اسرائیل کشتی‌های جنگی و یک زیر به دریای سرخ می‌فرستد
اسرائیل کشتی‌های جنگی و یک زیر به دریای سرخ می‌فرستد
پنتاگون»: یک کشتی جنگی آمریکایی و چندین کشتی تجاری روز یکشنبه در دریای سرخ مورد حمله قرار گرفتند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع العربیه گزارش دادند که در پی حملات موشکی و پهپادی شبه‌نظامیان حوثی به تعدادی از کشتی‌ها در نزدیکی باب‌المندب، اسرائیل تعدادی کشتی‌ جنگی و یک زیردریایی به دریای سرخ می‌فرستد.

به گفته این منابع، حوثی‌ها تلاش کردند تعدادی از کشتی‌های تجاری در باب‌المندب را با موشک و پهپادهای ساخت ایران هدف قرار دهند اما ناوهای جنگی اسرائیل و آمریکا آنها را خنثی کردند.

بنا به توضیح این منابع، ناوهای اسرائیلی در حال هماهنگی با همتایان آمریکایی خود در دریای سرخ حضور دارند.

این منابع تاکید کردند هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری توسط حوثی‌ها به کشتیرانی دریایی آسیب می‌زند و قیمت کالاها را افزایش می‌دهد.

هم‌زمان، یک منبع امنیتی به العربیه گفت که «پاسخ به حوثی‌ها و هشدار دادن به ایران در مورد تهدید امنیت ناوبری بهترین راه حل در حال حاضر است.»

این امر پس از آن صورت می‌گیرد که منابع امنیتی دریایی فاش کردند که یک کشتی تجاری روز یکشنبه هنگام دریانوردی در دریای سرخ مورد حمله حداقل دو پهپاد قرار گرفت.

به گزارش رویترز، شرکت امنیت دریایی بریتانیا «امبری» اعلام کرد که یک کشتی کانتینری دیگر بر اثر حمله پهپادی در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب بندر حدیده در شمال یمن آسیب دیده است.

هم‌زمان، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» اعلام کرد که یک کشتی جنگی آمریکایی و چندین کشتی تجاری روز یکشنبه در دریای سرخ مورد حمله قرار گرفتند.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک منبع پنتاگون گفت: ما از گزارش‌هایی در مورد حملات به ناوشکن آمریکایی «یو اس اس کارنی» و کشتی‌های تجاری در دریای سرخ مطلع هستیم.»

حمله پهپادی حوثی‌ها به کشتی بریتانیایی توسط ناوهای آمریکایی و اسرائیلی خنثی شد

این حادثه، جدیدترین حمله از سلسله حملات در آب‌های سرزمینی خاورمیانه از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در ۷ اکتبر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آژانس عملیات تجارت دریایی بریتانیا، یکشنبه ۱۲ آذر فاش کرد، گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت پهپادها و وقوع انفجار احتمالی در تنگه باب‌المندب در دریای سرخ را دریافت کرده است.

منابع العربیه گزارش دادند حمله پهپادی به کشتی تجاری بریتانیایی در باب المندب توسط شبه‌نظامیان حوثی انجام شد و ناوهای جنگی آمریکایی و اسرائیلی این حمله را خنثی کردند.

به گزارش «رویترز»، این سازمان با اشاره به انجام فعالیت‌های پهپادهای پرتاب‌شده از یمن، از کشتی‌های نزدیک به این کشور خواست، جانب احتیاط را رعایت کنند.

این در حالی است که گروه حوثی بلافاصله نسبت به این رویداد، اظهار نظر نکرد.

تازه‌ترین حمله

این حادثه، جدیدترین حمله از سلسله حملات در آب‌های سرزمینی خاورمیانه از زمان آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در ۷ اکتبر است.

حوثی‌ها ماه گذشته، یک کشتی باری مرتبط با اسرائیل را توقیف کردند.

این گروه پیشتر نیز، موشک‌های بالستیک و پهپادهای انفجاری را به سمت اسرائیل پرتاب و تهدید کردند که کشتی‌های اسرائیلی بیشتری را هدف قرار خواهند داد.

هفته گذشته، یک ناو جنگی آمریکا به تماس درخواست کمک یک نفتکش تجاری تحت کنترل اسرائیل در خلیج عدن که توسط عوامل مسلح توقیف شده بود، پاسخ داد.

جنگ غزه روی میز پارلمان بریتانیا و اختلاف در حزب کارگر

در جلسه رای‌گیری، تعدادی از نمایندگان حزب، به خاطر آرا ناکافی برای توقف جنگ، استعفای خود را از دولت سایه اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با تجمع بزرگ تظاهرات‌کنندگان که خواستار آتش‌بس فوری در نوار غزه بودند، پارلمان بریتانیا عصر چهارشنبه بیست و چهارم آبان، دو طرح پیشنهادی در خصوص جنگ غزه را به رای‌گیری گذاشت.

اولین طرح پیشنهادی را حزب مخالف کارگر ارائه کرد که خواهان آتش‌بس در جنگ فلسطین و اسرائیل شد، اما رای کافی را به دست نیاورد، در این رای‌گیری ۱۸۳ نفر از نمایندگان به این طرح رای موافق و ۲۹۰ نماینده رای مخالف دادند.

دومین طرح پیشنهادی را نمایندگان حزب ملی اسکاتلند ارائه کرد و خواستار آتش بس کامل در غزه شد، اما این پیشنهاد نیز با شکست مواجه شد، زیرا ۱۲۵ نماینده از این طرح حمایت کردند و ۲۹۳ نماینده به آن رای منفی دادند.

بحث جنجال‌برانگیز

حزب مخالف کارگر قبل از جلسه، بحث جنجال‌برانگیزی را شاهد بود، زیرا ده‌ها نماینده به پیشنهاد حزب ملی اسکاتلند به آتش بس کامل در غزه رای مثبت دادند، در حالی که رهبری حزب، مخالفان را به اخراج تهدید کرد.

در جلسه رای‌گیری، تعدادی از نمایندگان حزب، به خاطر آرا ناکافی برای توقف جنگ، استعفای خود را از دولت سایه اعلام کردند.

همچنین شماری از نمایندگان پارلمان، از جمله یاسمین قریشی وزیر امور زنان و برابری، پائولا پارکر، افضل خان، جس فیلیپس از اعضای پارلمان اعلام کردند که به پیشنهاد دوم رای مثبت خواهند داد و عمران حسین از اعضای پارلمان به همین دلایل از سمت خود در دولت سایه استعفا کرد.

کیر استارمر، رهبر حزب کارگر در بیانیه‌ای که برخی از نمایندگان حزب، از پیشنهاد آتش‌بس در غزه حمایت نکرده بودند، ابراز تاسف کرد. وی افزود که با دیگر رهبران جهان خواستار پایبندی به قوانین بین‌المللی و آتش‌بس برای اجازه ورود کمک، غذا، آب، تجهیزات و دارو همراه است. وی همچنین با ابراز نگرانی از افزایش تعداد کشته‌ها و زخمی‌های غیرنظامی، خواستار تلاش بیشتر برای کاهش بحران انسانی در غزه شد.

همچنین، حزب کارگر پس از پایان جلسه اعلام کرد همه نمایندگانی که به پیشنهاد آتش‌بس کامل در غزه به جای پیشنهاد حزب رای دادند، موقعیت خود در دولت سایه را از دست خواهند داد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة