اسرائیل یک موشک کروز را بر فراز بندر ایلات رهگیری کرد
اسرائیل یک موشک کروز را بر فراز بندر ایلات رهگیری کرد
سامانه دفاع موشکی اسرائیل «آرو» این موشک کروز را بر‌فراز دریای سرخ و شهر بندری ایلات رهگیری کرد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار «العربیه» گزارش داد که شامگاه شنبه ۴ آذر، سامانه پدافند موشکی اسرائیل یک موشک را در آسمان دریای سرخ رهگیری کرده است.

بنا به این گزارش این موشک به سوی شهر «ایلات» در جنوب اسرائیل پرتاب شده بود که توسط سامانه پدافند موشکی اسرائیل رهگیری شد.

رهگیری موشک کروز

بنا بر گزارش‌ها اسرائیل شامگاه شنبه یک موشک کروز را با سامانه دفاع موشکی پیکان «آرو» بر‌فراز دریای سرخ و شهر بندری ایلات رهگیری کرده است.

بنا به گزارش رسانه‌های محلی اسرائیل، پس از رهگیری این موشک توسط سامانه پدافند هوایی اسرائیل، گزارش‌هایی مبنی بر دو انفجار مهیب در ایلات منتشر شده است.

همزمان با این حمله موشکی آژیرهای خطر در شهر ایلات به صدا درآمده است، و ارتش اسرائیل از شلیک موشک به دو هدف مشکوک هوایی در دریای سرخ خبر داد.

حمله موشکی به شهر ایلات تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که آژیرها در شهری واقع در جنوب اسرائیل با گمان نفوذ پهپادهای دشمن که یک «تشخیص اشتباه» بود، به صدا درآمده بود.

نگرانی‌های بین‌المللی

شایان ذکر است که شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن از اواخر ماه گذشته و در واکنش به جنگ اسرائیل که بیش از ۵۰ روز است در نوار غزه ادامه دارد، علاوه بر عملیات دریایی و تهدید کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ، حملات موشکی و پهپادی خود را به سوی اسرائیل آغاز و تشدید کردند.

عبدالملک الحوثی، رهبر حوثی‌ها نیز حدود دو هفته پیش تهدید کرد که کشتی‌های اسرائیلی را در دریای سرخ که سالانه بیش از ۱۰ درصد تجارت جهانی از آن عبور می‌کند، هدف قرار می‌دهد

در همین راستا یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها، هفته گذشته همچنین تهدید کرد که کشتی‌های اسرائیلی را هدف قرار خواهد داد.

حوثی‌ها نیز طی هفته گذشته کشتی‌هایی را در دریای سرخ هدف قرار داده و موشک‌هایی را به سمت اسرائیل شلیک، که از دریای سرخ عبور کردند اما توسط پدافند اسرائیلی رهگیری شدند.

شایان ذکر است که از زمان آغاز جنگ در نوار غزه پس از حمله غافلگیرانه حماس در ۷ اکتبر، نگرانی‌های بین‌المللی در مورد گسترش دامنه جنگ بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه و خطر تبدیل شدن آن به جنگ منطقه‌ای تشدید و درباره آن هشدار داده شده است.

به گفته مقامات اسرائیلی، حمله غافلگیرانه حماس به شهرک‌های اطراف نوار غزه در هفتم اکتبر باعث اسارت و به گروگان گرفته شدن ۲۴۰ اسرائیلی و کشته شدن ۱۲۰۰ اسرائیلی دیگر شده که اغلب آنها غیرنظامی بودند.

تهاجم نظامی اسرائیل به نوار غزه نیز بنا بر اعلام وزارت بهداشت غزه تاکنون به کشته شدن بیش از ۱۵۰۰۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۳۳ هزار نفر دیگر شده که اغلب آنها از میان زنان و کودکان بوده‌اند.

مقام آمریکایی از حمله به کشتی اسرائیلی توسط یک پهپاد ایرانی خبر داد

سخنگوی حوثی‌ها پیشت اعلام کرد که یک کشتی اسرائیلی را در دریای سرخ تصرف کرده و به بندر الحدیده در سواحل یمن هدایت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام وزارت دفاع آمریکا، شنبه ۴ آذر از حمله به کشتی باری به مالکیت یک میلیاردر اسرائیلی توسط پهپاد احتمالا ایرانی در اقیانوس هند خبر داد.

بنا به خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، این دومین حمله به کشتی‌های اسرائیلی طی روزهای اخیر به شمار می‌رود.

مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، توضیح داد کشتی مذکور که با پرچم کشور مالت دریانوردی می کرد، احتمالا با پهپاد انفجاری ایرانی از نوع شاهد-۱۳۶مورد هدف قرار گرفته است.

این مقام با اشاره به این که «آمریکا وضعیت را زیر نظر دارد»، افزود که این حمله خساراتی به کشتی مذکور وارد کرده اما کسی از پرسنل کشتی آسیبی ندیده است.

با این حال او نگفت که چرا ارتش آمریکا، ایران را به این حمله متهم کرده است.

از سویی، خبرگزاری «فارس» به نقل از شبکه المیادین خبر داد که «یک کشتی باری اسرائیلی شامگاه پنج‌شنبه و اوایل بامداد جمعه گذشته در دریای مکران واقع در شمال اقیانوس هند هدف حمله قرار گرفته و دچار آتش‌سوزی شده است.»

این خبرگزاری اعلام کرد که «هنوز هیچ طرفی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.»

پیشتر گروه حوثی، دوشنبه گذشته با انتشار ویدیویی اعلام کرد که با انجام عملیات هلی‌برن توسط بالگرد، کشتی «گلکسی لیدر» در دریای سرخ را تصرف کرده است.

سخنگوی حوثی‌ها با تاکید بر این که تمامی کشتی‌های اسرائیلی اهدافی مشروع خواهند بود، اعلام کرد که یک کشتی اسرائیلی را در حین دریانوردی در دریای سرخ تصرف کرده و به بندر الحدیده در سواحل یمن هدایت کرده است.

به رغم این، مجله «ترادویندز»، متخصص در امور دریانوردی نوشت که کشتی گلکسی لیدر در مالکیت شرکت بریتانیایی «ری کار کرییرز» بوده و هم اکنون در اختیار شرکت ژاپنی «ان وای کی» است.

دولت یمن تهدید تروریستی کشتیرانی بین‌المللی توسط حوثی‌ها را محکوم کرد

دولت یمن اعلام کرد که این اقدامات تروریستی که توسط شبه‌نظامیان حوثی به نمایندگی از ایران انجام می‌شود، بحران انسانی را برای مردم یمن عمیق‌تر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت یمن مخالفت مطلق خود با تهدیدات دریایی انجام‌شده توسط شبه‌نظامیان حوثی با حمایت تهران در آب‌های سرزمینی یمن را اعلام کرد.

دولت یمن، سه‌شنبه ۳۰ آبان، طی بیانیه‌ای ربودن یک کشتی در دریای سرخ توسط شبه‌نظامیان حوثی، که یکی از آخرین حملات حوثی‌ها به خطوط کشتیرانی بین‌المللی است و پیشتر شامل حمله به تعدادی کشتی‌های نفتی، تجاری و جنگی در سواحل یمن بود، را محکوم کرد.

دولت قانونی یمن در بیانیه خود این موضوع را «تهدیدی جدی برای کشتیرانی دریایی و صلح و امنیت بین‌المللی» دانست.

این بیانیه در ادامه افزود: «این اقدامات تروریستی که توسط شبه‌نظامیان حوثی به نمایندگی از ایران انجام می‌شود، بحران انسانی مردم یمن را عمیق‌تر و بار اقتصادی، بیمه و هزینه حمل‌ونقل دریایی کشتی‌هایی را که به سمت بنادر یمن می‌روند، دو برابر می‌کند.»

در این بیانیه همچنین توضیح داده شده است که «چنین حملات تروریستی به نفع قدرت‌های خارجی از جمله تبدیل آب‌های سرزمینی به صحنه درگیری، گسترش نفوذ اسرائیل و گروه‌های مسلح در منطقه خواهد بود.»

دولت یمن همچنین تأکید کرد که این حملات تروریستی نتیجه طبیعی کنار گذاشتن جامعه جهانی از مسئولیت خود در بازدارندگی این گروه شبه‌نظامی سرکش است که در سال‌های گذشته سرقت‌های مسلحانه و دریایی را علیه کشتی‌های تجاری ملیت‌های مختلف، تاسیسات نفتی و منافع ملی و اشیاء غیرنظامی در کشورهای همسایه انجام داده است.

کشورهای حاشیه دریای سرخ همچنین خواستار اقدام فوری برای مقابله با مداخله ایران در امنیت منطقه و آزادی دریانوردی بین‌المللی در یکی از مهمترین خطوط تجاری جهان شدند.

در همین راستا، هیئت اتحادیه اروپا در یمن اعلام کرد که برخی از شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا در میان خدمه کشتی «گلکسی لیدر» بودند که یکشنبه گذشته توسط حوثی‌ها ربوده شده است.

این هیئت اروپایی در یک بیانیه مطبوعاتی، توقیف کشتی توسط حوثی‌ها را «به شدت» محکوم کرد و خواستار آزادی فوری آن و خدمه آن شده است.

این سازمان همچنین «تهدید ناوبری بین المللی و امنیت دریایی را غیرقابل قبول» دانست.

آمریکا: افراد مسلح یک نفتکش در خلیج عدن را توقیف کردند

گروه حوثی در یمن هفته گذشته یک کشتی باری اسرائیلی را در دریای سرخ توقیف کرده بود

العربیه فارسی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام نظامی آمریکایی، بعدازظهر یکشنبه ۵ آذر اعلام کرد که شماری افراد مسلح نفتکش «سنترال پارک» را در خلیج عدن توقیف کردند.

بنا به اطلاعات «ال اس ای جی»، این نفتکش کوچک در اختیار شرکت اسرائیلی «زودیاک ماریتام لیمتد» بوده که مقرش در لندن است.

این مقام آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت که نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف در منطقه حضور داشته و شرایط را از نزدیک زیر نظر دارند.

گروه حوثی در یمن هم هفته گذشته یک کشتی باری اسرائیلی را توقیف کرده بود.

این گروه تهدید کرد که کشتی‌های اسرائیلی را به‌دلیل ادامه جنگ غزه توقیف خواهد کرد.

حوثی‌ها هفته گذشته ویدیویی از عملیات هلی‌برد توسط بالگرد برای تصرف یک کشتی در دریای سرخ منتشر کردند.

یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها با تاکید بر این که تمامی کشتی‌های اسرائیلی اهدافی مشروع خواهند بود، اعلام کرد که نیروهای حوثی یک کشتی اسرائیلی را در حین دریانوردی در دریای سرخ تصرف کرده و به بندر الحدیده در سواحل یمن هدایت کردند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اطلاعیه‌ای با محکوم‌کردن توقیف یک کشتی بین‌المللی در دریای سرخ گفت که ربودن کشتی به دستور ایران و توسط شبه نظامیان حوثی یمن انجام گرفت.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة