اولین مرحله تبادل اسرا میان «حماس» و اسرائیل انجام شد
اولین مرحله تبادل اسرا میان «حماس» و اسرائیل انجام شد
اسرائیل در اولین روز آتش‌بس و به موجب توافق تبادل اسرا، برای آزادی 39 اسیر فلسطینی از زندان‌های خود اقدام کرد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ آزادی ۲۴ گروگان در اولین روز آتش‌بس از سوی جنبش «حماس» و انتقال آنها از نوار غزه از طریق گذرگاه رفح به خاک مصر را تایید کرد.

صلیب سرخ شامگاه جمعه سوم آذر اعلام کرد که ۱۳ نفر از مجموع ۲۴ گروگان آزاد شده از غزه، در چارچوب توافق تبادل با حماس، اسرائیلی هستند و ۱۱ نفر دیگر شامل ۱۰ تبعه تایلندی و یک فیلیپینی هستند که در چارچوب توافق جداگانه دیگری آزاد شدند.

تصاویر ویدیویی اختصاصی «العربیه» شامگاه جمعه ۳ آذر خودروهای صلیب سرخ را در حال انتقال گروگان‌های آزاد شده از سوی حماس و هنگام عبور آنها از گذرگاه رفح به خاک مصر نشان می‌دهد.

از طرفی اسرائيل عصر جمعه تحویل گرفتن اولین گروه از گروگان‌های آزاد شده از «حماس» توسط کمیته صلیب سرخ را تایید کرده و آمبولانس‌های بیمارستان «اشنایدر» در نزدیکی تل‌آویو در انتظار رسیدن و انتقال این گروگان‌ها برای انجام معاینات پزشکی به حالت آماده‌باش درآمدند.

آزادی ۳۹ اسیر فلسطینی

همچنین در اولین مرحله از توافق تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس، جمعه، ۳۹ اسیر فلسطینی با خودروهایی از زندان «دامون» اسرائیل خارج شده و برای تحویل دادن به خانواده‌های‌شان در کرانه باختری انتقال داده شدند.

شبکه خبری «الحدث» جمعه صحنه‌هایی ویدیویی از لحظه انتقال شماری از زنان اسیر فلسطینی به خارج از زندان «دامون» اسرائیل برای آزادی آنها و تحویل به خانواده‌های‌شان را پخش کرد.

همزمان با جریان تبادل اسرا تعدادی از کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه وارد شده است.

در اولین روز از وقفه در عملیات نظامی، ساکنان غیرنظامی غزه در تلاش برای بازگشت به مناطق سکونت ویران شده خود و یافتن اعضای خانواده‌های خود در شمال غزه بودند که با تیراندازی نیروهای ارتش اسرائیل مواجه شدند.

وزارت بهداشت غزه: نیروهای اسرائیلی کماکان در بیمارستان «الشفا» حضور دارند

ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهایش صبحگاه جمعه یک تونل را در زیر بیمارستان الشفا در غزه منهدم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه گفت که بیمارستان‌های این منطقه فاقد امکانات پزشکی و درمانی هستند.

القدره، جمعه ۳ آذر در گفت‌وگو با «العربیه» گفت که بیمارستان‌های شمال نوار غزه کاملا ویران شدند و افزود، دو بیمارستان الشفا و اندونزی توسط اسرائیل به پادگان‌های نظامی تبدیل شده‌اند.

او تاکید کرد که نیروهای ارتش اسرائیل کماکان در بیمارستان الشفا حضور دارند و این نیروها همچنین در اقدامی مشابه وارد بیمارستان اندونزی شدند.

وی اشاره کرد که نیروهای اسرائیلی در جریان یورش به بیمارستان اندونزی، یک زن زخمی را به قتل رسانند و سه شهروند فلسطینی زخمی را نیز به اسارت گرفتند.

القدره افزود که یورش به این بیمارستان با شلیک نیروهای اسرائیلی و هراساندن پرسنل بیمارستان و بیماران حاضر در آن همراه بود.

او خاطرنشان کرد که احتمالا هم اکنون نیروهای اسرائیلی در اطراف بیمارستان اندونزی مستقر شده‌اند.

ارتش اسرائیل هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نیروهایش صبحگاه جمعه یک تونل را در زیر بیمارستان الشفا در غزه منهدم کرده است.

طبق این اطلاعیه، نیروهای گردان ۳۶ با مشارکت نیروهای ویژه از یگان یهلوم، شماری از تونل‌های زیرزمینی و ورودی این تونل‌ها را در محدوده بیمارستان الشفا منهدم کردند.

اسرائیل گروه حماس را به ایجاد تونل در زیر بیمارستان الشفا و بکارگیری این تونل‌ها در عملیات نظامی متهم می‌کند. حماس این اتهامات را پیوسته رد کرده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه