اسرائيلى: حزب الله نیروی زبده «الرضوان» را از مرز دور کرده است
اسرائيلى: حزب الله نیروی زبده «الرضوان» را از مرز دور کرده است
اطلاعات درز شده به سایت اسرائیلی نشان می‌دهد که در روزهای اخیر حزب الله لبنان «نیروی الرضوان» را پس از کشته شدن تعدادی از آنها در حملات اسرائیل، از مرز خارج می‌کند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وب‌سایت عبری «والا» روز یکشنبه ۴ دی در گزارشی نوشت به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد حزب‌الله لبنان نیروی زبده «الرضوان» خود را از برخی مناطق مرزی با اسرائیل دور کرده است.

بنا به این گزارش، عقب‌نشینی شبه‌نظامیان حزب الله به دلیل دقت اصابت موشک‌های مورد استفاده اسرائیل علیه آنهاست.

این گزارش با اشاره به اینکه دبیرکل حزب الله به فکر راه دیگری برای جنگ با اسرائیل افتاده، افزود که به دلیل ترس از حمله پیشگیرانه اسرائیل حزب الله «نیروی الرضوان» را از برخی نقاط جنوب لبنان به سمت شمال، منتقل کرده است.

وبسایت «والا» در ادامه نوشت:«روزهای اخیر شاهد درز اطلاعاتی بودیم که از خروج نیروی الرضوان حزب الله پس از کشته شدن روزانه تعداد زیادی از آنها خبر می‌داد».

این وبسایت گفته که عقب نشینی بخشی از نیروهای حزب الله از مرز به این معنی است که اسرائیل در تحمیل فشارهای زیاد بر این شبه‌نظامیان این حزب موفق بوده است.

این گزارش به نقل از منابع نظامی اسرائیلی که هویت آنها فاش نشده، افزوده که معلوم نیست عقب نشینی «نیروی الرضوان» موقتی است یا اینکه به دلیل نگرانی حزب الله از افزایش تعداد کشته‌های این نیرو که «ثروت بسیار گران‌بهایی» برای حزب الله محسوب می‌شود، بوده است.

حزب الله در ساعات اخیر اعلام کرد که ۱۳۱ تن از نیروهایش در عملیات‌های جنگی در مرز با اسرائیل کشته شدند که بیشتر آنها اعضای زبده این شبه‌نظامیان بودند.

حمله‌ای مشابه حمله غافلگیرانه حماس

به نوشته وبسایت «والا» اعضای «نیروی الرضوان» آموزش‌های گسترده‌ای درباره انواع عملیات نظامی دریافت کردند که مهمترین آنها انجام حمله‌ای مشابه حمله غافلگیرانه حماس در ۷ اکتبر به شهرک‌های اطراف نوار غزه بود.

جمعه گذشته، رسانه‌های عبری گزارش دادند که تقریباً نیمی از «نیروی الرضوان» چندین بار عقب‌نشینی از جنوب لبنان به سمت شمال انجام داده‌اند و این موضوع را «ناکافی» توصیف کردند زیرا اسرائیل برای راندن همه این نیروها تا فاصله ۵ تا ۷ کیلومتری از مرز خود تلاش می‌کند.

به گفته رسانه‌های اسرائیلی اگر نیروهای زبده شبه‌نظامی حزب‌الله به طور کامل از مرز عقب‌نشینی نکنند، سرعت عملیات نظامی تل‌آویو افزایش می‌یابد و این به معنای تشدید تنش نظامی است.

پیشتر، اسرائیل و فرانسه از همکاری خود برای وادار کردن حزب الله به اجرای قطعنامه شماره ۱۷۰۱ شورای امنیت در سال ۲۰۰۶ که خروج نیروهای این حزب به پشت رودخانه لیطانی ملزم می‌کند، خبر دادند.

واحدهای رزمی ویژه

در همین راستا، منابع اسرائیلی خبر دادند که یک نوع هماهنگی سیاسی بین تل‌آویو و واشنگتن درباره عقب راندن حزب‌الله از مرز اسرائیل وجود دارد.

اسرائیل می‌‎گوید چنانچه تلاش‌های سیاسی نتواند تمامی نیروهای وابسته به شبه‌نظامیان حزب‌الله را از مرز این کشور دور کند در مرحله بعدی دست به اقدام نظامی خواهد زد.

گزارش‌هایی درباره یگان‌های رزمی ویژه حزب‌الله لبنان نشان می‌دهد این نیروها از توانایی بالایی برای مانور و انجام مأموریت‌های مختلف از جمله نفوذ در عمق خاک دشمن برخوردار هستند.

نام «الرضوان» این گروه از لقب عماد مغنیه یکی از فرماندهان حزب الله گرفته شده است. مغنیه در سال ۲۰۰۸ در دمشق به دست موساد ترور شد. الرضوان تنها یکی از اسامی مستعار مغنیه بود.

اسرائیل در طول سال‌های اخیر نگرانی‌های عمیق خود را در مورد طرح هایی برای حمله این واحدها به الجلیل ابراز کرده است.

اسرائیل از بمباران زیرساخت‌های عملیاتی و یک قرارگاه نظامی حزب‌الله خبر داد

خبرنگار «العربیه» جمعه گزارش داد که بر اثر بمباران و درگیری در جنوب لبنان، ۳ سرباز اسرائیلی کشته و ۴ نفر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش اسرائیل شنبه دوم دی اعلام کرد که اهداف مرتبط با حزب‌الله لبنان از جمله زیرساخت‌های عملیاتی و یک قرارگاه نظامی را هدف قرار داده است.
همزمان، خبرگزاری ملی لبنان شنبه گزارش داد که توپخانه ارتش اسرائیل، حومه شهرک‌های «عیتا الشعب» و «رامیه» در جنوب لبنان را زیر آتش گرفت.
اسرائیل شامگاه جمعه، گلوله‌هایی منور در آسمان بخش‌های غربی و مرکزی جنوب لبنان تا رودخانه لیطانی شلیک کرد و هواپیماهای شناسایی اسرائیل در طول شب گذشته بر فراز روستاهای منطقه صور و سواحل دریا در پرواز بودند.

کشته‌شدن ۳ سرباز اسرائیلی

از سوی دیگر، خبرنگار «العربیه» جمعه گزارش داد که بر اثر بمباران و درگیری در جنوب لبنان، ۳ سرباز اسرائیلی کشته و ۴ نفر زخمی شدند.
در واکنش، ارتش اسرائیل روز گذشته اعلام کرد که پس از شلیک موشک به سمت اسرائیل، یک موضع نظامی و زیرساخت‌های متعلق به حزب‌الله لبنان را بمباران کرده است. در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است: «در جریان تخلیه زخمی‌های ارتش پس از شلیک موشک از جنوب، درگیری میان عوامل مسلح حزب‌الله و ارتش اسرائیل در مرز رخ داد».

آژیر خطر در مرکز یونیفیل

به گزارش خبرگزاری لبنان، همزمان به دنبال بمباران شهرک مرزی ناقوره در جنوب لبنان از سوی اسرائیل، آژیرهای خطر جمعه در مقر نیروی موقت سازمان ملل در لبنان «یونیفیل» در این منطقه به صدا درآمد.
«یونیفیل» در این ماه با اعلام این که یک موضع آن در جنوب لبنان بمباران شده، نسبت به احتمال افزایش «خطای محاسباتی» که می‌تواند منجر به بروز درگیری گسترده‌تر» در مرز لبنان و اسرائیل شود، هشدار داد.
فرمانده «یونیفیل» نیز هفته گذشته تأکید کرد که با تشدید تنش‌ها میان حزب‌الله و اسرائیل، وضعیت در جنوب لبنان «متشنج» و «خطرناک» است.
حزب‌الله از زمان آغاز جنگ میان حماس و اسرائیل در نوار غزه، حملات موشکی شبه‌روزانه را به اسرائیل آغاز کرده و اسرائیل نیز جنوب لبنان را هدف حملات هوایی و توپخانه‌ای قرار می‌دهد که تاکنون به کشته‌شدن ده‌ها عضو حزب‌الله و چندین غیرنظامی انجامیده است.

ارتش اسرائیل: جنوب لبنان تا زمانی که حزب‌الله در آن حضور دارد «منطقه جنگی» است

اویخای ادرعی: از آغاز جنگ تاکنون حزب‌الله همواره تلاش کرده تا لبنان و ساکنان جنوب لبنان را به پرتگاه‌های خطرناکی بکشاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش اسرائیل در واکنش به ادامه تشدید تنش‌ها در جبهه شمالی و تاکید بر موضع خود برای ایجاد منطقه حائل و عقب‌راندن شبه‌نظامیان حزب‌الله تا شمال رودخانه لیطانی اعلام کرد که جنوب لبنان تا زمانی که حزب‌الله در آن حضور دارد، «منطقه جنگی» است.

ارتش اسرائیل پنج‌شنبه ۳۰ آذر همچنین در ادامه پیام‌های هشدارآمیز خود گفت که حزب‌الله تلاش می‌کند لبنان را به سوی پرتگاه‌های خطرناکی بکشاند.

اویخای ادرعی، سخنگوی عربی‌زبان ارتش اسرائیل در این‌باره گفت «منطقه جنوب لبنان، منطقه‌ای جنگی است و تا زمانی که حزب‌الله به استقرار نیروهای خود در آن و انجام حملات خود از آنجا ادامه دهد، بر همین منوال این منطقه جنگی خواهد ماند».

ادرعی افزود: «از آغاز جنگ تاکنون حزب‌الله همواره تلاش کرده تا لبنان و ساکنان جنوب لبنان را به پرتگاه‌های خطرناکی بکشاند».

شایان ذکر است که یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل یکشنبه گذشته هشدار داد که ارتش کشورش هر سطح از تنش‌افزایی حزب‌الله لبنان را با سطحی پنج برابر آن پاسخ خواهد داد.

اسرائیل اخیرا و در پی تشدید فشارهای بین‌المللی برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در منطقه، خواستار ایجاد منطقه‌ای حائل در جنوب لبنان با استقرار ارتش لبنان در این منطقه و نظارت فرانسه و آمریکا و سازمان ملل بر مرزها و عقب‌نشینی حزب‌الله به شمال رودخانه لیطانی شده بود.

در همین راستا دانیال هگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل شامگاه پنج‌شنبه ضمن اشاره به ادامه حملات حزب‌الله به شهرک‌های شمال اسرائیل بر عقب راندن حزب‌الله لبنان از مجاورت با مرزهای شمالی کشورش تاکید کرد.

۵۵ کشته در ۲۴ ساعت گذشته؛ حمله قایق‌های جنگی اسرائیل به رفح و خان‌یونس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قایق‌های جنگی اسرائیلی در میان ادامه حملات اسرائیل بر مناطق مختلف نوار غزه در هفتاد و ششمین روز از جنگ، ساحل دریای «رفح» در جنوب خان‌یونس را مورد حملات سنگین خود قرار دادند.

خبرنگار «العربیه» گزارش داد، نیروهای اسرائیلی پنج‌شنبه ۳۰ آذر، منطقه «معن» شرق خان‌یونس، بزرگترین شهر جنوبی نوار غزه را مورد حملات خود قرار دادند.

همچنین قایق‌های جنگی اسرائیل، ساحل دریای «رفح» را به شدت مورد حمله قرار دادند.

درگیری‌ها در «بیت حانون» و «جبالیا»

همچنین وی توضیح داد، درگیری با مسلسل‌های سنگین در «بیت حانون» شمال غزه رخ داد و توپخانه اسرائیل اردوگاه «جالبا» را به شدت گلوله باران کرد.

همچنین جنگنده‌های اسرائیل، اردوگاه «البریج» در مرکز نوار غزه و «جبالیا» شمال نوار را چندین بار بمباران کردند.

به گزارش رادیو «فلسطین»، در حملات ۲۴ ساعت گذشته به «خان‌یونس»، جایی که هزاران آواره به آن پناه آورده‌اند، ۵۵ کشته بر جای گذاشت.

اسرائیل دستور به تخلیه منطقه وسیعی در «خان‌یونس» از بزرگترین شهرهای جنوب غزه، داد. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) اعلام کرد که ارتش اسرائیل دستور به تخلیه فوری یک منطقه به وسعت ۲۰% شهر خان‌یونس داده است.

مقامات اسرائیلی معتقدند که رهبران حماس، آن‌هایی که طرح حمله غافلگیرانه به پایگاه‌ها و شهرک‌های نزدیکی نوار غزه را کشیده بودند، در تونل‌های زیر زمین در این شهر مخفی هستند.

همچین اسرائیل بیش از یک بار، تایید کرده که هیچ وقت عقب‌نشینی نخواهد کرد تا زمانی که حماس را نابود کند.

از هفت اکتبر آغاز جنگ اسرائیل و حماس، ۲۰ هزار فلسطینی از جمله ۸ هزار کودک و ۶۲۰۰ زن کشته شدند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت فلسطین، شمار مجروحان فلسطینی به ۵۲۶۰۰ نفر رسید و ۶۷۰۰ نفر همچنان مفقود هستند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة