آمریکایی 8 پهپاد و دو قایق مسلح حوثی‌ها را منهدم کرد
آمریکایی 8 پهپاد و دو قایق مسلح حوثی‌ها را منهدم کرد
فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام)، جمعه 17 خرداد، اعلام کرد نیروهای این کشور هشت پهپاد حوثی‌ها را طی 24 ساعت گذشته در دریای سرخ منهدم کردند.

به گفته سنتکام، نیروهای آمریکایی دو قایق مسلح بدون‌سرنشین حوثی‌ها را نیز هدف قرار دادند. در بیانیه سنتکام آمده است که یک کشتی متعلق به ائتلاف نیز، روز پنج‌شنبه، با موشک بالستیک ضدکشتی حوثی‌ها در دریای سرخ درگیر شده بود.

انفجار در نزدیکی بندر المخا

پیشتر در روز پنج‌شنبه، شرکت امنیت دریایی «امبری» بریتانیا گزارش داد که یک کشتی تجاری وقوع انفجاری را در نزدیکی خود در دریای سرخ، در فاصله حدود 19 مایلی غرب المخا در یمن گزارش کرده است.

در همین حال، سازمان عملیات تجاری دریایی بریتانیا اعلام کرد که گزارش‌هایی درباره دو انفجار در نزدیکی یک کشتی در فاصله 27 مایلی جنوب المخا دریافت کرده است. این سازمان در بیانیه‌ای افزود که تمامی خدمه در سلامت کامل به سر می‌برند و کشتی به سمت بندر بعدی حرکت کرده است.

شرکت امبری همچنین در یادداشتی اعلام کرد که مشخصات این کشتی با کشتی‌هایی که حوثی‌ها هدف قرار می‌‌دهند، مطابقت دارد. حوثی‌ها در چند ماه گذشته حملات متعددی به کشتی‌ها در سواحل یمن انجام داده‌اند.

شرکت امنیت دریایی «آمبری»: یک کشتی در سواحل یمن با سه موشک هدف حمله قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
2 دقيقه(Reading time)

سازمان دریانوردی بریتانیایی «آمبری»، دوشنبه 10 اردیبهشت اعلام کرد، گزارشی مبنی بر وقوع حادثه‌ای در 54 مایل دریایی شمال غربی سواحل مخا در یمن دریافت کرده است.

این سازمان بدون اشاره به جزئیات گفت: «نهادها ذیربط در حال بررسی جزئیات این حادثه هستند» و از کشتی‌ها خواست تا با احتیاط حرکت کنند و هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش دهند.

از سوی دیگر «آمبری» خبر داد که یک کشتی با سه موشک در نزدیکی سواحل یمن هدف حمله قرار گرفت.

برآوردهای آمبری نشان می‌دهد که هدف قرار دادن این کشتی به دلیل روابط تجاری بین اپراتور ثبت شده آن و اسرائیل بوده است.

به گفته این شرکت «کشتی مورد هدف یک کشتی کانتینری حامل پرچم مالت است و در حال حرکت از مبدا جیبوتی بود.»

پیشتر فرماندهی مرکزی آمریکا از رهگیری 5 پهپاد بر فراز دریای سرخ خبر داده بود.

«سنتکام»، بامداد دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای افزود: «این پهپادها تهدیدی برای کشتی‌های آمریکایی، ائتلاف و کشتی‌های تجاری در منطقه است.»

گروه حوثی‌های یمن، پیشتر در روز جمعه اعلام کرده بود که یک کشتی نفتی بریتانیایی را در دریای سرخ با تعدادی موشک دریایی هدف قرار داده‌اند.

به گفته حوثی‌ها این کشتی هدف اصابت مستقیم موشک قرار گرفت.

یحیی سریع، سخنگوی ارتش حوثی‌ها همچنین اعلام کرد که نیروهای حوثی، پنج‌شنبه موفق شدند یک پهپاد آمریکایی «ام کیو 9» را در آسمان استان صعده در شمال یمن با موشک ساقط کنند.

سازمان دریانوردی بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد که گزارشی مبنی بر وقوع حادثه‌ای جدید در 177 مایل دریایی از سواحل جنوب شرقی یمن دریافت کرده است.

این سازمان افزود که یک قایق کوچک حامل چهار مرد مسلح یک کشتی در سواحل یمن را هدف حمله قرار داد.

شبه‌نظامیان حوثی‌ از 19 نوامبر تاکنون بیش از 100 کشتی در دریای سرخ و دریای عرب را با پهپاد و موشک هدف قرار دادند.

حوثی‌ها مدعی هستند که این حملات را در حمایت از فلسطینیان در غزه انجام می‌دهند.

از سوی دیگر ایالات متحده و بریتانیا با هدف مختل کردن و تضعیف توانایی این گروه در به خطر انداختن آزادی کشتیرانی و تهدید تجارت جهانی، حملات هوایی علیه مواضع حوثی‌ها در یمن انجام می‌دهند.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی به 13 هدف حوثی‌ها در یمن حمله کردندنیروهای آمریکایی و بریتانیایی به 13 هدف حوثی‌ها در یمن حمله کردند

: آخرین به روزرسانی:
ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعلم کرد شامگاه پنجشنبه دهم خرداد، نیروهای آمریکایی و بریتانیایی به 13 هدف حوثی‌ها در یمن حمله کردند.

منابع العربیه پنج‌شنبه دهم خرداد گزارش دادند ائتلاف آمریکایی-بریتانیایی در دریای سرخ با ده‌ها حمله هوایی، سکوهای پرتاب موشک و پهپاد حوثی‌ها به علاوه انبارهای اسلحه این شبه‌نظامیان در استان‌های صنعا و حدیده را هدف قرار داد.

رسانه‌های حوثی نیز وقوع 6 حمله هوایی توسط نیروهای آمریکایی-بریتانیایی به مواضع این شبه‌نظامیان را تایید کردند و گفتند یکی از حملات موضعی وابسته به این گروه در مجاورت فرودگاه بین المللی صنعا را هدف قرار داد.

رسانه‌های حوثی‌ها همچنین گزارش دادند در حملات هوایی آمریکایی-بریتانیایی، ساختمان رادیو در منطقه «الحوک» در حدیده را بمبارن کرد که طی آن یک نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة