نسل جدید تویوتا لندکروزر رونمایی شد
نسل جدید تویوتا لندکروزر رونمایی شد
این هفته در جهان خودرو: نسل جدید تویوتا لندکروزر، مدل‌های جدید بنز و ب‌ام‌و برای نمایشگاه مونیخ و رونمایی از چهار مدل جدید توسط خودروساز نوپای آمریکایی

شد

نسل جدید تویوتا لندکروزر

منبع تصویر، TOYOTA

توضیح تصویر، نسل جدید تویوتا لندکروزر

این هفته در جهان خودرو: نسل جدید تویوتا لندکروزر، مدل‌های جدید بنز و ب‌ام‌و برای نمایشگاه مونیخ و رونمایی از چهار مدل جدید توسط خودروساز نوپای آمریکایی

لندکروزر جدید

تویوتا نسل جدیدی از مدل لندکروزر رونمایی کرد که قرار است سال آینده به بازار عرضه شود. این مدل جدید رقیبی جدی برای لندروور دیفندر و جیپ رانگلر است و علاوه بر موتور بنزینی و دیزل با قوای محرکه هیبرید هم ساخته خواهد شد.

اولین نسل لندکروزر ۷۲ سال پیش ساخته شد و تویوتا می‌گوید از سال ۱۹۵۱ تا کنون یازده میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه از آن فروخته است. برای یادآوری این سابقه طولانی، خودروساز ژاپنی همزمان با رونمایی از نسل جدید لندکروزر، نسل‌های گذشته این ماشین را هم به نمایش گذاشت.

نسل جدید تویوتا لندکروزر با دو طرح مختلف ساخته می‌شود

منبع تصویر، TOYOTA

توضیح تصویر، نسل جدید تویوتا لندکروزر با دو طرح مختلف ساخته می‌شود
در مراسم رونمایی نسل جدید لندکروزر مدل‌های گذشته این ماشین هم نمایش داده شد

منبع تصویر، TOYOTA

توضیح تصویر، در مراسم رونمایی نسل جدید لندکروزر مدل‌های گذشته این ماشین هم نمایش داده شد

ظاهر لندکروزر جدید تا حد زیادی از مدل‌های گذشته الهام گرفته است. طراحان برای جلوی ماشین دو شکل مختلف، یکی با چراغ گرد و دیگری با چراغ مستطیل طراحی کرده‌اند. تویوتا ابتدا سری ویژه‌ای از لندکروزر با چراغ‌ گرد را با نام «سری اول» به بازار عرضه می‌کند. این مدل به همه امکانات سفارشی مجهز است و دو رنگ برایش انتخاب شده که از مدل‌های کلاسیک لندکروزر الهام گرفته شده است.

تویوتا می‌گوید توانایی‌های لندکروزر برای عبور از مسیرهای ناهموار به طور کامل حفظ شده و همزمان رانندگی با ماشین روی جاده نرم‌تر و راحت‌تر است. فن‌آوری‌هایی مانند حفظ ماشین بین خطوط جاده، کروز کنترل هوشمند و سیستم هشدار پیش از تصادف هم به ماشین اضافه شده است.

طرح داخل نسل جدید تویوتا لندکروزر

منبع تصویر، TOYOTA

توضیح تصویر، طرح داخل نسل جدید تویوتا لندکروزر
طرح داخل نسل جدید تویوتا لندکروزر

منبع تصویر، TOYOTA

توضیح تصویر، طرح داخل نسل جدید تویوتا لندکروزر

ماشین را می‌توان با دو یا سه ردیف صندلی سفارش داد. اتاق ساده است و طوری طراحی شده که به راننده حس ایمنی بدهد و بر کاربردی بودن بیشتر از لوکس بودن تمرکز شده است. لکسوس، زیرمجموعه لوکس تویوتا به تازگی مدلی براساس لندکروزر به نام GX به محصولاتش اضافه کرده که امکانات لوکس بیشتری دارد.

لندکروزر در آمریکا با موتور بنزینی و در اروپا با موتور دیزل فروخته خواهد شد. موتور بنزینی ۳۲۶ اسب بخار نیرو دارد و قدرت موتور دیزل ۲۰۱ اسب بخار است. تویوتا در سال ۲۰۲۵ لندکروزر را با موتور هیبرید تولید خواهد کرد. همه مدل‌ها به طور استاندارد دو دیفرانسیل است و نیروی موتور از طریق یک جعبه دنده هشت سرعته اتوماتیک به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

تویوتا تعداد محدودی از نسل جدید لندکروزر را با همه امکانات سفارشی و رنگ‌های ویژه تولید خواهد کرد

منبع تصویر، TOYOTA

توضیح تصویر، تویوتا تعداد محدودی از نسل جدید لندکروزر را با همه امکانات سفارشی و رنگ‌های ویژه تولید خواهد کرد

قیمت ماشین هنوز به طور رسمی اعلام نشده، اما تویوتا می‌گوید قیمت پایه ارزان‌ترین مدل حدود ۵۵ هزار دلار خواهد بود. تویوتا دو سال پیش یک مدل از لندکروزر به بازار عرضه کرد که در اروپا و آمریکا فروخته نمی‌شود. این ماشین بزرگ‌تر و گران‌تر از مدلی است که هفته گذشته رونمایی شد. در بازارهایی که هر دو مدل فروخته می‌شود، شاسی‌بلند جدید با نام لندکروزر پرادو متمایز خواهد شد.

ب‌ام‌و «نویه کلاس»

ب‌ام‌و تاکنون برای معرفی مدل‌های الکتریکی جدیدش دو کانسپت نمایش داده است

منبع تصویر، BMW

توضیح تصویر، ب‌ام‌و تاکنون برای معرفی مدل‌های الکتریکی جدیدش دو کانسپت نمایش داده است
صفحه ۲

 

پایان پادکست

مدیر ب‌ام‌و می‌گوید این کارخانه چند هفته دیگر کانسپتی از یک ماشین الکتریکی رونمایی خواهد کرد که از نظر فنی و ظاهری به مدلی که قرار است به بازار عرضه شود بسیار شبیه است. به گفته اولیور زیپسه، این کانسپت که «نویه کلاس» یا به آلمانی «کلاس جدید» نام دارد، آینده ب‌ام‌و را ترسیم خواهد کرد.

نام کانسپت از ماشین‌هایی گرفته شده که ب‌ام‌و در اوایل دهه شصت میلادی به بازار عرضه کرد و باعث شد تا از شرکتی در آستانه ورشکستگی به خودروسازی موفق تبدیل شود. کانسپت جدید همزمان با شصت سالگی عرضه اولین مدل از «نویه کلاس» رونمایی ‌می‌شود و در نمایشگاه مونیخ در ماه سپتامبر نمایش داده خواهد شد.

ب‌ام‌و در دو سال گذشته دو کانسپت از مدل‌های الکتریکی آینده‌اش نمایش داده که یکی سازگاری ماشین با محیط زیست و دیگری فن‌آوری‌های پیشرفته ماشین را نمایش می‌داد. کانسپت دوم سال گذشته در نمایشگاه محصولات الکتریکی در لاس‌وگاس رونمایی شد. بدنه این ماشین با جوهری الکترونیکی ساخته شده بود و می‌شد رنگ بدنه را به انتخاب راننده تغییر داد.

ب‌ام‌و می‌گوید براساس پلتفرم «نویه کلاس» ابتدا یک مدل سدان هم‌اندازه ب‌ام‌و سری ۳ و یک شاسی‌بلند متوسط خواهد ساخت. این ماشین‌ها علاوه بر کارخانه ب‌ام‌و در آلمان، در مجارستان و مکزیک هم تولید خواهد شد.

کوچک‌ترین مدل بنز

نسل جدید مرسدس-بنز CLA در نمایشگاه مونیخ رونمایی خواهد شد

منبع تصویر، MERCEDES-BENZ

توضیح تصویر، نسل جدید مرسدس-بنز CLA در نمایشگاه مونیخ رونمایی خواهد شد

مرسدس-بنز با انتشار عکسی از رونمایی کانسپتی جدید در نمایشگاه مونیخ خبر داد. این کانسپت قرار است مبنای ساخت نسل جدید مدل CLA باشد که کوچک‌ترین مدل بنز خواهد بود.

طرحی که بنز منتشر کرده نشان می‌دهد که CLA ظاهری اسپرت دارد و به مدل‌های الکتریکی EQS و EQE کارخانه شبیه است. CLA رقیبی مستقیم برای ب‌ام‌و i4 و تسلا مدل ۳ است و بنز با آن نیم نگاهی هم به رقابت با مدل‌های لوکس چینی دارد که به تازگی به بازار عرضه شده‌اند.

CLA اولین مدلی است که بر روی پلتفرم جدید کارخانه به نام MMA ساخته می‌شود. MMA یکی از چهار پلتفرمی است که بنز برای مدل‌های آینده‌اش طراحی کرده و می‌توان از آن برای ساخت ماشین‌های بنزینی و ماشین‌های الکتریکی استفاده کرد.

بنز در استراتژی تازه‌ای تصمیم گرفته تا مدل‌های کوچک کلاس A و B را از محصولاتش حذف کند و در عوض مدل‌های لوکس‌تر و گران‌تر تولید کند. به این ترتیب CLA کوچک‌ترین و ارزان‌ترین مدل کارخانه خواهد بود.

محصولات جدید فیسکر

محصولات جدید فیسکر از سال ۲۰۲۵ به بازار عرضه خواهد شد

منبع تصویر، FISKER

توضیح تصویر، محصولات جدید فیسکر از سال ۲۰۲۵ به بازار عرضه خواهد شد

فیسکر، خودروساز نوپای آمریکایی در برنامه‌ای که از شبکه اجتماعی یوتیوب پخش شد سه مدل جدید رونمایی کرد. این مدل‌ها شامل یک وانت، یک ماشین اسپرت و یک شاسی‌بلند ارزان است که به گفته کارخانه عرضه آنها از سال ۲۰۲۵ آغاز خواهد شد.

فیسکر در حال حاضر یک شاسی‌بلند الکتریکی به نام اوشن تولید می‌کند که عرضه‌اش به مشتریان به تازگی آغاز شده است. فیسکر براساس این ماشین یک وانت به نام آلاسکا خواهد ساخت. آلاسکا با استانداردهای آمریکای شمالی یک وانت کوچک است، اما با خواباندن ردیف دوم صندلی و باز کردن در عقب می‌توان جای بار را از ۱.۳۷ متر به حدود سه متر افزایش داد.

وانت آلاسکا براساس مدل اوشن کارخانه فیسکر ساخته خواهد شد

منبع تصویر، FISKER

توضیح تصویر، وانت آلاسکا براساس مدل اوشن کارخانه فیسکر ساخته خواهد شد

مدل جدید دیگر کارخانه «پر» (Pear) نام دارد. فیسکر می‌گوید این شاسی‌بلند کوچک الکتریکی را با قیمتی کمتر از سی هزار دلار به مشتری عرضه خواهد کرد که در مقایسه با مدل‌های الکتریکی موجود در بازار قیمتی ارزان است. با توجه به سوبسید هفت هزار و ۵۰۰ دلاری دولت آمریکا به خریداران ماشین‌های الکتریکی، این ماشین در آمریکا ارزان‌تر هم خواهد بود.

هنریک فیسکر، بنیانگذار کارخانه در مراسم رونمایی ماشین گفت که برای کم کردن هزینه تولید، از روش‌های مختلفی استفاده شده که یکی کاهش تعداد قطعات است. به گفته او قطعات Pear در مقایسه با ماشین‌های دیگر ۳۵ درصد کمتر است. همزمان آقای فیسکر تاکید کرد که کاهش هزینه بر توانایی ماشین تاثیری ندارد و همه مدل‌های فیسکر باید دستکم در چهار ویژگی در بازار بهترین باشند.بازار بهترین باشند.

فیسکر «پر» (Pear) با قیمت پایه کمتر از سی هزار دلار به بازار عرضه خواهد شد

منبع تصویر، FISKER

توضیح تصویر، فیسکر «پر» (Pear) با قیمت پایه کمتر از سی هزار دلار به بازار عرضه خواهد شد

فیسکر همزمان با این ماشین، در حال طراحی یک مدل لوکس اسپرت الکتریکی است که با قیمت ۳۸۵ هزار دلار فروخته خواهد شد. این ماشین که نامش «رونین» است چهار در کوپه است، اما سقفی از جنس فیبر کربن دارد که با فشار دکمه‌ای باز می‌شود. رونین سه موتور الکتریکی دارد که در مجموع هزار اسب بخار نیرو تولید می‌کنند و به گفته مدیر کارخانه شتاب صفر تا ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) در ساعتش دو ثانیه است. فیسکر می‌گوید ماشین می‌تواند با هر بار شارژ تا ۶۰۰ مایل (۹۶۵ کیلومتر) حرکت کند.

فیسکر رونین سه موتور الکتریکی دارد که در مجموع ۱۰۰۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کنند

منبع تصویر، FISKER

توضیح تصویر، فیسکر رونین سه موتور الکتریکی دارد که در مجموع ۱۰۰۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کنند

فیسکر همچنین یک مدل اسپرت از اوشن نمایش داد که برای رانندگی آف‌رود تجهیز شده است. این کارخانه قرار بود در سال ۲۰۲۳ بین ۳۲ تا ۳۶ هزار دستگاه از مدل اوشن تولید کند، اما هفته گذشته اعلام کرد که تا پایان سال نمی‌تواند بیشتر از ۲۳ هزار دستگاه ماشین بسازد. فیسکر زیان‌ده است، اما پیش‌بینی کرده که با آغاز فروش مدل اوشن بتواند تا پایان سال به سود برسد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC