود را افزایش دهد و مانع از پیری مغز شود.

شما چگونه مغز خود را ورزش می‌دهید؟ ⚽🧠

چرا یادگیری زبان دوم مهم است؟

18اردیبهشت

آموزشگاه زبان همکلام

چرا یادگیری زبان دوم مهم است؟

یادگیری زبان دوم – و حتی بیشتر – نه تنها سودآور بلکه ضروری است. یادگیری زبان برای دانشجویان بین المللی که در خارج از کشور تحصیل می کنند ضرورت دارد. یادگیری زبان ممکن است دشوار به نظر برسد، اما با در دسترس بودن سایت ها و برنامه های آموزشی آنلاین، به راحتی می توانید زبان های بیشتری یاد بگیرید.

اهمیت یادگیری یک زبان جدید را زمانی درک می کنید که در محیطی قرار بگیرید که زبان آن را درک نمی کنید. علاوه بر این، اگر قادر به برقراری ارتباط با افراد از نژادها و فرهنگ های مختلف باشید، احساس غرور خواهید کرد.

دلایل نیاز به یادگیری زبان دوم بیشمار هستند اما در ادامه به بیست مورد از مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

مزایای یادگیری زبان دوم

در زیر به برخی از مزایای یادگیری زبان دوم اشاره خواهیم کرد.

1. افزایش فرصت های شغلی

آیا تا به حال با آگهی استخدامی برخورد کرده اید که به طور خاص به آشنایی با یک زبان خاص اشاره کرده باشد؟ بله، تعداد زیادی از آگهی ها بدنبال افرادی هستند که با زبان های خاصی آشنایی دارند، به خصوص اگر بدنبال شغلی در خارج از کشور باشید. یادگیری زبان دوم دنیایی از فرصت های شغلی را به روی شما می گشاید.

جهان به سرعت در حال تغییر است و تعداد بیشتری از شرکت ها بدنبال افتتاح شعب خود در اقصی نقاط جهان هستند. اگر می خواهید در چنین شرکت هایی مشغول به کار شوید باید ذهنیت جهانی داشته باشید. حتی در شرکت هایی داخلی نیز، توانایی صحبت کردن به زبان دوم ممکن است همان چیزی باشد که یک موقعیت شغلی را برای شما تضمین می کند.

2.  تقویت مغز

یادگیری یک زبان جدید فرآیندی کاملا پیچیده است. یک سیستم کاملا پیچیده و جدید که شامل قوانین، ساختارها و واژگان است. بنابراین مغز شما باید بیشتر کار کند و با پیچیدگی درک و جذب الگوهای جدید کنار بیاید.

به تدریج، مغز شما شروع به درک معنای جدید کلمات و کمک به برقراری ارتباط می کند، شما مهارت های تفکر شناختی و حل مسئله را پیدا می کنید. این مهارت ها هم از نظر شخصی و هم از نظر شغلی مفید هستند.

3.  بهبود حافظه

یادگیری زبان دوم به معنای برقراری ارتباط به زبان های مختلف است. اگر به یک زبان تعامل نداشته باشید نمی توانید آن را یاد بگیرید. بنابراین، در یادگیری یک زبان دیگر در واقع در حال تمرین حافظه خود هستید. دلیل این امر این است که حافظه شما اکنون اطلاعات بیشتری دارد و به طور منظم و بر اساس تقاضای سریع آن را به شما ارائه می دهد.

یادگیری یک زبان جدید علاوه بر آشنایی با واژگان و قوانین جدید به توانایی یادآوری و به کارگیری دانش نیز نیاز دارد. استفاده از این زبان جدید به صورت روزانه مانند این است که مغز خود را به باشگاه ببرید. چند زبانه بودن باعث می شود نام ها، جهت ها، آمار و ارقام را سریع تر به یاد بیاورید.

 

4.  بهبود توانایی انجام چند کار به صورت همزمان

با درخواست اطلاعات به زبان های مختلف و جابجایی بین زبان ها، مغز خود را چند وظیفه ای می کنید. برخی از افراد از این به عنوان دستکاری ذهنی یاد می کنند. از آنجا که مغز افراد دو زبانه برای جابجایی بین زبان ها و استفاده از آنها مورد استفاده قرار می گیرد، این افراد برای فعالیتهایی که به توانایی ذهنی بالا نیاز دارند مناسب ترند. مانند ویرایش اطلاعات بی ربط و تمرکز روی اطلاعات مهم.

طبق مطالعه ای از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، افراد چند زبانه در اولویت بندی کارها و کار همزمان روی چند پروژه بهتر هستند.

5.  بهبود عملکرد در سایر زمینه های علمی

یادگیری زبان دوم منجر به مهارت های شناختی بهتر می شود. در نتیجه از آنجا که دانشجویان دو زبانه نسبت به همکلاسی های خود در تمرکز و انجام چند کار به صورت همزمان موفق تر هستند، آمادگی این را دارند که در آزمون های استاندارد بهتر عمل کنند. آنها در ریاضیات، خواندن و واژگان و همچنین سایر کارهای مربوط به حل مسئله عالی عمل می کنند.

6.  ایجاد فرصت آشنایی با افراد جدید

اگر تمایل دارید با افراد جدید ملاقات کرده و با آنها تعامل داشته باشید، باید یادگیری یک زبان جدید را در اولویت قرار دهید. وقتی زبان جدیدی یاد می گیرید، فرصت بیشتری برای معاشرت با افراد مختلف خواهید داشت. به عنوان مثال، می توانید در محیط یادگیری دوستان جدید پیدا می کنید. اگر از کلاس های گروهی استفاده نمی کنید، می توانید افراد را به صورت آنلاین ملاقات کنید. وقتی با دیگران به زبان مادری شان صحبت می کنید با شما ارتباط بهتری برقرار خواهند کرد.

7.  کمک به یادگیری زبان های دیگر

وقتی با موفقیت زبان دوم خود را یاد می گیرید، یادگیری زبان های دیگر برای شما آسان تر خواهد بود. تکنیک هایی که برای یادگیری زبان دوم استفاده کردید قابل تعمیم به زبان های دیگر نیز هستند. با بهبود روند شناختی، توانایی یادگیری زبان نیز افزایش می یابد.

مغز شما می آموزد که تکنیک های یادگیری زبان را شناسایی کرده و آنها را تجزیه کند. پس از یادگیری یک زبان، مغز شما به خودی خود متوجه می شود که ساختار زبان های مختلف چگونه است.

8.  افزایش اعتماد به نفس

در زمان یادگیری یک زبان جدید قطعا مرتکب اشتباهاتی خواهید شد. این اشتباهات در فرآیند یادگیری تاثیر مثبتی دارند. هرچه افراد بیشتر بخاطر اشتباهاتتان به شما بخندند، تلاش شما برای بهتر شدن افزایش می یابد. بنابراین فرصت بیشتری برای آزمایش مهارت های جدید زبانی خود خواهید داشت. در نتیجه با خارج شدن از منطقه راحتی خود به موفقیت دست پیدا خواهید کرد.

9. ضروری شدن یادگیری زبان های خارجی

جهان همیشه در حال ترقی و پیشرفت است . امروزه همه کارها در مقیاس جهانی انجام می شوند. اگر می خواهید رقابت مطلوبی داشته باشید یا با مخاطبان بیشتری تماس برقرار کنید، نمی توانید یک زبانه باقی بمانید. دو زبانه شدن ضروری تر از قبل شده است. وقتی می توانید به بیش از یک زبان صحبت کنید علاوه بر احساس غرور و افتخار تأیید می کنید که هنوز در جامعه جهانی مطرح هستید.

10.  گسترش فرصت های سفر

هیچ چیزی بیش از توانایی برقراری ارتباط به زبان های مهم دنیا، عطش شما برای ماجراجویی در کشورهای مختلف را افزایش نمی دهد. برای مثال، وقتی یاد می گیرید اسپانیایی صحبت کنید، دوست دارید به بیش از 20 کشور اسپانیایی زبان موجود در جهان سفر کنید.

 

11. بهبود زبان اول

وقتی زبان جدیدی یاد می گیرید، نسبت به پیچیدگی های زبان خود آگاهی بیشتری پیدا می کنید. این یک مقایسه طبیعی است که از چند زبانه بودن حاصل می شود. شما شروع به بررسی تفاوت زبان خود با زبان دیگر می کنید. به طور خودکار، وقتی به زبان دوم خود جمله می سازید، آن را به زبان مادری تان ترجمه می کنید. بنابراین درک بهتری از زبان خود بدست می آورید.

12.  افزایش درک شما از جهان

همه ما تشنه شناخت دنیایی هستیم که در آن زندگی می کنیم. این دلیل همه مطالعات ما است. ما به آنچه در مورد کشورخود می دانیم راضی نیستیم و بدون اطلاع از مسائل سایر کشورها، احساس می کنیم دانش مان کافی نیست. در همین حال، آنچه می توانیم در مورد کشورهای دیگر بدانیم محدود به زبان می شود.

بنابراین، وقتی زبان جدیدی را یاد می گیریم، در واقع یک گام به سمت شناخت جهان برمی داریم. با یادگیری یک زبان به کتاب ها، فیلم ها، برنامه های تلویزیونی و روزنامه های آن دسترسی خواهیم داشت و این یعنی کسب بینش واقعی در مورد تاریخ و فرهنگ آن ملت.

13. تجربه فرهنگ های جدید

همانطور که زبان ها متفاوت هستند، فرهنگ ها نیز با هم تفاوت دارند. مردم سراسر دنیا چگونه زندگی می کنند؟ چگونه رفتار می کنند؟ ارزش های آنها چیست؟ اینها سوالاتی هستند که ذهن کنجکاو ما به طور طبیعی درگیر آنها می شود. ما می خواهیم فراتر از خود و مردم خود مردم دیگر و فرهنگ آنها را نیز بشناسیم. وقتی زبان جدیدی را می آموزیم، فرهنگ افرادی که به آن زبان صحبت می کنند را بهتر درک خواهیم کرد. زبان، جنبه ای از فرهنگ است.

وقتی می توانید به زبان دیگر کشورها بخوانید، بنویسید و ارتباط برقرار کنید، شناخت عمیق تری از تاریخ، موسیقی، مد و ادبیات آنها پیدا خواهید کرد.

14.  کسب یک موفقیت بزرگ

وقتی چیز جدیدی یاد می گیریم، احساس می کنیم کار بزرگی انجام داده ایم. با یادگیری زبان دوم نیز چنین احساسی خواهید داشت. از آنجا که تسلط بر زبان دوم آسان نیست و هر کسی از عهده آن بر نمی آید، می توانید به دانش جدید خود افتخار کنید. بعلاوه، می توانید آن را بعنوان یک مهارت ارزشمند به CV خود اضافه کنید، مهارت مورد علاقه کارفرمایان! همچنین، حس موفقیتی که از تسلط بر یک زبان جدید به دست می آورید، شما را به یادگیری زبان های دیگر تشویق می کند.

15. تقویت مهارت تصمیم گیری

مزایای تسلط بر یک زبان جدید فراتر از مواردی است که به چشم می بینید. بعضی اوقات، به دلیل تداخل احساساتمان، اشتباه تصمیم می گیریم یا حتی تصمیم نمی گیریم. با ایجاد تعادل بین احساسات وعقلانیت، تصمیمات بهتری اتخاذ خواهیم کرد. یادگیری یک زبان خارجی با تصمیم گیری بهتر در ارتباط است.

محققان دانشگاه پمپئو فابرا در بارسلون از رابطه بین کنترل احساسات و تسلط بر یک زبان خارجی پشتیبانی می کنند. مطالعات آنها نشان می دهد که استفاده از یک زبان خارجی باعث کارایی بیشتر افراد می شود که در نتیجه منجر به تصمیم گیری بهتر می شود.

16.  بهبود مهارت های شبکه

شبکه سازی تجاری بخشی حیاتی از دنیای تجارت امروز است. وقتی با دیگران ارتباط برقرار می کنید به موفقیت بیشتری می رسید. با این حال، زبان می تواند به عنوان یک مانع، گسترش شبکه شما را محدود کند. اگر بتوانید به زبان مادری کسی با او ارتباط برقرار کنید، از فرهنگ وی نیز آگاهی بیشتری پیدا خواهید کرد.

در نتیجه، در مقابل نظرات و ارزش های فرد مورد نظر انعطاف پذیرتر خواهید بود. به این ترتیب برقراری ارتباط خوب و مسالمت آمیز با گروه های مختلف مردم برایتان آسان تر می شود.

 

17.  بزرگ شدن مغز

ممکن است خنده دار باشد، اما وقتی دو زبانه می شوید مغزتان هم بزرگتر می شود. در واقع وقتی بیش از یک زبان را می فهمید، ممکن است ماده خاکستری بیشتری در مغز خود داشته باشید.

در گذشته مردم بر این باور بودند که دو زبانه بودن باعث کندی پیشرفت زبانی در کودکان می شود. اما تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون خلاف این را ثابت کرده است. در واقع، افراد دو زبانه در مقایسه با تک زبانه ها در وظایفی که نیاز به توجه، تمرکز و حافظه کوتاه مدت دارند بهتر عمل می کنند.

18. کاهش خطر ابتلا به آلزایمر

دمانس و آلزایمر بیماری های وابسته به سن هستند و ممکن است برای برخی اجتناب ناپذیر باشند. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که صحبت کردن به دو زبان به نوع خاصی از آموزش مغز نیاز دارد. همچنین، جابجایی بین دو زبان نیاز به نوع خاصی از توجه دارد و این ها می توانند از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کنند.

به گفته محققان ، تصور می شود صحبت کردن به بیش از یک زبان منجر به رشد بهتر مناطقی از مغز می شود که عهده دار عملکردهای اجرایی هستند که می توانند به جلوگیری از شروع زوال عقل کمک کنند.

19. در دست گرفتن ابتکار عمل در مناطق توریستی

وقتی زبان مکانی را که بازدید می کنید درک می کنید، راحت تر می توانید با فرهنگ آن ارتباط برقرار کنید. برای مثال لباس آنها را بپوشید و مانند آنها رفتار کنید. این امر خصوصا در مکان هایی که توریست ها طعمه کلاهبرداران می شوند بسیار مفید است و در مجموع بازدید شما را هیجان انگیزتر می کند و طبیعتا شما را به یافتن دوستان جدید سوق می دهد.

20.  افزایش خلاقیت

عمق دانش همراه با تسلط بر یک زبان جدید باعث افزایش خلاقیت شما می شود. با تلفیق زبان خود با زبان دوم، متوجه خواهید شد که می توانید خلاقیت بیشتری داشته باشید. همچنین، وقتی نمی توانید کلمه اصلی را به خاطر بیاورید، ممکن است به دنبال کلمات جایگزین بگردید. این امر باعث افزایش خلاقیت شما شده و باعث می شود کلمات و عبارات جدید را تجربه کنید. همچنین عادت خواهید کرد که خارج از چارچوب فکر کنید و با جستجوی گزینه های جایگزین به دنبال راه حل مشکلات پیچیده باشید.

(بر گرفته از سایت چرب زبان)

کتابخانه بند کفش (ShoeLace) و مزایای آن
امیرحسین باقری قلعه باباخانی

 • گروه آموزشی نبراس
 • ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
 • مقاله ها

چرا یادگیری زبان دوم مهم است؟

در دنیای امروز، یادگیری زبان دوم و حتی بیشتر نه تنها میتونه برای ما منفعت داشته باشه بلکه یک امر نسبتا ضروری محسوب میشه. وقتی در محیطی قرار میگیرین که نمیتونین به زبان اونها صحبت کنین، دلیل یادگیری زبان دوم رو بیشتر درک می کنین. علاوه بر این اگه شما به واسطه یاد داشتن یک زبان با مردم، فرهنگ ها و نژادهای مختلف ارتباط بگیرین، احساس غرور می کنین. حالا که شبکه های اجتماعی تا این حد رشد کردن و آموزش های زیادی در  سطح اینترنت وجود داره مسیر یادگیری برای شما راحت تر از قبل شده و میتونین با دنبال کردن صفحات و سایت های آموزش زبان،( مثل صفحه آموزش زبان عربی نبراس) یک شروع عالی و پر قدرت رو برای یادگیری زبان دوم تجربه کنین. در ادامه این نوشتار ۱۰ دلیل برای یادگیری زبان دوم رو باهم بررسی می کنیم. 

۱) افزایش فرصت های شغلی 
تا حالا شده با آگهی های استخدامی مواجه شده باشین که به طور خاص به یادداشتن یک زبان خارجی اشاره کرده باشن؟ بله، تعداد زیادی از آگهی ها به دنبال افرادی هستن که با زبان های خارجی مثل زبان عربی آشنایی داشته باشن. مخصوصا اگر شما دنبال یک شغل در خارج از کشور هستین، یادگیری زبان دوم دنیایی از فرصت های شغلی رو برای شما به وجود میاره.

2) تقویت مغز 
یادگیری یک زبان جدید یک فرایند پیچیده محسوب میشه، یک سیستم کاملا پیچیده و جدید که شامل یکسری قوانین، ساختارها و لغت ها است. بنابر این مغز شما باید فعالیت بیشتری داشته باشه و الگوهای زبانی جدیدی رو درک کنه. به تدریج مغز شما شروع به درک معنای جدید کلمات و کمک به برقراری ارتباط می کنه، این باعث میشه در مهارت های شناختی و حل مسئله هم رشد خوبی داشته باشین. مثلا در دیکشنری نبراس قسمتی وجود داره که مغز شما در قالب بازی کلمات، درگیر لغات مختلفی میشه و باید مکانیزمی رو طراحی کنه تا در کمترین زمان به پاسخ درست برسه. 

3) بهبود حافظه
یادگیری یک زبان جدید علاوه بر آشنایی با واژگان و قوانین جدید به توانایی یادآوری و به کارگیری آموخته ها هم نیاز داره. استفاده از یک زبان جدید اون هم به صورت روزانه مثل این میمونه که ذهنتون رو به باشگاه ببرین! چند زبانه بودن باعث میشه نام ها، جهت ها و آمار و ارقام رو راحت تر به یاد بیارین. 

4) بهبود توانایی انجام چندکار به صورت همزمان 
معمولا افراد چند زبانه توی اولویت بندی کارها و کار همزمان روی چند پروژه بهتر عمل میکنن. با درخواست اطلاعات به زبان های مختلف و جا به جایی بین زبان ها مغز خودتون رو چند وظیفه ای می کنین. از اونجایی که مغز افراد دو زبانه، برای جا به جایی بین زبان ها و به کارگیری اونها مورد استفاده قرار میگیره، معمولا برای فعالیت هایی که به توانایی ذهنی بالایی نیاز دارن مناسب تر هستن. 

5) ایجاد فرصت آشنایی با افراد جدید 
اگر تمایل دارین با افراد جدید تعامل داشته باشین و با اونها ملاقات کنین، باید یادگیری یک زبان جدید رو در اولویت قرار بدین. وقتی با افراد به زبان مادری شون صحبت کنین با شما ارتباط بهتری می گیرن و این عامل هم باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شما میشه و هم میتونه زمینه ارتباطات تجاری برای شما فراهم کنه. 

6) افزایش اعتماد به نفس 
قطعا در زمان یادگیری زبان جدید دچار یکسری اشتباهات می شین اما این اشتباهات میتونه به نفع شما تموم بشه. هر چقدر افراد به خاطر اشتباهاتتون به شما بخندن، تلاش تون برای بهتر شدن افزایش پیدا میکنه، بنا بر این فرصت بیشتری برای آزمایش مهارت های زبانی خودتون در اختیار دارین. از دایره راحتی خودتون خارج بشین و این نکته رو فراموش نکنین که آدم ها زمانی موفق میشن که اعتماد به نفس اونها تغییر میکنه و بهتر میشه. 

7) ضروری شدن یادگیری زبان های خارجی 
جهان، همیشه در حال پیشرفت و رشد کردنه! همه کارها در مقیاس جهانی انجام میشن، اگر میخواین از قافله عقب نمونین و با مخاطبان بیشتری ارتباط برقرار کنین، نمی تونین یک زبانه باقی بمونین. دو زبانه شدن ضروری تر از قبل شده، وقتی می تونین با بیش از یک زبان صحبت کنین علاوه بر احساس غرور و افتخار تاکید می کنین که هنوز در جامعه جهانی مطرح هستین.

8) گسترش فرصت های سفر 
هیچ عاملی بیشتر از توانایی صحبت کردن به زبان های زنده دنیا، عطش شما برای ماجرا جویی در کشورهای مختلف رو افزایش نمیده.مثلا وقتی به مکالمه عربی مسلط شده باشین، سفر به کشورهای عربی برای شما لذت و معنای دیگه ای پیدا میکنه. 

9) بهبود زبان اول
وقتی زبان جدید یاد میگیرین، پیچیدگی های زبان مادری خودتون رو بهتر درک می کنین. این یک مقایسه طبیعی است که از چند زبانه بودن بدست میاد. شما به طور خودکار تفاوت های زبان دوم و زبان مادری تون رو بررسی می کنین، و وقتی به زبان دوم جمله سازی می کنین، اون رو به زبان مادری تون هم ترجمه می کنین و این باعث میشه شناخت بهتری نسبت به زبان خودتون بدست بیارین. 

10) تجربه فرهنگ های جدید

با یادگیری یک زبام جدید به کتاب ها، فیلم ها، برنامه های تلوزیونی و اخبار اون زبان دسترسی پیدا می کنیم. و این یعنی یک بینش واقعی در مورد تاریخ و فرهنگ اون کشورها بدست آوردیم. اینکه مردم سایر کشورها چطور زندگی میکنن؟ چطور رفتار میکنن؟ ارزش های اونها چیه؟ اینها سوالاتی هستن که ذهن ما به طور طبیعی درگیر اونها میشه. ما دنبال این هستیم که مردم کشورهای دیگه و فرهنگ اون ها رو بشناسیم و طبیعتا یاد داشتن زبان دوم قدم بزرگی برای رسیدن به جواب این سوالات محسوب میشه. 

جمع بندی 
یادگیری زبان عربی به عنوان یکی از بهترین و پرکاربردترین زبان های خارجی، میتونه انتخاب درستی باشه برای رسیدن به تمام مواردی که در این نوشتار بررسی کردیم. شما با یاد گرفتن این زبان، می تونین با مردم بیش از 20 کشور مختلف ارتباط بگیرین یا به اهدافی که از یادگیری یک زبان دنبال می کنین برسین. یادگیری اصولی مکالمه عربی در کنار گسترش دایره لغات، میتونه عامل تعیین کننده ای برای یادگیری این زبان باشه. در دوره های مجموعه نبراس، زبان آموزها همین مسیر رو طی میکنن و با تلاش خودشون و همراهی اساتید نیتیو عرب زبان میتونن طی دوماه به مکالمه روان زبان عربی برسن. اگه برای یادگیری زبان عربی نیاز به مشاوره و کمک دارین، همین الان از طریق دایرکت صفحه نبراس با ما در ارتباط باشین.  اختلال بینایی و بینایی تاری دید / و نقش موثر یادگیری زبان دوم

 • نویسنده : قیام خوراسانی
 • منبع خبر : آکادمی سفیر

برچسب ها

ملکه زیبایی عربستان’ به طالبان: دین اسلام برای سهولت آمده است،‌‌ ۰۹ حوت ۱۴۰۲
پیام

ملکه زیبایی عربستان’ به طالبان: دین اسلام برای سهولت آمده است،‌‌

رومی قحطانی زن جوانی که به نمایندگی عربستان در مسابقات ملکه زیبایی شرکت می‌کند این بانوی جوان می‌گوید کشورش هیچگاه تا امروز سخت گیر نبوده است . مانند دولت افغان باوران که در خراسان آریا با فریب و کودتا برای نابودی سرنوشت زنان این سرزمین به نام اسلام حاکم گردیده اند

ملل: برای بیش از ٢٠٠ سازمان غیردولتی در خراسان آریا کمک نقدی شده ۰۸ حوت ۱۴۰۲
سازمان

ملل: برای بیش از ٢٠٠ سازمان غیردولتی در خراسان آریا کمک نقدی شده

برنامه توسعه سازمان ملل به مناسبت روز جهانی «سازمان‌های مردم ‌نهاد» اعلام کرد که ٢١٠ نهاد غیردولتی و مدنی را در افغانستان تحت پوشش قرار داده است.

بسم الله شریفی؛ شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد ۰۸ حوت ۱۴۰۲
عروجِ فراتر از کاشانه

بسم الله شریفی؛ شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد

دکتر بسم الله شریفی (شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و پژوهش¬گر) خراسان آریا شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد ، آقای شریفی مدیر سایت سبز منش) فعالیت های علمی و فرهنگی خود شان را از طریق سایت ، هفته نامه و رادیوی سبز منش منتشر و در خدمت هم وطنان خراسان آریا ایران ، تاجیکستان ، اوزبکستان کشورهای فارسی زبانان قرار می دهند

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.

بسم الله شریفی؛ شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد ۰۸ حوت ۱۴۰۲
عروجِ فراتر از کاشانه

بسم الله شریفی؛ شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد

دکتر بسم الله شریفی (شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و پژوهش¬گر) خراسان آریا شخصیتِ¬که با درایت، هجرت را به فرصت تبدیل کرد ، آقای شریفی مدیر سایت سبز منش) فعالیت های علمی و فرهنگی خود شان را از طریق سایت ، هفته نامه و رادیوی سبز منش منتشر و در خدمت هم وطنان خراسان آریا ایران ، تاجیکستان ، اوزبکستان کشورهای فارسی زبانان قرار می دهند

میتون چاکرابورتی مرد که به مقام محبوب ترین ستاره بالیوود رسید ۰۱ حوت ۱۴۰۲
بالیوود سینمای هند

میتون چاکرابورتی مرد که به مقام محبوب ترین ستاره بالیوود رسید

میتون چاکرابورتیMithun Chakraborty‎؛ زادهٔ ۱۶ ژوئن ۱۹۵۰) یک هنرپیشه و نماینده مجلس بنگال غربی اهل هند است. وی از سال ۱۹۷۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت هنر تئاتر و هنر نمای در سینمای هند است مرد که از روز های سخت زندگی به بهترین مقام هنری سینمای جهانی بالیوود هند پیشرفت کرد .

آغاز سال اژدها: سال نو قمری چیست ۲۱ دلو ۱۴۰۲
سال نوع چین

آغاز سال اژدها: سال نو قمری چیست

میلیون‌ها نفر در چین، آسیای شرقی و در سراسر جهان آغاز سال جدید قمری را جشن می‌گیرند.

افغان باوران خراسان آریا : از کارگردانی سینما تا کارگری در ایران ۱۶ دلو ۱۴۰۲
داستان یک فلم در ۲۰

افغان باوران خراسان آریا : از کارگردانی سینما تا کارگری در ایران

۸صبح، کابل: عبدالرشید عظیمی، کارگردان سابقه‌دار افغان پس از مهاجرت به ایران در آن کشور رو به کار شاقه آورده است و کارگری می‌کند. سرنوشت دوره ۲۰ سال مثل این بود که همه در بخش های مختلف فلم به نام افغان دموکراسی در خراسان آریا ادامه داشت و با یک کودتا فلم آمده نشر شد و کاری گران دسته پاین بیکار و آوره شدند و قهرمانان نقش های مرکزی فرار کردند و سازنده کار تمام کرد .

مراسم جشن سده در تاجیکستان برگزار شد ۱۲ دلو ۱۴۰۲
آیین و جشن آریای

مراسم جشن سده در تاجیکستان برگزار شد

امروز، سه‌شنبه ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) در تاجیکستان روز «جشن سده» است و مردم در همه مناطق کشور این آیین کهن و باستانی را رسما جشن گرفته‌اند.

سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است ۲۲ دلو ۱۴۰۲
کوریای شمالی

سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است

هدف هکرها کمپانی‌های صنایع دفاعی و زنجیره‌های تأمین، و ایجاد دسترسی فزاینده به زیرساخت‌ها و ابزارهای دیگر کشورها بوده است

غصب زمین قبرستان توسط طالبان در استان قندهار خراسان آریا ‌ ۱۷ دلو ۱۴۰۲
جمهوریت افغان ادامه دارد

غصب زمین قبرستان توسط طالبان در استان قندهار خراسان آریا ‌

معاون وزیر دفاع طالبان یک قبرستان و یک زمین‌ دولتی را در جنوب خراسان آریا استان قندهار غصب کرده است در فیلم و تصاویری که از این قبرستان به رسانه ها رسیده، مشخص است که چندین جنگجوی طالبان مانع دفن جسدی در این قبرستان می‌شوند.

ادامه خشم کشاورزان فرانسوی ۱۰ دلو ۱۴۰۲
پولیس فرانسه

ادامه خشم کشاورزان فرانسوی

خودروهای زرهی ژاندارمری برای جلوگیری از فلج شدن پاریس مستقر شدند چندین سندیکای کشاورزی قصد دارند امروز دوشنبه بزرگراه‌های منتهی به پایتخت فرانسه را مسدود کنند

پکن از ایران خواسته است مانع حمله حوثی‌ها شود ۰۷ دلو ۱۴۰۲
آمریکا از چین خواست رویترز

پکن از ایران خواسته است مانع حمله حوثی‌ها شود

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع مطلع ایرانی و یک دیپلمات آگاه گزارش داد چین از جمهوری اسلامی خواسته است برای جلوگیری از حمله‌های حوثی‌ها به خطوط کشتی‌رانی در دریای سرخ همکاری کند چون در غیر این صورت روابط تجاری‌اش با چین آسیب خواهد دید.

امریکا هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر به خراسان آریا فرستاده می‌شود ۲۹ جدی ۱۴۰۲
تایید کرد:

امریکا هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر به خراسان آریا فرستاده می‌شود

وزارت خارجه امریکا به سیگار تایید کرد که در هر ۱۰ تا ۱۴ روز، ۸۰ میلیون دالر وجه نقد به ( پیران نام منطقه افغانستان برای کودتاچیان جمهوریت طالب افغان تحت کنترول زیر نام طالبان در خراسان آریا می‌فرستد. که روسیاي طالبان مزدور را بیان می کنند

سرکرده یک باند مافیایی در یونان به رگبار بسته شد و داستان دیگر ۲۷ جدی ۱۴۰۲
داستان های جالب مافیای

سرکرده یک باند مافیایی در یونان به رگبار بسته شد و داستان دیگر

قتلی به سبک و سیاق باندهای تبهکار در پمپ بنزینی در جنوب آتن، بی‌رحمی مافیای یونان را در معرض دید عموم قرار داده است.

صندوق پول امانت مردم خراسان آریا در کنترول افغان ها است ۲۵ جدی ۱۴۰۲
انورالحق احدی اعضا هیات

صندوق پول امانت مردم خراسان آریا در کنترول افغان ها است

آقای احدی اعضای هیات صندوق امانت مردم خراسان آریا که به نام افغان کار شان پیش می رود در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال گفت که دارایی‌های موجود در این صندوق به عنوان پشتوانه بانک مرکزی افغانستان حفظ خواهد شد. داری های مردم خراسان آریا به نام منطقه افغانستان و بانک به نام قوم افغان پشتون ساخته شده کنترول می شود

دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به نام افغان به خراسان آریا کمک کرد ۲۴ جدی ۱۴۰۲
کمک به خراسان آریا

دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به نام افغان به خراسان آریا کمک کرد

صندوق امانی ویژه‌ی سازمان ملل متحد به نام افغا‌ن در خراسان آریا (اس‌‌تی‌اف‌ای) اعلام کرده است که دانمارک ۶.۲ میلیون دالر به این صندوق کمک کرده است.

چگونه اسکندر کبیر سپاه هخامنشیان را در غزه شکست داد ۲۳ دلو ۱۴۰۲
غزه

چگونه اسکندر کبیر سپاه هخامنشیان را در غزه شکست داد

سال ۳۳۲ قبل از میلاد اسکندر سوم، پادشاه مقدونیه، در مسیر فتوحاتش چشم به مصر دوخته بود.

عالم بعداز یک قرن دزدی نام خراسان توسط افغانها حقیقت را بیان کرد ۱۴ دلو ۱۴۰۲
سازمان آزادی بخش خراسان

عالم بعداز یک قرن دزدی نام خراسان توسط افغانها حقیقت را بیان کرد

بیان حقیقت عالم دین خراسانی مورد توجه ، استقبال و پسند مردم خراسان و شبکه های اجنتماعی قرار گرفت ، بنیانگذار انقلاب آزادی خراسان قیام خراسانی از احساس و پشتیبانی مولوی عبدالشکور به طرفداری از مردم مظلوم خراسان تشکری کرد او گفت ما جوانان رزمندگان سازمان آزدی بخش اولین عالم دین را می بنیم که با جرات ! اسلام را از پیروان فرهنگ افغان برای نجات ملت مظلوم جدا می سازد

هلال حاصلخیز» کجاست؟ ۱۲ دلو ۱۴۰۲
تمدن گذشته سومری ها

هلال حاصلخیز» کجاست؟

از منظر زمین‌شناسی، هلال حاصلخیز محل تقاطع صفحات تکتونیکی ایران، آفریقا و شبه‌جزیره عرب است سومری های” سر سیاه” همراه با اکدی های “سامی” و باشندگان نخستین جنوب میانرودان تمدنی را پایه گذاری نمودند

دلاورمردان تاجیک خراسان آریا در مسیر تاریخ خراسان ۲۹ جدی ۱۴۰۲
حبیب الله کلکانی و یاران

دلاورمردان تاجیک خراسان آریا در مسیر تاریخ خراسان

دلاورمردان تاجیک خراسان به تاریخ 27 قوس 1307 مطابق 17 جنوری 1929 میلادی فرزندان باوجدان وصاحبان اصلی خراسان زمین تحت رهبری شاه حبیب الله فرزند عیار تاکستانهای کهدامن زمین که برای اولین بار بایک حرکت جنبش دهقانی تاریخ را رقم زدند

عبدالرحیم حاجی بایف، استالین و سرنوشت تاجیکان ۰۸ جدی ۱۴۰۲
آغاز کشور تاجیکستان

عبدالرحیم حاجی بایف، استالین و سرنوشت تاجیکان

صد سال قبل در شهر سن پترزبورگ، قیام کارگران و دهقانان که از آنان بیشتر با نام "بولشویکها" یاد می‌کنند، پیروزشد و به نظام پادشاهی در روسیه پایان داد. این رویداد که در تاریخ بیشتر با نامهای "انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر"، "انقلاب سرخ"، "کودتای اکتبر"، "قیام اکتبر" و "کودتای بولشویکی" یاد می‌شود، بدون شک، صفحه تازه ای را در تاریخ معاصر باز کرد.

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟ ۰۹ سنبله ۱۴۰۲
پیشرفت علم فضای

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟

اولین پرواز تجاری ویرجین گلکتیک، شرکت گردشگری فضایی خصوصی ریچارد برانسون به فضا، دوران سفرهای فضایی پرطرفدار را نزدیک‌تر کرد اما این سفرها همچنان در اختیار مولتی میلیونرهایی خواهد بود که مایل به پذیرش خطرات هستند.

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟ ۱۹ اسد ۱۴۰۲
جنگ سرد جدید چین با امریکا ، و

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟

چین به زودی صادرات دو ماده اصلی در صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها را محدود می‌کند تا جنگ تراشه‌ها میان چین و آمریکا ابعاد تازه‌ای پیدا کند

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن ۱۷ اسد ۱۴۰۲
کشته شدن ۵ مسافر هزاره و ادعای یک بازرگان

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن

یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید ۰۷ اسد ۱۴۰۲
آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟ و

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید

مسوولان اداره هوانوردی امریکایی و اروپایی به این اعتقاد اند که دیگر تهدیدی برای هوانوردی غیرنظامی در حریم هوایی خراسان آریا بالای ارتفاع 9753.6 متری وجود ندارد. اطلاعات روز : آسمان باز» و پرواز چهارم «فلای دبی» به ‌خراسان آریا آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند» ۲۳ حوت ۱۴۰۱
ازبکستان و پاکستان

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند»

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و سفیر جدید پاکستان در این کشور در دیداری در شهر «تاشکند» توسعه ارتباطات از جمله در زمینه حمل و نقل بین دو کشور را بررسی کردند.