ادامه حملات هوایی ترکیه به شمال عراق و سوریه
ادامه حملات هوایی ترکیه به شمال عراق و سوریه
آنکارا با اعزام یک کاروان نظامی و ده‌ها خودروی زرهی به داخل خاک سوریه اقدام به تقویت نظامی و لجستیکی نیروهای خود در حومه ادلب کرد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از یکشنبه گذشته که حزب کارگران کردستان «پ ک ک» مسئولیت حمله انتحاری به ساختمان وزارت کشور ترکیه در آنکارا را بر عهده گرفت، ارتش این کشور حملات خود علیه نیروهای «پ ک ک» و دیگر گروه‌های کرد وابسته به این حزب در خاک سوریه را متوقف نکرده است.

تقویت نظامی و لجستیکی

وزارت دفاع ترکیه شامگاه چهارشنبه ۱۲ مهر از انهدام ده‌ها سایت نظامی و مرکز تجمع شبه‌نظامیان در حملات هوایی به شمال عراق خبر داد.

در همین حال دیدبان حقوق بشر سوریه روز گذشته اعلام کرد که نیروهای ترکیه برای تقویت مواضع خود در منطقه، نیروهای نظامی و لجستیکی را به حومه غربی ادلب اعزام کرده‌اند.

دیدبان اعلام کرد که نیروهای ترکیه یک کاروان نظامی متشکل از ۳۰ خودروی زرهی و یک کامیون مملو از مواد لجستیکی و نفربر را از گذرگاه «خربة الجوز» در حومه غربی ادلب وارد خاک سوریه کردند.

طبق گفته دیدبان حقوق بشر سوریه نیروهای جدید ترکیه به سوی نقاط نظامی مستقر در دشت الغاب و حومه غربی ادلب یعنی در محدوده منطقه کاهش تنش حرکت کردند.

این اقدامات ارتش ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که مظلوم عبدی، فرمانده کل نیروهای سوریه دموکراتیک، «ادعای» مقامات ترکیه مبنی بر اینکه عاملان حمله آنکارا از مناطق زیر کنترل نیروهای او وارد ترکیه شدند، را رد کرده است.

عبدی در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» گفت: «عاملان حمله آنکارا آنطور که مقامات ترکیه ادعا می‌کنند از مناطق ما عبور نکرده‌اند و ما از طرف‌های درگیری داخلی ترکیه نیستیم و تشدید درگیری را تشویق نمی‌کنیم».

حمله به ساختمان وزارت کشور

یکشنبه گذشته، حمله‌ای توسط دو نفر در یک خودروی تجاری کوچک در مقابل در ورودی ساختمان وزارت کشور ترکیه در آنکارا انجام شد.

یکی از عاملان این حمله خود را منفجر کرد و نفر دوم در نتیجه تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شد.

پس از این حادثه حزب کارگران کردستان «پ ک ک» مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفت.

کشته‌شدن ۲ تن از «نیروهای سوریه دمکراتیک» در حمله پهپادی ترکیه

دیدبان حقوق بشر سوریه: این دومین حمله پهپادهای ترکیه به قسد در الحسکه طی ۲۴ ساعت گذشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دید‌بان حقوق بشر سوریه، پنج‌شنبه ۲۷ مرداد اعلام کرد که دو تن از «نیروهای سوریه دمکراتیک» در حملات پهپادی ترکیه به حومه حسکه کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

طبق این گزارش یک پهپاد ترکیه برخی اماکن اطراف کارخانه «اسفنج» واقع در حدود ۴۵ کیلومتری مرز ترکیه که نیروهای سوریه دمکراتیک در نزدیکی آن مستقر هستند را هدف قرار داد.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفت در این منطقه علاوه بر نیروهای قسد، یک پایگاه نظامی متعلق به نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد «داعش» که همپیمان کردهای سوریه است در نزدیکی جاده «الحسکه» -«تل تامر» وجود دارد.

این دیدبان گفت، این دومین حمله پهپادهای ترکیه به نیروهای سوریه دمکراتیک در حومه الحسکه طی ۲۴ ساعت گذشته است.

یک کاروان نظامی

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه همزمان با این حملات یک کاروان نظامی ارتش ترکیه از گذرگاه «خربة الجوز» در حومه غربی ادلب عبور کرده و وارد مناطق نظامی «جبل الزاویه» شد.

این کاروان نظامی از ۳۰ خودروی نظامی مختلف، نفربر، خودروهای زرهی و کامیون‌های تدارکاتی تشکیل شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در اوایل سال جاری اعلام کرده بود که آنکارا عملیات نظامی جدیدی را در شمال سوریه برای تکمیل طرح «منطقه امن» مورد نظر خود در آنجا آغاز خواهد کرد.

کشته‌شدن یکی از فرماندهان «نیروهای سوریه دمکراتیک»‌ در حمله پهپادی ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع دیدبان حقوق بشر سوریه، شامگاه سه‌شنبه، ۴ مرداد، از کشته‌شدن یکی از فرماندهان نیروهای سوریه دمکراتیک «قسد»، در حمله پهپادی ترکیه خبر دادند.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که یک پهپاد نظامی ترکیه، روز سه‌شنبه خودروی حامل یکی از فرماندهان قسد را در روستای «بیر عرب» واقع در منطقه تل ابیض در شمال الرقه هدف قرار داد.

نیروهای سوریه دمکراتیک چند روز پیش نیز اعلام کردند که در حمله دو جنگنده ترکیه به شهر «عین العرب» در شمال سوریه دو تن از فرماندهان این گروه کشته شدند.

در همین حال وزارت دفاع ترکیه در توییتی اعلام کرد که نیروهای این کشور طرح هجوم ۱۱ «تروریست» از حزب کارگران کردستان «پ.‌ک.‌ک» و یگان‌های مدافع خلق (YPG) که برای حمله به مناطق نفوذ ارتش ترکیه در شمال سوریه، آماده می‌شدند را خنثی کردند.

به این ترتیب، تعداد حملات هوایی پهپادهای نیروی هوایی ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها در شمال و شمال شرق سوریه از ابتدای سال ۲۰۲۲ به ۳۹ مورد افزایش یافته است. این حملات به کشته‌شدن ۲۹ نیروی شبه‌نظامی، دو کودک و ۱۰ زن و زخمی‌شدن بیش از ۷۶ نفر با جراحات مختلف منجر شده است.

دولت ترکیه، قسد و یگان‌های مدافع خلق کرد در سوریه را امتدادی از تشکیلات حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک» می‌داند. اما نیروهای سوریه دمکراتیک سوریه با تکذیب ادعای ترکیه خود را یک حزب سیاسی کرد سوریه می‌داند. این گروه در جنگ علیه «داعش» نقش مهمی ایفا کرد.

نیروهای سوریه دمکراتیک هم‌اکنون نیز با نیروهای ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش که آمریکا آن را رهبری می‌کند، همکاری می‌کنند.

ترکیه، ایالات متحده و کشورهای غربی، «پ.ک.ک» را یک سازمان تروریستی می‌دانند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة