بلینکن :مبادله زندانیان، امضا لغو تحریم بانکی ۶ میلیارد دلار ایران
بلینکن :مبادله زندانیان، امضا لغو تحریم بانکی ۶ میلیارد دلار ایران
خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا، اواخر هفته گذشته دستوری را امضا کرده که مطابق آن بانک‌ها برای انتقال ۶ میلیارد دلار پول‌های ایران از کره‌جنوبی، از اعمال تحریم‌های هسته‌ای ایران معاف خواهند شد.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس، وزیرخارجه آمریکا این دستور را یک ماه پس از انتشار خبر جدی شدن توافق مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن امضاء کرده است هر چند با وجود صدور این دستور در روزهای پایانی هفته گذشته، نمایندگان کنگره آمریکا امروز – دوشنبه ۱۱ سپتامبر – از آن مطلع شده‌اند.

جزییات توافق میان ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان پیش‌تر هم علنی شده بود و امضای چنین دستوری از سوی وزیرخارجه آمریکا برای آزادسازی ۶ میلیارد از پول‌های ایران که در کره جنوبی بلوکه شده بود، قابل پیش‌بینی بود.

با این حال، در متنی از این توافق که خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید به آن دست یافته، دولت آمریکا برای نخستین بار تصریح می‌کند که آزادی ۵ ایرانی زندانی در آمریکا هم بخشی از این توافق خواهد بود.

هنوز جزییاتی از نام و علت بازداشت این ۵ ایرانی که گفته شده در زندان‌های آمریکا هستند، منتشر نشده اما آزادی آنها به عنوان بخشی از توافق میان تهران و واشنگتن، یک ماه پیش از سوی مقام‌های ایرانی اعلام شده بود.

بیشتر بخوانید:ایران بیشتر بخوانید:

حدود یک ماه پیش – ۱۹ مرداد – همزمان با انتقال ۵ شهروند آمریکایی زندانی در ایران از زندان اوین به حصر خانگی در یک

آپارتمان در تهران، مقامات آمریکا و ایران از جدی شدن توافق برای این تبادل سخن گفتند.

در آن زمان در بیانیه وزارت خارجه ایران، که در خبرگزاری‌های رسمی این کشور منتشر شد، آمده بود: «علاوه بر آزادسازی منابع مالی که به صورت غیرقانونی توقیف شده بود، … آزادی تعدادی از زندانیانی که به طور غیرقانونی توسط آمریکا بازداشت شده‌اند، بزودی محقق خواهد شد… یادآوری می‌نماید که زندانیان مدنظر آمریکا کماکان در ایران حضور دارند.»

با این حال، آمریکا تاکنون درباره آزادشدن ۵ ایرانی زندانی رسما سخنی به میان نیاورده بود.سخنی به میان نیاورده بود.

عماد شرقی، سیامک نمازی و مراد طاهباز سه نفر از جمع ۵ نفره زندانیانی هستند که ایران قرار است آزاد کند

منبع تصویر، .

توضیح تصویر، عماد شر

زندانیان ایرانی-آمریکایی کیستند؟

پایان پادکست

مراد طاهباز تاجر و فعال محیط زیست ۶۷ ساله ایرانی‌تبار است که شهروندی آمریکا و بریتانیا را هم دارد.

آقای طاهباز در زمستان۱۳۹۶ به همراه هشت فرد دیگر از همکاران مؤسسهٔ حیات وحش میراث پارسیان دستگیر شد.

با وجود آن که وزارت اطلاعات ایران صراحتا اتهام جاسوسی درباره آقای طاهباز و دیگر فعالان محیط زیست را رد کرده بود، او برای «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به ده سال حبس محکوم شد.

سیامک نمازی، بازرگان ایرانی-آمریکایی بود که در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به عنوان یکی از چهره‌های جوان مجمع جهانی اقتصاد از طرف«بنیاد نخبگان» به ایران دعوت شد.

آقای نمازی در سال ۱۳۹۴ بازداشت و به ده سال حبس محکوم شد.

پدر او، باقر نمازی در سال ۱۳۹۵ برای دیدن پسرش به ایران رفت و او هم بازداشت شد.باقر نمازی پیش از انقلاب ایران استاندار خوزستان و معاون وزیر کشور بود و بعدها به عنوان نماینده یونیسف در کشورهایی چون سومالی، کنیا و مصر خدمت کرد. باقر نمازی پس از دو سال به مرخصی درمانی رفت، اما ممنوع الخروج بود. او در سال ۱۴۰۱ با وساطت عمان از ایران خارج شد.

عماد شرقی تاجر ۵۸ ساله ایرانی-آمریکایی است که در ایران به جاسوسی متهم شده است.

آقای شرقی در سال ۱۳۹۷ بازداشت و پس از مدتی آزاد، اما گذرنامه‌اش توقیف شد. او دوباره در سال ۱۳۹۹ بازداشت شد.

عماد شرقی متولد ایران است اما از کودکی در آمریکا بزرگ شده و از دانشگاه مریلند لیسانس اقتصاد و از دانشگاه جورج واشنگتن در واشنگتن دی سی، مدرک فوق لیسانس دارد.

آقای شرقی پیش از سفر به ایران سال‌ها در امارات متحده عربی و در دوبی در یک شرکت فروش هواپیماهای جت خصوصی کار و همکاری می‌کرده است.

به جز آقایان نمازی، شرقی و طاهباز، که دولت آمریکا خواهان آزادی‌شان بوده، روزنامه شرق، چاپ تهران، فردی به نام شهاب دلیلی را به عنوان عضو دیگر فهرست زندانیان در تبادل احتمالی گزارش کرد.

از یک زن به عنوان نفر پنجم در میان زندانیان آمریکایی که قرار است ایران آزاد کند یاد شده است اما مقامات رسمی در این باره هنوز سخنی نگفته‌اند.

معمای تبادل زندانیان بین تهران و واشنگتن؛ انتقاد ایران از آمریکا در خصوص پرونده جمشید شارمهد

جمشید شارمهد

منبع تصویر، GAZELLE SHARMAHD

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دوشنبه در جریان نشست مطبوعاتی خود گفت که «دولت آمریکا روشن کند چه نسبتی» با جمشید شارمهد زندانی محکوم به اعدام در ایران دارد». آقای کنعانی همچنین درباره توافق مبادله زندانیان با آمریکا گفت «شاهد پیشرفت کار هستیم».

اظهارات آقای کنعانی درباره جمشید شارمهد پس از آن بیان شد که آبرام پیلی، فرستاده ایالات متحده در امور ایران، روز جمعه با خانواده شارمهد ملاقات کرد.

آقای شارمهد که اکنون محکوم به اعدام است پس از فرود فولادوند دومین رهبر «گروه انجمن پادشاهی» بود که وزارت اطلاعات ایران او را در خارج از مرزهایش ربود و به داخل کشور منتقل کرد.

غزاله شارمهد دختر این زندانی محکوم به اعدام از دولت آمریکا خواسته نام پدرش را در فهرست توافق تهران- واشنگتن قرار دهد.

دیدار آبرام پیلی با فرزندان جمشید شارمهد و شهاب دلیلی

منبع تصویر، TWITTER/USENVOYIRAN

توضیح تصویر، دیدار آبرام پیلی با فرزندان جمشید شارمهد و شهاب دلیلی

بر اساس تفاهمی که در مذاکرات غیرمستقیم و با واسطه بین تهران و واشنگتن به دست آمد دولت جمهوری اسلامی قرار است پنج زندانی را در ازای آزادی شش میلیارد دلار از سرمایه‌های بلوک‌شده ایران در کره جنوبی آزاد کند. چند زندانی ایرانی در آمریکا نیز گفته شده در جریان این تفاهم غیر مستقیم آزاد خواهند شد.

با این حال هنوز بسیاری از زندانیان خارجی در ایران با وضعیتی نامعلوم مواجه‌اند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، امروز در دیدار با سفیران کشورهای دیگر در کاخ الیزه گفت که «هیچ توجیهی نمی‌توان برای بازداشت شهروندان فرانسوی و شرایط غیرقبول آنها در ایران پیدا کرد».

چهار فرانسوی در ایران زندانی هستند، لویی آرنو در سپتامبر پارسال باداشت شد و سسیل کوهلر و ژاک پری در ماه مه پارسال به اتهام «جاسوسی» به زنداان افتادند. هویت فرد چهارم اعلام نشده است.»

بازداشتگاه اوین

منبع تصویر، REUTERS

معمای زندانیان درون فهرست آمریکا

در تازه‌ترین اظهارنظر درباره توافق مبادله زندانیان، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد «تفاهم تبادل زندانیان را انجام دادیم و در کنار آن رفع انسداد دارایی‌های ایران را پیگیری کردیم و این تفاهم انجام شده و بازه زمانی چهار تا هفت هفته اعلام شده بود و شاهد پیشرفت کار هستیم».

تا کنون مشخص شده که سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز سه تن از شهروندان آمریکایی-ایرانی هستند که نامشان در فهرست تبادل زندانیان قرار دارد.

اما هنوز به طور رسمی روشن نیست که دو زندانی دیگر چه کسانی هستند.

۱۶ مرداد ماه امسال روزنامه خراسان در گزارشی اختصاصی از یک زندانی ایرانی- آمریکایی «زن» نام برد که نفر پنجم فهرستی واشنگتن در مذاکرات بوده است.

خراسان در گزارش خود نوشت «آمریکایی‌ها اجرای تبادل را تا آزادی او متوقف کرده‌اند».

در این گزارش این زندانی «یک خانم ایرانی- آمریکایی است که سابقه حضور در سازمان‌های مردم نهاد ( NGO‌) افغانستان را هم داشته» است.

آزادی رئیس سابق بخش سلامت و تغذیه یونیسف در ایران

منیره بصیر مدت‌ها کارشناس ارشد صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران (UNFPA) بود
توضیح تصویر،  

سرانجام ۱۹ مرداد ماه، رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی و نظامی از جمله خبرگزاری فارس نوشت منیره ترز بصیر، شهروند دوتابعیتی، از ایران «اخراج شده است».

منیره بصیر، رئیس بخش سلامت و تغذیه یونیسف در ایران، بود و کارشناس ارشد صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران (UNFPA) است.

بنابر گزارش فارس، سازمان اطلاعات سپاه خانم بصیر را آبان ماه سال گذشته و همزمان با اعتراضات سراسری بازداشت و به زندان اوین منتقل کرده بود.

فارس به نقل از یک مقام آگاه، خانم بصیر را متهم کرده که او با اتکا به روابط نزدیکش با سفارتخانه‌ها، بودجه‌های چند میلیون دلاری دریافت می‌کرد و با «پول‌پاشی» و «لابیگری» در تصمیم‌سازی‌های مسئولان تاثیر می‌گذاشت.

در این گزارش آمده خانم بصیر «با سوء‌استفاده از جایگاه شغلی مرتبطین خود و لابیگری با برخی مدیران در سطوح مختلف نظام» تلاش کرده بر سیاست‌های جمعیتی ایران که مورد تاکید رهبر جمهوری اسلامی بوده تاثیر بگذارد.

بنابر گفته‌های این «مقام ناشناس» جمهوری اسلامی، دکتر منیره ترز بصیر متهم شده که با استفاده از جایگاهش در صندوق جمعیت سازمان ملل زمینه «اعزام افراد به سفرهای خارجی و اروپایی، تولید رزومه علمی و بین‌المللی» را فراهم کرده است.

این مقام حکومت ایران که نخواسته نامش در گزارش فارس ذکر شود نوشته خانم بصیر «اعتراف کرده» که «داده‌های حساس و محرمانه کشور را در زمینه‌های بهداشت و سلامت، موشکی، نقشه‌های زیرساختی، معادن مهم» به خارج کشور «ارسال کرده است.

مشخص نیست که محتوای پرونده خانم بصیر چیست اما اعتراف‌گیری اجباری تحت شکنجه به جرایمی که فرد مرتکب نشده یک رویه پرسابقه در دستگاه قضایی و امنیتی ایران است.

روشن نیست که خانم بصیر آیا همان کسی است که روزنامه خراسان به او اشاره کرده بود.

پیشتر و در مهرماه ۱۴۰۱ ایران باقر نمازی، استاندار خوزستان قبل از انقلاب بهمن۵۷ را آزاد کرده بود. روزنامه خراسان او را یکی دیگر از افرادی خوانده بود که در مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا نامش مطرح شده بود.

او حدود هفت سال پیش زمانی بازداشت شد که برای کمک به آزادی پسرش سیامک نمازی از آمریکا به ایران رفته بود و سرانجام با مساعدت دولت عمان از ایران خارج شد.

عمان، قطر و سوئیس از جمله کشورهایی هستند که در مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا نقش بازی کرده‌اند.

هفته گذشته اعلام شد که بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران برای تبدیل به ارزهای قابل دسترس از کره جنوبی به سوئیس منتقل شده است.

اواسط مرداد هم گزارش شده بود سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز از زندان اوین به حبس خانگی منتقل شدند.

زندانیان ایرانی-آمریکایی کیستند؟

مراد طاهباز تاجر و فعال محیط زیست ۶۷ ساله ایرانی‌تبار است که شهروندی آمریکا و بریتانیا را هم دارد.

آقای طاهباز در زمستان۱۳۹۶ به همراه هشت فرد دیگر از همکاران مؤسسهٔ حیات وحش میراث پارسیان دستگیر شد.

با وجود آن که وزارت اطلاعات ایران صراحتا اتهام جاسوسی درباره آقای طاهباز و دیگر فعالان محیط زیست را رد کرده بود، او برای «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به ده سال حبس محکوم شد.

سیامک نمازی بازرگان ایرانی-آمریکایی بود که در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به عنوان یکی از چهره‌های جوان مجمع جهانی اقتصاد از طرف«بنیاد نخبگان» به ایران دعوت شد.

آقای نمازی در سال ۱۳۹۴ بازداشت و به ده سال حبس محکوم شد.

پدر او، باقر نمازی در سال ۱۳۹۵ برای دیدن پسرش به ایران رفت و او هم بازداشت شد.باقر نمازی پیش از انقلاب ایران استاندار خوزستان و معاون وزیر کشور بود و بعدها به عنوان نماینده یونیسف در کشورهایی چون سومالی، کنیا و مصر خدمت کرد. باقر نمازی پس از دو سال به مرخصی درمانی رفت، اما ممنوع الخروج بود. او در سال ۱۴۰۱ با وساطت عمان از ایران خارج شد.

عماد شرقی تاجر ۵۸ ساله ایرانی-آمریکایی است که در ایران به جاسوسی متهم شده است.

آقای شرقی در سال ۱۳۹۷ بازداشت و پس از مدتی آزاد، اما گذرنامه‌اش توقیف شد. او دوباره در سال ۱۳۹۹ بازداشت شد.

عماد شرقی متولد ایران است اما از کودکی در آمریکا بزرگ شده و از دانشگاه مریلند لیسانس اقتصاد و از دانشگاه جورج واشنگتن در واشنگتن دی سی، مدرک فوق لیسانس دارد.

آقای شرقی پیش از سفر به ایران سال‌ها در امارات متحده عربی و در دوبی در یک شرکت فروش هواپیماهای جت خصوصی کار و همکاری می‌کرده است.

به جز آقایان نمازی، شرقی و طاهباز، آمریکا تایید کرده است که دو شهروند دیگر ایرانی- آمریکایی که (خواسته‌اند نام و هویت‌شان محفوظ بماند)، از زندان اوین به حبس خانگی رفته‌اند.

پیشتر روزنامه شرق چاپ تهران نیز از فرد دیگری به نام شهاب دلیلی نام برده بود که «عضو دیگر فهرست زندانیان» است.

اما ویدات پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ۲۳ مرداد گفت که «هنوز نمی‌توان با قاطعیت گفت که شهاب دلیلی به ناحق بازداشت شده باشد». به گفته او هر شهروند آمریکایی یا کسی که دارای اقامت دائم باشد و به ناحق در بازداشت شده باشد در فهرست تبادل زندانیان قرار خواهد گرفت.

گزارش شده است که آقای دلیلی شهروندی آمریکا را ندارد و دارای اقامت دائم است.

او تاکید کرد که هر پنج شهروند دو تابعیتی که «به ناحق حبس شده بودند» از زندان به حبس خانگی انتقال پیدا کرده‌اند.

آقای پاتل در عین حال افزود که آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با خانواده آقای دلیلی گفتگو کرده است.

آمریکا:‌ بخشی از پول‌های مسدود شده ایران در عراق به عمان منتقل می‌شود

متیو میلر

منبع تصویر، GETTY IMAGES

آمریکا می گوید مدیریت بخشی از منابع مالی آزاد شده ایران در عراق برعهده عمان خواهد بود.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه در کنفرانس خبری روزانه این وزارت‌خانه با تایید گزارش‌های منتشر شده گفت عمان پذیرفته است مدیریت بخشی از منابع آزاد شده در عراق را برعهده بگیرد.

آمریکا پیش‌تر موافقت خود با آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده ایران در عراق را تایید کرده بود.

با این حال، این دارایی ها قرار است با نظارت آمریکا برای تامین کالاهای ضروری مانند دارو و غذا هزینه شود.

آقای میلر گفت: «خارج کردن این پول از عراق مهم بود چرا که ایران از آن به عنوان یک اهرم فشار علیه همسایه‌اش استفاده می‌کرد.»

به گفته آقای میلر خروج این پول از عراق و انتقالش به یک حساب بانکی در عمان به معنی رفع محدودیت های ایران برای دسترسی به آن نیست.

آقای میلر گفت:‌ «این پول فقط برای معاملات تحریم نشده مانند نیاز‌های بشردوستانه صرف خواهد شد و همه تراکنش‌ها باید در ابتدا به تایید وزارت دارایی آمریکا برسد.»

آقای میلر به میزان پولی که قرار است در اختیار عمان قرار بگیرد اشاره نکرد.

آمریکا پیش‌تر آزاد شدن حدود سه میلیارد دلار از منابع مالی مسدود شده ایران در عراق را تایید کرده بود.

قطر کشور دیگری است که از آن به عنوان محل احتمالی سپرده گذاری بدهی های عراق به ایران نام برده شده است.

بی‌اطلاعی» کره جنوبی از توافق ایران و آمریکا برای تبادل زندانی؛ «امیدواری» به حل مشکل پول‌های بلوکه شده ایران

سوزاندن دلار در ایران

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، در تبلیغات حکومت ایران بر بی‌اهمیتی اقدامات آمریکا تاکید می‌شود

کره جنوبی روز جمعه از امیدواری به حل مشکل دارایی‌های بلوکه‌شده ایران گفته اما همزمان از گزارش‌ها درباره توافق ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان به شرط انتقال شش میلیارد دلار اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

موضوع رفع توقیف از دارایی‌های ایران در کره جنوبی از سال ۱۳۹۹جزو اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی بوده و بر روابط تهران و سئول سایه انداخته است.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای گفته: «دولت ما از نزدیک با کشورهایی چون ایران و آمریکا در تماس است تا مساله دارایی‌های بلوکه را حل کند، و امیدواریم این موضوع به طور دوستانه حل شود.»

خبر بی‌اطلاعی کره جنوبی از توافق میان ایران و آمریکا یک روز پس از آن اعلام شده که پنج شهروند ایرانی-آمریکایی از زندان اوین به حبس خانگی منتقل شدند. ایران آزادی کامل این افراد و بازگشتشان به آمریکا را به آزادی چند شهروند ایرانی از زندان‌های آمریکا و همچنین رفع توقیف دارایی‌هایش در کره جنوبی مشروط کرده است.

سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی سه نفر از پنج زندانی منتقل‌شده به حبس خانگی هستند. هویت دو نفر دیگر به طور رسمی اعلام نشده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که دارایی‌های ایران به بانکی در قطر منتقل خواهد شد، اما محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای دولت ابراهیم رئیسی، این موضوع را تکذیب کرده است.

آقای مرندی در توییتر، که در ایران فیلتر است، نوشته: «ایران به تمام دارایی‌هایی آزادشده خودش دسترسی کامل و مستقیم دارد و هیچ شرکت قطری در این میان دخیل نیست.»

چه کسانی آزاد خواهند شد؟

عماد شرقی، سیامک نمازی، مراد طاهباز

بنا به اعلام وزارت خارجه ایران آزادی شهروندان دوتابعیتی و امکان بازگشتشان به آمریکا مشروط به آزادی چند شهروند ایرانی زندانی در آمریکا است.

ایران هویت افراد مورد نظر را اعلام نکرده اما آنها را «زندانیان بی‌گناه ایرانی» معرفی کرده «که طی سال‌های گذشته به طور غیرقانونی و با اتهام واهی دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا» به زندان افتاده‌اند.

مشخص نیست منظور از «اتهام واهی دور زدن تحریم» آن است که افراد مورد نظر اقدام به چنین کاری نکرده‌اند یا آنکه ایران با وجود مباهات مقام‌های رسمی به تلاش برای بی اثر کردن تحریم منکر دست داشتن افرادی در دور زدن تحریم‌ها است.

هفت سال پیش هم که توافق هسته‌ای (برجام) اجرا شد، چندین شهروند ایرانی که برای نقض تحریم‌های آمریکا به زندان افتاده بودند آزاد شدند.

ایران وعده داده که در ازای آزادی دورزنندگان تحریم و دسترسی به شش میلیارد دلارش پنج شهروند آمریکا را آزاد کند، که تنها هویت سه نفر آنها رسما اعلام شده است.

مراد طاهباز تاجر و فعال محیط زیست ۶۷ ساله ایرانی‌تبار است که شهروندی آمریکا و بریتانیا را هم دارد.

آقای طاهباز در زمستان۱۳۹۶ به همراه هشت فرد دیگر از همکاران مؤسسهٔ حیات وحش میراث پارسیان دستگیر شد.

با وجود آن که وزارت اطلاعات ایران صراحتا اتهام جاسوسی درباره آقای طاهباز و دیگر فعالان محیط زیست را رد کرده بود، او برای «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به ده سال حبس محکوم شد.

سیامک نمازی، بازرگان ایرانی-آمریکایی بود که در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به عنوان یکی از چهره‌های جوان مجمع جهانی اقتصاد از طرف«بنیاد نخبگان» به ایران دعوت شد.

آقای نمازی در سال ۱۳۹۴ بازداشت و به ده سال حبس محکوم شد.

پدر او، باقر نمازی در سال ۱۳۹۵ برای دیدن پسرش به ایران رفت و او هم بازداشت شد. باقر نمازی پیش از انقلاب ایران استاندار خوزستان و معاون وزیر کشور بود و بعدها به عنوان نماینده یونیسف در کشورهایی چون سومالی، کنیا و مصر خدمت کرد. باقر نمازی پس از دو سال به مرخصی درمانی رفت، اما ممنوع الخروج بود. او در سال ۱۴۰۱ با وساطت عمان از ایران خارج شد.

عماد شرقی تاجر ۵۸ ساله ایرانی-آمریکایی است که در ایران به جاسوسی متهم شده است.

آقای شرقی در سال ۱۳۹۷ بازداشت و پس از مدتی آزاد، اما گذرنامه‌اش توقیف شد. او دوباره در سال ۱۳۹۹ بازداشت شد.

عماد شرقی متولد ایران است اما از کودکی در آمریکا بزرگ شده و از دانشگاه مریلند لیسانس اقتصاد و از دانشگاه جورج واشنگتن در واشنگتن دی سی، مدرک فوق لیسانس دارد.

آقای شرقی پیش از سفر به ایران سال‌ها در امارات متحده عربی و در دوبی در یک شرکت فروش هواپیماهای جت خصوصی کار و همکاری می‌کرده است.

به جز آقایان نمازی، شرقی و طاهباز، که دولت آمریکا خواهان آزادی‌شان بوده، روزنامه شرق، چاپ تهران، فردی به نام شهاب دلیلی را به عنوان عضو دیگر فهرست زندانیان در تبادل احتمالی گزارش کرد.

سه روز پیش هم روزنامه خراسان از بازداشت یک زن ایرانی-آمریکایی خبر داد و گفت مقام‌های آمریکایی خواهان آزادی او شده‌اند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC