بزرگترین رزمایش «ناتو» با مشارکت 90 هزار سرباز ،کشتی و 80 جنگنده
بزرگترین رزمایش «ناتو» با مشارکت 90 هزار سرباز ،کشتی و 80 جنگنده
دومین روز از رزمایش بزرگ «مدافع ثابت‌قدم» ناتو که برای آزمایش دفاعی این ائتلاف نظامی غربی در برابر جنگ روسیه علیه اوکراین طراحی شده، ادامه یافت
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بزرگترین رزمایش نظامی که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، از زمان جنگ سرد تاکنون آغاز کرده است، امروز پنج‌شنبه 5 بهمن با حرکت یک ناو جنگی آمریکایی از مرزهای آبی این کشور و عبور از اقیانوس اطلس به سمت اروپا، ادامه یافت.

این ائتلاف نظامی غربی گزارش داد که حدود 90 هزار سرباز در رزمایش «مدافع ثابت‌قدم 24» که برای آزمایش دفاعی ناتو در برابر جنگ روسیه علیه اوکراین طراحی شده است، شرکت می کنند.

ژنرال کریستوفر کاولی، فرمانده عالی ناتو در اروپا، گفت: «ائتلاف توانایی خود در تقویت منطقه اروپا و اقیانوس اطلس را با انتقال نیروها از آمریکای شمالی به آن سوی اقیانوس اطلس نشان خواهد داد».

او تصریح کرد: «مانورهای مدافع ثابت‌قدم 24 نمایش روشنی از وحدت، قدرت و عزم ما برای حفاظت از یکدیگر، ارزش‌ها و نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین خواهد بود».

کاولی افزود: «این مانورها برای شبیه‌سازی واکنش ائتلاف 31 کشوری به حمله‌ای خصمانه مانند حمله روسیه به اوکراین طراحی شده است».

این فعالیت‌های نظامی شامل یک سری رزمایش‌های کوچکتر و انفرادی از آمریکای شمالی تا جناح شرقی ناتو در نزدیکی مرز روسیه خواهد بود.

حدود 50 کشتی، 80 هواپیما و بیش از 1100 خودروی جنگی در این آموزش شرکت خواهند کرد.

این مانورها که بزرگترین مانورها از زمان مانور «رفورگر» در طول جنگ سرد در سال 1988 است، در زمانی برگزار می شود که ناتو از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در سال 2022، بخش دفاعی خود را تقویت کرده است.

این ائتلاف غربی هزاران سرباز را به جناح شرقی خود فرستاده و جامع‌ترین برنامه‌های نظامی خود را برای محافظت از اعضای جدید خود مقابل هرگونه حمله روسیه به اجرا گذاشته است.

شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۵

یک مقام بلند‌پایه ناتو: متحدان برای رخداد‌های غیرمنتظره در اوکراین باید آماده شوند

دریاسالار راب بائر، رئیس کمیته نظامی ناتو
دریاسالار راب بائر، رئیس کمیته نظامی ناتو

به گزارش خبرگزاری رویترز، دریاسالار راب بائر در نشستی با نمایندگان ارشد این ائتلاف ۳۱ کشوری گفت پشت منطق ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای جنگ، ترس از دموکراسی است، در سالی که با انتخابات در سراسر جهان روبرو هستیم.

انتظار می‌رود طی دو روز مذاکرات سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل مقر این پیمان دفاعی غربی، افسران بلند‌پایه کشورهای عضو از جزئیات برنامه‌های بزرگترین رزمایش‌ نظامی در اروپا از زمان جنگ سرد که امسال برگزار می‌شود رونمایی کنند.

به گفته راب بائر، رزمایش‌های جنگی به معنای نمایش قدرت نوین ناتو و تعهد آن به دفاع از همه کشورهای متحد در برابر حمله است.

او همچنین گفت: «ما از نهادهای دولتی و خصوصی می‌خواهیم دیدگاه خود را از دورانی که مشخصه آن برنامه‌ریزی دقیق، قابل پیش‌بینی و کنترل و نیز کارایی است، به دورانی که رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی می‌تواند در هر لحظه رخ دهد تغییر دهند.»

به نوشته خبرگزاری رویترز، رئیس کمیته نظامی ناتو در ادامه اظهارات خود تاکید کرد که «برای حفظ اثربخشی بهینه در آینده، ناتو به تحولی نیاز دارد که بتواند خود را به سمت رویکردی فعالانه در مقابله با چالش‌ها، هماهنگ کند.»

پیشتر در روز دوشنبه، گرانت شاپس وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرد که دولت او ۲۰ هزار سرباز را برای شرکت در تمرین نظامی ناتو ـ معروف به «مدافع استوار» ـ اعزام خواهد کرد، که بسیاری از آن‌ها از فوریه تا ژوئن در شرق اروپا مستقر می‌شوند.

همچنین بریتانیا جت‌های جنگنده پیشرفته و هواپیماهای تجسسی، به علاوه کشتی‌های جنگی و زیردریایی را به منطقه شرق اروپا گسیل خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌ جمهوری روسیه روز سه‌شنبه تهدید کرد که در صورت ادامه الگوی فعلی جنگ، موجودیت اوکراین به عنوان یک کشور و نیز دولت اوکراین ممکن است «ضربه جبران‌ناپذیری» را متحمل شود.

پوتین در اظهارات خود که یک روز پس از موافقت سوئیس برای میزبانی «نشست جهانی صلح» و در واکنش به درخواست ولودیمیر زلنسکی بیان کرد، همچنین گفت که روسیه هرگز از دستاوردهای خود دست نخواهد کشید.

پیش‌تر جو بایدن رئیس‌ جمهوری ایالات متحده در واکنش به حملات موشکی روسیه به مناطق مختلف اوکراین، این حملات را «گواهی آشکار» بر تعهد رئیس‌ جمهوری روسیه بر نابودی اوکراین دانست و گفت پوتین «باید متوقف شود.»

شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۷

ناتو می‌گوید متعهد به کمک نظامی و اقتصادی بیشتر به اوکراین است

Belgium NATO Ukraine
Belgium NATO Ukraine

به گزارش رویترز، ناتو در بیانیه‌ای پس از برگزاری کنفرانس ویدئویی، اعلام کرد که کشورهای عضو این پیمان، برنامه‌هایی را برای تامین «میلیاردها یورو» کمک برای توانمندی‌سازی اوکراین در سال ۲۰۲۴ تنظیم کرده‌اند.

همزمان ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو «به شدت حملات موشکی و پهپادی روسیه به غیرنظامیان اوکراینی از جمله با جنگ‌افزارهای ساخت کره‌شمالی و جمهوری اسلامی را محکوم کرد.»

همچنین فرمانده نیروی هوایی ارتش اوکراین نیز در این گردهمایی برخط ناتو حضور یافت؛ حضور ژنرال میکولا اولشچوک با تشدید حملات روسیه به شهرها و غیرنظامیان اوکراین، و برنامه‌های متحدان ناتو برای تقویت دفاع هوایی اوکراین، مرتبط است.

روسیه حملات خود را در طول سال جدید تشدید کرده و دو شهر بزرگ اوکراین، کیف و خارکیف را در اوایل ماه جاری در موج تازه‌ای از حملات هوایی سنگین هدف قرار داده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین که با هدف دریافت کمک‌های بیشتر برای مقابله با تجاوز روسیه از کشور‌های حوزه بالتیک دیدار می‌کند می‌گوید که اوکراین باید دفاع ضد‌هوایی خود را برای مقابله با افزایش حملات موشکی و پهپادی روسیه تقویت کند.

او افزود: «اوکراین به جهان ثابت کرده است که می‌توان ارتش روسیه را متوقف کرد.»

هشدار مسکو: رزمایش ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه

شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۰

زلنسکی برای گفتگو در مورد عضویت اوکراین در ناتو و اتحادیه اروپا به لیتوانی سفر کرد

آقای زلنسکی گفت که از لیتوانی به خاطر حمایت بی‌دریغش از اوکراین از سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون و به ویژه در حال حاضر قدردانی خواهد کرد.

دفتر رئیس‌جمهوری لیتوانی اعلام کرد که رهبران دو کشور علاوه بر گفتگو در مورد جنگ در اوکراین، با پناهندگان اوکراینی که در لیتوانی زندگی می‌کنند نیز دیدار خواهند کرد.

رئیس‌جمهوری اوکراین گفته است که به استونی و لتونی نیز سفر خواهد کرد.

اوکراین در بحبوحه حملات روزانه روسیه، تمرکزش را بر جلب حمایت جهانی در تقویت دفاع هوایی خود گذاشته است.

آمریکا و اکثر اعضای اتحادیه اروپا و بیش از ۲۰ کشور دیگر، روز سه‌شنبه ۱۹ دی، در بیانیه مشترکی، فروش موشک‌ توسط کره شمالی به روسیه و استفاده ارتش روسیه از این موشک‌ها در حملات به اوکراین را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که این حملات در ۳۰ دسامبر و دوم ژانویه انجام شد و آنها از نزدیک بر آنچه روسیه در ازای دریافت موشک‌ها برای کره شمالی فراهم می کند، نظارت خواهند کرد.

این بیانیه می‌گوید: «انتقال این سلاح‌ها به رنج مردم اوکراین می‌افزاید، از جنگ تجاوزکارانه روسیه حمایت می‌کند و معاهده جهانی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نیز تضعیف می‌کند».

روسیه در آستانه سال نو میلادی و در اولین روزهای سال ۲۰۲۴ با حدود ۳۰۰ موشک و بیش از ۲۰۰ پهپاد، به اوکراین حمله کرد.

روسیه در جملات خود به اوکراین از پهپادهای ایرانی نیز استفاده کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پیشتر توسعه و تکثیر موشک و فناوری وابسته به تولید موشک و پهپاد توسط جمهوری اسلامی را «یکی از بزرگترین چالش‌ها در زمینه صلح و امنیت بین‌المللی» خواند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة ، VOA