ایران از دریافت هواپیمای آموزشی‌ـ رزمی یاک ۱۳۰ خبر داد
ایران از دریافت هواپیمای آموزشی‌ـ رزمی یاک ۱۳۰ خبر داد
مجله آمریکایی فوربس گزارش داده که تحویل هواپیمای پیشرفته آموزشی یاک ۱۳۰ روسی به ایران می‌تواند نشانه‌ای باشد که ایران ممکن است در آینده جت‌های جنگنده سوخو ۳۵ را از روسیه تحویل بگیرد.
سوخو ۳۵

منبع تصویر، FARSNEWS

مجله آمریکایی فوربس گزارش داده که تحویل هواپیمای پیشرفته آموزشی یاک ۱۳۰ روسی به ایران می‌تواند نشانه‌ای باشد که ایران ممکن است در آینده جت‌های جنگنده سوخو ۳۵ را از روسیه تحویل بگیرد.

دیروز بعضی رسانه‌ها در ایران گزارش دادند که نیروی هوایی ایران مجموعه‌ای از جت‌های آموزشی رزمی پیشرفته روسی را برای «بهبود آموزش و توانایی رزمی نیروی هوایی» دریافت کرده است.بهبود آموزش و توانایی رزمی نیروی هوایی» دریافت کرده است.

در ساعات گذشته «تصاویری» از هواپیمای آموزشی یاک ۱۳۰ در ایران نیز منتشر شده است. اما فرزین ندیمی، تحلیلگر دفاعی و امنیتی در مؤسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن، به مجله فوربس گفته اگر تحویل یاک۱۳۰ به ایران تایید شود؛ این نکته «منطقا می‌تواند به عنوان قدمی برای تحصیل جنگنده‌های نسل چهارم باشد و به منزله این می‌تواند تعبیر شود که توافق بر سر سوخوی ۳۵ به تحقق خواهد پیوست.»

پیشتر تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران گزارش داده بود که تعدادی هواپیمای آموزشی یاک ۱۳۰ وارد کشور شد و به «پایگاه هوایی شهید بابایی» اصفهان در مرکز ایران منتقل شده است.

رسانه‌های محلی روز شنبه (۲ سپتامبر-۱۱ شهریور) گزارش دادند که نیروی هوایی ایران مجموعه‌ای از جت‌های آموزشی رزمی پیشرفته روسی را برای «بهبود آموزش و توانایی رزمی نیروی هوایی» دریافت کرده است.

این خبرگزاری به نقل از روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی نوشت خرید یاک-۱۳۰ بخشی از «قراردادهای تسلیحاتی جمهوری اسلامی با فدراسیون روسیه» است.

جنگنده سوخو-۳۵ (فلنکر ایی)، یک هواپیمای تک‌سرنشین چند منظوره است که به عنوان نسخه پیشرفته هواپیمای سوخو-۲۷ در سال ۲۰۱۴ معرفی شد

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، جنگنده سوخو-۳۵ (فلنکر ایی)، یک هواپیمای تک‌سرنشین چند منظوره است که به عنوان نسخه پیشرفته هواپیمای سوخو-۲۷ در سال ۲۰۱۴ معرفی شد

مقام‌های ایرانی پیشتر اعلام کرده بودند قراردادی برای خرید جنگنده سوخو-۳۵ از روسیه به امضا رسانده‌اند و این جنگنده‌ها را به زودی از روسیه تحویل خواهند گرفت.

به گزارش فوربس، گمانه‌زنی‌ها حاکی از این بود که ایران دستکم ۲۴ فروند سوخو ۳۵ را که روسیه برای مصر ساخته بود، دریافت خواهد کرد. این موضوع به تاخیر افتاد.

جنگنده سوخو-۳۵، پیشرفته‌ترین هواپیمایی است که در حال حاضر توسط روسیه تولید می‌شود.

جنگنده سوخو-۳۵ (فلنکر ایی)، یک هواپیمای تک‌سرنشین چند منظوره است که به عنوان نسخه پیشرفته هواپیمای سوخو-۲۷ در سال ۲۰۱۴ معرفی شد

فوربس نوشته ممکن است علت این تاخیر جنگ اوکراین باشد.

فوربس در گزارش خود نوشته در هفته‌های اخیر، نشانه‌هایی وجود داشت که مسکو از توافق قبلی برای فروش ۲۴ تا ۵۰ جنگنده سوخوی به ایران عقب نشسته است.

چند روز پیش مقام‌های ارشد دولتی در روسیه و جمهوری اسلامی ایران به طور همزمان گزارش رسانه‌های آمریکایی درباره لغو قراردادهای نظامی میان این دو کشور را رد کرده‌اند.

ایران از دریافت هواپیمای جدید آموزشی ـ رزمی «یاک ۱۳۰» خبر داد

صفحه ۲

پایان پادکست

با این حال اکنون ارتش جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی اعلام کرده که نیروی هوایی ارتش به هواپیمای جدید آموزشی ـ رزمی «یاک ۱۳۰» مجهز شده و «تجهیز این نیرو به چنین هواپیمایی گام مثبتی در جهت به خدمت گرفتن پرنده‌های نسل جدید است».

رسانه‌های ایرانی می‌گوید «این هواپیما که توسط روسیه طراحی و ساخته شده می‌تواند در آموزش خلبانان کشورمان در استفاده از جنگنده‌های پیشرفته همچون سوخو ۳۵ کمک کند».

دفاع پرس پایگاه خبری وابسته به «بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس» که اخبار نظامی ایران را منعکس می‌کند در گزارشی نوشت «خرید و استفاده از این پرنده از آن جهت اهمیت دارد که بدانیم بر اساس اخبار غیر رسمی جمهوری اسلامی ایران در پی خرید تعدادی جنگنده پیشرفته سوخو ۳۵ از روسیه است که اگر این موضوع محقق شود، پیش نیاز آن آموزش خلبانان با «یاک ۱۳۰» برای هدایت چنین پرنده‌هایی است.»

گمانه‌زنی درباره آموزش خلبانان که می‌تواند مقدمه‌ای برای کار با سوخوهای پیشرفته باشد را مجله فوربس نیز آن را تایید کرده است.

«یاک ۱۳۰» که اکنون در پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان قرار دارد، در سال ۲۰۰۹ اولین سری آن در سال ۲۰۰۹ تحویل نیروی هوایی روسیه شد، ولی در سال ۲۰۱۱ رسما به عنوان یک هواپیمای آموزشی ـ رزمی پیشرفته وارد خدمت شد.

ابعاد همکاری نظامی ایران و روسیه؛ ایران چه جنگنده‌هایی دارد؟

همکاری و روابط نظامی ایران و روسیه در سال‌های اخیر رو به گسترش بوده است. در ماه مه آمریکا گفت روابط ایران و روسیه در حال گسترش است و ابعاد آن را «بی‌سابقه» خواند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، در آن زمان گفته بود که ایران از اوت سال گذشته بیش از ۴۰۰ هواپیمای بدون سرنشین به روسیه تحویل داده است.

او گفته بود «تهران به دنبال خرید هلیکوپترهای تهاجمی، رادارها و هواپیماهای یاک ۱۳۰ از روسیه است. ایران در حال حاضر بیشتر جنگنده‌های میگ و سوخوی روسی دارد که قدمت آن‌ها به دوران شوروی بازمی‌گردد.»

او همچنین به برخی از هواپیماهای جنگنده اف ۷ چینی اشاره کرده بود که ایران در اختیار دارد.

به گفته آقای کربی قدمت جنگنده های اف-۴ و اف-۵ آمریکایی که ایران در اختیار دارد نیز به قبل از انقلاب ۵۷ باز می‌گردد که هنوز بخشی از ناوگان ایران هستند.

فوربس هم در گزارش خود نوشته روسیه آخرین بار در دهه ۲۰۰۰ بود که هواپیماهای نظامی به ایران منتقل کرد که فقط شامل سه هواپیمای تهاجمی دو سرنشین Su-۲۵UBK Forefoot می‌شد.

اوکراین بارها ایران را متهم کرده که تسلیحات نظامی از جمله پهپادهایش خود را در اختیار روسیه قرار داده و مسکو از این تسلیحات در جنگ اوکراین استفاده کرده است.

دولت ایران این اتهامات را رد کرده است. مقامات ایران می‌گویند پیش از حمله روسیه به اوکراین تعدادی پهپاد به آن کشور فروخته اما مقام‌های اوکراین می‌گویند فروش این پهپادها پس از شروع جنگ هم تداوم داشته است.

آمریکا ادعا کرده است روسیه در حال ساخت کارخانه‌ای است تا پهپادهای طراحی ایران را در خاک خود تولید کند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC