بلغارستان موشک‌های قدیمی و معیوب به اوکراین ارسال می‌کند
بلغارستان موشک‌های قدیمی و معیوب به اوکراین ارسال می‌کند
پارلمان بلغارستان همچنین با ارسال تسلیحات سبک مربوط به پلیس این کشور به اوکراین موافقت کرد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پارلمان بلغارستان با ارسال سامانه دفاع هوایی قدیمی مربوط به دوران شوروی سابق به اوکراین موافقت کرد.

بنا به مصوبه پارلمان بلغارستان، شمار غیر مشخصی از موشک‌های زمین به هوای «اس-۳۰۰» که ارتش این کشور توانایی تعمیر و نگه‌داری از آنها را ندارد، به اوکراین ارسال می‌شود.

ژنرال امیل ایوتیموف، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح بلغارستان اظهار داشت که عمر این موشک‌ها بیش از ۳۰ سال است و نگه‌داری از آنها به‌دلیل عدم توانایی در تعمیر و مراقبت دقیق، خطرناک به‌شمار می‌رود.

این مقام نظامی به قانونگذاران بلغاری گفت که ارسال موشک‌های مذکور تاثیری در توانایی دفاعی بلغارستان ندارد.

خریستو گادجیف، رئیس کمیته دفاعی پارلمان بلغارستان هم تصریح کرد که «این موشک‌ها معیوب هستند و ما نمی‌توانیم آنها را تعمیر کنیم اما شاید نیروهای اوکراینی بتوانند از آنها استفاده کنند.»

به گفته برخی کارشناسان نظامی، اوکراین توانایی لازم برای تعمیر و بکارگیری این موشک‌ها یا استفاده از قطعات آنها را دارد.

پارلمان بلغارستان همچنین با ارسال تسلیحات سبک مربوط به پلیس این کشور به اوکراین موافقت کرد.

نشست پارلمان بلغارستان، چهارشنبه برگزار شد و به نقل از دیلیان بیوسکی، از حامیان این طرح، «با ارسال سلاح به اوکراین موافقت شد و این مسئله به پایان رسید.»

از سویی، نمایندگان اپوزیسیون وابسته به جریان چپ بلغارستان از رای‌دادن پیرامون این موضوع امتناع کردند و آن را «اقدامی خیانت‌آمیز» به کشور دانستند.

بلغارستان، عضو کنونی پیمان ناتو و اتحادیه اروپا، دارای زرادخانه بزرگی از دوران شوروی سابق است و اوکراین خواستار دریافت این تسلیحات شده است.

این کشور همچنان روابط گسترده‌ای با روسیه دارد و ارسال سلاح به اوکراین باعث اختلافات زیادی میان سیاست‌مداران بلغارستان شده است.

بلغارستان در ماه ژوییه گذشته از ارسال ۱۰۰ خودروی نفربر به اوکراین خبر داد. این کشور پیشتر اعلام کرده بود که هیچ گونه سلاحی به اوکراین ارسال نخواهد کرد.

بلغارستان همچنین لباس‌های ضدگلوله و کلاه‌های ایمنی به اوکراین ارسال کرده است.

انتشار ویدئوی ژنرال روسی که اوکراین مدعی کشته‌شدن او شده بود

ارتش اوکراین پیشتر اعلام کرد که ۳۴ افسر روسی از جمله فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه در حمله به مقر فرماندهی این ناوگان در کریمه کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از انتشار ویدیویی در روز سه‌شنبه از ژنرال ویکتور سوکولوف، فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه که اوکراین مدعی کشته‌شدن او شده بود، روز گذشته نیز ویدیوی جدیدی از این ژنرال منتشر شد.

سوکولوف، در ویدیوی جدید که توسط رسانه‌های وابسته به دولت روسیه در شبه‌جزیره کریمه منتشر شد، با در دست داشتن جام شراب، پیروزی تیم فوتبال ناوگان دریای سیاه را جشن گرفته بود.

او پس از توزیع مدال در میان بازیکنان این تیم فوتبال، به روزنامه‌نگاران حاضر گفت که «زندگی ادامه دارد.»

سوکولوف به تلویزیون «زوزدا»، وابسته به وزارت دفاع روسیه گفت که «ناوگان دریای سیاه با موفقیت اهداف فرماندهی ارشد نیروهای مسلح را محقق کرده است.»

با این حال، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی تصریح کردند که ویدیوهای منتشرشده از این ژنرال، مربوط به پیش از حمله موشکی اوکراین در تاریخ ۲۲ سپتامبر جاری به مقر فرماندهی ناوگان دریای سیاه روسیه است.

ارتش اوکراین، دوشنبه گذشته اعلام کرد که ۳۴ افسر روسی از جمله فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه در حمله جمعه ۲۲ سپتامبر به مقر فرماندهی این ناوگان در شهر ساحلی سواستوپول در کریمه کشته شدند.

جدا از صحت و سقم کشته‌شدن سوکولوف، تصاویر ماهواره‌ای و ویدیوهای منتشرشده از این حمله نشان می‌دهد که حادثه بزرگی در مقر فرماندهی ناوگان دریای سیاه روسیه اتفاق افتاده است.

نیروهای اوکراینی از چند ماه گذشته با هدف دور کردن ناوگان روسیه از بنادر اوکراین، کشتی‌های جنگی و مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در کریمه را هدف حملات موشکی و پهپادی مستمر قرار داده‌اند.

کی‌یف: چند صد جنگجوی گروه واگنر به اوکراین بازگشته‌اند

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین، می‌گوید واگنر دیگر «وجود خارجی» ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته یک سخنگوی ارتش اوکراین در روز چهارشنبه، «چند صد» عضو گروه مزدوری خصوصی «واگنر» که در خدمت روسیه است، برای شرکت در جنگ به شرق اوکراین بازگشته‌اند، اما «تأثیری چشمگیر» در میدان نبرد نخواهند داشت.

به گزارش «رویترز»، جنگجویان واگنر در ماه مه، به دنبال یکی از طولانی‌ترین و شدیدترین نبردهای جنگ ۱۹ ماهه روسیه علیه اوکراین، نقش مهمی در تصرف شهر شرقی باخموت اوکراین داشتند.

آنها پس از نبرد باخموت منطقه را ترک کردند، و برخی‌شان تحت توافق قبلی به بلاروس رفتند. این توافق پس از آن حاصل شد که گروه واگنر در ماه ژوئن علیه کرملین شورش کرد، یک ستاد نظامی ارتش روسیه را تحت کنترل درآورد، و به سوی مسکو پیشروی کرد.

از وقتی که یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر در جریان سقوط هواپیمای خصوصی خود در ۲۳ آگوست به طرزی مشکوک کشته شد، کرملین به دنبال این بوده است تا این گروه مزدوری را تحت کنترل سفت و سخت دولتی درآورد. وبلاگ‌نویسان نظامی روسیه گزارش داده‌اند که برخی از جنگجویان واگنر به اوکراین بازگشته‌اند.

سرهی چرواتی، سخنگوی فرماندهی نظامی شرقی روسیه گفت که آنها در جریان بازگشت حداکثر چند صد جنگنجوی واگنر به منطقه هستند. به گفته وی، مبارزان واگنر در مکان‌های مختلف پراکنده هستند، بخشی از یک واحد نیستند، و تأثیر قابل توجهی در نبرد ندارند.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین، می‌گوید واگنر دیگر «وجود خارجی» ندارد، و افزود آنها فقط شبه‌نظامیان پراکنده سابق یک گروه تروریستی هستند که این طرف و آن طرف پراکنده شده‌اند.

به گفته پودولیاک، برخی از نیروهای واگنر به آفریقا رفته‌اند، برخی در روسیه پراکنده شده‌اند، و برخی دیگر با وزارت دفاع روسیه قراردادهایی بسته‌اند و در باخموت می‌جنگند.

مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین تاکید کرد که گزارش‌هایی که اخیرا درباره بازگشت نیروهای واگنر به منطقه باخموت پخش شده به این منظور است تا اخبار بازپس‌گیری دو روستای اشغال‌شده به دست نیروهای روسی توسط ارتش اوکراین را تحت‌الشعاع قرار دهد.

روسیه به‌دلیل حملات پهپادی اوکراین تردد در پل کریمه را متوقف کرد

توپخانه روسیه، مرکز تدارکات مهمات نیروهای اوکراینی را در محور کوبیانسک، منهدم کرد

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات روسیه اعلام کردند که تردد وسایل نقلیه در پل کریمه را صبح چهارشنبه ۵ مهر متوقف کردند. این اقدام غالبا به‌دلیل حملات پهپادی یا موشکی اوکراین به اجرا گذاشته می‌شود.

اوکراین از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه، کریمه را هدف حملات خود قرار می‌دهد، اما حمله به تأسیسات نظامی این شبه‌جزیره الحاقی، اخیراً در راستای اعلام تعهد کی‌یف برای بازپس‌گیری کریمه، تشدید شده است.

حمله توپخانه‌ای روسیه

همزمان، مدیر مرکز مطبوعاتی گروه نیروهای «غرب روسیه» چهارشنبه اعلام کرد که توپخانه روسیه، مرکز تدارکات مهمات نیروهای اوکراینی را در محور کوبیانسک، منهدم کرد.

او به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت: «مجموع خسارات وارده به دشمن در این بخش از جبهه، حدود دو لشکر نیروی انسانی، دو دستگاه وانت، یک پهپاد و یک ایستگاه ارتباطی ماهواره‌ای استارلینک بوده است.»

از سویی مقامات اوکراینی روز گذشته از حصول پیشروی قطعی در عملیات ضدحمله کی‌یف که از سه ماه پیش آغاز شده، خبر دادند.

ایلیا یولاش، سخنگوی نیروهای شرق اوکراین، به تلویزیون ملی این کشور گفت که نیروهای اوکراینی در روستاهای نزدیک باخموت، شهر اصلی که نیروهای روسی در ماه مه پس از سنگین‌ترین نبردها، آن را تصرف کردند، به «موفقیت» دست یافتند.

پیش‌روی در روستاهای تابع باخموت

الکساندر اشتوبون، سخنگوی نیروهای جنوب اوکراین به وب‌سایت خبری «اسپرسو تی وی» گفت که نیروهای اوکراینی در حال اتخاذ مواضع مستحکم و آمادگی برای پیش‌روی به سوی روستای «وربوف» به عنوان بخشی از پیشروی خود به سمت دریای آزوف هستند. اشتوبون گفت: «به نظرم به‌زودی خبرهای خوبی دریافت خواهیم کرد.»

کی‌یف ضدحمله خود را در چهارم ژوئن در محورهای جنوب دونتسک، زاپوریژیا و آرتیوموفسک آغاز کرد.

حمله موشکی تازه اوکراین به کریمه

هر یک از دو طرف از زمان تهاجم فراگیر روسیه به اوکراین در ۱۹ ماه پیش، در مواردی، در خصوص خسارات طرف مقابل، اغراق کرده و هیچ یک از آنها، سخن چندانی در مورد خسارات خود نگفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میخائیل رازوگایف، فرماندار دست‌نشانده روسیه در سواستوپل از توابع کریمه اعلام کرد که پدافند هوایی در حال دفع حمله هوایی بر فراز این شبه‌جزیره است.

رازوگایف، دوشنبه ۳ مهر در پیام‌رسان «تلگرام» گفت: «ارتش ما در حال پاسخگویی به حمله موشکی است و بر اساس اطلاعات اولیه، پدافند هوایی، یک موشک را در نزدیکی پایگاه هوایی بلبک سرنگون کرد و اقدامات، ادامه دارد.»

کشته‌شدن ژنرال روسی

پیشتر، نیروهای ویژه اوکراینی اعلام کردند که دریاسالار ویکتور سوکولوف، فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه در حمله هفته گذشته اوکراین به مقر ناوگان روسیه در بندر سواستوپل کشته شده است.

ارتش اوکراین اعلام کرد که این حمله در روز جمعه، نشست فرماندهی نیروی دریایی روسیه در شهر سواستوپل را هدف قرار داد.

نیروهای ویژه از طریق «تلگرام» اعلام کرد: «پس از حمله‌ای که مقر ناوگان دریای سیاه روسیه را هدف قرار داد، ۳۴ نظامی از جمله فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه، کشته و ۱۰۵ اشغالگر دیگر زخمی شدند و بازسازی ساختمان ستاد دیگر امکان‌پذیر نیست.»

تا این لحظه مشخص نیست که نیروهای ویژه اوکراین، چگونه تعداد کشته‌ها وزخمی‌های این حمله را شمارش کردند.

هر یک از دو طرف از زمان تهاجم فراگیر روسیه به اوکراین در ۱۹ ماه پیش، در مواردی، در خصوص خسارات طرف مقابل، اغراق کرده و هیچ یک از آنها، سخن چندانی در مورد خسارات خود نگفته است.

مقامات انتصابی روسیه، ضمن تایید حمله اوکراین در روز جمعه، اعلام کردند دست‌کم یک موشک به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه اصابت کرد.

روسیه از انهدام ۴ قایق نظامی اوکراینی در نزدیک جزیره کریمه خبر داد

در ادامه جنگ پهپادها میان کی‌یف و مسکو اوکراین می‌گوید ۱۷ پهپاد روسی را بر فراز بندر «اودسا» رهگیری و سرنگون کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نظامی روسیه روز دوشنبه ۱۳ شهریور از انهدام ۴ قایق نظامی تندرو حامل سربازان اوکراینی در نزدیکی شبه جزیره کریمه در دریای سیاه خبر دادند.

وزارت دفاع روسیه در حساب «تلگرام» خود اعلام کرد که «هواپیمای دریایی ناوگان دریای سیاه» سحرگاه روز دوشنبه «در شمال غربی دریای سیاه ۴ فروند قایق نظامی تندرو (حمل) نیروی دریایی از نوع «ویلارد» ساخت آمریکا متعلق به نیروهای مسلح اوکراین که به سمت «ترخانکوت» در غرب شبه جزیره کریمه حرکت می‌کردند را منهدم کرد.

پیش از نشر این بیانیه در تلگرام، وزارت دفاع روسیه علام کرد که یک پهپاد اوکراینی را در نزدیکی شبه جزیره کریمه و یک پهپاد اوکراینی دیگر در منطقه «کورسک» سرنگون کرده است.

در همین حال فرماندار «کورسک» شامگاه یکشنبه اعلام کرد که بقایای یک پهپاد سرنگون شده اوکراینی باعث آتش سوزی در یک ساختمان غیر مسکونی در شهر «کورچاتوف» شده است.

یکی از بزرگترین ایستگاه‌های هسته‌ای روسیه در چهار کیلومتری «کورچاتوف» قرار دارد، اما در بیانیه وزارت دفاع روسیه چیزی درباره هدف قرار گرفتن این ایستگاه گزارش نشده است.

روسیه پیشتر نیز اعلام کرد، که سه قایق اوکراینی که شامگاه جمعه برای هدف قرار دادن پل استراتژیک کریمه در تنگه کرچ تلاش می‌کردتد را منهدم کرده است.

اوکراین و لهستان بر سر غلات و پیامدهای آن

سرنگونی ۱۷ پهپاد روسی توسط اوکراین

از سوی دیگر فرماندار منطقه «اودسا» اوکراین بامداد امروز دوشنبه از حمله گسترئه پهپادی روسیه به بندر اسماعیل واقع در رودخانه «دانوب» خبر داد.

او گفت در این حمله پهپادی که به مدت ۳ ساعت طول کشید پدافند اوکراین ۱۷ فرروند پهپاد را سرنگون کرد.

فرماندار «اودسا» در عین حال اظهار داشت که این حملات پهپادی خسارت گسترده‌ای به زیرساخت‌ها بندر اودسا وارد کرد و باعث آتش سوزی در چندین ساختمان شده است.

نیروهای روسیه شامگاه یکشنبه نیز با ۲۵ پهپاد به زیرساخت بندر «اودسا» در جنوب اوکراین حمله کردند.

نیروی هوایی اوکراین شامگاه یکشنبه در حساب تلگرام خود اعلام کرد که روس‌ها شب ۳ سپتامبر ۲۰۲۳ چندین موج حملات را از جنوب و جنوب شرق انجام دادند که در پی این حملات ۲۲ پهپاد مهاجم روسی توسط پدافند اوکراین رهگیری و منهدم شدند.

حملات پهپادی اوکراین به خاک روسیه و به شبه جزیره کریمه که مسکو در سال ۲۰۱۴ آن را ضمیمه خاک خود کرد، در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

کی‌یف در ابتدای ژوئن یک ضدحمله را برای بازپس گیری اراضی اشغال شده توسط روسیه آغاز کرد و بارها قصد خود را برای بازپس گیری کریمه اعلام کرده است.

حمله پهپادی اوکراین به کریمه؛ سفر زلنسکی به کانادا

وزارت دفاع روسیه: تلاش رژیم کی‌یف برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از پهپاد به اهدافی در روسیه خنثی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در یک سفر از پیش اعلام نشده، وارد کانادا شد و انتظار می‌رود که جمعه ۳۱ شهریور در چارچوب کمپین خود برای تقویت حمایت متحدان غربی از جنگ اوکراین علیه تهاجم نظامی روسیه، برابر پارلمان کانادا سخنرانی کند.

از سویی، وزارت دفاع روسیه، بامداد جمعه، گزارش داد که پدافند هوایی این کشور، دو فروند پهپاد اوکراینی را در نزدیکی سواحل کریمه و در منطقه کراسنودار منهدم کرد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تلاش رژیم کی‌یف برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از پهپاد به اهدافی در روسیه خنثی شد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «شیفت سامانه‌های پدافند هوایی، دو پهپاد اوکراینی را بر فراز دریای سیاه در نزدیکی سواحل جنوب شرقی شبه‌جزیره کریمه در تواپسه واقع در منطقه کراسنودار منهدم کردند.»

سرنگونی پهپادهای اوکراینی

وزارت دفاع روسیه پنج‌شنبه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی، ۱۹ پهپاد اوکراینی را بر فراز دریای سیاه و خاک جمهوری کریمه و ۳ پهپاد دیگر را بر فراز استان‌های کورسک، بلگورود و اورلوف منهدم کردند.

در حالی که ارتش اوکراین، حمله پهپادی به پایگاه هوایی روسیه در شبه‌جزیره کریمه را تایید کرد، وزارت دفاع روسیه، سحرگاه پنجشنبه اعلام کرد که با حمله تروریستی نیروهای کی‌یف به سمت شبه‌جزیره کریمه مقابله کرده و سامانه‌های پدافند هوایی، ۱۹ پهپاد اوکراینی را منهدم کردند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «شامگاه ۲۰ تا ۲۱ سپتامبر، تلاش رژیم کی‌یف برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از پهپاد به اهدافی در قلمرو فدراسیون روسیه دفع شد.»

این بیانیه افزود: «سامانه‌های پدافند هوایی، ۱۹ پهپاد اوکراینی را بر فراز دریای سیاه و خاک جمهوری کریمه و سه پهپاد دیگر را بر فراز قلمرو استان‌های کورسک، بلگورود و اورلوف منهدم کردند.»

قطع برق در ۵ منطقه اوکراین

از سوی دیگر، اپراتور انرژی اوکراین «اوکراینرگو» اعلام کرد که حملات موشکی روسیه در روز پنجشنبه به زیرساخت‌های انرژی در مرکز و غرب اوکراین، آسیب رساند.
این شرکت در «تلگرام» اعلام کرد که این حملات، به قطع برق در پنج منطقه کی‌یف، ژیتومیر، دنیپروپتروفسک، ریونه و خارکیف انجامید.

اوکراین پیشتر با رهگیری ۳۶ موشک از ۴۳ موشک پرتاب شده توسط روسیه در طول شب، نسبت به «ماه های دشوار آینده» پس از حمله موشکی «سنگین» روسیه، هشدار داد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیهٔ