آمریکا :   جان کربی ما کاملا حق داریم که از خود دفاع کنیم
آمریکا :   جان کربی ما کاملا حق داریم که از خود دفاع کنیم
مقامات آمریکایی بر ادامه واکنش‌ نظامی برای محافظت از نیروهای خود در عراق و سوریه اصرار می‌ورزند و گروه‌های شبه‌نظامی به تکرار حملات علیه منافع آمریکا ادامه می‌دهند.

به رغم هشدارهای آمریکا به گروه‌های شبه‌نظامی، امروز جمعه ٥ ژانویه، پایگاه نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در سوریه و پایگاه نظامی آمریکا در عراق، بار دیگر هدف حملات راکتی و پهپادی قرار گرفتند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، اعلام کرد که امروز جمعه ٥ ژانویه، “جبهه مقاومت اسلامی” به پایگاه عمر در دیرالزور سوریه که نیروهای ائتلاف بین‌المللی در آن مستقر هستند، حمله پهپادی کرده و حمله تلفاتی در پی داشته است.

این در حالی است که پات رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز پنجشنبه ٤ ژانویه در یک کنفرانس خبری، با اشاره به حمله به مقر گروه شبه‌نظامی النجباء در بغداد، اعلام کرد که به حفاظت از نیروهایشان در عراق و سوریه ادامه می‌دهند.

رایدر، در پاسخ به پرسش گزارشگر کوردستان٢٤ گفت:”اجازه نمی‌دهیم که نیروهایمان آماج حملات هیچ گروه و طرفی بشوند. ما نمی‌خواهیم مستقیما با ایران رویارو شویم، اما گروهی که به آن حمله کرده‌ایم وابسته به ایران است.”

منابع امنیتی عراقی، اعلام کردند که امروز جمعه ٥ ژانویه، پایگاه نظامی عین‌الاسد در استان الانبار که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، مورد حمله راکتی قرار گرفته است.

گروه شبه‌نظامی “جبهه مقاومت اسلامی در عراق” در بیانیه‌ای مسئولیت انجام حمله راکتی به پایگاه عین‌الاسد را بر عهده گرفته است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، امروز جمعه در یک کنفرانس خبری، تاکید کرد که وظیفه نیروهایی آمریکایی در عراق ارایه مشاوره به نیروهای عراقی است “زیرا داعش هنوز برای منطقه خطر به شمار می‌آید. ما بر خلاف سپاه پاسداران ایران به حاکمیت عراق، احترام می‌گذاریم، ما به حفاظت از واحدهای نظامی خود در عراق اهمیت می‌دهیم، رئیس جمهور آمریکا نیز بر آن تاکید کرده است، ما کاملا حق داریم که از خود دفاع کنیم.”

با آغاز جنگ غزه، گروه‌های شبه‌نظامی حملات خود را به نیروهای آمریکا تشدید کردند و از ١٧ اکتبر ٢٠٢٣ تاکنون، بیش از ١١٧ بار پایگاه‌های نظامی آمریکا و متحدانش را در عراق و سوریه هدف قرار داده‌اند.

ایالات متحده نیز چندین بار به حملات شبه‌نظامیان پاسخ داده است.

ب.ن

کربی: آمریکا از حق دفاع از امنیت نیروهای خود برخوردار است

ریاست جمهوری عراق این حمله را محکوم و آن را «نقض و تجاوز» به حاکمیت و امنیت کشور توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا پس از حمله ناگهانی این کشور در پنج‌شنبه ۱۴ دی به شرق بغداد علیه مقر نیروهای حشد الشعبی در نزدیکی وزارت کشور عراق، بدون اشاره به جزئیات این حمله، تاکید کرد که آمریکا از حق دفاع از امنیت سربازانش، برخوردار است.

کربی در پاسخ به سوالی در خصوص اتهامات عراق علیه دولت آمریکا مبنی بر نقض حاکمیت این کشور با این حمله، به «العربیه» تاکید کرد که «کشورش برخلاف ایران و سپاه پاسداران به حاکمیت عراق احترام می‌گذارد».

حمایت مستمر

کربی افزود: «ما از حمایت مستمری که از سوی دولت عراق دریافت می‌کنیم، سپاسگزاریم».

طبق گفته کربی، نیروهای آمریکایی تنها در قالب مشورت‌دهی برای کمک به نیروهای امنیتی عراق در راستای تداوم پیگرد گروه «داعش» و تهدید ناشی از احتمال ظهور مجدد آن در این کشور حضور دارند.

او ضمن تاکید بر این که واشینگتن، حاکمیت عراق را جدی گرفته و به آن احترام می‌گذارد، خاطرنشان کرد که دفاع از امنیت نیروهای آمریکایی مستقر در خاک عراق نیز امری ضروری است.

«از حق دفاع از خود برخورداریم»

کربی در پایان این مصاحبه گفت: «ما طبق گفته پرزیدنت بایدن، این حق و مسئولیت را داریم که مطمئن شویم نیروهایمان از توانمندی‌ها و دفاع کارآمد برخوردارند و اقدامات لازم برای حفاظت از شهروندانمان را انجام خواهیم داد».

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» پنج‌شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای این کشور در راستای «دفاع از خود»، حمله را در عراق انجام دادند که به کشته‌شدن ابوتقوی السعیدی، یکی ازفرماندهان «النجباء» مورد حمایت ایران که در عراق و سوریه فعالیت می‌کند، انجامید.

در همین بیانیه آمده است که ابوتقوی در برنامه‌ریزی برای حمله به سربازان ارتش آمریکا و اجرای این حملات، دست داشته است.

سرلشکر پاتریک رایدر، سخنگوی «پنتاگون» با این بیان«ابو تقوی و یکی دیگر از اعضای گروه النجباء در حمله بعد ازظهر دیروز در عراق که برای دفاع از خود انجام شد، کشته شدند»، تاکید کرد که هیچ زیرساخت یا تأسیساتی در این حمله، هدف قرار نگرفت.

گروه النجباء عراق و حشدالشعبی از کشته‌شدن مشتاق طالب السعیدی ملقب به «ابوتقوی»، دستیار فرمانده عملیات کمربندی بغداد در نیروهای بسیج و فرمانده تیپ ۱۲ در حرکت النجباء به همراه علی نایف، ملقب به «علی ابوسجاد» مسئول پشتیبانی لجستیکی این گروه خبر دادند.

حشدالشعبی اعلام کرد که حمله پهپادی به مقر آن در بغداد، بیانگر «تشدید تنش عامدانه و خطرناک» در نقض حاکمیت عراق است و «تجاوز و چالشی آشکار به حاکمیت عراق و مقامات امنیتی مرتبط با فرماندهی کل نیروهای مسلح و همچنین نقض تمامی قوانین و هنجارهای بین‌‌المللی به‌حساب می‌آید».

ریاست جمهوری عراق نیر این حمله را محکوم و آن را «نقض و تجاوز» به حاکمیت و امنیت کشور توصیف کرد.

در بیانیه ریاست جمهوری عراق آمده است که این حمله، نقض آشکار روابط عراق و ائتلاف بین‌المللی بوده و در راستای نقض چارچوب‌ها و فلسفه وجودی این ائتلاف برای ارائه کمک و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی عراق قرار دارد.

ارتش آمریکا از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در نوار غزه تاکنون درمعرض بیش از ۱۰۰ حمله موشکی و پهپادی در عراق و سوریه قرار گرفته که آمریکا را به پاسخگویی از طریق حمله به مواضع گروه‌های مسلح نیابتی ایران در این دو کشور سوق واداشت.

آمریکا ۹۰۰ سرباز در سوریه و ۲۵۰۰ سرباز در خاک عراق به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف مستقر کرده است که به نیروهای محلی در راستای ممانعت از بازگشت گروه «داعش» مشاوره داده و کمک می‌کنند.

حملات پهپادی گروه‌های شبه‌نظامی عراقی به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه

دیدبان حقوق بشر سوریه: حملات پهپادی به پایگاه آمریکایی در میدان نفتی العمر سوریه چندین مجروح بر جای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه‌های شبه‌نظامی عراقی شامگاه پنج‌شنبه ۱۴ دی طی بیانیه‌های جداگانه‌ای از حملات پهپادی خود به پایگاه آمریکایی در اردوگاه آموزش نظامی الرکبان و همچنین یک پایگاه آمریکایی دیگر در میدان نفتی العمر سوریه خبر دادند.

این گروه‌های مسلح عراقی که خود را «مقاومت اسلامی در عراق» می‌نامند اعلام کردند که حملات خود به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه را در پاسخ به «‌جنایت‌های کشتار» که اسرائیل علیه ساکنان نوار غزه مرتکب می‌شود، انجام می‌دهند.

حمله به اردوگاه آموزش نظامی

دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه پنج‌شنبه از حملات پهپادی به اردوگاه آموزش نظامی در نزدیکی پایگاه آمریکایی التنف در سوریه در مثلث مرزی میان عراق و سوریه و اردن خبر داد.

چندین مجروح

دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه پنج‌شنبه گزارش داد که حملات پهپادی به پایگاه آمریکایی در میدان نفتی العمر سوریه چندین مجروح بر جای گذاشته است.

این حملات شبه‌نظامیان عراقی پس از آن انجام می‌شود که یک پهپاد ناشناس مقر حشدالشعبی را در بغداد هدف قرار داده و به کشته شدن یکی از فرماندهان گروه شبه‌نظامی «النجباء» و همراه او منجر شد.

گروه «النجباء» یکی از زیرمجموعه‌های شبه‌نظامیان حشد الشعبی در عراق ایالات متحده آمریکا را به نقش داشتن در این حمله متهم کرده و آن را در ارتباط به حمله هوایی به مقر حشد الشعبی در بغداد مسئول دانسته و به دادن پاسخ به آن متعهد شد.

در همین راستا سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق نیروهای ائتلاف بین‌المللی را در ارتباط با حمله به مقر حشد الشعبی در بغداد مسئول دانست.

۱۲ کشور از جمله ایالات متحده به حوثی‌ها درباره حمله به کشتی‌های دریای سرخ هشدار دادند

در تازه‌ترین تحول سازمان بین‌المللی دریانوردی اعلام کرد که ۱۸ شرکت بین‌المللی ترابری دریایی متاثر از ادامه تهدیدها و حملات حوثی‌ها، تصمیم گرفتند تردد ناوگان‌های خود از طریق دریای سرخ را متوقف کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در بیانیه مشترک دولت‌های آمریکا، استرالیا، بحرین، بلژیک، کانادا، دانمارک، آلمان، ایتالیا، ژاپن، هلند، نیوزلند و بریتانیا به حوثی‌ها نسبت به انجام حملات بیشتر هشدار داده شد.

در متن این بیانیه آمده است:«با به رسمیت شناختن اجماع گسترده ۴۴ کشور جهان در ۱۹ دسامبر ۲۰۲۳ و همچنین بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد در یکم دسامبر ۲۰۲۳ که حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری را محکوم می‌کند. با عبور از دریای سرخ و با توجه به ادامه و تشدید این حملات در هفته گذشته که کشتی‌های تجاری را با موشک و قایق‌های کوچک هدف قرار داد و تلاش برای ربودن آن‌ها، موارد زیر را تکرار می‌کنیم و به حوثی‌ها درباره انجام حملات بیشتر هشدار می‌دهیم.»

در ادامه بیانیه آمده است: «حملات مستمر حوثی‌ها در دریای سرخ غیرقانونی، غیرقابل قبول و به‌طور قابل‌توجهی بی‌ثبات‌کننده است. هدف قرار دادن عمدی کشتی‌های غیر‌نظامی و کشتی‌های دریایی هیچ توجیه قانونی ندارد. حملات به کشتی‌ها از جمله کشتی‌های تجاری با استفاده از پهپاد و موشک‌، از جمله اولین استفاده از موشک‌های بالستیک ضدکشتی علیه این کشتی‌ها، تهدیدی مستقیم و خطرناک علیه آزادی دریانوردی و کشتیرانی در یکی از مهم‌‌ترین آبراه‌های ناوبری جهان است که عصب تجارت جهانی را تشکیل می‌دهد.»

این بیانیه می‌افزاید: «این حملات جان مردم بی‌گناه از سراسر جهان را تهدید می‌کند و یک مشکل بزرگ بین‌المللی را تشکیل می‌دهد که نیاز به اقدام فوری جمعی بین‌المللی دارد. نزدیک به ۱۵ درصد تجارت دریایی جهانی از دریای سرخ می‌گذرد که ۸ درصد از تجارت جهانی غلات و ۱۲ درصد از تجارت جهانی نفت از طریق دریا و ۸ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع جهان را شامل می‌شود.»

این حملات شبه‌نظامیان حوثی «هزینه قابل توجه و هفته‌ها تاخیر را به تحویل کالاها اضافه می‌کند و در نهایت جابجایی مواد غذایی، سوخت و کمک‌های بشردوستانه حیاتی را در سراسر جهان به خطر می‌اندازد.»

در ادامه بیانیه آمده است: «اجازه دهید پیام ما اکنون روشن شود: ما خواستار توقف فوری این حملات غیرقانونی و آزادی کشتی‌ها و خدمه‌های آن که به‌طور غیرقانونی توقیف شده‌اند، هستیم. حوثی‌ها مسئولیت عواقب آن را در صورت ادامه تهدید جانی، اقتصاد جهانی و جریان آزاد تجارت در آبراه‌های حیاتی منطقه متحمل می‌شوند».

بیانیه ائتلاف در ادامه خاطرنشان کرد:«به نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین متعهد می‌مانیم و مصمم هستیم که بازیگران بدخواه را در قبال رفتارها و حملات غیرقانونی مسئول دانسته و پاسخگو کنیم.»

در ادامه حملات حوثی‌ها به کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ، چهارشنبه گروه حوثی در یمن از هدف گرفتن یک کشتی در حال حرکت به مقصد بنادر اسرائیل خبر داد.

در بیانیه سخنگوی نظامی حوثی‌ها آمده بود که هدف قرار دادن کشتی «CMA CGM Tig» پس از آن صورت گرفت که خدمه کشتی از پاسخ‌گویی به پیام‌های هشدار نیروهای دریایی حوثی از جمله «شلیک‌های اخطار» آنها خودداری کردند.

در این بیانیه حوثی‌ها تاکید شده که حملات این گروه شبه‌نظامی در یمن برای جلوگیری از تردد کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌های عازم بنادر فلسطین اشغالی در دریاهای سرخ و عرب تا زمانی که از ورود کمک‌های غذایی و دارویی مورد نیاز فلسطینی‌ها به نوار غزه دریغ شود، ادامه خواهد یافت.

شرکت کشتیرانی فرانسوی «CMA CGM» چهارشنبه، به نوبه خود اعلام کرد که کشتی کانتینری آن در هنگام عبور از سواحل یمن «هیچ آسیبی ندیده است» و گزارش‌ها مبنی بر «هدف قرار گرفتن» کشتی توسط حوثی‌ها را تکذیب کرد.

سخنگوی غول کشتیرانی فرانسه برخلاف آنچه یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی ها گفته بود که کشتی به سمت اسرائیل در حرکت است، گفت: این کشتی به سمت مصر در حرکت بود.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، «سنتکام» چهارشنبه ۱۳ دی، اعلام کرد که حوثی‌ها بعدازظهر سه‌شنبه دو موشک از مناطق تحت کنترل خود در یمن به سمت جنوب دریای سرخ شلیک کردند.

چندین کشتی در دریای سرخ توسط حوثی‌ها مورد حمله قرار گرفتند که به گفته آن‌ها در پاسخ به جنگ اسرائیل در نوار غزه انجام می‌شود.

در تازه‌ترین تحول سازمان بین‌المللی دریانوردی اعلام کرد که ۱۸ شرکت بین‌المللی ترابری دریایی متاثر از ادامه تهدیدها و حملات حوثی‌ها، تصمیم گرفتند تردد ناوگان‌های خود از طریق دریای سرخ را متوقف کنند.

فرماندهان کشته‌شده «النجباء» در عراق چه کسانی بودند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انفجاری که پنج‌شنبه ۱۴ دی در یک حمله پهپادی به پایگاه نیروهای «حشد الشعبی» در نزدیکی وزارت خارجه عراق، شرق بغداد رخ داد، دو تن از فرماندهان این گروه به نام‌های «ابو تقوی» و «علی ابو سجاد» مسئول پشتیبانی لجستیکی این گروه کشته شدند.

ابوتقوی کیست؟

نام او مشتاق طالب السعیدی یکی از رهبران برجسته و مسئول تیپ ۱۲ جنبش «النجباء» و معاون عملیات این جنبش در بغداد است.

او در حین رانندگی با خودروی خود در داخل پایگاه «حشد الشعبی» به همراه ابوسجاد هدف مستقیم حمله پهپادی قرار گرفت که منجر به مرگ آن‌ها شد.

منابع امنیتی به «العربیه» این حادثه را بسیار خطرناک توصیف کردند، به ویژه که مقر نیروهای «حشد الشعبی» که به گفته دولت عراق یک نهاد قانونی وابسته به نیروهای امنیتی است را هدف قرار داده است.

خبرنگار «العربیه» همچنین توضیح داد که هدف گرفتن خودرو با یک عملیات امنیتی دقیق انجام شده که شامل نظارت بر داده‌های دقیق است.

جنبش «النجباء» مدتی به عنوان «مقاومت اسلامی در عراق»، فعال بود، که پیشتر مسئولیت چندین حمله به پایگاه‎‌های نظامی متعلق به ائتلاف بین المللی در عراق را بر عهده گرفته بود.

«النجباء» که تعداد آن بین ۸ تا ۱۰ هزار نفر برآورده شده در حمله زمینی نیروهای دولتی سوریه و با پشتیبانی هوایی هواپیماهای جنگی روسیه به شهر حلب، نقش پیشرو را ایفا کردند.

این جنبش یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های «حشد الشعبی» در عراق بشمار می‌رود زیرا علاوه بر ارتباط نزدیک با حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران ایران، در جنگ‌های علیه داعش نیز شرکت داشته است.

«یکسان‌سازی میدان‌ها»

در پی حمله پهپادی به یکی از پایگاه‌های «حشد الشعبی» در شرق پایتخت عراق، دست‌کم دو رهبر از گروه‌های مسلح و شش تن دیگر زخمی شدند.

این حمله در پاسخ به حملات متعدد در هفته‌های گذشته علیه پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه انجام شد که سازمان «مقاومت اسلامی در عراق» مسئولیت حمله به پایگاه‌های آمریکایی را به عهده گرفته بود.

آمریکا : حمله دیشب حوثی‌ها در دریای سرخ خسارتی در بر نداشته

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : K 24 العربیة