ایلان ماسک: نباید درباره نفت و گاز شیطان‌سازی شود
ایلان ماسک: نباید درباره نفت و گاز شیطان‌سازی شود
هشدار تغییرات آب و هوایی در کوتاه‌مدت مبالغه‌آمیز است
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان، مالک شرکت اسپیس ایکس و بنیانگذار شرکت‌ «تسلا» سازنده خودروهای الکتریکی، شنبه ۲۵ آذر، گفت که کاهش انتشار کربن برای محافظت از سیاره زمین مهم است، اما نباید درباره نفت و گاز طبیعی در میان‌مدت شیطان‌سازی شود.

نمایندگان نزدیک به ۲۰۰ کشور هفته گذشته در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد «COP28» برای جلوگیری از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی توافق کردند که کاهش مصرف جهانی سوخت‌های فسیلی را که نشان دهنده شروع پایان عصر نفت است، آغاز کنند.

ماسک در این‌باره گفت: «هشدار تغییرات آب و هوایی در کوتاه‌مدت اغراق‌آمیز است، و افزود که اقدامات زیست محیطی ممکن است بیش از حد فرا رفته و باعث شده مردم اعتماد خود را نسبت به آینده از دست بدهند.

میلیاردر آمریکایی با بیان این که او خود را یک فعال محیط زیست می‌داند، افزود:«پراهمیت است که صنایع در بلند‌مدت میزان کربنی که از زمین می‌گیرند و از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی در جو زمین رها می‌کنند را کاهش دهند».

ایلان ماسک در رُم در گردهمایی حزب راست‌گرا که جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا به آن تعلق دارد، اظهار داشت «ما نباید علیه نفت و گاز در میان‌مدت شیطان‌سازی کنیم».

ایلان ماسک درباره احتمال آغاز جنگ جهانی سوم هشدار داد

ماسک: جنگ جهانی سوم یک خطر تمدنی است که ممکن است دنیا نتواند آن را به سلامت پشت سر بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی و مالک شبکه اجتماعی «ایکس»، هشدار داد که افزایش مخاصمات در سطح جهان، شامل جنگ روسیه با اوکراین و جنگ اسرائیل با حماس، می‌تواند آتش جنگ جهانی سوم را شعله‌ور کند.

به گزارش «هیل»، ماسک در جریان گفت‌وگویی در رسانه اجتماعی ایکس گفت: «ما باید صلح را در اوکراین برقرار کنیم، و به نظر من باید روابط خود را با روسیه عادی‌سازی کنیم.»

به گفته ماسک: «جنگ جهانی سوم یک خطر تمدنی است که ممکن است دنیا نتواند آن را به سلامت پشت سر بگذارد. بنابراین اولویت ما باید اجتناب از جنگ جهانی سوم باشد، و نه درافتادن به آنچه در جریان جنگ جهانی اول اتفاق افتاد، و یک درگیری منطقه‌ای به سرعت به یک جنگ جهانی تبدیل شد.»

میلیاردر آمریکایی پیشتر پیشنهاداتی برای پایان دادن به جنگ اوکراین ارائه داده بود، که می‌توانست به‌طور بالقوه بخش بزرگی از خاک اوکراین را به روسیه واگذار کند. وی این هفته دوباره خواستار آتش‌بس شد و گفت جنگ علیه روسیه «بیهوده» است.

با این وجود، ماسک عاملی موثر در نبرد اوکراین علیه مهاجمان روسی بوده است. فناوری «استارلینک» وی، که از زنجیره‌ای از ماهواره‌ها تشکیل شده است، به ارتش اوکراین برای مقابله با روسیه کمک زیادی کرده است. در عین حال، برخی ماسک را به «خاموش کردن» استارلینک برای اوکراین در مواقع خاص متهم کرده‌اند.

اکنون، با توجه به جنگ اسرائیل و حماس که در اثر حمله حماس به جنوب اسرائیل و کشتار شهروندان این کشور آغاز شد، ماسک می‌گوید ایالات متحده ممکن است توسط اتحاد روسیه، چین و ایران به چالش کشیده شود.

به گفته وی: «ما از نظر توان صنعتی برتری چشمگیری نسبت به حریف نداریم. پایه و اساس جنگ قدرت اقتصادی، به ویژه بازده صنعتی است، به این معنی که در مقایسه با طرف مقابل چه تعدادی تانک و اسلحه و هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانید تولید کنید.»

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه