آمریکا از عملیات احتمالی «افراطی‌ها» در مسکو خبر داد
آمریکا از عملیات احتمالی «افراطی‌ها» در مسکو خبر داد
سفارت ایالات متحده آمریکا در روسیه روز جمعه ۱۷ اسفند نسبت به برنامه قریب‌الوقوع «افراط‌گرایان» برای انجام حمله‌ای در مسکو هشدار داد.

این هشدار پس از آن صادر شد که سرویس‌ امنیتی فدرال روسیه اعلام کرد یک تیراندازی برنامه‌ریزی شده در یک کنیسه از سوی هسته مسلح افغان گروه حکومت اسلامی (داعش) را خنثی کرده است.

سفارت ایالات متحده که مکرراً از شهروندان آمریکایی خواسته است فوراً خاک روسیه را ترک کنند، جزئیات بیشتری در مورد ماهیت این تهدید نداد، اما گفت که افراد باید از حضور در کنسرت‌ها و اجتماعات خودداری کنند و نسبت به اطراف خود هشیار باشند.

در بیانیه سفارت آمریکا در روسیه که در وبسایت آن منتشر شده، آمده است: «سفارت گزارش‌های دریافتی مبنی بر این‌که افراط‌گرایان برنامه‌ای قریب‌الوقوع برای حمله به اجتماعات بزرگ در مسکو، از جمله کنسرت‌ها، را در دستور کار دارند رصد می‌کند و به شهروندان آمریکایی توصیه می‌شود از حضور در هر گونه تجمع بزرگی ظرف ۴۸ ساعت آینده خودداری کنند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، این هشدار ساعاتی پس از آن صادر شد که اف‌اس‌بی، سرویس امنیتی فدرال روسیه، خبر داد که حمله یک هسته گروه شبه‌نظامی حکومت اسلامی به کنیسه‌ای در مسکو را خنثی کرده است.

هنوز مشخص نیست آیا هشدار سفارت آمریکا در مسکو پیرو این خبر صادر شده است یا نه.

تهاجم روسیه به اوکراین موجب بحرانی عمیق در روابط مسکو با کشورهای غربی از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ شده است. کرملین ایالات متحده را متهم می‌کند که با حمایت مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی از اوکراین، علیه روسیه وارد جنگ شده است.

سرویس امنیتی فدرال روسیه می‌گوید هسته گروه حکومت اسلامی بخشی از شاخه نظامی افغان این گروه است که در منطقه کالوگا روسیه فعالیت می‌کرد.

این گروه که به عنوان شاخه خراسان داعش نیز معروف است، به‌دنبال استقرار خلافت اسلامی در افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و ایران است.

شاخه خراسان داعش نخستین بار در اواخر سال ۲۰۱۴ در افغانستان فعالیت خود را آغاز کرد و به ارتکاب «خشونت‌های سبعانه» معروف است.

اف‌اس‌بی می‌گوید این هسته «در تدارک حمله مسلحانه به اعضای یک کنیسه» بود.

به گفته این نهاد امنیتی روسیه، زمانی که از شبه‌نظامیان این هسته خواسته شد تا تسلیم شوند آن‌ها مقاومت کردند که در نتیجه تبادل آتش «خنثی» شدند.

بر اساس این گزارش، از مهاجمان «تفنگ، مهمات و همچنین مواد منفجره کشف و ضبط شد».

مسکو

پرچم روسیه که در کنار سفارت ایالات متحده در مسکو افراشته شده است
پرچم روسیه که در کنار سفارت ایالات متحده در مسکو افراشته شده است

هند یک شبکه‌ قاچاق انسان به روسیه برای مشارکت در جنگ اوکراین را خنثی کرد

تاکنون دست‌کم دو نفر از کسانی که از هند به قصد کار با عنوان نیروی «کمکی» ارتش روسیه به جنگ اوکراین رفته‌اند در جبهه‌ کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
3 دقيقه(Reading time)

دولت هند اعلام کرد یک «شبکه بزرگ قاچاق انسان» که مردان جوان را از این کشور با فریب و وعده کاریابی به سفر به روسیه ترغیب کرده و سپس به مشارکت در جنگ علیه اوکراین مجبور می‌کرد را منهدم کرده است.

دفتر تحقیقات مرکزی هند در ساعات پایانی روز پنج‌شنبه 17 اسفند اعلام کرد که تاکنون حدود 35 مرد جوان در چارچوب این طرح به روسیه اعزام شده‌اند.

این آمار ارائه شده از سوی دفتر تحقیقات مرکزی هند تقریباً دو برابر آمار 20 مرد جوانی است که قبلاً از سوی وزارت خارجه هند گزارش شده بود.

به گفته منابع خانوادگی، حداقل دو مردی که به قصد کار با عنوان «دستیار» در ارتش روسیه به این کشور رفته بودند، سر از جبهه جنگ اوکراین درآورده و در درگیری‌ها کشته شده‌اند. سفارت هند در روسیه مرگ یکی از این افراد را تایید کرده است.

اداره مرکزی تحقیقات هند در بیانیه‌ای اعلام کرد که قاچاقچیان انسان که در چندین ایالت هند فعال هستند، جوانان را از طریق پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و از طریق عوامل محلی هدف قرار داده‌ و به سفر به روسیه ترغیب می‌کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «شهروندان هندی برای جنگیدن آموزش دیده و بر خلاف میل خود در خط مقدم نبرد بین روسیه و اوکراین استقرار داده شدند.»

دفتر تحقیقات مرکزی در این‌باره افزود که جستجوها در تعدادی از مکان‌ها از جمله دهلی‌نو، پایتخت هند، و بمبئی پایتخت مالی این کشور در جریان است و وجوهی بالغ بر 50 میلیون روپیه (605000 دلار) به همراه برخی اسناد و مدارک و سوابق الکترونیکی، کشف و ضبط شده است.

این دفتر تحقیقات ادامه داد: «متهمان برای بازجویی در نقاط مختلف دستگیر شدند».

در همین راستا، وزارت خارجه هند اعلام کرد که تمام مواردی که در آن اتباع هندی با فریب برای شرکت در جنگ به روسیه کشانده شده‌اند را «به شدت با مسکو مورد بحث قرار داده است».

از آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین در فوریه 2022، هزاران نفر در هر دو سوی جبهه کشته شده‌اند.

کشورهای هند و روسیه برای دهه‌ها از روابط نزدیکی برخوردار بوده‌اند، و دهلی نو از محکوم کردن روسیه به خاطر عملیات نظامی آن در اوکراین امتناع کرد و از هر دو طرف متخاصم خواست تا از طریق گفتگو و دیپلماسی به درگیری‌ها پایان دهند.

هند اما به‌رغم تحریم‌های غربی اعمال شده علیه مسکو، خرید نفت خود از روسیه را تشدید کرد که این رویکرد دهلی‌نو خشم کشورهای غربی را برانگیخته است.

کشته‌شدن 3 اوکراینی؛ انهدام 12 پهپاد اوکراین بر فراز روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
2 دقيقه(Reading time)

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سامانه‌های دفاع هوایی این کشور 11 پهپاد را بر فراز استان ولگوگراد و یک پهپاد دیگر را بر فراز استان بلگورود منهدم کردند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تلاش‌های رژیم کی‌یف برای انجام حملات تروریستی شبانه با استفاده از پهپاد به اهدافی در روسیه خنثی شد و سامانه‌های پدافند هوایی یک پهپاد اوکراینی را بر فراز منطقه بلگورود و 11 پهپاد دیگر را بر فراز منطقه ولگوگراد منهدم کردند.»

از سوی دیگر مقامات محلی اوکراین گفتند که حملات روسیه در روز پنج‌شنبه به این کشور منجر به کشته شدن دو غیرنظامی در منطقه خارکیف و یک نفر دیگر در منطقه چرنیهیف شده است.

اوله سینیهوپوف، یکی از مقامات محلی اوکراین گفت که حمله باموشک‌اندازها منجر به کشته‌شدن دو غیرنظامی در کوبیانسک شد. کوبیانسک منطقه‌ای است که در اواخر سال 2022 توسط نیروهای اوکراینی پس گرفته شد و در حال حاضر نیروهای روسیه نیز در آن حضور دارند.

سینیهوپوف در کانال رسمی خود در تلگرام نوشت: «حمله هوایی به شهرکی در نزدیکی مرکز خارکیف علاوه بر وارد کردن خسارت به یک ساختمان مسکونی و یک فروشگاه، منجر به زخمی شدن دو نفر شد.»

ویاچسلاو چاوس، فرماندار منطقه چرنیهیف نیز گفت که یک نفر بر اثر خمپاره‌ای در این شهر کشته شد.

در حالی که کی‌یف در جذب نیرو با مشکل مواجه شده‌ است، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز پنج‌شنبه فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن سربازانی که پیش از آغاز جنگ روسیه در فوریه 2022 به ارتش پیوسته‌اند و خدمت خود را به پایان رسانده‌اند، اخراج می‌شوند.

موضوع خدمت اجباری برای جبران خسارت سربازانی که پس از دو سال از جنگ خسته شده‌اند، در ماه‌های اخیر به یک موضوع حساس سیاسی و اجتماعی در کی‌یف تبدیل شده است.

با وجود نیاز ارتش اوکراین به تجدید نیروهای خود اما در جذب داوطلبان با سختی‌ و مشکلات فراوان مواجه شده است.

این درحالی است که مهمات اوکراین در حال به اتمام رسیدن است و حملات نیروهای روسی در همه جبهه‌های جنگ با کی‌یف در حال گسترش است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : رادیو فردا / العربیهٔ