دوشنبه, ۲۰ قوس , ۱۴۰۲
پ
 • شناسه : 4656
 • 12 میزان 1402 - 19:55
 • 284 بازدید
 • 0 دیدگاه
 • ارسال توسط :
ارتش

ایران «با پهپادهای اخلالگر، انتحاری و رزمی» مانور برگزار کرد

ایران «با پهپادهای اخلالگر، انتحاری و رزمی» مانور برگزار کرد
ایران «با پهپادهای اخلالگر، انتحاری و رزمی» مانور برگزار کرد
ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که یک رشته مانور با پهپاد (هواپیماهای بدون سرنشین)، از نوع «شناسایی، اخلالگر، انتحاری و رزمی» را در سراسر این کشور به اجرا گذاشته است.

فرمانده مانور پهپادی ارتش ایران گفته است که نزدیک به ۲۰۰ فروند پهپاد در این رزمایش شرکت دارند

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر، فرمانده مانور پهپادی ارتش ایران گفته است که نزدیک به ۲۰۰ پهپاد در این رزمایش شرکت دارند

ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که یک رشته مانور با پهپاد (هواپیماهای بدون سرنشین)، از نوع «شناسایی، اخلالگر، انتحاری و رزمی» را در سراسر این کشور به اجرا گذاشته است.

دریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش و فرمانده مانور پهپادی، گفته است که نزدیک به «۲۰۰» پهپاد در این رزمایش شرکت دارند.

بر اساس گزارش‌ها، منطقه عملیاتی این مانور کل خاک ایران، آب‌های خلیج فارس و دریای عمان است اما به دریای خزر در آن اشاره نشده است.

در این مانور واحدهای برگزیده از نیروهای چهارگانه ارتش شامل هوایی، زمینی، دریایی و پدافند حضور دارند.

به گفته دریادار سیاری در این مانور از پهپادهای چمروش، یسیر، صادق، پلیکان، ابابیل ۳، ۴ و ۵، کمان ۱۲، یزدان، مهاجر ۲و ۶ استفاده خواهد شد.

سرتیپ کیومرت حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، هم گفته این نیرو پهپادهای خود را در هفت استان مرزی ارزیابی و آزمایش می‌کند.

مانور پهپادی ارتش ایران در حالی برگزار می شود که در هفته‌های اخیر تنش لفظی میان ایران و اسرائیل وجود داشته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در زمان حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از لزوم «تهدید نظامی واقعی» علیه جمهوری اسلامی ایران گفته بود و مقام‌های نظامی ایران هم تهدیدهایی علیه اسرائیل مطرح کردند.

قرار است در این رزمایش، که بخش اصلی آن یک روزه است، تصاویر و اطلاعات کسب‌شده به وسیله انواع پهپاد‌های شناسایی و مراقبت به مرکز فرماندهی ارسال ‌شود.

فرمانده رزمایش پهپادی ارتش گفته توان و آمادگی یگان‌های شرکت‌کننده در رزمایش را کارشناسان و ارزیابانی از ستاد کل نیروهای مسلح، قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء و ستاد ارتش بررسی می‌کنند. قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا مهمترین قرارگاه دفاعی ایران است.

رونمایی از پهپاد جدید ارتش ایران همزمان با اعلام انهدام ۲۲ فروند پهپاد انتحاری ایران توسط اوکراین

رسانه‌های ایران با انتشار این تصویر آن را پهپاد کمان ۱۹ معرفی کرده و سخنگوی مانور ارتش گفته کاربرد آن در جنگ الکترونیک است

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر، رسانه‌های ایران با انتشار این تصویر آن را پهپاد کمان ۱۹ معرفی کرده و سخنگوی مانور ارتش گفته کاربرد آن در جنگ‌های الکترونیک است

پایان پادکست

در مانور پهپادی ارتش ایران، سرتیپ علیرضا شیخ، سخنگوی این مانور، گفته پهپاد کمان ۱۹ برای نخستین بار با انجام پرواز به چرخه عملیاتی ارتش وارد شده است. به گفته سرتیپ شیخ، عملیات اخلال هواپایه و اقدامات جنگ الکترونیک با این پهپاد، «با موفقیت» اجرا شده است.

در حالی که ایران در ۴۰ سال اخیر، ابتدا به دلیل جنگ ۸ ساله با عراق و سپس به سبب تحریم‌های نظامی، موفق به خرید هواپیما و جنگنده‌های مورد نیازش نشده، توان خود را بر توسعه برنامه موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین متمرکز کرده است.

مانور پهپادی ایران در شرایطی برگزار می‌شود که آمریکا و اتحادیه اروپا همراه با اوکراین، ایران را به فروش پهپادهای انتحاری به روسیه جهت استفاده از آن‌ها در جنگ علیه اوکراین متهم می‌کنند.

همزمان با مانور پهپادی ارتش ایران، اوکراین اعلام کرده بیش از ۲۲ فروند پهپاد ساخت ایران که روسیه آن‌ها را از شبه‌جزیره کریمه شلیک کرده بود، ردگیری و منهدم کرده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا به دلیل آن‌چه فروش پهپادهای انتحاری ایران به روسیه می‌خوانند، شمار قابل ملاحظه‌ای از نهادها و افراد نظامی در جمهوری اسلامی ایران و تامین‌کنندگان قطعات حساس پهپادهای ایران از جمله در چین، روسیه و ترکیه را وارد فهرست تحریم‌های خود کرده‌اند.

ایران پارسال پس از مدت‌ها تکذیب، اعلام کرد که به روسیه پهپاد فروخته اما این موضوع مربوط به پیش از حمله آن کشور به اوکراین است. آمریکا و اوکراین می‌گویند اسناد مربوط به تداوم فروش پهپادهای انتحاری ایران به روسیه را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفته است که از اوکراین خواسته مدارک خود را در اختیار ایران قرار دهد اما به گفته وی این کشور از این اقدام خودداری کرده است. دو کشور مذاکراتی در این زمینه به میزبانی عمان داشته‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در ماه‌های اخیر یک بار با لاشه پهپاد ساقط شده‌ای که می‌گفت ساخت ایران است، عکس گرفت و با دیگر در پیامی به ایرانیان از آن‌ها خواست از رهبران جمهوری اسلامی بخواهند به فروش پهپاد به روسیه، خاتمه دهند.

اتحادیه اروپا و آمریکا گفته‌اند به دلیل اقدامات ایران، از جمله فروش پهپاد به روسیه و مغایرت آن با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، بخشی از تحریم‌های نظامی و تسلیحاتی سازمان ملل متحده علیه ایران را، که اواخر مهرماه امسال باید لغو بشود، مطابق مقررات داخلی خود حفظ خواهند کرد.

بریتانیا: حمایت تسلیحاتی ایران و بلاروس از روسیه را هدف قرار می‌دهیم

اوکراین می گوید روسیه از پهپادهای انتحاری ایران درتهاجم به خاک اوکراین استفاده می کند اما ایران می گوید مقام های اوکراینی هیچ سندی در این زمینه ارائه نکرده‌اند

منبع تصویر، MASHREGHNEWS

توضیح تصویر، اوکراین می گوید روسیه از پهپادهای انتحاری ایران در تهاجم به خاک اوکراین استفاده می کند اما ایران می‌گوید مقام های اوکراین هیچ سندی در این زمینه ارائه نکرده‌اند

وزارت خارجه بریتانیا ۲۵ شرکت و شخص از کشورهای مختلف را برای کمک تسلیحاتی به روسیه تحریم کرده و گفته است حمایت نظامی ایران و بلاروس به «ماشین جنگی» مسکو را هدف قرار می‌دهد.

تحریم‌های جدید شامل شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در ایران، ترکیه، بلاروس، اسلواکی، سوئیس، امارات و همچنین روسیه می‌شود.

به گفته وزارت خارجه بریتانیا افراد و نهادهایی تحریم می‌شوند که در تحقیق، ساخت و تولید پهپاد برای سپاه پاسداران نقش دارند، از جمله شرکت پرآور پارس.

پیشتر آمریکا در واکنش به وزیر خارجه ایران گفته بود اسناد استفاده روسیه از پهپادهای ایران را به مقام‌های اوکراینی داده است. حسین امیرعبداللهیان گفته بود اوکراین مدرکی دال بر استفاده روسیه از پهپادهای ایران در حمله به آن کشور ارائه نکرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته است «اگر درخواست وزیر امور خارجه ایران از اوکراین برای دریافت مدرک باشد، ما قطعاً ارائه کرده‌ایم. ما از ابتدای این درگیری اطلاعاتی را با اوکراین به اشتراک گذاشته‌ایم و من مطمئن هستم که بابت ادامه این کار خرسند خواهیم بود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی بر مبنای اظهارات وزیر خارجه ایران، که آیا شواهدی مبنی بر ایرانی بودن پهپادهای بکار گرفته شده توسط روسیه علیه ایران وجود دارد یا نه گفته از جمله شواهد «پهپاد سرنگون شده با قطعات ایرانی» است.

آقای میلر گفته حمایت آمریکا از اوکراین در ارائه این شواهد به ایران، منوط به تصمیم مقام‌های اوکراین است.

پایان پادکست

اوکراین می گوید روسیه در حمله به این کشور از پهپادهای انتحاری ایران از جمله شاهد-۱۳۶ استفاده می‌کند.

یک روز پیش از این حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران گفته بود در مذاکرات ایران و اوکراین به میزبانی عمان «هیچ سند قابل قبولی از طرف اوکراینی در مورد ادعاهای مطرح شده ارائه نشد.»

آقای امیرعبداللهیان گفته بود در تماس تلفنی به همتای اوکراینی خود گفته است: «مطمئن شدم که هیچ سندی در ارتباط با ادعاهایی که مطرح می‌کنید در اختیار شما نیست و اتهاماتی که به ایران در این زمینه می‌زنید کاملاً غلط و نادرست است».

وزیر خارجه ایران گفته است اوکراین در نشستی که قرار بوده در این باره در لهستان برگزار شود، شرکت نکرده و پس از یک دور مذاکره در عمان در همین زمینه، دیگر حاضر به گفت‌وگو با ایران نشده است.

آقای امیرعبداللهیان گفته بود: «ما در این مدت بارها پیگیری کردیم که این نشست برگزار شود اما طرف اوکراینی در دور جدیدی از این گفت‌وگوها فعلا حاضر نشده است.»

اوکراین ایران را متهم می‌کند که با در اختیار دادن پهپادهای انتحاری این کشور از جمله شاهد-۱۳۶ به روسیه در حمله نظامی به اوکراین، کمک می رساند.

ارتشبد سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه وارد تهران شد

تلویزیون ایران تصاویر استقبال رسمی رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از وزیر دفاع روسیه را پخش کرده

منبع تصویر، IRIB

توضیح تصویر، تلویزیون ایران تصاویر استقبال رسمی رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از وزیر دفاع روسیه را پخش کرده

ارتشبد سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، برای دیداری رسمی وارد تهران شده است. این اولین دیدار وزیر دفاع روسیه از تهران پس از تهاجم نظامی این کشور به خاک اوکراین است.

خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا می‌گوید این سفر به دعوت سرلشگر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح انجام شده و هدف آن «توسعه دیپلماسی دفاعی، گسترش همکاری‎های دو جانبه و همچنین مقابله با تهدیدات مشترک و تروریسم بین المللی» است.

تلویزیون ایران تصاویر استقبال رسمی سرلشگر باقری از وزیر دفاع روسیه را پخش کرده که در محل ستادکل نیروهای مسلح انجام شده است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران می‌گوید وزیر دفاع روسیه قرار است با سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی و دیگر مقام‌های ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران ملاقات کند.

این سفر با زمان رسیدگی به شکایت اوکراین علیه حمله روسیه در دیوان بین‌المللی دادگستری همزمان است.

مقام‌هایی در سطح وزیر دفاع یا خارجه، در زمان سفر به تهران با رئیس جمهور ایران هم ملاقات می‌کنند اما ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، از روز گذشته برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که تحت تعقیب دیوان کیفری بین‌المللی است، در مجمع عمومی امسال شرکت نمی‌کند.

سفر ارتشبد شویگو به تهران به فاصله کوتاهی پس از حضور ایران در نمایشگاه نظامی مسکو انجام می‌شود که معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح برای شرکت در مراسم افتتاح آن به روسیه رفته بود.

وزیر دفاع روسیه از غرفه ایران که در آن پهپاد یا هواپیماهای بدون سرنشین جدیدی به نمایش گذاشته شده بود، دیدار کرده بود.

اوکراین، جمهوری اسلامی را متهم می‌کند که با در اختیار گذاشتن پهپادهای شاهد-۱۳۶ خود به روسیه، در تهاجم به خاک این کشور دخالت کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، تایید کرده که ایران این پهپاد را پیش از حمله روسیه به مسکو داده و می‌گوید مقام‌های اوکراینی سندی درباره تداوم فروش آن ارائه نکرده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین این گفته ها را رد کرده و ایالات متحده هم گفته که اسناد استفاده روسیه از پهپادهای انتحاری ایران را به در اختیار مقام های اوکراینی قرار داده است.

آمریکا اخیرا اعلام کرده یک هواپیمای متعلق به نهادهای نظامی ایران در شبه جزیره کریمه، که روسیه آن را اشغال کرده، و از دست اوکراین در آمده، فرود آمده و دوباره به ایران بازگشته است.

اوکراین به طور هفتگی و در مواردی روزانه، شمار پهپادهای به‌کار‌گرفته‌شده ایرانی توسط روسیه را اعلام می‌کند.

 • نویسنده : قیام خوراسانی
 • منبع خبر : BBC خبر بان و مشرق

برچسب ها

گذرنامه ای پاکستانی سراج الدین حقانی را پاکستان باطل کرد 19 قوس 1402
خراسان آریا

گذرنامه ای پاکستانی سراج الدین حقانی را پاکستان باطل کرد

برخی منابع آگاه در پاکستان مدعی شدند، که دولت این کشور گذرنامه پاکستانی صادره برای وزیر داخله گروه طالبان خراسان آریا را باطل و ۲ نفر از مسئولان اداره گذرنامه پاکستان را دستگیر کرده است.

نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در تخار سر یک جوان را بُرید 19 قوس 1402
خراسان آریا

نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در تخار سر یک جوان را بُرید

منابع در تخار می‌گویند، که نگهبان رییس دادستانی گروه طالبان در این ولایت سر یک جوان ۲۳ ساله را بُریده است.

مردان برهنه بازداشت شده فلسطینی در غزه 19 قوس 1402
غزه

مردان برهنه بازداشت شده فلسطینی در غزه

در حالیکه درگیری در اطراف شهر خان یونس و در شمال غزه جریان دارد، ویدیویی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که ده‌ها مرد فلسطینی را نشان می‌دهد که توسط اسرائیل بازداشت شده‌اند.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

مهوش؛ خداحافظی خواننده خراسان آریا پس از ۵۶ سال از صحنه 01 قوس 1402
استاد

مهوش؛ خداحافظی خواننده خراسان آریا پس از ۵۶ سال از صحنه

گلالی فریده، معروف به مهوش، نخستین زن اهل افغانسان است که لقب استادی را در هنر آوازخوانی در دهه ۱۹۷۰ میلادی و در زمان ریاست جمهوری محمد داوود، رسماً دریافت کرد.

دشمنی آشکار با زبان پارسی در خانه دانشمندان خراسان آریا 23 عقرب 1402
غمگین ترین روزه های پارسیان

دشمنی آشکار با زبان پارسی در خانه دانشمندان خراسان آریا

همایش فراغت‌شان را بدون حضور رئیس دانشگاه و رئیس دانشکده‌ و همین‌طور #بدون حضور استادان بخش ادبیات، برگزار کردند.

نشست ادبی و فرهنگی میان شاعران خراسان آریا و ایران عزیز 23 عقرب 1402
داکتر عبدالقیم طاهری

نشست ادبی و فرهنگی میان شاعران خراسان آریا و ایران عزیز

برای ایجاد همبستگی بیشتر میان این حوزه تمدنی پارسی برنامه های بیشتر به راه افتد تا از تهاجم ادبی و فرهنگی در سرزمین های زبان فارسی جلوگیری شود.

ایران و تاجیکستان می‌توانند بدون ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند 18 عقرب 1402

ایران و تاجیکستان می‌توانند بدون ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند

ریاست‌جمهوری ایران از امضای ۱۸ سند همکاری و یک بیانیه مشترک بین مقامات ایرانی و تاجیکستانی در جریان سفر ابراهیم رئیسی به دوشنبه خبر داد.

تجلیل از روز معلم در جهان و تغییر روز معلم در خراسان آریا 14 میزان 1402
روز آموختند روز آموزگاران

تجلیل از روز معلم در جهان و تغییر روز معلم در خراسان آریا

در خراسان آریا  هر ساله روز سوم جوزا/خرداد به عنوان "روز معلم" جشن گرفته می‌شد، اما امسال وزارت معارف (آموزش و پرورش) اعلام کرده که پس از این سیزدهم میزان/مهر روز معلم خواهد بود.

رسوایی بزرگ مالی در عراق؛ مفقود‌ شدن ۳۵ تریلیون اسکناس دینار 17 قوس 1402
حمله به سفارت امریکا در عراق

رسوایی بزرگ مالی در عراق؛ مفقود‌ شدن ۳۵ تریلیون اسکناس دینار

عضو کمیته مالی در پارلمان عراق: عراق در دوران دولت چارچوب هماهنگی، به صادرکننده مواد مخدر تبدیل شده و حجم قاچاق به 60 تا 70 درصد رسیده است

کمک ۱۴۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به مردم خراسان 16 قوس 1402
اعلام

کمک ۱۴۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به مردم خراسان

اتحادیه اروپا ک بسته جدید کمک مالی ۱۴۲،۸ میلیون یورویی را برای حمایت از نیازهای اساسی مردم خراسان آریا به ویژه زنان و بیجاشدگان تصویب کرد. این کمک از طریق نهاد‌های سازمان ملل و سازمان‌های غیردولتی صورت می‌گیرد.

کمک ۵۸ میلیون دلار جاپان به خراسان آریا . و قطع درختان ناجو 13 قوس 1402
کمک ها مثل گذشته ادامه دارد

کمک ۵۸ میلیون دلار جاپان به خراسان آریا . و قطع درختان ناجو

منابع محلی در تخار به آماج می‌گویند که افراد طالبان به گونه‌ی گسترده دست به قطع درختان ناجو و دیگر درختان مثمر در ولسوالی فرخار ولایت تخار زده‌اند.

چتور پول خراسان آریا ، دیار در برابر دلار؛ارزش پیداکرده 24 عقرب 1402
بااینکه از طالبان شکایت است

چتور پول خراسان آریا ، دیار در برابر دلار؛ارزش پیداکرده

در روزهای اخیر ارزش افغانی، واحد پول خراسان آریا ، در مقابل دلار افزایش غیرمنتظره‌ای داشته است. با آغاز روند خروج مهاجران از پاکستان و ایران ارزش هر دلار آمریکایی در مقابل افغانی اخیراً حتی در حدود ۶۶ رسید که در ۸ سال گذشته بی‎‌سابقه بوده است.

ملل: تولید تریاک در خراسان آریا ۹۵ درصد کاهش یافته است 15 عقرب 1402
سازمان

ملل: تولید تریاک در خراسان آریا ۹۵ درصد کاهش یافته است

در گزارش سازمان ملل آمده است که تولید خشخاش در افغانستان که پیش از این بزرگترین تامین کننده خشخاش در جهان بود، پس از ممنوعیت کشت آن توسط طالبان به شدت کاهش یافته است

ازبیکستان در مورد کانال قوش تپه به خراسان آریا می‌آید 29 میزان 1402
هئیت از

ازبیکستان در مورد کانال قوش تپه به خراسان آریا می‌آید

رسانه‌های ازبیکستانی نوشته‌اند که این هیئت تا پایان سال روان میلادی با هدف گفت‌وگو درباره کانال قوش تپه به خراسان آریا خواهد آمد و نماینده ملل متحد نیز شامل این هیات است.

طالبان پروژه سمنت جبل‌السراج را به سه شرکت واگذار کردند 26 میزان 1402
گروی

طالبان پروژه سمنت جبل‌السراج را به سه شرکت واگذار کردند

وزارت معادن و پترولیم اداره طالبان قرارداد پروژه فابریکه سمنت جبل‌السراج را با شرکت‌های خراسانی و قطری امضا کرد. این وزارت می‌گوید که این شرکت‌ها در این پروژه بیش از ۲۰۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

امریکا چهار عضو باند مافیایی “یاکوزا” را بازداشت کرد 05 میزان 1402
چند خبر دیگر

امریکا چهار عضو باند مافیایی “یاکوزا” را بازداشت کرد

خبرگزاری اسوشیتدپرس نوشته که این افراد در اوایل این هفته در منهتن پس از یک عملیات سریع به رهبری اداره مبارزه با مواد مخدر دستگیر شدند.

جشن سده به‌عنوان میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شد 17 قوس 1402
جشن زردتشتیان سه کشور ایران قدیم

جشن سده به‌عنوان میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شد

رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که جشن باستانی سده به پیشنهاد ایران و تاجیکستان در هجدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث‌ فرهنگی ناملموس یونسکو در کاسان، بوتسوانا ثبت شده است.

آیا ناپلئون بناپارت را می‌شود با هیتلر و استالین مقایسه کرد؟ 05 قوس 1402
تاریخ

آیا ناپلئون بناپارت را می‌شود با هیتلر و استالین مقایسه کرد؟

ریدلی اسکات در آستانه نمایش فیلم جدیدش ناپلئون در اظهارنظرهایی جنجال‌برانگیز خشم عده‌ای را برانگیخته است. او شخصیت اصلی فیلم با بازی واکین فینیکس را با هیتلر و استالین مقایسه کرده است. اما حقیقت ماجرا چیست؟

آنجلینا جولی اخراج مهاجران خراسانی از پاکستان نمونهٔ دیگر 23 عقرب 1402
رادیو فرانسه

آنجلینا جولی اخراج مهاجران خراسانی از پاکستان نمونهٔ دیگر

آنجلینا جولی اخراج مهاجران افغانستانی از پاکستان را نمونۀ دیگری از عقب‌گرد حقوق‌ بشر در جهان خواند

تجلیل روز زبان ازبکی در مرکز خراسان آریا کابل 30 میزان 1402
مبارک

تجلیل روز زبان ازبکی در مرکز خراسان آریا کابل

در مراسمی برای تجلیل از روز زبان ازبکی در کابل از مسئولان خواسته شده که به رشد این زبان در کشور توجه کنند

طالبان گنج بیرون شده از کانال قوش تپه را قاچاق می کنند 29 میزان 1402
گنجینه تاریخی خراسان آریا

طالبان گنج بیرون شده از کانال قوش تپه را قاچاق می کنند

در جریان کندن کاری بند قوش تیپه در استان جوزجان، گنج گران‌بهای از دل خاک بیرون آمده و میان مقامات ارشد طالبان تقسیم شده است.

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟ 09 سنبله 1402
پیشرفت علم فضای

گردشگری فضایی چیست و آیا خطرناک است؟

اولین پرواز تجاری ویرجین گلکتیک، شرکت گردشگری فضایی خصوصی ریچارد برانسون به فضا، دوران سفرهای فضایی پرطرفدار را نزدیک‌تر کرد اما این سفرها همچنان در اختیار مولتی میلیونرهایی خواهد بود که مایل به پذیرش خطرات هستند.

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟ 19 اسد 1402
جنگ سرد جدید چین با امریکا ، و

برگ برنده چین در جنگ ریزتراشه‌ها با آمریکا؟

چین به زودی صادرات دو ماده اصلی در صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها را محدود می‌کند تا جنگ تراشه‌ها میان چین و آمریکا ابعاد تازه‌ای پیدا کند

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن 17 اسد 1402
کشته شدن ۵ مسافر هزاره و ادعای یک بازرگان

طالبان میلیون دالری را از خانه بازدگان به سرقت بردن

یک بازرگان مقیم در دُبی دیروز نوارهای را در اختیار آماج قرار داده و ادعا کرد که به تاریخ پنجم دلو سال جاری خورشیدی طالبان به خانه‌اش در ساحه‌‌ی کوتل خیرخانه شهر کابل یورش برده، یک میلیون دالر، طلا و اجناس قیمتی‌اش را به تاراج برده‌اند.

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید 06 اسد 1402
آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟ و

پرواز های اروپا و امریکا از طریق خطوط هوايی خراسان آریا آغاز گردید

مسوولان اداره هوانوردی امریکایی و اروپایی به این اعتقاد اند که دیگر تهدیدی برای هوانوردی غیرنظامی در حریم هوایی خراسان آریا بالای ارتفاع 9753.6 متری وجود ندارد. اطلاعات روز : آسمان باز» و پرواز چهارم «فلای دبی» به ‌خراسان آریا آیا شرکت‌های ‌هوایی‌ داخلی ورشکست می‌شوند؟

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند» 23 حوت 1401
ازبکستان و پاکستان

حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات ازبکستان و پاکستان در «تاشکند»

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و سفیر جدید پاکستان در این کشور در دیداری در شهر «تاشکند» توسعه ارتباطات از جمله در زمینه حمل و نقل بین دو کشور را بررسی کردند.