یکشنبه, ۲۷ جوزا , ۱۴۰۳
پ
 • شناسه : 4656
 • ۱۲ میزان ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۵
 • 448 بازدید
 • 0 دیدگاه
 • ارسال توسط :
ارتش

ایران «با پهپادهای اخلالگر، انتحاری و رزمی» مانور برگزار کرد

ایران «با پهپادهای اخلالگر، انتحاری و رزمی» مانور برگزار کرد
ایران «با پهپادهای اخلالگر، انتحاری و رزمی» مانور برگزار کرد
ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که یک رشته مانور با پهپاد (هواپیماهای بدون سرنشین)، از نوع «شناسایی، اخلالگر، انتحاری و رزمی» را در سراسر این کشور به اجرا گذاشته است.

فرمانده مانور پهپادی ارتش ایران گفته است که نزدیک به ۲۰۰ فروند پهپاد در این رزمایش شرکت دارند

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر، فرمانده مانور پهپادی ارتش ایران گفته است که نزدیک به ۲۰۰ پهپاد در این رزمایش شرکت دارند

ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که یک رشته مانور با پهپاد (هواپیماهای بدون سرنشین)، از نوع «شناسایی، اخلالگر، انتحاری و رزمی» را در سراسر این کشور به اجرا گذاشته است.

دریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش و فرمانده مانور پهپادی، گفته است که نزدیک به «۲۰۰» پهپاد در این رزمایش شرکت دارند.

بر اساس گزارش‌ها، منطقه عملیاتی این مانور کل خاک ایران، آب‌های خلیج فارس و دریای عمان است اما به دریای خزر در آن اشاره نشده است.

در این مانور واحدهای برگزیده از نیروهای چهارگانه ارتش شامل هوایی، زمینی، دریایی و پدافند حضور دارند.

به گفته دریادار سیاری در این مانور از پهپادهای چمروش، یسیر، صادق، پلیکان، ابابیل ۳، ۴ و ۵، کمان ۱۲، یزدان، مهاجر ۲و ۶ استفاده خواهد شد.

سرتیپ کیومرت حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، هم گفته این نیرو پهپادهای خود را در هفت استان مرزی ارزیابی و آزمایش می‌کند.

مانور پهپادی ارتش ایران در حالی برگزار می شود که در هفته‌های اخیر تنش لفظی میان ایران و اسرائیل وجود داشته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در زمان حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از لزوم «تهدید نظامی واقعی» علیه جمهوری اسلامی ایران گفته بود و مقام‌های نظامی ایران هم تهدیدهایی علیه اسرائیل مطرح کردند.

قرار است در این رزمایش، که بخش اصلی آن یک روزه است، تصاویر و اطلاعات کسب‌شده به وسیله انواع پهپاد‌های شناسایی و مراقبت به مرکز فرماندهی ارسال ‌شود.

فرمانده رزمایش پهپادی ارتش گفته توان و آمادگی یگان‌های شرکت‌کننده در رزمایش را کارشناسان و ارزیابانی از ستاد کل نیروهای مسلح، قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء و ستاد ارتش بررسی می‌کنند. قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا مهمترین قرارگاه دفاعی ایران است.

رونمایی از پهپاد جدید ارتش ایران همزمان با اعلام انهدام ۲۲ فروند پهپاد انتحاری ایران توسط اوکراین

رسانه‌های ایران با انتشار این تصویر آن را پهپاد کمان ۱۹ معرفی کرده و سخنگوی مانور ارتش گفته کاربرد آن در جنگ الکترونیک است

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر، رسانه‌های ایران با انتشار این تصویر آن را پهپاد کمان ۱۹ معرفی کرده و سخنگوی مانور ارتش گفته کاربرد آن در جنگ‌های الکترونیک است

پایان پادکست

در مانور پهپادی ارتش ایران، سرتیپ علیرضا شیخ، سخنگوی این مانور، گفته پهپاد کمان ۱۹ برای نخستین بار با انجام پرواز به چرخه عملیاتی ارتش وارد شده است. به گفته سرتیپ شیخ، عملیات اخلال هواپایه و اقدامات جنگ الکترونیک با این پهپاد، «با موفقیت» اجرا شده است.

در حالی که ایران در ۴۰ سال اخیر، ابتدا به دلیل جنگ ۸ ساله با عراق و سپس به سبب تحریم‌های نظامی، موفق به خرید هواپیما و جنگنده‌های مورد نیازش نشده، توان خود را بر توسعه برنامه موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین متمرکز کرده است.

مانور پهپادی ایران در شرایطی برگزار می‌شود که آمریکا و اتحادیه اروپا همراه با اوکراین، ایران را به فروش پهپادهای انتحاری به روسیه جهت استفاده از آن‌ها در جنگ علیه اوکراین متهم می‌کنند.

همزمان با مانور پهپادی ارتش ایران، اوکراین اعلام کرده بیش از ۲۲ فروند پهپاد ساخت ایران که روسیه آن‌ها را از شبه‌جزیره کریمه شلیک کرده بود، ردگیری و منهدم کرده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا به دلیل آن‌چه فروش پهپادهای انتحاری ایران به روسیه می‌خوانند، شمار قابل ملاحظه‌ای از نهادها و افراد نظامی در جمهوری اسلامی ایران و تامین‌کنندگان قطعات حساس پهپادهای ایران از جمله در چین، روسیه و ترکیه را وارد فهرست تحریم‌های خود کرده‌اند.

ایران پارسال پس از مدت‌ها تکذیب، اعلام کرد که به روسیه پهپاد فروخته اما این موضوع مربوط به پیش از حمله آن کشور به اوکراین است. آمریکا و اوکراین می‌گویند اسناد مربوط به تداوم فروش پهپادهای انتحاری ایران به روسیه را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفته است که از اوکراین خواسته مدارک خود را در اختیار ایران قرار دهد اما به گفته وی این کشور از این اقدام خودداری کرده است. دو کشور مذاکراتی در این زمینه به میزبانی عمان داشته‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در ماه‌های اخیر یک بار با لاشه پهپاد ساقط شده‌ای که می‌گفت ساخت ایران است، عکس گرفت و با دیگر در پیامی به ایرانیان از آن‌ها خواست از رهبران جمهوری اسلامی بخواهند به فروش پهپاد به روسیه، خاتمه دهند.

اتحادیه اروپا و آمریکا گفته‌اند به دلیل اقدامات ایران، از جمله فروش پهپاد به روسیه و مغایرت آن با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، بخشی از تحریم‌های نظامی و تسلیحاتی سازمان ملل متحده علیه ایران را، که اواخر مهرماه امسال باید لغو بشود، مطابق مقررات داخلی خود حفظ خواهند کرد.

بریتانیا: حمایت تسلیحاتی ایران و بلاروس از روسیه را هدف قرار می‌دهیم

اوکراین می گوید روسیه از پهپادهای انتحاری ایران درتهاجم به خاک اوکراین استفاده می کند اما ایران می گوید مقام های اوکراینی هیچ سندی در این زمینه ارائه نکرده‌اند

منبع تصویر، MASHREGHNEWS

توضیح تصویر، اوکراین می گوید روسیه از پهپادهای انتحاری ایران در تهاجم به خاک اوکراین استفاده می کند اما ایران می‌گوید مقام های اوکراین هیچ سندی در این زمینه ارائه نکرده‌اند

وزارت خارجه بریتانیا ۲۵ شرکت و شخص از کشورهای مختلف را برای کمک تسلیحاتی به روسیه تحریم کرده و گفته است حمایت نظامی ایران و بلاروس به «ماشین جنگی» مسکو را هدف قرار می‌دهد.

تحریم‌های جدید شامل شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در ایران، ترکیه، بلاروس، اسلواکی، سوئیس، امارات و همچنین روسیه می‌شود.

به گفته وزارت خارجه بریتانیا افراد و نهادهایی تحریم می‌شوند که در تحقیق، ساخت و تولید پهپاد برای سپاه پاسداران نقش دارند، از جمله شرکت پرآور پارس.

پیشتر آمریکا در واکنش به وزیر خارجه ایران گفته بود اسناد استفاده روسیه از پهپادهای ایران را به مقام‌های اوکراینی داده است. حسین امیرعبداللهیان گفته بود اوکراین مدرکی دال بر استفاده روسیه از پهپادهای ایران در حمله به آن کشور ارائه نکرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته است «اگر درخواست وزیر امور خارجه ایران از اوکراین برای دریافت مدرک باشد، ما قطعاً ارائه کرده‌ایم. ما از ابتدای این درگیری اطلاعاتی را با اوکراین به اشتراک گذاشته‌ایم و من مطمئن هستم که بابت ادامه این کار خرسند خواهیم بود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی بر مبنای اظهارات وزیر خارجه ایران، که آیا شواهدی مبنی بر ایرانی بودن پهپادهای بکار گرفته شده توسط روسیه علیه ایران وجود دارد یا نه گفته از جمله شواهد «پهپاد سرنگون شده با قطعات ایرانی» است.

آقای میلر گفته حمایت آمریکا از اوکراین در ارائه این شواهد به ایران، منوط به تصمیم مقام‌های اوکراین است.

پایان پادکست

اوکراین می گوید روسیه در حمله به این کشور از پهپادهای انتحاری ایران از جمله شاهد-۱۳۶ استفاده می‌کند.

یک روز پیش از این حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران گفته بود در مذاکرات ایران و اوکراین به میزبانی عمان «هیچ سند قابل قبولی از طرف اوکراینی در مورد ادعاهای مطرح شده ارائه نشد.»

آقای امیرعبداللهیان گفته بود در تماس تلفنی به همتای اوکراینی خود گفته است: «مطمئن شدم که هیچ سندی در ارتباط با ادعاهایی که مطرح می‌کنید در اختیار شما نیست و اتهاماتی که به ایران در این زمینه می‌زنید کاملاً غلط و نادرست است».

وزیر خارجه ایران گفته است اوکراین در نشستی که قرار بوده در این باره در لهستان برگزار شود، شرکت نکرده و پس از یک دور مذاکره در عمان در همین زمینه، دیگر حاضر به گفت‌وگو با ایران نشده است.

آقای امیرعبداللهیان گفته بود: «ما در این مدت بارها پیگیری کردیم که این نشست برگزار شود اما طرف اوکراینی در دور جدیدی از این گفت‌وگوها فعلا حاضر نشده است.»

اوکراین ایران را متهم می‌کند که با در اختیار دادن پهپادهای انتحاری این کشور از جمله شاهد-۱۳۶ به روسیه در حمله نظامی به اوکراین، کمک می رساند.

ارتشبد سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه وارد تهران شد

تلویزیون ایران تصاویر استقبال رسمی رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از وزیر دفاع روسیه را پخش کرده

منبع تصویر، IRIB

توضیح تصویر، تلویزیون ایران تصاویر استقبال رسمی رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از وزیر دفاع روسیه را پخش کرده

ارتشبد سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، برای دیداری رسمی وارد تهران شده است. این اولین دیدار وزیر دفاع روسیه از تهران پس از تهاجم نظامی این کشور به خاک اوکراین است.

خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا می‌گوید این سفر به دعوت سرلشگر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح انجام شده و هدف آن «توسعه دیپلماسی دفاعی، گسترش همکاری‎های دو جانبه و همچنین مقابله با تهدیدات مشترک و تروریسم بین المللی» است.

تلویزیون ایران تصاویر استقبال رسمی سرلشگر باقری از وزیر دفاع روسیه را پخش کرده که در محل ستادکل نیروهای مسلح انجام شده است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران می‌گوید وزیر دفاع روسیه قرار است با سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی و دیگر مقام‌های ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران ملاقات کند.

این سفر با زمان رسیدگی به شکایت اوکراین علیه حمله روسیه در دیوان بین‌المللی دادگستری همزمان است.

مقام‌هایی در سطح وزیر دفاع یا خارجه، در زمان سفر به تهران با رئیس جمهور ایران هم ملاقات می‌کنند اما ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، از روز گذشته برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که تحت تعقیب دیوان کیفری بین‌المللی است، در مجمع عمومی امسال شرکت نمی‌کند.

سفر ارتشبد شویگو به تهران به فاصله کوتاهی پس از حضور ایران در نمایشگاه نظامی مسکو انجام می‌شود که معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح برای شرکت در مراسم افتتاح آن به روسیه رفته بود.

وزیر دفاع روسیه از غرفه ایران که در آن پهپاد یا هواپیماهای بدون سرنشین جدیدی به نمایش گذاشته شده بود، دیدار کرده بود.

اوکراین، جمهوری اسلامی را متهم می‌کند که با در اختیار گذاشتن پهپادهای شاهد-۱۳۶ خود به روسیه، در تهاجم به خاک این کشور دخالت کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، تایید کرده که ایران این پهپاد را پیش از حمله روسیه به مسکو داده و می‌گوید مقام‌های اوکراینی سندی درباره تداوم فروش آن ارائه نکرده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین این گفته ها را رد کرده و ایالات متحده هم گفته که اسناد استفاده روسیه از پهپادهای انتحاری ایران را به در اختیار مقام های اوکراینی قرار داده است.

آمریکا اخیرا اعلام کرده یک هواپیمای متعلق به نهادهای نظامی ایران در شبه جزیره کریمه، که روسیه آن را اشغال کرده، و از دست اوکراین در آمده، فرود آمده و دوباره به ایران بازگشته است.

اوکراین به طور هفتگی و در مواردی روزانه، شمار پهپادهای به‌کار‌گرفته‌شده ایرانی توسط روسیه را اعلام می‌کند.

 • نویسنده : قیام خوراسانی
 • منبع خبر : BBC خبر بان و مشرق

برچسب ها

عید قربان به مردم خراسان بزرگ مبارک باد ۲۷ جوزا ۱۴۰۳
پیام سازمان س آ ب خ ب

عید قربان به مردم خراسان بزرگ مبارک باد

پیام عید قربان از طرف س آ ب خ ب KLPP بنیانگذاران انقلاب برگشت نام خراسان به مردم شریف و مهربان خراسان بزرگ و کشور های هم زبان و مسلمانان جهان

آمریکا برای یافتن گروگان‌ها اطلاعاتی کلیدی به اسرائیل داد ۲۵ جوزا ۱۴۰۳
واشینگتن‌پست:

آمریکا برای یافتن گروگان‌ها اطلاعاتی کلیدی به اسرائیل داد

روزنامه واشینگتن‌پست گزارش داد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از همتایان اسرائیلی خود در زمینه یافتن گروگان‌های باقی‌مانده در غزه حمایت فوق‌العاده‌ای کرده‌اند.

تهدید قطر به اخراج رهبران حماس از دوحه ۲۵ جوزا ۱۴۰۳
در صورت رد آتش بس

تهدید قطر به اخراج رهبران حماس از دوحه

وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های حماس و مصر گزارش داد که قطر رهبران حماس را تهدید کرده که اگر با توافق آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس در غزه موافقت نکنند، آن‌ها را از این کشور اخراج خواهد کرد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.

نگاهی به پهلوانی در خراسان بزرگ ۲۶ جوزا ۱۴۰۳
دور افتاده از ورزش باستانی نیاکان

نگاهی به پهلوانی در خراسان بزرگ

با برگشت نام خراسان بزرگ از فرهنگ امروزی در باره ورزش رزمی باستانی می پرسیم که در سرزمین جعلی شده ما با گذشت زمان دیگر خبر از زور خانه نیست

جشنواره فرهنگی بخارا ازبکستان در لندن ۲۳ جوزا ۱۴۰۳
دومین

جشنواره فرهنگی بخارا ازبکستان در لندن

دومین جشنواره فرهنگی بخارا ازبکستان برای تجلیل از میراث فرهنگی ازبکستان در لندن روزهای ۸ و۹ ماه ژوئن برگزار شد .

اعطای داکترای افتخاری دانشگاه تکزاسِ آمریکا به شاعر خراسانی ۱۰ جوزا ۱۴۰۳
دانشگاه بین المللی HARVEST MISSION

اعطای داکترای افتخاری دانشگاه تکزاسِ آمریکا به شاعر خراسانی

دانشگاه بین المللیHARVEST MISSION تکزاسِ آمریکا، دکترای افتخاری خود را به بسم الله شریفی(شاعر و نویسنده خراسان بزرگ آریا ) اعطا نمود

غور؛ خبر از کشف ۴۰ اثر باستانی از پای منار جام ۰۷ جوزا ۱۴۰۳
سیل در خراسان بزرگ

غور؛ خبر از کشف ۴۰ اثر باستانی از پای منار جام

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور در خبرنامه‌ای اعلام کرد که به دنبال سیلاب در این ولایت، ۴۰ اثر باستانی و تاریخی از پای منار جام کشف شده است.

سبزمنش از سوی سازمان بین المللی دوستی(I.F.O) مورد تقدیر قرار گرفت ۱۰ ثور ۱۴۰۳
مؤسس بنیاد جهانی سخن‌گستران

سبزمنش از سوی سازمان بین المللی دوستی(I.F.O) مورد تقدیر قرار گرفت

مؤسس بنیاد جهانی سخن‌گستران سبزمنش از سوی سازمان بین المللی دوستی(I.F.O) مورد تقدیر قرار گرفت

سومین موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس ۱۴ جوزا ۱۴۰۳
موفقیت پرتاب

سومین موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس

سومین موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس با موفقیت پرتاب شد؛ فضاپیما حین بازگشت به زمین «گم» شد

سرمایه گذاری ۷ میلیارد دالر ۵ کشور در خراسان آریا ۰۲ جوزا ۱۴۰۳
معادن و پطرولیم

سرمایه گذاری ۷ میلیارد دالر ۵ کشور در خراسان آریا

سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم طا-لبان می‌گوید که پس از بازگشت این گروه به قدرت چین، قطر، ترکیه، ایران و بریتانیا بیش هفت میلیارد دالر در بخش استخراج معادن در خراسان بزرگ سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بانک جهانی ۸۴ میلیون دلار به خراسان آریا کمک می‌کند ۱۴ ثور ۱۴۰۳
اقتصاد در خراسان آریا

بانک جهانی ۸۴ میلیون دلار به خراسان آریا کمک می‌کند

بانک جهانی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «انجمن توسعۀ بین‌المللی» (IDA) بستۀ کمکی ۸۴ میلیون دلاری را برای حمایت از طرح «تاب‌آوری و معیشت جامعۀ خراسان آریا » اختصاص داده است.

KLPP: روز بين المللی کارگران جهان به کارگران خراسان بزرگ فرخنده باد ۱۳ ثور ۱۴۰۳
سازمان آزادی بخش

KLPP: روز بين المللی کارگران جهان به کارگران خراسان بزرگ فرخنده باد

سازمان آزادی بخش خراسان روز  جهانی کار گران جهان را به کارگران مظلوم خراسان بزرگ خجسته باد می گوید

صالح: قبل از ده‌میلیارد دالر سرمایۀ تخیلی، امانت‌های مردم را بپردازید ۰۳ ثور ۱۴۰۳
روز نامه راه مدنیت کنایۀ

صالح: قبل از ده‌میلیارد دالر سرمایۀ تخیلی، امانت‌های مردم را بپردازید

آقای صالح، سقوط جمهوریت را باعث بقای عزیزی بانک دانسته که «او فرصت یافت از پرداخت حداقل شش‌صد میلیون دالر پول امانت مردم شانه خالی کند.»

تلفات جانی ناشی از سیل در جنوب خراسان آریا به 66 نفر رسید ۳۰ حمل ۱۴۰۳
سیلاب شدید در جنوب خراسان بزرگ

تلفات جانی ناشی از سیل در جنوب خراسان آریا به 66 نفر رسید

وزارت دولت برای مدیریت بلایای طبیعی جمهوریت طالبان کودتا چیان در خراسان آریا اعلام کرد که تعداد جان باخته گان سیل اخیر در این کشور به 66 نفر افزایش یافته است

مقام ایرانی: خراسان آریا زعفران ایران را در بازارها عرضه می‌کند؛ ۲۳ حمل ۱۴۰۳
طلبان افغان باور نیاز چنین کار نداریم

مقام ایرانی: خراسان آریا زعفران ایران را در بازارها عرضه می‌کند؛

وزارت صنعت و تجارت طالبان ادعای یک مقام ایرانی را رد کرده که گفته خراسان آریا زعفران ایران را خریداری کرده و به عنوان محصول خراسان آریا در مقاصد صادراتی ایران به فروش می‌رساند.

پستۀ وطنی در بلخ خراسان آریا نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته‌است ۱۸ حمل ۱۴۰۳
خوراکی ها به پول دیار سرزمین خراسان آریا

پستۀ وطنی در بلخ خراسان آریا نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته‌است

مزارشریف (پژواک، ۱۸ حمل ۱۴۰۳): امسال قیمت پستۀ وطنی در بلخ نسبت به سال گذشته نزدیک به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده، اما بهای‌ سایر میوه‌های خشک اندکی کاهش یافته‌است.

شاه فارس برای استفاده نام ایران به امان الله ماهانه ۱۰ هزار دلار می داد ۲۷ ثور ۱۴۰۳
استفاده نام ایران از شرق به غرب

شاه فارس برای استفاده نام ایران به امان الله ماهانه ۱۰ هزار دلار می داد

زمانی که شاه ایران می خواست نام فارس را به ایران تبدیل کرد، به شاه افغان  خراسان بزرگ به خاطری این که دعوا به خاطر نام ایران نکند، ماهانه 10 هزار دالر تحفه می داد.

روز فردوسی : زبان پارسی نقطه پیوند همه مردمان ایران فرهنگی است ۲۷ ثور ۱۴۰۳
نام خراسان بزرگ قدرت ما است

روز فردوسی : زبان پارسی نقطه پیوند همه مردمان ایران فرهنگی است

سالروز بزرگداشت فردوسی شاعر حماسه‌سرای بلند آوازه پارسی زبان و پاسداشت زبان و ادبیات پارسی است، زبانی که نقطه وصل همه مردمان در گستره پهناور ایران فرهنگی و ادب پارسی به‌شمار می‌آید.

۵۰ سالگی انقلاب میخک؛ پرتغال چگونه به آزادی و دموکراسی رسید؟ ۱۴ ثور ۱۴۰۳
گل میخک

۵۰ سالگی انقلاب میخک؛ پرتغال چگونه به آزادی و دموکراسی رسید؟

۲۵ آوریل ده‌ها هزار نفر در لیسبون پنجاهمین سالگرد انقلاب میخک را جشن گرفتند

بدخشی، ورزشکار خراسان آریا با شاهرخ خان ستاره بالیوود دیدار کرد ۰۱ ثور ۱۴۰۳
عبدالعظیم

بدخشی، ورزشکار خراسان آریا با شاهرخ خان ستاره بالیوود دیدار کرد

عبدالعظیم بدخشی، ورزشکار شناخته شده مبارزات آزاد خراسان آریا که در هندوستان زندگی می‌کند، با شاهرخ خان بازیگر مطرح سینمای هندوستان دیدار کرده است.

نوروز در شاهنامه فردوسی ۲۸ حوت ۱۴۰۲
شناسنامه کتاب زنده کننده هویت

نوروز در شاهنامه فردوسی

نوروز در شاهنامه فردوسی جلوه‌ خاصی دارد. در حقیقت یکی از مهم‌ترین آثاری که از نوروز و چگونه‌گی بنیادگذاری این جشن یاد می‌کند، شاهنامه است. کتاب را سال ها پیش نوشتند ( قیام خوراسانی : ولی در خراسان آریا کهان زیر نام جعلی و افتخارات بدون هویت خراسانی برای تاجیک خراسانیان تعریف و استفاده از این کتاب پر از افتخارات و رهنمای ها آن کار سخت و دشوار برای آینده سازی است

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟ ۰۹ سنبله ۱۴۰۲
پیشرفت علم فضای

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟

اولین پرواز تجاری ویرجین گلکتیک، شرکت گردشگری فضایی خصوصی ریچارد برانسون به فضا، دوران سفرهای فضایی پرطرفدار را نزدیک‌تر کرد اما این سفرها همچنان در اختیار مولتی میلیونرهایی خواهد بود که مایل به پذیرش خطرات هستند.

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟ ۱۹ اسد ۱۴۰۲
جنگ سرد جدید چین با امریکا ، و

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟

چین به زودی صادرات دو ماده اصلی در صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها را محدود می‌کند تا جنگ تراشه‌ها میان چین و آمریکا ابعاد تازه‌ای پیدا کند

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن ۱۷ اسد ۱۴۰۲
کشته شدن ۵ مسافر هزاره و ادعای یک بازرگان

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن

یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید ۰۷ اسد ۱۴۰۲
آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟ و

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید

مسوولان اداره هوانوردی امریکایی و اروپایی به این اعتقاد اند که دیگر تهدیدی برای هوانوردی غیرنظامی در حریم هوایی خراسان آریا بالای ارتفاع 9753.6 متری وجود ندارد. اطلاعات روز : آسمان باز» و پرواز چهارم «فلای دبی» به ‌خراسان آریا آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند» ۲۳ حوت ۱۴۰۱
ازبکستان و پاکستان

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند»

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و سفیر جدید پاکستان در این کشور در دیداری در شهر «تاشکند» توسعه ارتباطات از جمله در زمینه حمل و نقل بین دو کشور را بررسی کردند.