تهدید قطر به اخراج رهبران حماس از دوحه
تهدید قطر به اخراج رهبران حماس از دوحه
وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های حماس و مصر گزارش داد که قطر رهبران حماس را تهدید کرده که اگر با توافق آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس در غزه موافقت نکنند، آن‌ها را از این کشور اخراج خواهد کرد.

قطر در حال حاضر میزبان دفتر سیاسی حماس و رهبر آن، اسماعیل هنیه، است. حسام بردان، یکی از مقام‌های ارشد حماس در قطر با رد این گزارش گفت بدون توافق آتش‌بس، در ماه رمضان خشونت‌ها شدت خواهد گرفت.

اسرائیل می‌گوید اولویتش در گفت‌وگوهای آتش‌بس آزادی گروگان‌ها است. کشورهای عربی میانجی در تلاش هستند پیشنهاد آتش‌بس‌ ۴۰ روزه در ازای آزادی ۴۰ گروگان را به نتیجه برسانند. به گفته کشورهای عرب میانجی، حماس تقاضای اسرائیل را برای ارائه فهرست گروگان‌های زنده، رد کرده است.

بردان به وال‌استریت ژورنال گفت دست‌کم ۶۰ نفر از گروگان‌ها کشته شده‌اند و با توجه به اینکه برخی از گروگان‌ها در اختیار دیگر گروه‌ها، از جمله جهاد اسلامی هستند، تعیین مکان آنها مشکل خواهد بود. او گفت ربردان به وال‌استریت ژورنال گفت دست‌کم ۶۰ نفر از گروگان‌ها کشته شده‌اند و با توجه به اینکه برخی از گروگان‌ها در اختیار دیگر گروه‌ها، از جمله جهاد اسلامی هستند، تعیین مکان آنها مشکل خواهد بود. او گفت رهبران سیاسی حماس برای بررسی پیشنهادهای آتش‌بس یک‌شنبه در دوحه دیدار خواهند کرد. حماس پنج‌شنبه ۱۷ اسفند اعلام کرده بود گفت‌وگوها درباره آتش‌بس را متوقف کرده است.

در هفته‌ جاری گفت‌وگوهای آتش‌بس با میانجی‌گری آمریکا، مصر و قطر به مدت چهار روز برگزار شد و انتظار می‌رود این مذاکرات یک‌شنبه در قاهره از سر گرفته شود.

جو بایدن روز جمعه ۱۸ اسفند به خبرنگاران گفت متوقف کردن درگیری‌ها تا پیش از ماه رمضان «سخت به نظر می‌رسد.»

از سوی دیگر خبرگزاری Sputnik نوشته :
قطر و مصر به رهبران حماس گفته‌اند که اگر با آتش‌بس با اسرائیل موافقت نکنند، با بازداشت، مسدود شدن دارایی‌ها، تحریم‌ها و اخراج از مخفیگاه خود در دوحه مواجه خواهند شد”.حماس اعلام کرد که با معامله ای که شرایط آنها را برآورده نمی کند موافقت نمی نماید.
مجید الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر پیشتر گفته بود که میانجی‌ها همچنان منتظر پاسخ به پیشنهاد آتش‌بس در نوار غزه و همچنین تبادل گروگان‌ها و اسیران جنبش حماس فلسطینی هستند.
پیشتر بایدن اعلام کرد که اسرائیل پیشنهاد جدیدی برای آتش بس در نوار غزه ارائه کرده است که شامل سه مرحله است. مرحله اول شامل آتش بس کامل، خروج نیروهای اسرائیلی از تمام مناطق پرجمعیت غزه، آزادی برخی از گروگان های حماس از جمله مجروحین، سالمندان و زنان و همچنین آزادی فلسطینیان دستگیر شده از زندان ها است. مرحله دوم شامل توقف نامحدود خصومت ها در ازای آزادی گروگان های باقی مانده است. مرحله سوم اجرای این ابتکار شامل آغاز بازسازی نوار غزه است که در اثر جنگ آسیب دیده است.
  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال و Sputnik