آمریکا، مصر، قطر و اسرائیل درباره آتش‌بس غزه به تفاهم‌ کردند
آمریکا، مصر، قطر و اسرائیل درباره آتش‌بس غزه به تفاهم‌ کردند
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور ارتباطات، روز یکشنبه ششم اسفند گفت ایالات متحده، مصر، قطر و اسرائیل درباره کلیات توافق آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس موقت در غزه به تفاهم رسیده‌اند.

او در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت مذاکرات هنوز در جریان است و اینکه قطر و مصر باید با حماس گفت‌وگوهای غیرمستقیم انجام دهند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور ارتباطات همچنین در گفت وگویی دیگر و در پاسخ به پرسشی درباره طرح اسرائیل برای جابجایی بیش از یک میلیون آواره فلسطینی از رفح به دیگر نقاط غزه گفت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در جریان این طرح نیست.

او با اشاره به تراکم بالای جمعیت در این بخش غزه و اینکه کل کمک‌های بشردوستانه از این منطقه وارد غزه می‌شود، گفت از نظر آمریکا پیش از وجود «یک طرح شفاف و قابل‌اجرا» برای محافظت از غیرنظامیان و ارائه غذا، لباس، و پناهگاه به آنها، نباید هیچ عملیات نظامی در رفح اجرا شود.

جیک سالیوان افزود ایالات متحده تا کنون چنین طرحی را مشاهده نکرده است.

«اوکراین می‌تواند در جنگ پیروز شود»

جیک سالیوان روز یکشنبه تاکید کرد اوکراین هنوز می‌تواند در جنگ مقابل روسیه پیروز شود.

آقای سالیوان، در گفت‌وگویی با کانال خبری سی‌بی‌اس که یک روز پس از دومین سالگرد آغاز تهاجم روسیه به اوکراین صورت گرفت، خواستار تصویب لایحه پیشنهادی جو بایدن برای کمک به اوکراین از سوی مجلس نمایندگان آمریکا شد.

او یادآورد شد: «اوکراین در دستیابی به یکی از عمیق‌ترین اهداف خود یعنی جلوگیری از سقوط به دست روسیه به موقفیت رسیده است.»

به گفته مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ادامه موفقیت اوکراین در برابر ارتش پوتین منوط به دستیابی سربازان اوکراینی به ابزارهای لازم است و «به همین خاطر، ایالات متحده باید بسته کمکی را که موافقت گسترده هر دو حزب در مجلس سنا تصویب شد، به اوکراین بدهد.» او از مجلس نمایندگان خواست نسبت به تصویب این بسته کمکی اقدام کند.

مجلس سنای آمریکا اوایل ماه جاری میلادی یک بسته کمکی به اوکراین به ارزش ۶۰ میلیارد دلار را به تصویب رساند اما مجلس نمایندگان از تصویب آن خودداری کرد.

جیک سالیوان عقب‌نشینی روزهای اخیر نیروهای اوکراینی از شهر آدیوکا را به کمبود مهمات آنها نسبت داد و گفت آمریکا و متحدانش باید ابزارها و منابع لازم برای پیروزی سربازان اوکراینی در جنگ با اشغالگران روس را در اختیار آنها قرار دهند.

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۳

اسرائیل: «عملیات دقیق و محدود» در بیمارستان ناصر به پایان رسید؛ ۲۰۰ نفر بازداشت شدند

آمبولانس‌ها در مقابل بیمارستان ناصر.
آمبولانس‌ها در مقابل بیمارستان ناصر.

ارتش اسرائیل می‌گوید در بیمارستان ناصر در خان یونس، جعبه‌های مهر و موم شده‌ای از دارو با نام گروگان‌هایی که حماس در حمله ۱۵ مهر به جنوب اسرائیل ربوده بود و همچنین چندین سلاح متعلق به عوامل حماس پیدا کرد.

به گفته ارتش اسرائیل، بسیاری از ۲۰۰ مظنون بازداشت شده از اعضای گروه‌های تروریستی بودند که در حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل دست داشتند و با گروگان‌هایی اسیر شده توسط حماس در ارتباط بودند.

بنا به این گزارش بر اساس شهادت گروگان‌های آزاد شده و مظنونان تروریست بازجویی شده، گروگان‌ها قبلاً در این بیمارستان نگهداری می‌شدند.

ارتش اسرائیل می‌گوید این عملیات توسط ارتش اسرائیل و «اداره هماهنگ‌کننده اقدامات دولت اسرائیل در مناطق فلسطینی‌ها» انجام شد تا «از حداقل اختلال در فعالیت‌های روزمره بیمارستان و بدون آسیب رساندن به بیماران و کارکنان پزشکی اطمینان حاصل شود.»

ارتش اسرائیل می‌گوید ژنراتور بیمارستان که در جریان عملیات از کار افتاده بود با یک ژنراتور دیگر جایگزین شد و تاکید کرد که «تمام سیستم‌های حیاتی بیمارستان در طول عملیات با منبع تغذیه برق بدون وقفه به کار خود ادامه دادند.»

ارتش اسرائیل همچنین می‌گوید غذا، آب، لوازم پزشکی و شیر خشک نوزاد نیز با هماهنگی ارتش اسرائیل به بیمارستان ناصر تحویل داده شد.

ارتش اسرائیل تاکید کرد که «به درخواست کارکنان بیمارستان و با همکاری جامعه جهانی، چندین بیمار بدحال از بیمارستان به مراکز درمانی دیگر منتقل شدند.»

ارتش اسرائیل می‌افزاید: «نیروهای دفاعی اسرائیل بر اساس قوانین بین المللی علیه سازمان تروریستی حماس که به طور سازمان‌یافته از بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی به عنوان پوشش استفاده می‌کند، به عملیات خود ادامه خواهد داد.»

حماس در حمله تروریستی به جنوب اسرائیل دستکم ۱۲۰۰ نفر را کشت و حدود ۲۴۰ نفر را به گروگان گرفت. اسرائیل می‌گوید هنوز ۱٣۰ گروگان حماس در غزه هستند، اگرچه احتمال دارد شماری از آنها کشته شده‌ باشند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها شبه‌نظامیان حماس که تحت حمایت حکومت ایران هستند را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۴

حملات هوایی اسرائیل به رفح؛ بیش از ۳۰ تن کشته شدند

حملات هوایی اسرائیل به رفح در جنوب غزه
حملات هوایی اسرائیل به رفح در جنوب غزه

به گزارش آسوشیتدپرس، اسرائیل به رغم آن‌که از ساکنان خان‌یونس خواسته بود در رفح پناه بگیرند، طی هفته‌های اخیر تقریبا به طور روزانه، این شهر را هدف حملات هوایی قرار داده است.

آسوشیتدپرس به نقل از مقامات بهداشتی غزه تحت کنترل حماس و روزنامه‌نگاران خود گزارش داد سه حمله هوایی اسرائیل در بامداد شنبه منجر به کشته‌شدن ٢٨ غیر نظامی فلسطینی شد.

کشته‌شدگان اعضای سه خانواده بوده‌اند و در میان آنها ۱۰ کودک وجود دارد.

بر اساس این گزارش، در یک حمله هوایی دیگر، سه افسر «پلیس» حماس نیز کشته شدند.

پزشکان بدون مرز نیز گزارش داد که در بیمارستان «ناصر» خان‌یونس، دست‌کم دو فلسطینی کشته به دست سربازان اسرائیلی کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

وزارت بهداشت تحت کنترل حماس اعلام کرده است که در پی حمله اسرائیل به نوار غزه، حدود ۲۸هزار تن کشته شده‌اند که دو سوم آنها زنان و کودکان هستند.

اسرائیل بارها تاکید کرده است که حماس از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی و از ساختمان‌های غیر نظامی مانند بیمارستان‌ها و مدارس برای عملیات نظامی استفاده می‌کند.

در جریان حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل، ۱۲۰۰ تن از جمله کودکان، زنان، و سالمندان کشته و بیش از ۲۴۰ تن دیگر به گروگان گرفته شدند. بر اساس گزارش‌ها، ۱٣۰ گروگان در غزه هستند اما بر اساس گانه‌ظنی اسرائیل، احتمالا حدود ۱۰۰ تن از آنها زنده مانده‌اند.

در تنها آتش‌بسی یک هفته در ماه نوامبر طول کشید، ۱۱۰ گروگان در غزه آزاد شدند و اسرائیل نیز ۲۴۰ زندانی فلسطینی را آزاد کرد.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورهای جهان گروه حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

  • اختلاف‌نظر بین اسرائیل و ایالات متحده

افزایش مستمر شمار کشته‌شدگان فلسطینی بر اثر تهاجم اسرائیل به نوار غزه، باعث اختلاف‌نظر بین دولت نتانیاهو و دولت بایدن شده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند اسرائیل باید حملات دقیقی علیه رهبری و اعضای حماس انجام دهد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه هجدهم بهمن، گفت پاسخ اسرائیل به حماس «بیش از حد» بوده است.

در این حال، دفتر بنیامین نتانیاهو روز جمعه اعلام کرد که تحقق هدف نابودی حماس با نادیده‌گرفتن چهار گردان باقیمانده این گروه در رفح غیرممکن است. اسرائیل می‌گوید رفح آخرین پایگاه باقیمانده حماس در نوار غزه است.

آقای نتانیاهو در بیانیه‌ای گفت که به نیروهای نظامی و امنیتی اسرائیل دستور داده است از طریق یک طرح ترکیبی، زمینه تخلیه انبوه غیرنظامیان از رفح و همچنین نابودی نیروهای حماس در این شهر را فراهم کنند.

نخست‌وزیر اسرائیل بارها اعلام کرده است جنگ تا زمان «پیروزی کامل» و نابودی حماس ادامه خواهد داشت.

از طرف دیگر، مصر هشدار داد هرگونه جابه‌جایی انبوه فلسطینیان از غزه به خاک این کشور، صلح بیش از چهار دهه‌ای مصر و اسرائیل را با خطر جدی مواجه می‌کند.

اسرائیل پس از حمله تروریستی ۱۵مهر حماس که در نتیجه آن ۱۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۴۰ تن دیگر به گروگان گرفته شدند، تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه شبه تحت حمایت جمهوری اسلامی آغاز کرد.

به گزارش سازمان‌های امدادرسان، نزدیک به ۸۰ درصد از جمعیت ٢ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری غزه بر اثر تهاجم اسرائیل از خانه‌های خود آواره شده‌اند و کمبود حاد غذا و خدمات بهداشتی و درمانی، این باریکه پرجمعیت وارد یک بحران انسانی کرده است.

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۱

وزیر دفاع اسرائيل: حزب‌الله یا با توافق یا به زور از مرز عقب خواهد رفت

وزیر دفاع اسرائيل، یوآف گالانت - آرشیو
وزیر دفاع اسرائيل، یوآف گالانت – آرشیو

وزیر دفاع اسرائيل، یوآف گالانت، گفت اسرائیل در پاسخ به حملات روزانه حزب‌الله به شمال اسرائیل، حملات خود به این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی را حتی با وجود آتش‌بس موقت احتمالی در نوار غزه، افزایش می‌دهد.

به نوشته «تایمز اسرائیل» گالانت در بازدید از مقر فرماندهی شمالی ارتش اسرائیل گفت: «ما در حال برنامه ریزی برای افزایش قدرت شلیک به حزب‌الله هستیم.»

او گفت حزب‌الله «قادر به یافتن جایگزین برای فرماندهانی که در حال حذف آنها هستیم، نیست.»

حزب‌الله با اینکه خود را درگیر یک جنگ تمام عیار نکرده است اما بیش از ۲۰۰ نفر از نیروهای خود را از دست داده است که ضربه قابل توجهی به این گروه از زمان جنگ همه‌جانبه اسرائيل و حماس است.

گالانت گفت اسرائيل در صورت آتش بس موقت در غزه، قدرت حمله به حزب‌الله را در شمال افزایش خواهد داد تا اینکه این گروه «کامل» از مرزها خارج شود و ساکنان اسرائيلی شمال کشور به خانه‌هایشان بازگردند.

حدود ۸۰ هزار اسرائیلی در اثر حملات حزب الله از خانه‌هایشان رانده شده‌اند.

گالانت گفت «هدف ساده است: عقب راندن حزب‌الله به جایی که باید باشد.» او گفت اسرائيل «یا با توافق، یا به زور» این کار را انجام خواهد داد.

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۸

اعلام موضع رسمی عربستان سعودی: بدون ایجاد کشور مستقل فلسطینی رابطه با اسرائیل منتفی است

روابط اسرائیل و عربستان سعودی
روابط اسرائیل و عربستان سعودی

وزارت امور خارجه عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای، ضمن اشاره به گفتگوهای پادشاهی عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا در مورد روند صلح اعراب و اسرائیل خاطرنشان کرد که ریاض، واشنگتن را در جریان موضع قاطعانه خود قرار داده و تاکید کرده تا زمانی که کشور مستقل فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی به رسمیت شناخته نشود و حملات اسرائیل به نوار غزه متوقف نشود، هیچ رابطه دیپلماتیکی با اسرائیل برقرار نخواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی روز دوشنبه ۱۶ بهمن‌ماه، در نشستی بیش از دو ساعته در ریاض درباره «هماهنگی منطقه‌ای» برای پایان دادن به جنگ در غزه و «نیاز فوری برای کاهش تنش‌های منطقه» گفتگو کردند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه هفتم مهر، به نقل از چند منبع آگاه گزارش داد که عربستان سعودی مصمم است در ازای انعقاد یک پیمان دفاعی با ایالات متحده، روابط دیپلماتیک با اسرائیل را آغاز کند.

سه منبع خاورمیانه‌ای رویترز گفته بودند در صورت حصول چنین توافقی، فلسطینیان امتیازاتی خواهند گرفت اما مطالبه آنان برای تشکیل دولتی مستقل همچنان تحقق نخواهد یافت.

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۹

اسراِئیل 

نتانیاهو: اسرائیل با «هر توافقی و به هر قیمتی» موافقت نمی‌کند

۱۵ بهمن ۱۴۰۲

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه پانزدهم بهمن در ابتدای جلسه هفتگی کابینه خود گفت نابودی حماس هدف اساسی او است.

به گفته نتانیاهو، تحقق این هدف منوط به سه شرط انهدام گردان‌های باقیمانده حماس، تداوم عملیات پاکسازی، و خنثی‌سازی شبکه تونل‌های این گروه اسلامگرا است.

او در ارتباط با شرط نخست گفت که از مجموع ۲۴ گردان حماس، ١٧ گردان آن تاکنون شکست خورده است.

نخست‌وزیر اسرائیل در رابطه با شرط دوم گفت عملیات پاکسازی از طریق حملات هوایی در مناطق شمالی و مرکزی غزه ادامه دارد.

و در نهایت خنثی‌سازی شبکه تونل‌های حماس، به گفته بنیامین نتانیاهو، به زمان بیشتری نیاز دارد.

نخست‌وزیر اسرائیل تصریح کرد تا زمان نابودی حماس، بازگشت تمامی گروگان‌ها، و حصول اطمینان از اینکه غزه بار دیگر تهدیدی علیه اسرائیل نخواهد بود، جنگ علیه ستیزه‌جویان فلسطینی ادامه خواهد داشت.

بنیامین نتانیاهو در ارتباط با احتمال توافق با حماس بر سر آزادی گروگان‌های اسرائیلی گفت: «ما با هر توافقی و به هر قیمتی موافقت نخواهیم کرد.»

او برخی گزارش‌ها درباره موافقت اسرائیل در ارتباط با آزادی تعداد زیادی از «تروریست‌ها» را نادرست خواند.

در پی حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که بر اثر آن ۱۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۴۰ نفر به گروگان گرفته شدند، ارتش اسرائیل حمله هوایی، دریایی، و زمینی خود به منظور نابودی حماس را آغاز کرد.

اسرائیل به دنبال آزادی حدود ۱۱۶ گروگان زنده‌ای است که هنوز در اسارت حماس به سر می‌برند. در مقابل، حماس در پی پایان عملیات نظامی اسرائیل با هدف نابودی این گروه اسلامگرا و همچنین آزادی هزاران زندانی فلسطینی از زندان‌های اسرائیل است.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۰

چهارمین حمله گسترده به مواضع حوثی‌ها؛ نیروهای ائتلاف: برای دفاع از جان انسان‌ها و جریان آزاد تجارت، تردید نخواهیم کرد

در پی چهارمین حمله مشترک آمریکا و نیروهای ائتلاف به موضع حوثی‌ها در یمن ، استرالیا، بحرین، دانمارک، کانادا، هلند، نیوزیلند، بریتانیا و آمریکا بیانیه مشترکی صادر و اعلام کردند که برای دفاع از جان انسان‌ها و جریان آزاد تجارت، تردید نخواهند کرد.

در این بیانیه آمده است: «در پاسخ به حملات مداوم حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری و نیروی دریایی که در دریای سرخ و آبراه‌های اطراف تردد می‌کنند، نیروهای نظامی آمریکا و بریتانیا، با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا، دانمارک، هلند و نیوزیلند، دور دیگری از حملات هوایی را علیه چندین هدف در مناطق تحت کنترل حوثی ها در یمن انجام دادند.»

این بیانیه افزوده است که حملات ضروری و متناسب امروز به طور خاص ۱۸ هدف حوثی‌‌ها را در ۸ مکان در یمن مورد هدف قرار داد که شامل انبارهای تسلیحات زیرزمینی، انبارهای موشک، پهپادهای تک حمله، سیستم های دفاع هوایی، رادارها و یک هلیکوپتر بود.

نیروهای ائتلاف در این بیانیه می‌گویند که این حملات در پاسخ به حملات مداوم حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری و نیروی دریاینیروهای ائتلاف در این بیانیه می‌گویند که این حملات در پاسخ به حملات مداوم حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری و نیروی دریایی صورت گرفته است که نه تنها دریانوردان بین المللی بلکه جان مردم یمن را نیز به خطر انداخته است، از جمله حمله موشکی ۲۲ فوریه که به کشتی جزیره ای تحت مالکیت انگلستان اصابت کرد و یک خدمه را زخمی کرد، حمله موشکی ۱۹ فوریه که تقریباً به کشتی تجارتی دریایی آمریکا در حال تحویل کمک های بشردوستانه به یمن اصابت کرد و حمله موشکی ۱۸ فوریه به کشتی روبی مار تحت مالکیت انگلستان که خدمه را مجبور به ترک کشتی کرد.

در ادامه این بیانیه مشترک آمده است: «بیش از ۴۵ حمله حوثی ها به کشتی‌های تجاری و نیروی دریایی از اواسط نوامبر تاکنون، تهدیدی برای اقتصاد جهانی و همچنین امنیت و ثبات منطقه ای ایجاد کرده و نیازمند پاسخ بین‌المللی است. ائتلاف ما متشکل از کشورهای همسو همچنان متعهد به حفاظت از آزادی ناوبری و تجارت بین المللی و پاسخگو کردن حوثی ها برای حملات غیرقانونی و غیرقابل توجیه آنها به کشتی های تجاری و نیروی دریایی است.»

اعضای ائتلاف در پایان این بیانیه تصریح کردند که هدفشان همچنان کاهش تنش‌ها و بازگرداندن ثبات به دریای سرخ است، اما یک بار دیگر به رهبری حوثی ها هشدار دادند که در برابر تهدیدهای مداوم برای دفاع از جان انسان ها و جریان آزاد تجارت تردید نخواهند کرد.

این چهارمین بار است که نیروهای نظامی آمریکا و بریتانیا از ۱۲ ژانویه به طور مشترک علیه حوثی ها عملیات انجام می دهند. ایالات متحده تقریباً هر روز حملات هوایی برای نابودی اهداف حوثی، از جمله موشک ها و پهپادهای ورودی به سمت کشتی‌ها و همچنین سلاح هایی که آماده پرتاب بودند، انجام داده است.

جنگنده های آمریکایی از روی ناو هواپیمابر یو اس اس دوایت دی آیزنهاور که در حال حاضر در دریای سرخ مستقر است، به پرواز درآمدند.

شبه‌نظامیان حوثی وابسته به جمهوری اسلامی در یمن از ماه نوامبر تاکنون حملات موشکی و پهپادی زیادی را در دریای سرخ، تنگه باب‌المندب و خلیج عدن انجام داده‌اند که موجب ناامنی تجارت دریایی شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای بار دیگر حملات حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به کشتی‌های باری غیرنظامی را به شدت محکوم کرد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : VOA