آمریکا چگونه برای مقابله با حمله ایران به اسرائیل کمک کرد؟
آمریکا چگونه برای مقابله با حمله ایران به اسرائیل کمک کرد؟
دو مقام آمریکایی: نیمی از موشک‌های بالستیکی که ایران به سمت اسرائیل شلیک کرد، سقوط کرد کشور های به دفاع از اسرائیل در مقابل حمله ایران به اسرائیل عمل کردند بریتانیا ، امریکا ، فرانسه

یک مقام ارشد آمریکایی به این شبکه خبری گفت، بیش از 300 پهپاد، موشک کروز و موشک بالستیک توسط ایران شلیک شیک مقام ارشد آمریکایی به این شبکه خبری گفت، بیش از 300 پهپاد، موشک کروز و موشک بالستیک توسط ایران شلیک شد و از میان آن 115 تا 135 موشک بالستیک اسرائیل را هدف قرار داد.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، شامگاه یکشنبه اعلام کرد که ایالات متحده با حمایت ناوشکن‌های اروپایی توانست بیش از هشتاد پهپاد و دست‌کم شش موشک بالستیک که از ایران و یمن به سوی اسرائیل شلیک شده بودند را منهدم کند.

در همین حال دو مقام آمریکایی، دوشنبه به شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» تأیید کردند که حداقل نیمی از موشک‌های بالستیکی که ایران به سمت اسرائیل شلیک کرد، پس از پرواز یا قبل از رسیدن به اهداف خود در اسرائیل سقوط کردند.

تنها نیمی از موشک‌ها سرنگون شدند

این بدان معناست که اسرائیل و سایر کشورها توانستند تنها نیمی از موشک‌های بالستیکی که ایران شامگاه شنبه و بامداد یکشنبه شلیک کرد را ساقط کنند.

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که بیش از 80 پهپاد و 6 موشک بالستیک که برای حمله به اسرائیل از ایران و یمن شلیک شده بودند را منهدم کرد.

در بیانیه «سنتکام» روی پلتفرم «ایکس» آمده است که نیروهای این فرماندهی، یک موشک بالستیک و 7 پهپاد را قبل از شلیک از مناطق زیر کنترل خوثی‌ها در یمن، منهدم کردند.

این بیانیه افزود: «نیروهای ما آماده حمایت از دفاع اسرائیل در برابر اقدامات خطرناک ایران هستند».

در بیانیه آمده است: «ادامه رفتار بی‌سابقه، بدخواهانه و متهورانه ایران، ثبات منطقه‌ای و ایمنی نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف را به خطر می‌اندازد».

فرماندهی مرکزی آمریکا در ادامه تاکید کرد که به همکاری با شرکای منطقه‌ای برای تقویت امنیت منطقه ادامه خواهد داد.

ایران شامگاه شنبه در پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری خود در دمشق که به کشته‌شدن یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران منجر شد، با استفاده از ده‌ها پهپاد و موشک بالستیک اسرائیل را هدف قرار داد.

سپاه پس از این حمله موشکی و پهپادی در بیانیه‌ای اعلام کرد که اغلب موشک‌ها و پهپادها به اهداف خود اصابت کردند اما ارتش اسرائیل در بیانیه گفت که 99 درصد از موشک‌ها و پهپادهای ایران قبل از رسیدن به اهداف خود منهدم شدند.

رسانه‌های اسرائیلی: عملیات رهگیری حمله ایران یک میلیارد دلار هزینه برداشت

«شبکه12» اسرائیل: تمامی جنگنده‌های اسرائیلی در جریان حمله ایران، از بیم هدف قرار گرفتن این جنگنده‌ها در پایگاه‌های خود، در آسمان بودند

 

منتشر : آخرین به روزرسانی:
1 دقيقه(Reading time)

رسانه‌های اسرائیلی یکشنبه 26 فروردین گزارش دادند که رهگیری حمله شب گذشته ایران نزدیک به یک میلیارد دلار هزینه برای اسرائیل برداشت.

به گزارش «شبکه 12» اسرائیل، همه جنگنده‌های اسرائیلی در جریان حمله ایران، از بیم هدف قرار گرفتن این جنگنده‌ها در پایگاه‌های خود، در آسمان بودند.

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از منابعی در وزارت دفاع اسرائیل گزارش دادند که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی بیش از 100 پهپاد ایرانی را در خارج از اسرائیل رهگیری کردند.

«دستاوردی استراتژیک»

از سویی ارتش اسرائیل ساعاتی پیش اعلام کرد که حمله ایران را «خنثی» و 99 درصد از پهپادها و موشک‌های پرتاب شده را رهگیری و منهدم کرده است.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است: «حمله برنامه‌ریزی شده از سوی ایران خنثی شد و ما 99 درصد تهدیدها را رهگیری کردیم که دستاورد مهم استراتژیک محسوب می‌شود».

در این بیانیه با اعلام این که 300 پرتابه شامل موشک‌های بالستیک، پهپادها و موشک‌های کروز از سوی تهران به سمت اسرائیل شلیک شد، آمده است که این حمله ایران با «برتری هوایی و تکنولوژیک ارتش اسرائیل با مشارکت یک ائتلاف رزمی قدرتمند مواجه شد که توانست اکثر قابل توجه این تهدیدات را رهگیری کند».

نماینده دائم ایران در سازمان ملل: اسرائیل از ترس جرأت پاسخ نظامی را ندارد

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک - اسپوتنیک افغانستان , 1920, 15.04.2024

عضو شوید

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: اسرائیل درباره ای پاسخ نظامی تصمیم نخواهد گرفت.
به گزارش اسپوتنیک، امیرسعید ایروانی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، بر این باور است، که اسرائیل درباره ای پاسخ نظامی به ایران تصمیمی نخواهد گرفت، زیرا می ترسد و می داند که “انتقام دوم” چه خواهد بود.
ایروانی گفت: “آنها می دانند که تلافی دوم ما چه خواهد بود.فکر می‌کنم می‌ترسند و وارد دور دوم تشدید تنش نخواهند شد”.

محتوای پیام‌ تهران به واشینگتن پیش از حمله به اسرائیل از طریق ترکیه چه بود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
یک منبع دیپلماتیک ترکیه جزییات پیام‌های رد‌و بدل شده میان تهران و واشینگتن از طریق آنکارا پیش از حمله شب گذشته ایران به اسرائیل را فاش کرد.

بر اساس این اطلاعات قبلی بود چندین کشور از جمله اردن، اسرائیل و لبنان اقدامات لازم را اتخاذ کرده و حریم هوایی خود را بستند.

این منبع افزود: طرف ترکیه‌ای محتوای پیام ایران را به طرف آمریکایی ابلاغ کرد، زیرا طرف آمریکایی از طریق آنکارا به تهران هشدار داده بود که عملیات باید در محدوده مشخصی باشد.

این منبع تاکید کرد تهران به واشینگتن اطلاع داده بود که عملیات تنها در پاسخ به حمله به کنسولگری ایران در دمشق خواهد بود.

هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه صبح یک‌شنبه 26 فروردین در تماسی تلفنی به همتای ایرانی خود گفت «ترکیه مخالف تشدید تنش‌ها در منطقه است.»

منابع دیپلماتیک ترکیه اعلام کردند حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران به فیدان گفته «عملیات تلافی‌جویانه» علیه اسرائیل پایان یافته است و تا زمانی که به ایران حمله نشود، عملیات جدیدی را انجام نخواهد داد.

عملیات نظامی شبانه ایران + داده نمایی

عضو شوید

عملیات نظامی شبانه ایران در اینفوگرافیک اسپوتنیک

اسرائیل از «اقدام» آمریکا، بریتانیا و فرانسه در رهگیری حمله ایران خبر داد

دانیل هاگاری: این همکاری همواره تنگاتنگ بوده، اما شامگاه شنبه به شکل غیرعادی خود را نشان داد

 در: آخرین به روزرسانی:

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل شامگاه شنبه، 25 فروردین فاش کرد که آمریکا، بریتانیا و فرانسه در جریان حملات پهپادی و موشکی ایران به سمت اسرائیل، دست به «اقدام» زدند.

هاگاری با اشاره به این که «در حال همکاری با آمریکا، بریتانیا و فرانسه هستیم که امشب اقدام کردند»، افزود که این همکاری همواره تنگاتنگ بوده، اما شامگاه شنبه به شکل غیرعادی خود را نشان داد.

طبق گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، بر خلاف عملیات پرتاب‌ از داخل ایران، چندین پرتاب از خاک عراق و یمن انجام شد اما به خاک اسرائیل رخنه نکرد.

از سویی اویخای ادرعی، سخنگوی عرب زبان ارتش اسرائیل اعلام کرد که «هیچ پهپاد ایرانی نتوانست به حریم هوایی اسرائیل نفوذ کند و تمامی موشک‌های کروز پرتاب شده توسط ایران قبل از ورود به حریم هوایی این کشور رهگیری شدند».

ادرعی با اشاره به اینکه «حمله ایران به اسرائیل ناموفق بود و به اهدافش نرسید» گفت که «بیشتر موشک‌های بالستیک ایران رهگیری شدند و تعداد کمی از آن‌ها در داخل اسرائیل سقوط کرد که خساراتی جزئی به زیرساخت‌ها وارد کرد».

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیهٔ ، Sputnik