صندوق پول امانت مردم خراسان آریا در کنترول افغان ها است
صندوق پول امانت مردم خراسان آریا در کنترول افغان ها است
آقای احدی اعضای هیات صندوق امانت مردم خراسان آریا که به نام افغان کار شان پیش می رود در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال گفت که دارایی‌های موجود در این صندوق به عنوان پشتوانه بانک مرکزی افغانستان حفظ خواهد شد. داری های مردم خراسان آریا به نام منطقه افغانستان و بانک به نام قوم افغان پشتون ساخته شده کنترول می شود

انورالحق احدی: وظیفه صندوق امانی، استقرار پولی و حفظ دارایی‌های بانک مرکزی خراسان آریا به نام منطقه افغانستان کوچک است

 

انورالحق احدی یکی از اعضای هیات صندوق امانی افغان در جینوا می‌گوید که هدف تاسیس این صندوق استقرار پولی و حفظ دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان است.

آقای احدی در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال گفت که دارایی‌های موجود در این صندوق به عنوان پشتوانه بانک مرکزی افغانستان حفظ خواهد شد.

وزارت‌ امور خارجه و خزانه‌داری امریکا روز چهارشنبه در بیانیه مشترکی اعلام کردند که ۳.۵ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را به یک صندوق امانی در سوئیس منتقل می‌کند تا برای کمک به اقتصاد افغانستان به مصرف برسد.

امریکا می‌گوید این صندوق ذخایر بانک مرکزی افغانستان را محافظت می‌کند و در عین حال کمک خواهد کرد تا چالش‌های اقتصادی پیش روی افغانستان کاهش یابد.

وزیر سابق مالیه افغانستان در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال گفت که دارایی‌های مسدود شده افغانستان با انتقال به این صندوق مصون خواهد ماند.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا در ماه فبروری گفت که نیمی از دارایی‌های مسدود شده افغانستان در اختیار قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ قرار خواهد گرفت.

این مساله از آن زمان به یک دعوای حقوقی بین افراد و محکمه امریکا تبدیل شده است.

به گفته آقای احدی این دارایی‌ها در صورت ماندن این دارایی‌ها در امریکا، امکان این وجود داشت که بر سر نیمه باقی‌مانده دارایی‌ها از سوی افراد مختلف در امریکا دعوای حقوقی صورت بگیرد.

آقای احدی گفت که این صندوق در مواردی مانند افت ارزش افغانی می‌تواند با آزاد سازی دالر به نگه‌داشت ارزش واحد پولی کشور کمک کند. او تاکید کرد که برخی از مصارف ضروری دولت نیز از این صندوق پرداخت خواهد شد.

به گفته این مقام حکومت پیشین، در آخر هر سال یک شرکت تفتیش بین‌المللی بر کارکردهای این صندوق نظارت خواهد کرد.

او گفت که تصمیم‌گیری برای موارد مصارف ضروری با توافق آرا از سوی هیئت امنای صندوق صورت خواهد گرفت.

صندوق افغان با هیئتی متشکل از دو اقتصاددان افغان غیروابسته به طالبان و نمایندگان امریکا و سوئیس در جینوا تشکیل شده است.

انورالحق احدی که سابقه ریاست بانک مرکزی و وزارت مالیه پیشین افغانستان را دارد و شاه محمد محرابی، استاد در دانشگاه مونتگومری در مریلند امریکا دو عضو افغان این هیئت هستند.

گفته شده که این صندوق، مسئولیت وظایف اصلی بانک مرکزی مانند پرداخت‌های بین‌المللی افغانستان، واردات برق و احتمالا نیازهای دیگری مانند چاپ ارز را بر عهده خواهد داشت.

وزارت خارجه امریکا نیز روز چهارشنبه ۲۳ سنبله اعلام کرد که صندوق امانی برای پرداخت بدهی‌های بین‌المللی ایجاد شده و چیزی جدا از کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی است.

وزیر سابق مالیه افغانستان در ادامه افزود تا زمانی که امنیت داخلی و اداره امور افغانستان به صورت مسلکی اداره نشود، اقتصاد افغانستان وضعیت خوبی نخواهد داشت.

او اذعان داشت که فعلا هیچ کشوری نمی‌تواند در انزوای بین‌المللی در وضعیت خوبی به سر ببرد و گفت که توقعات جامعه بین‌المللی مبنی بر آموزش زنان خواهشات غیر معقولی نیست که طالبان آن را نپذیرند.

آقای احدی گفت که امیدوار است که جامعه جهانی با افغانستان سازش کند و طالبان تصمیم بگیرند تا به نفع و رضای مردم افغانستان حرکت و با خواسته‌های جامعه بین‌المللی موافقت کنند.

به گفته این عضو از هیات امنای صندوق امانی افغانستان، تا زمانی که این کشور به وضعیت عادی نرسد، این دارایی‌ها در این صندوق حفظ خواهند شد.

روسای جدید صندوق امانت خراسان آریا به نام افغان مشخص شدند

پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان ایالات متحده اعلام کرد تا هنگامی که «مداخله سیاسی» در بانک مرکزی پایان نیابد و از رعایت اقدامات ضدپولشویی اطمینان حاصل نشود، هیچ‌گونه پولی به بانک مرکزی افغانستان پرداخت نمی‌گردد و‌ ۹ میلیارد دالر دارایی‌ این کشور در بانک‌های خارجی منجمد شد.

اما برای ثبات پول افغانی و بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان، صندوق امانی افغانستان ماموریت‌های مهمی را برعهده گرفته است که سه روز پیش در سومین نشست، روسای جدید این صندوق برگزیده شده‌اند.

شاه محمد محرابی؛ عضو صندوق امانت خراسان آریا به نام منطقه افغانستان گفت: در این نشست که به‌گونه مجازی برگزار شده بود هیات به اتفاق آرا دو رییس مشترک را سر از ۲۷ جون تایید کردند و از دبیر جدید خود استقبال کردند. دارایی نگهداری شده ۳.۵ میلیارد به اضافه ۱۲۸ میلیون سود آن، متعلق به مردم افغانستان است. این صندوق به حفاظت، حفظ و توزیع راهبردی پول برای افزایش ثبات مالی در افغانستان اختصاص دارد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در فبروری ۲۰۲۲ تصمیم گرفت که ۷ میلیارد دالر ذخایر ارزی افغانستان که در بانکی در نیویورک مسدود بود، به دو بخش تقسیم شود و سه و نیم میلیارد دلار آن به یک صندوق امانی برای افغانستان منتقل شود و نیم دیگر آن مبلغ برای پرداخت غرامت به قربانیان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نظر گرفته شود.

پس از این تصمیم بایدن، سرانجام در سپتامبر ۲۰۲۲ زمینه انتقال سه و نیم میلیارد دالر به صندوق امانی افغانستان در بانک سوئیس فراهم شد.

در آغاز گفته شده بود که پول منتقل ‌شده به صندوق امانی افغانستان در سوئیس، باید برای پرداخت هزینه‌های برق و بازپرداخت قرض‌های دولت افغانستان مورد استفاده قرار گیرد. اما هنوز تصمیم نهایی در این زمینه گرفته نشده است.

از سویی طالبان همواره خواستار بازگرداندن دارایی‌های افغانستان شده‌اند.

هیات‌مدیره صندوق امانت سوئیس که به‌تازه‌گی برای مدیریت ۳.۵میلیارد دالر دارایی منجمد بانک مرکزی افغانستان ایجاد شده در ژنیو تشکیل جلسه دادند.

یکی از سخنگویان دولت سویس روز دوشنبه، سی‌ام عقرب تایید کرده مدیران این صندوق تازه‌تاسیس برای نخستین بار در ژنیو گرد هم آمده‌اند.

دارایی‌های افغانستان که پس از رویکار آمدن طالبان از دسترس خارج شد، حدود ۳.۵میلیارد دلار آن در ماه سنبله ۱۴۰۱ برای نگهداری از کشور آمریکا به کشور سوئیس منتقل شد و برای مدیریت و استفاده‌ی درست از یک هیات نظارتی ۴ نفر تشکیل شد.

الکساندرا باومن، مقام وزارت خارجه سوییس، اسکات میلر، سفیر ایالات متحده در سوییس، انور احدی، رئیس سابق بانک مرکزی افغانستان و وزیر سابق دارایی، و شاه محرابی، استاد یک دانشگاه آمریکایی، در شورای عالی صندوق مردم افغانستان عضویت دارند.

این صندوق که از آن بنام صندوق افغان یا صندوق مردم افغانستان یاد می‌شود در اساس‌نامه‌ی خود گفته است که حفظ و مراقبت از دارایی‌ها و پرداخت آن به مردم از اولویت‌های کاری این صندوق است.

به صورت مجموعی هفت میلیارد ذخایر بانکی افغانستان منجمد شده است که پنج میلیارد آن در آمریکا و دو میلیارد آن در کشور های اروپایی و بانک های ایالت متحده عربی

عضو صندوق امانت خراسان آریا به نام قوم افغان  : هیچ سوء استفاده‌ای از صندوق امانی در سویس صورت نگرفته است

انوارالحق احدی، عضو هیئت مدیره صندوق امانی به نام منطقه  افغانستان کوچک که فعل در بند پاکستان است برای جغرافیای  مردم خراسان آریا گزارش اخیر سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی خراسان آریا  (سیگار) را رد کرد و گفت که تاکنون هیچ سوء استفاده‌ای از پول‌های ذخیره شده در این صندوق صورت نگرفته است.
عضو صندوق امانی افغانستان : هیچ سوء استفاده‌ای از صندوق امانی در سویس صورت نگرفته است

به گزارش خبرگزاری معمار؛ انوارالحق احدی، عضو هیئت مدیره صندوق امانی به نام جعلی برای مردم خراسان آریا گزارش اخیر سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی خراسان آریا  (سیگار) را رد کرد و گفت که تاکنون هیچ سوء استفاده‌ای از پول‌های ذخیره شده در این صندوق صورت نگرفته است.

سیگار در گزارش خود مدعی شده بود که هیچ کنترلی در سوئیس برای پاسخ به نگرانی‌ها در مورد کمک مالی به طالبان از صندوق امانی افغانستان وجود ندارد. این نهاد آمریکایی همچنین افزوده بود که تاکنون از این صندوق امانت هیچ پولی به حمایت از افغان‌ها برداشت نشده است، اما نگرانی‌ها از حمایت طالبان از این صندوق وجود دارد.

احدی در مصاحبه  با رادیو آزادی گفت: «هیچ راهی برای سوء استفاده از این صندوق حمایتی وجود ندارد، زیرا استفاده از هر دالر این صندوق مستلزم توافق تمام چهار عضو هیئت مدیره است.»

وی افزود که هدف ایجاد این صندوق امانی حفاظت از این پول است، اما در شرایط خاص از آن استفاده خواهد شد: «مثلاً اگر در چاپ اسکناس پول نیاز است و یا طالبان این پول را نمی‌دهد و یا هم پول چاپ پاسپورت را نمی‌دهد، در آن صورت می‌توانیم از این صندوق استفاده کنیم و امثال آن. اگر موضوعی پیش بیاید که به نفع مردم باشد و ما بدانیم که حکومت طالبان هزینه آن را پرداخت نمی‌کند، ما از این پول، استفاده خواهیم کرد.»

آمریکا پس از به قدرت رسیدن طالبان در 24 اسد سال گذشته، تمام دارایی‌های خارجی خراسان آریا  را توقیف کرد. پس از آن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، دستور داد تا نیمی از این دارایی‌ها به نفع خانواده کشته‌شدگان 11 سپتامبر مصادره شود و نیمی دیگر از پول‌هایی که قانوناً متعلق به مردم خراسان آریا  است از طریق سازوکارهایی که واشنگتن تعیین می‌کند به عنوان کمک به آنها پرداخته شود.

آمر پاسپورت ولایت هرات از افزایش توزیع پاسپورت از هفته آینده در این ولایت خبر داد.
افزایش روند توزیع پاسپورت در هرات

به گزارش خبرگزاری معمار؛ حاجی مولوی محمدحسین رحیمی، آمر پاسپورت ولایت هرات گفت که بر اساس هدایت مرکز، روزانه ۱۰۰۰ جلد پاسپورت و اسناد مراجعین طی مراحل شده و به مرکز جهت چاپ ارسال می‌شود. از هفته آینده، این رقم به ۱۵۰۰ جلد افزایش خواهد یافت.

وی افزود که تمام فورم‌هایی که قبلاً توسط سیستم آنلاین ثبت شده بود، قابل اجرا است. همچنین، فورم درخواست مریضان نیز همه روزه قابل اجرا می‌باشد.

آقای رحیمی از مراجعین خواست تا از ازدحام جداً خودداری نموده و به صورت آنلاین ثبت نام نموده و منتظر نوبت باشند.

آمر پاسپورت هرات در ادامه خاطر نشان کرد که طی یک ماه گذشته بیشتر از ۲۰ تن از افراد جعل کار و کمیشن کار از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

مراودات تجاری ایران و خراسان آریا در خراسان رضوی ۸۰ فیصد افزایش یافت

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ایران اعلام کرد که مراودات تجاری این استان با خراسان آریا در ماه قوس امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۰ فیصد افزایش یافته است.
مراودات تجاری ایران و افغانستان در خراسان رضوی ۸۰ فیصد افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری معمار ؛ معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ایران اعلام کرد که مراودات تجاری این استان با افغانستان در ماه قوس امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۰ فیصد افزایش یافته است.

ابوالفضل چمندی گفت که این افزایش به دلیل اصلاح روندهای گمرکی و زیرساخت‌های مرزی، افزایش ساعات کاری و توافقات دوجانبه بین ایران و افغانستان بوده است.

بر اساس آمارهای ارائه شده توسط آقای چمندی، مجموع صادرات، واردات و ترانزیت کالا از مرز دوغارون در ماه قوس امسال به ۱۸ هزار و ۳۹ کامیون رسیده است، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۱ هزار کامیون بوده است.

براساس آمارهای دولتی ایران

 

 

مهاجران افغانستان در رتبه اول سرمایه‌گذاری در ایران قرار دارند. مقام‌های استان خراسان رضوی پیش از این از افزایش ۱۰ برابری سرمایه‌گذاری خارجی نسبت به سال گذشته خبر داده بودند.

بحران اقتصادی طالبان معادن را به فروش گذاشته است

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : آمدن ، اینترنشنال و معمار