ایران : حادثه پهپاد را سقوط تست موشکی در گرگان اعلام شد
ایران : حادثه پهپاد را سقوط تست موشکی در گرگان اعلام شد
معاون سیاسی استاندار گلستان علت حادثه را سقوط یک فروند پهپاد اعلام کرد

صبح امروز دوشنبه ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۲ صدای مهیبی در سطح شهر گرگان به گوش رسید که سخنگوی وزارت دفاع درباره علت این حادثه گفته است یکی از سامانه‌ها که در فرایند آزمون و تحقیقات بوده دچار نقض فنی می‌شود و با انحراف از مسیر اصلی متلاش می‌شود و قطعاتی از این سامانه متلاشی شده در مناطقی از شهر گرگان فرود آمده است.

به گزارش رسانه های ایران، صبح امروز نیروی انتظامی گرگان با تأیید شنیده شدن صدایی مهیب اعلام کرد موضوع در دست بررسی است. این حادثه در بلوار استاندارد گرگان رخ داده است و این شیء در محوطه بیمارستان شهید دزجانی سقوط کرد.

مردم و شاهدان حادثه گفته‌اند که قطعات ناشناخته متعددی در چند نقطه شهر سقوط کرد.

معاون سیاسی استاندار گلستان علت حادثه را سقوط یک فروند پهپاد اعلام کرد

سید علی مهاجر گفت: این پهپاد حوالی ساعت ۹ صبح ساقط شد و تکه های آن در مناطقی از شهر گرگان سقوط کرد.

وی شایعه ساقط شدن هشت فروند پهپاد را تکذیب کرد و گفت این تکه ها مربوط به یک پهپاد است .

معاون سیاسی ، امنیتی ، اجتماعی استاندار گلستان اظهار داشت: نیروهای نظامی و امنیتی مشغول بررسی ابعاد این حادثه هستند.

وی گفت: بر اثر سقوط این پهپاد در مناطق مسکونی دو شهروند مجروح شدند.

فارس: آزمایش موشکی وزارت دفاع علت حادثهٔ گرگان بود

با این وجود یک منبع آگاه به خبرنگار فارس گفته: حادثهٔ گرگان در فرایند آزمایش موشک وزارت دفاع رخ داده و اخبار منتشر‌شده دربارهٔ ساقط‌شدن پهپاد صحت ندارد.

در فرایند آزمایش این موشک سرجنگی منحرف می‌شود و به محلی غیر از مکان معین‌شده برخورد می‌کند. سر جنگی این موشک قابلیت چند‌تکه‌شدن برای اصابت به اهداف مختلف را دارد که همین امر منجر به برداشت اشتباه و تلقی ۸ انفجار را ایجاد کرده است. خوشبختانه این حادثه تلفاتی نداشته است.است. خوشبختانه این حادثه تلفاتی نداشته است.

تست موشکی وزارت دفاع عامل حادثه امروز در گرگان

سردار رضا طلایی‌نیک در سخنانی با اشاره به سقوط یک پهپاد در گرگان اظهار کرد: فرایند آزمایش تحقیقاتی سامانه‌های آفندی و پهپادی که در منطقه کویری انجام می‌شود امری سابقه‌دار است.

وی افزود: یکی از سامانه‌ها که در فرایند آزمون و تحقیقات بوده دچار نقض فنی می‌شود و با انحراف از مسیر اصلی متلاش می‌شود و قطعاتی از این سامانه متلاشی شده در مناطقی از شهر گرگان فرود آمده است.

طلایی نیک تاکید کرد: تیم‌های امدادی و عملیاتی در حال جمع‌آوری این قطعات هستند. مردم گرگان اگر قطعاتی را مشاهده کردند از دستکاری و جابجایی آن‌ها خودداری کنند تا تیم‌های عملیاتی کار خود را در این زمینه انجام دهند

سخنگوی وزارت خارجه: تبادل زندانیان ایران و آمریکا امروز انجام می شود

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری امروز خود اعلام کرد که تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا امروز انجام خواهد شد.

این مقام جمهوری اسلامی همچنین خبر داد که «دارایی‌های آزادشده ایران در کره جنوبی» امروز «در اختیار دولت و ملت» قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری رویترز نیز روز دوشنبه گزارش داد که قطر به واشنگتن و تهران اطلاع داده پول‌های ایران به ارزش ۶ میلیارد دلار به بانک‌هایی در دوحه منتقل شده است.

پنج شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار از ۱۹ مرداد و در پی اعلام توافقی بین آمریکا و جمهوری اسلامی از زندان به مکانی خارج از زندان منتقل شده بودند.

این توافق همچنین شامل انتقال ۶ میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی به قطر و آزادی پنج ایرانی که در آمریکا «محکوم یا متهم» شده بودند است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دو نفر از این ایرانیان «براساس علاقه و خواست خودشان به ایران بازمی‌گردند، یک نفر به خانواده خود در کشور ثالث ملحق می‌شود و دو شهروند دیگر تمایل دارند که در آمریکا بمانند.»

مقامات جمهوری اسلامی پیش از این تبادل زندانیان بین آمریکا و ایران را موضوعی «انسان‌دوستانه» نامیدند و تبادل زندانی در ازای دریافت پول‌های بلوکه شده را منکر شده بودند.

پیش‌تر خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده بود که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، مسیر مبادله زندانیان را با صدور «معافیت» کلی برای بانک‌های بین‌المللی برای انتقال ۶ میلیارد دلار پول مسدود شده ایران از کره جنوبی به قطر «بدون ترس از تحریم‌های آمریکا» هموار کرده است.

به گفته این خبرگزاری، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، یک ماه پس از آن که مقامات آمریکایی و ایرانی گفتند برای آزاد کردن زندانیان آمریکایی در ایران به یک توافق اولیه رسیده‌اند، «معافیت‌های تحریمی» را امضا کرد.

به گزارش صدای آمریکا، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به خبرهای منتشر شده درباره اعطای معافیت تحریمی از سوی وزارت امور خارجه برای انتقال پول‌های مسدود شده گفت که موضوع «معافیت تحریمی» نیست، بلکه فقط یک تاییدیه فنی برای انتقال وجهی است که قبلا اعلام شده است.

ایران در روز ۱۹ مرداد چهار زندانی دوتابعیتی را از زندان اوین به مکان تحت کنترل دیگری منتقل کرد که گفته می‌شود در یکی از هتل‌های تهران است. نفر پنجم نیز پیش‌تر به حبس خانگی منتقل شده بود. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در همان روز گفت این اقدام، نخستین گام در فرایندی است که منجر به بازگشت این پنج نفر به آمریکا خواهد شد.

سیامک نمازی ۵۱ ساله و عماد شرقی ۵٩ ساله، هر دو بازرگان، و مراد طاهباز ۶۷ ساله، فعال محیط زیست، سه نفر از پنج دو تابعیتی آزاد شده هستند. هویت چهارمین و پنجمین نفر اعلام نشده، اما گفته می‌شود یکی از آنها زن است.

از سوی دیگر، ایرانیانی که در آمریکا آزاد شدند مرتکب جرائم بزرگ نظیر دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده‌اند. صدای آمریکا پیش‌تر در گزارشی اختصاصی نام این افراد را امین حسن‌زاده، مهرداد انصاری، کامبیز عطار کاشانی، رضا سرهنگ‌پور کفرانی، و کاوه لطف‌الله افراسیابی ذکر کرده است.

شش میلیارد دلار از پول‌های مسدود شدۀ ایران از کره به قطر منتقل شد

رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت که شش میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شدۀ ایران در کره جنوبی اکنون به یک حساب بانکی در قطر منتقل و به این ترتیب راه برای مبادلۀ ده زندانی میان ایران و آمریکا هموار شده است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران. © فارس

یک هواپیمای قطری برای خارج کردن پنج شهروند آمریکایی از ایران در فرودگاه تهران است و قرار است این افراد با پنج زندانی ایرانی در آمریکا مبادله شوند. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، امروز دوشنبه هجدهم سپتامبر/٢٧ شهریور گفت که دو تن از ایرانیان زندانی در آمریکا به درخواست خودشان در این کشور خواهند ماند. پنج زندانی ایرانی به جرم نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران محکوم به زندان شده بودند.

از مارس سال گذشته تا کنون قطر میانجی و میزبان هشت ملاقات مخفیانه میان نمایندگان ایران و آمریکا بوده است. به گفتۀ ناظران بعید است که توافق جاری میان آمریکا و ایران به توافقات دیگر از جمله دربارۀ نفوذ جمهوری اسلامی در خاورمیانه، حزب الله لبنان و غیره منتهی شود. رهبران تهران نگرانند که عادی شدن مناسبات میان ایران و آمریکا حقانیت تضعیف‌شدۀ جمهوری اسلامی را بیشتر زیر سئوال ببرد و به نفوذ و اعتبار آن در خاورمیانه و همچنین به اقتدار علی خامنه‌ای، رهبر حکومت اسلامی ایران، لطمه وارد آورد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اخبار روز و rfi