از ایران خواستار ارائه اطلاعات مواد هسته‌ای یافت‌شده هستند
از ایران خواستار ارائه اطلاعات مواد هسته‌ای یافت‌شده هستند
این چهار کشور تصریح کردند در صورتی که ایران مسائل مربوط به مواد هسته‌ای یافت‌شده در ۲ محل تورقوزآباد و ورامین را شفاف‌سازی نکند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید اقدامات بیشتری در قبال این کشور انجام دهد.

فرانسه، انگلیس، آلمان و آمریکا خواستار ارائه اطلاعات معتبر از سوی ایران درباره مواد هسته‌ای یافت‌شده هستند

 

 

 

بنا بر گزارش رویتر  انگلیس ، آلمان، فرانسه و ایالات متحده، امروز، پنجشنبه چهاردهم سپتامبر، اعلام کردند “در صورتی که ایران به تعهدات قانونی خود عمل نکند و مسائل مربوط به مواد هسته‌ای را شفاف‌سازی نکند، اقدامات بیشتری باید در قبال این کشور پیش گرفته شود”.

این چهار کشور که در حال حاضر در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شرکت کرده اند، در بیانیه‌ای مشترک می گویند “ایران باید بدون تأخیر بیشتر، اطلاعات فنی معتبری در مورد مکان(های) فعلی مواد هسته‌ای و تجهیزات آلوده در ارتباط با تورقوزآباد و ورامین را ارائه کند.”

فرانسه، انگلیس و آلمان، روز سه‌شنبه هم در بیانیه‌ای تاکید کرده بودند که تهران به تعهدات خود پایبند نبوده و اراده‌ای برای اجرای تعهدات شفاف سازی مندرج در بیانیه مشترک اسفند ماه (مارس) با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان نداده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز گذشته، در واکنش، این بیانات را منشا گرفته از “انگیزه‌ها و مواضع مشخص” کشورها علیه جمهوری اسلامی دانسته که همکاری‌های ایران و آژانس را “دستمایه حرکات سیاسی خود کرده‌اند”.  وی بر این باور است که “با تعاملات انجام شده از ابتدای سال جاری تاکنون، ایران و آژانس، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در ارتقای همکاری‌های خود طبق بیانیه مشترک اسفند ۱۴۰۱ داشته‌اند”. طبق بیانیه مشترک اسفند ۱۴۰۱ داشته‌اند”. 

must clarify issues over nuclear material

Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei visits the Iranian centrifuges in Tehran

Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei visits the Iranian centrifuges in Tehran, Iran June 11, 2023. Office of the Iranian Supreme Leader/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS

LONDON, Sept 14 (Reuters) – Britain, Germany, France and the United States told the International Atomic Energy Agency (IAEA) on Thursday further action would be needed on Iran if the country did not fulfil legal obligations and clarify issues over nuclear material.

“Iran needs to provide, without further delay, technically credible information on the current location(s) of nuclear material and contaminated equipment in relation to Turquzabad and Varamin,” the four countries said in a statement to the IAEA board on Sept. 13.

عراق گروه‌های کُردی مخالف حکومت ایران را به اردوگاه سازمان ملل منتقل می‌کند

درحالی که ضرب الاجل تهران به بغداد درباره گروه‌های کرد مخالف حکومت ایران چند روز دیگر به پایان می‌رسد، وزیر خارجه عراق چهارشنبه ۲۲ شهریور در کنفرانس خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که این گروه‌ها به اردوگاه پناهندگان سازمان ملل منتقل می‌شوند.

استقبال حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران (راست) از همتای عراقی‌اش، تهران، چهارشنبه، ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۳.
استقبال حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران (راست) از همتای عراقی‌اش، تهران، چهارشنبه، ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۳. © AP – Vahid Salemi
تبلیغ بازرگانی

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق که در تهران به سر می‌برد با اشاره به اینکه « عاقلانه نیست خاک عراق یا خاک کردستان عراق در معرض تهدید قرار بگیرد»، گفت که «پیاده سازی» توافق امنیتی با ایران تا دو روز دیگر به پایان می‌رسد. رئیس دستگاه دیپلماسی عراق همچنین گفت کشورش بنابر اصول واضح قانون اساسی به «هیچ حزب یا گروه عراقی یا غیر عراقی اجازه نمی‌دهد از خاک عراق به کشور دیگری حمله کند».

اظهارت وزیر خارجه عراق در حالی بیان می‌شود که به گزراش خبرگزاری رویترز، فواد حسین روز گذشته اعلام کرده بود که عراق انتقال گروه‌های کرد ایرانی را از مرزهای اقلیم کردستان عراق با ایران به اردوگاه‌های دور از مرز به عنوان بخشی از توافق امنیتی بین بغداد و تهران آغاز کرده است. او همچنین گفته بود که چهارشنبه به تهران سفر می‌کند تا ضمن اعلام این خبر از هر گونه تشدید تنش مرزی میان دوکشور جلوگیری کند.

مقامات نظامی جمهوری اسلامی هشدار داده بودند که در صورتی که بندهای این توافق‌نامه تا ۲۸ شهریور اجرایی نشود، حملات خود به گروه‌ها‌ی کردی مستقر در منطقه کردستان عراق را از سر می‌گیرند.

نخست وزیر عراق در کنفرانس خبری امروز خود تاکید کرد که کشورش به احزاب کرد مخالف حکومت ایران «اجازه عبور از مرز» و «استفاده از سلاح» را نخواهد داد. او همچنین از رسانه‌های ایرانی دعوت کرد تا برای نظارت بر اجرای این توافق‌نامه به عراق سفر کنند.

جمهوری اسلامی در اوایل مهرماه سال گذشته و همزمان با شروع اعتراضات مردمی، مواضع گروه‌های کردی مخالف خود در خاک اقلیم کردستان عراق را هدف حمله قرار داد. در این حملات شماری از افراد احزاب کردی کشته و زخمی شدند. دولت عراق اقدام جمهوری اسلامی در حمله نظامی به این گروه‌ها را «نقض حاکمیت ملی» خود خواند و ان را محکوم کرد.

افتتاح حساب ۶ بانک ایرانی در قطر؛ آمریکا اظهارات رئیسی دربارۀ نحوۀ مصرف منابع ارزی آزادشده را رد کرد

رسانه‌های رسمی ایران، روز چهارشنبه ۲۲ شهریور، از افتتاح حساب بانکی شش بانک ایرانی در بانک‌های قطر برای واریز منابع ارزی آزاد شده خبر دادند. این در حالی است که جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت کاخ سفید، اظهارات ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران مبنی بر آزادی عمل این کشور در نحوۀ استفاده از شش میلیارد دلار دارایی آزاد شدۀ ایران را رد کرده است.

جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت کاخ سفید
جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت کاخ سفید AP – Susan Walsh
تبلیغ بازرگانی

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت کاخ سفید، در واکنش به اظهارات اخیر ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران که گفته بود دولت تهران در نحوۀ استفاده از شش میلیارد دلار آزاد شدۀ ایران آزادی عمل دارد، تأکید کرد: «این درست نیست».

جان کربی در ادامه گفت: «این سیستم به گونه‌ای تنظیم شده که ایران می‌تواند این پول را تنها برای اهداف بشردوستانه، دارو، ساخت تجهیزات پزشکی یا اهداف آموزشی هزینه کند».

از سوی دیگر، متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در گفتگو با خبرنگاران، تصریح کرد که دولت واشنگتن در صورت لزوم می‌تواند پول‌های آزاد شدۀ ایران را دوباره مسدود کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با بیان اینکه شش میلیارد دلار مسدود شدۀ ایران از بانک‌های کره جنوبی وارد حساب‌هایی در قطر می‌شود، تأکید کرد که این منابع ارزی تحت نظارت بسیار شدید وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نگهداری می‌شود و تنها می‌تواند برای امور انسانی و بشردوستانه مصرف شود.

متیو میلر افزود: «ما بر نحوۀ مصرف این پول نظارت خواهیم داشت و در صورت لزوم می‌توانیم دوباره آن را مسدود کنیم.»

این در حالی است که ساعاتی پیش از آن، ابراهیم رئیسی مدعی شده بود که ایران شش میلیارد دلار مسدود شده را که قرار است در جریان مبادله زندانیان با آمریکا آزاد شود «هر کجا که نیاز باشد هزینه خواهد کرد».

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

بنا بر اعلام مقامات ارشد آمریکا، وزارت خزانه‌داری این کشور و بانک ملی قطر بر برداشت‌های ایران از این منابع ارزی آزاد شده نظارت خواهند کرد.

به گزارش رسانه های رسمی ایران، حساب بانکی شش بانک ایرانی روز چهارشنبه ۲۲ شهریور، در بانک‌های قطر برای واریز منابع ارزی آزاد شده افتتاح شد تا منابع مذکور از طریق مبادلات بانکی مورد استفاده قرار ‌گیرد.

رسانه های ایران مدعی شده‌اند که «اثرات منابع آزاد شده در بازار اسکناس هفته آینده رؤیت خواهد شد و با آزادسازی این منابع ارزی بازار اسکناس با کاهش قیمت مواجه می‌شود».

همچنین احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت ایران، روز گذشته در نشست هفتگی خود اعلام کرد که «فرایند آزادسازی اموال بلوکه شده در حال اجراست و به‌زودی بانک مرکزی و وزارت خارجه جزئیات دقیق از اجرای توافقات آزادسازی اموال بلوکه شده ایران را اعلام می‌کنند».

بر اساس این گزارش، در پی آزادسازی این منابع ارزی که طی سال‌های پایانی دهه ۹۰ به‌صورت وون (واحد پول ملی کره جنوبی) به بانک‌های کره جنوبی واریز شده بود، هزینه‌های تبدیل ارز آن از وون به یورو نیز توسط کشور ثالت پذیرفته شده و قرار است تمامی این منابع یورویی به حساب‌های شش بانک ایرانی در قطر وایز ‌شود

ماکرون خواستار روشن شدن دخالت‌های بی ثبات کنندۀ ایران در لبنان و منطقه شد

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی خود با حضور سفرای این کشور در کاخ الیزه بار دیگر دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران و سیاست‌های بی ثبات‌کنندۀ آن در منطقه از جمله در لبنان را مورد انتقاد قرار داد و گفت که بدون روشن شدن دخالت‌های منطقه‌ای ایران عادی‌سازی مناسبات با این کشور صورت نمی‌پذیرد.

امانوئل ماکرون
امانوئل ماکرون AFP – TERESA SUAREZ

رئیس جمهوری فرانسه تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌ای در منطقه پی گرفته و عادی شدن مناسبات با این کشور به روشن شدن سیاست ایران در قبال همسایگانش از جمله اسرائیل و امنیت آن و همچنین لبنان و ثبات این کشور بستگی دارد.

رئیس جمهوری فرانسه با این اظهارات تصریح کرد که روشن شدن دخالت‌های منطقه‌ای حکومت ایران یکی از عناصر کلیدی راه‌حل سیاسی بحران لبنان و خروج این کشور از بن‌بست سیاسی است.

این اولین بار است که رئیس جمهوری فرانسه صریحاً جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در موضوع لبنان متهم می‌کند. او با انتقاد از دخالت‌های حکومت ایران در امور لبنان جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که به وسیلۀ حزب‌الله مانع از خروج لبنان از بحران و بن‌بست سیاسی شده است.

ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه و همچنین وزیر دفاع پیشین فرانسه ماه ها است که می کوشد به نمایندگی از سوی امانوئل ماکرون راه‌حلی برای خروج لبنان از بن بست جستجو کند، اما، تلاش‌های وی همواره با مانع دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران روبرو شده است.

 

  • منبع خبر : rfi