آتش‌بس توسط اسرائیل اکنون تصمیم به دست حماس است
آتش‌بس توسط اسرائیل اکنون تصمیم به دست حماس است
وزیر خارجه آمریکا: از حماس می‌خواهیم فورا آتش‌بس با اسرائیل را بپذیرد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه 15 اسفند اظهار داشت که تصمیم‌ برای برقراری آتش‌بس توسط اسرائیل اکنون به پاسخ حماس بستگی دارد.
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
3 دقيقه(Reading time)

همزمان با آن اسامه حمدان، از رهبران حماس در لبنان طی سخنانی تاکید کرد تا زمانی که اسرائیل آتش‌بس برقرار نکند تبادل اسرا صورت نخواهد گرفت.

پیش از آن آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، سه‌شنبه در جریان نشست نمایندگان این جنبش فلسطینی با میانجی‌گران قطری و مصری در قاهره، از حماس خواست «آتش‌بس فوری» با اسرائیل را قبول کند.

بلینکن در دیدار خود با نخست‌وزیر قطر در واشینگتن گفت: «ما فرصتی برای آتش‌بس فوری داریم که می‌تواند گروگان‌ها را به وطن خود بازگرداند و حجم کمک‌های بشردوستانه را که به فلسطینی‌هایی که شدیداً به آن نیاز دارند را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، همچنین شرایط را برای رسیدن به راه حل آتش‌بس دائمی ایجاد کند.»

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه افزود: «تصمیم‌گیری درباره آمادگی حماس برای مشارکت در این آتش‌بس به عهده این گروه است.»وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه افزود: «تصمیم‌گیری درباره آمادگی حماس برای مشارکت در این آتش‌بس به عهده این گروه است.»
در همین راستا جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید به «العربیه» تاکید کرد که واشینگتن از دستیابی به آتش‌بس در غزه و آزادی فوری گروگان‌ها حمایت می‌کند.

تمدید مذاکرات

یکی از رهبران حماس اوایل سه‌شنبه تایید کرد که مذاکره کنندگان این جنبش یک روز دیگر در قاهره خواهند ماند.

وی در ادامه گفت: مذاکره‌کنندگان [حماس] بنا به درخواست میانجی‌گران برای مذاکرات بیشتر می‌مانند تا مذاکرات آتش‌بس که پس از گذشت دو روز بدون پیشرفت باقی‌مانده است، ادامه یابد.

این عضو ارشد حماس در ادامه به خبرگزاری «رویترز» گفت: «هیئت اعزامی این گروه فلسطینی سه‌شنبه برای گفت‌وگوهای بیشتر در قاهره خواهند ماند و پیش‌بینی می‌شود این دور مذاکرات در پایان روز به نتیجه برسد.»

با وجودی که انتظار می‌رفت مذاکرات قاهره آخرین ایستگاه قبل از رسیدن به اولین آتش‌بس طولانی مدت در جنگ غزه باشد تا یک آتش‌بس 40 روزه که طی آن ده‌ها گروگان آزاد و کمک‌های بشردوستانه قبل از آغاز ماه رمضان در هفته آینده به غزه ارسال شود، این دور از مذاکرات تاکنون نتیجه مشخصی در پی نداشته است.

از جمله موضوعاتی که اخیراً مانع از دستیابی به آتش‌بس شده است، بازگشت آوارگان به شمال غزه و همچنین تعداد گروگان‌های زنده اسرائیلی و درخواست حماس برای آزادی «اسرای فلسطینی» است که مقامات اسرائیلی آن‌ها را زندانی امنیتی تلقی می‌کنند.

آخرین توافقنامه تبادل اسرا میان دو طرف متخاصم در اواخر نوامبر گذشته انجام شد که علاوه بر امکان کمک‌رسانی بشردوستانه به ساکنان غزه به آزادی 105 گروگان اسرائیلی در ازای آزادی حدود 240 اسیر فلسطینی از زندان‌های اسرائیل منجر شد.

بر اساس برآوردهای اسرائیل 130 گروگان اسرائیلی همچنان در غزه باقی مانده‌اند که از جمله آنها بنا بر گزارش‌ها 30 نفر بر اثر ادامه جنگ و بمباران در غزه جان باخته‌اند.

گانتز خواستار فشار آمریکا بر قطر و مصر برای تعدیل مواضع حماس شد

گانتز با تاکید بر این که اسرائیل از هدف خود مبنی‌بر زدودن تهدید حماس عقب نخواهد نشست، افزود که لزوم تضمین رسیدن کمک‌ها به اهالی غزه و نه حماس را به مقامات آمریکایی اطلاع داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
3 دقيقه(Reading time)

همزمان با تداوم تلاش‌های میانجی‌گران برای دستیابی به توافق تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس و آتش‌بس در نوار غزه، بنی گانتز، عضو شورای جنگ اسرائیل در سفر خود به واشینگتن، خواستار اعمال فشار بر مصر و قطر برای سوق دادن حماس به‌ نرمش در مواضع خود شد.

به گزارش سه‌شنبه 15 اسفند سازمان رادیو-تلویزیون اسرائیل، گانتز در جریان دیدارهای شب گذشته خود با مقامات دولت آمریکا گفت: «شما باید فشار خود را بر دو میانجی‌ یعنی مصر و قطر، تشدید کنید تا آنها حماس را به موضعی انعطاف‌پذیر سوق دهند».

گانتز افزود: «شما از قدرت لازم برای اعمال فشار برخوردارید و دو میانجی نیز ابزار این کار را در اختیار دارند».

برطرف‌ کردن تهدید حماس

گانتز با تاکید بر این که اسرائیل از هدف خود مبنی بر برطرف‌کردن تهدید حماس عقب نخواهد نشست، افزود که لزوم تضمین رسیدن کمک‌ها به اهالی غزه و نه حماس را به مقامات آمریکایی اطلاع داده است.

این در حالی است به گزارش سازمان رادیو – تلویزیون اسرائیل، سالیوان طی دیدار با گانتز خواستار پایان جنگ غزه طبق یک جدول زمانی مشخص شد و تاکید کرد که به‌باور واشینگتن، طرح‌های جنگی اسرائیل در غزه آن‌طور که باید توضیح داده نشده است زیرا مقامات آمریکایی انتظار داشتند جنگ در ژانویه پایان یابد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص امکان ایجاد مدیریت بین‌المللی، ویژه موضوع کمک‌ها بدون حضور دولت خودگردان فلسطین، ابراز تردید کرد.

به نظر مسئولان آمریکایی، عملکرد اسرائیل در ارتباط با موضوع کمک‌ها، مشکل‌آفرین است زیرا تل‌آویو از اقدام لازم برای حل این موضوع که نیازمند راه حلی فوری از طریق سازمان‌های بین‌المللی است، اجتناب کرده است.

گانتز آمادگی کشورش را برای بررسی چندین گزینه از جمله امکان رساندن کمک‌ها در آینده از طریق مدیریت بین‌المللی را مشروط به نرسیدن آن به‌دست حماس، ابراز کرد.

سالیوان اما ضمن ابراز تردید نسبت به ایجاد مدیریت بین‌المللی کمک‌ها بدون حضور دولت خودگردان فلسطین تاکید کرد آمریکا در عین حال برای تلاش در این راستا آمادگی دارد.

وضعیت انسانی نگران‌کننده

گانتز دوشنبه با کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا دیدار داشت که هریس طی آن مراتب نگرانی واشینگتن از أوضاع انسانی و موضوع آوارگان و همچنین عملیات قریب‌الوقوع اسرائیل در رفح را ابراز کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به دلیل حمایت مطلق خود از اسرائیل و شمار بالای کشته‌های غیرنظامی فلسطینی، در سال انتخاباتی با فشارهای زیادی روبه‌رو است و آماج انتقاد‌های گسترده از سوی پایگاه انتخاباتی حزب دموکرات به‌دلیل ناکامی در متوقف‌کردن جنگ غزه قرارگرفته است.

از سویی حمله قریب‌الوقوع اسرائیل به شهر رفح و تخلیه آوارگان نیز با توجه به نبود مناطق امن در سراسر غزه، نگرانی سازمان ملل، آمریکا و محافل بین‌المللی را برانگیخته است.

همزمان بروز قحطی به دلیل کمبود کمک‌ها بر فلسطینی‌ها انتقادات گسترده بین‌المللی را برانگیخته، آنهم در حالی که واشینگتن خواهان حل این معضل و کاستن از شدت اقدامات اسرائیل است و در این راستا چند روز پیش از طریق باریزی هوایی برفراز غزه، اقدام به کمک‌رسانی به مردم این شهر کرد.

وزیر خارجه سعودی: با هرگونه کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از غزه مخالفیم

بن فرحان: زمان آن رسیده که کشور فلسطین به رسمیت شناخته شده و با راه‌حل دو کشوری موافقت شو

در: آخرین به روزرسانی:

2 دقيقه(Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی درباره پیامدهای خطرناک هر گونه تهاجم به شهر رفح در جنوب نوار غزه هشدار می‌دهد و با هر گونه کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از غزه مخالف است.

این اظهارات وزیر خارجه سعودی طی سخنرانی او در روز سه‌شنبه 15 اسفند در دوره اضطراری نشست شورای وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که به بررسی جنگ اسرائیل در نوار غزه اختصاص داده شده است، ایراد شد.

به گزارش «العربیه» بن فرحان با بیان این که تعداد کشورهای خواهان برقراری آتش‌بس فوری در غزه در حال افزایش است، اشاره کرد که زمان آن رسیده که کشور فلسطین به رسمیت شناخته شده و با راه‌حل دو کشوری موافقت شود.

فیصل بن فرحان افزود که جامعه بین‌المللی کماکان در برابر نقض‌های ضد‌‌انسانی که در غزه صورت می‌گیرد، ناتوان مانده است.
وی تحریم‌های غربی اعمال شده بر علیه شهرک‌نشینان تندرو اسرائیلی در کرانه باختری را امری «مثبت» توصیف کرده و در عین حال تاکید کرد که مسئولان خشونت‌ورزی در کرانه باختری باید پاسخگو شوند.

حمایت از آژانس «آنروا»

وزیر خارجه سعودی ضمن تاکید بر حمایت کشورش از آژانس امدادرسان سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی «آنروا»، نسبت به برخی تلاش‌ها برای لغو نقش این نهاد امدادرسان بین‌المللی هشدار داده و چنین رویکردی در هدف گرفتن «آنروا» را باعث وخیم‌تر شدن درد و رنج مردم فلسطین در نوار غزه دانست.

بن فرحان گفت پادشاهی عربی سعودی از کشورهایی که حمایت‌های خود از آژانس «آنروا» را قطع کرده‌اند درخواست می‌کند از این تصمیمات خود عدول کنند.

احترام به قانون بین‌المللی انسانی

شایان ذکر است که پیش از این و بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، شورای وزیران سعودی طی جلسه هفتگی خود در روز سه‌شنبه از جامعه بین‌المللی خواست تا موضع قاطعانه‌ای را برای ملزم کردن نیروهای اسرائیلی به احترام گذاشتن به قانون بین‌المللی انسانی، گشودن فوری کریدورهای بشردوستانه امن به نوار غزه و فراهم کردن امکان کمک و امداد‌رسانی و رساندن بی‌قید و شرط تجهیزات پزشکی به این باریکه، اتخاذ کند.

  • منبع خبر : العربیة