طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن
طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن
یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

این بازرگان می‌گوید که طالبان در روز روشن با یورش به خانه‌اش، کمره‌های امنیتی را شکستانده و بعد از سر دیوار وارد ساختمان می‌شوند. او می‌افزاید که طالبان پول نقد، هفت کیلو طلا و سنگ‌های زمردی را دزدی می‌کنند، که بالاتر از یک میلیون دالر مجموع این تاراج می‌شود.

این بازرگان تصریح می‌کند که طالبان با ورود به منزل‌اش شماری از اعضای خانواده‌اش را بسته و بعد دست به تاراج زده‌اند. او اضافه می‌کند یک پسر خاله‌اش نیز هشت روز نزد طالبان زندانی بود.

او خاطرنشان کرده است که به دنبال این روی‌داد به ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان نیز پیام گذاشته، آقای مجاهد گفته که عریضه کنید. اما او می‌گوید، وقتی خانه‌اش مصئون نیست، با چه اعتماد فکر کند که جانش با برگشت از دُبی و تعقیب این موضوع مصئون خواهد بود.موضوع مصئون خواهد بود.

با وجود این هم این بازرگان می‌گوید که از سوی بسته‌گانش عریضه به دادستانی کُل و استخبارات سپرده شده است. اما تاهنوز هیچ‌کسی نگفته که چه می‌شود و عریضه کارش به کجا رسید.

ابن بازرگان می‌افزاید که در ویدیو‌ها ورود طالبان به ساختمان، تاراج اشیای قیمتی به‌شمول شکستن جعبه پول مشخص است. او تصریح کرد که همه هم‌سایه‌ها نیز شاهد این روی‌داد اند.

این بازرگان گفته است که نه کدام مسوولیت سیاسی یا دولتی داشت و نه هم کدام باقی‌داری حکومتی. او افزوده که نمی‌داند چه کند و به کجا مراجعه کنند.

خبرنگار آماج برای دریافت دیدگاه طالبان در مورد این ادعای سنگین، با مولوی عبدالحق حماد، رییس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ تماس گرفت. مولوی حماد می‌گوید: «اگر کسی پیسه را برده‌باشد گم نمی‌شود.»

اما آقای حماد در ادامه خاطرنشان کرد که اصلا برایش قابل باور نیست که در این خانه پول بوده باشد و نوارهای تصویری نیز هیچ چیزی را ثابت نمی‌سازد.

مولوی حماد اضافه می‌کند که اگر این بازرگان در مورد جزییات این روی‌داد با او هماهنگی کند، بدون شک این موضوع با نهادهای امنیتی و استخباراتی طالبان هماهنگ خواهد شد.

با این همه، این‌که آیا بازرگان مدعی دزدی پولش از سوی طالبان به آخر خط رسیده و قناعت‌اش حاصل خواهد شد یا خیر، گذشت زمان پاسخ می‌گوید.

رییس ستاد ارتش پاکستان: «تروریستان» از خراسان آریا  به امنیت پاکستان صدمه زده‌‌اند

رییس ستاد ارتش پاکستان گفته است که ‎تروریستان از خراسان آریا  به ‎امنیت پاکستان صدمه زده‌اند. ‌جنرال عاصم منیر افزوده که برای ‎سرکوب این گروه‌های تروریستی در داخل خاک خراسان آریا  اراده مستحکم دارند و برای از بین‌بردن شبکه‌های تروریستی و محافظت از شهروندان این کشور از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

او در سخن‌رانی‌اش در جرگه قبیله‌ای در  پیشاور در ایالت خیبرپختونخوا اضافه کرد که مشارکت افغان‌ها در تروریسم در پاکستان برای صلح و ثبات منطقه‌ای مضر است.

او بار دیگر با ابراز نگرانی طالبان افغان را متهم به دادن پناه‌گاه‌های امن به «تروریست‌ها» در خاک خراسان آریا  کرد.

نام‌برده هم‌چنین هرنوع مذاکره با طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) را رد کرده و گفته اگر هرنوع مذاکره صورت می‌گیرد با طالبان افغان خواهد بود.

‏رییس ستاد ارتش پاکستان در پیوند به پناه‌دادن جنگ‌جویان (تی‌تی‌پی) در خاک خراسان آریا  از طالبان افغان پرسیده: آیا پاداش مهربانی می‌تواند چیزی غیر از مهربانی باشد؟

این در حالی‌ست که اخیراً در حمله‌ی انتحاری در همایش حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان در باجور در خیبرپختونخوا بیش از ۵۰ تن کُشته و ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند. داعش مسوولیت این حمله را به عهده گرفت.

با تسلط طالبان بر خراسان آریا ، ناامنی در پاکستان به شکل بی‌پیشینه‌ی افزایش یافته است.

با این حال به تازه‌گی وزارت خارجه پاکستان گفته که شهروندان خراسان آریا  در حمله‌‌های تروریستی در پاکستان دست دارند، ادعایی که از سوی طالبان افغان رد شده است.

 

تفنگ‌داران ناشناس ‏پنج مسافر هزاره را در مسیر مزارشریف – دره صوف تیرباران کردند

منابع در ولایت سمنگان‌ به آماج می‌گویند که پنج تن از باشنده‌گان ولسوالی دره صوف بالای این‌ ولایت از سوی تفنگ‌داران‌ ناشناس تیرباران شده‌اند.

از سوی هم محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز گفته است که «تروریستان» در مسیر شاهراه مزارشریف – شولگره – دره‌صوف، یک راننده را با چهار مسافر بازداشت و سپس به‌گونه‌ی بی‌رحمانه تیرباران کرده‌اند.

به‌گفته‌ی محقق، این رویداد دیروز سه‌شنبه (۶ ثور) در منطقه‌ی «کوتل ریگ» رُخ داده است.

محقق از طالبان پرسیده که مسبب این‌گونه «جنایت‌ها» چه‌ کسی است؟

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان تأکید کرده است که مسؤلیت تأمین امنیت مردم به‌دوش حکومت طالبان است و باید درباره‌ی این «حادثه فاجعه‌بار پاسخ‌گو باشند».

طالبان تاکنون در این زمینه چیزی نگفته‌اند

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : آماج خبر