توقف تهاجم نظامی جمهوری آذربایجان در قره‌باغ
توقف تهاجم نظامی جمهوری آذربایجان در قره‌باغ
در پی موافقت نیروهای ارمنی‌تبار با خلع سلاح، جمهوری آذربایجان عملیات نظامی خود را در منطقه قره‌باغ متوقف کرده است.
روسیه می‌گوید تاکنون دو هزار نفر از ارمنی‌تبارهای نزدیک محل درگیری را از آنجا خارج کرده است

در پی موافقت نیروهای ارمنی‌تبار با خلع سلاح، جمهوری آذربایجان عملیات نظامی خود را در منطقه قره‌باغ متوقف کرده است.

بیست و چهار ساعت پس از آغاز حمله ارتش جمهوری آذربایجان به قره‌باغ، اکنون گزارش شده که نیروهای ارمنی‌تبار این منطقه با شرایط روسیه برای آتش بس موافقت کردند.

یکی از خواسته‌های کلیدی که نیروهای قره باغ پذیرفته‌اند، پیشنهاد خلع سلاح کامل است.

حدود ۱۲۰ هزار ارمنی‌تبار در این منطقه واقع در قفقاز جنوبی زندگی می‌کنند که در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته شده است.

سه سال پیش جمهوری آذربایجان مناطقی در قره‌باغ و اطراف آن را پس گرفت و روز سه‌شنبه خواستار تسلیم کامل نیروهای ارمنی‌تبار این منطقه شد.

مقامات منطقه قره‌باغ می‌گویند که از آغاز عملیات نظامی جمهوری آذربایجان که این کشور آن را «عملیات ضد ترور» می‌نامد، حداقل ۳۲ نفر از جمله هفت غیرنظامی کشته و ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.حداقل ۳۲ نفر از جمله هفت غیرنظامی کشته و ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

ریاست جمهوری آذربایجان اعلام کرده که مقامات این کشور روز پنجشنبه با نمایندگان ارمنی‌تبار قره‌باغ در مورد «مسائل مربوط به ادغام مجدد» در شهر یولاخ آذربایجان دیدار خواهند کرد.

این شهر در ۱۰۰ کیلومتری شمال خانکندی، پایتخت منطقه قره باغ، قرار دارد. ارامنه این شهر را به نام استپانکرت می‌شناسند.

رهبران منطقه قره‌باغ در بیانیه‌ای اعلام کردند که با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه، توافقی در مورد توقف کامل درگیری‌ها از ساعت ۱۳:۰۰ به وقت محلی (۰۹:۰۰ به وقت گرینویچ) حاصل شده است.

با این حال، بلافاصله پس از اجرای آتش‌بس، صدای انفجارهای مهیبی در پایتخت این منطقه شنیده می‌شد.

پیش از این تحول تازه، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان بامداد امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد تجهیزات نظامی نیروهای مسلح ارمنستان از جمله خودروهای نظامی، توپخانه و تاسیسات موشکی ضد هوایی آنها را «خنثی» کرده است.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان آخرین بار سه سال پیش وارد جنگ بر سر این منطقه شدند.

زن ارمنی‌تبار

منبع تصویر، ARTSAKH PUBLIC TV

توضیح تصویر، مقامات محلی می‌گویند که زنان و کودکان در میان ۲۷ کشته و ۲۰۰ زخمی در قره باغ هستند

چگونگی آغاز حمله تازه

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه نیروهای ارمنستان را به «گلوله باران سیستماتیک» مواضع ارتش متهم کرد و گفت که با به اجرا گذاشتن «عملیات ضدتروریستی محلی … به منظور اجرای خلع سلاح و تضمین خروج نیروهای مسلح ارمنستان از اراضی خود» به آن واکنش نشان داده است.

جمهوری آذربایجان همچنین گفت که این حمله در واکنش به مرگ شش نفر، از جمله چهار افسر پلیس، در دو انفجار مین در صبح روز سه‌شنبه آغاز شده است.

نمایندگان قره‌باغ این وقایع را «تهاجمی نظامی در مقیاس بزرگ» توصیف کرده‌اند.

نخست‌وزیر ارمنستان گفت که نیروهای این کشور نقشی در این حادثه نداشته‌اند.

نیکول پاشینیان همچنین جمهوری آذربایجان را به شروع یک عملیات زمینی با هدف «پاکسازی قومی» متهم کرد.

نقشه جمهوری آذربایجان و ارمنسستان

سابقه درگیری بر سر قره‌باغ

پایان پادکست

ارمنستان و همسایه‌اش جمهوری آذربایجان از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، دو جنگ بر سر قره‌باغ داشته‌اند.

جنگ شش هفته‌‌ای این دو بر سر این منطقه در سال ۲۰۲۰ منجر به کشته شدن چندین هزار نفر شد، اما جمهوری آذربایجان با حمایت ترکیه توانست برخی از مناطق اطراف و داخل این منطقه کوهستانی را پس بگیرد.

در نه ماه گذشته، آذربایجان تنها جاده ارمنستان به قره‌باغ را که به کریدور لاچین معروف است، مسدود کرده است. مردم ارمنی‌تبار در این منطقه از کمبود غذا، دارو و لوازم بهداشتی شکایت داشته‌اند.

قرار بر این بوده که حدود دو هزار نیروی حافظ صلح روسیه بر آتش بس در این منطقه نظارت کنند، اما به رغم آن که ارمنستان بخشی از پیمان امنیت دسته‌جمعی «سی‌اس‌تی‌او»است تمایل مسکو به ارمنستان در طول جنگ خود در اوکراین کاهش یافته است.

این پیمان یک ائتلاف نظامی بین دولتی در اوراسیا است که ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان عضو آن هستند.

در ماه مه گذشته به نقل نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، گفته شد که کشورش آماده است در ازای تامین امنیت جمعیت ارمنی‌تبار این منطقه، قره باغ را به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت بشناسد. او با اشاره به کل مساحت آذربایجان گفت: ۸۶ هزار و ششصد کیلومتر مربع از خاک آذربایجان شامل قره‌باغ کوهستانی می‌شود.

از طرف دیگر روسیه هم از چرخش آشکار آقای پاشینیان به سوی غرب آزرده خاطر شده است. در این هفته ده‌ها سرباز ارمنی با ارتش آمریکا تمرینات نظامی انجام داده‌اند.

کرملین ادعاهای ارمنستان مبنی بر اینکه به اندازه کافی به متحد خود کمک نکرده است را، رد کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته گفت که روسیه هیچ مشکلی با نخست‌وزیر ارمنستان ندارد، اما افزود: «اگر خود ارمنستان می‌گوید که قره‌باغ را به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت می‌شناسد، ما چه کار دیگری می‌توانیم بکنیم؟»

اگرچه مفاد آتش بس از عقب‌نشینی نیروهای ارمنی نیز صحبت می‌کند، اما ایروان حضور هرگونه نیروهای خود در این منطقه را رد کرده است. در مفاد آتش بس همچنین به خلع سلاح و انحلال کامل نیروهای محلی قره‌باغ اشاره شده است.

در پی حملات جمهوری آذربایجان به «قره‌باغ»  بیش از ۲۷ نفر کشته‌ و صدها نفر زخمی شدند

جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه حملات تازه‌ای را علیه منطقه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرد.
جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه حملات تازه‌ای را علیه منطقه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرد.

در پی حمله روز سه‌شنبه جمهوری آذربایجان با پشتیبانی توپخانه، به «قره‌باغ کوهستانی» تحت‌کنترل ارمنستان ۲۷ نفر از جمله دو غیرنظامی کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

جمهوری آذربایجان روز گذشته و پس از متهم‌کردن نیروهای ارمنی مستقر در قره‌باغ به یک بمب‌گذاری که منجر به کشته‌شدن هفت پلیس این کشور شد، از آغاز «اقدامات ضدتروریستی» در خانکندی، مرکز قره‌باغ خبر داده بود.

آذربایجان صبح روز چهارشنبه اعلام کرده بود که عملیات نظامی این کشور در «قره باغ کوهستانی» تحت کنترل ارمنستان با «موفقیت» ادامه داشته است. این اعلام در حالی است که آمریکا روز گذشته خواستار توقف درگیری‌ها شده بود و روسیه نیز از هر دو طرف خواسته بود تا «خونریزی در منطقه مورد مناقشه» را متوقف کنند.

پس از ماه‌ها افزایش تنش‌ها در قره‌باغ کوهستانی تحت کنترل ارمنستان در قفقاز جنوبی، آذربایجان این هفته نیروهایی را با پشتیبانی حملات توپخانه‌ای به این منطقه اعزام کرد تا منطقه جدا شده را به عقب برگرداند.

جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه حملات تازه‌ای را علیه منطقه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرد.
جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه حملات تازه‌ای را علیه منطقه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرد.

در همین رابطه، آنتونی بلینکن از الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان خواست تا اقدام نظامی در قره‌باغ را متوقف کند. وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه از علی‌‌اف خواست تا «اقدامات نظامی» در «قره‌باغ کوهستانی» را فورا متوقف کند.

آنتونی بلینکن تاکید کرد که هیچ راه‌حل نظامی وجود ندارد و طرفین باید گفت‌وگو را برای حل اختلافات بین باکو و ارمنی‌های قومی در قره‌باغ از سر بگیرند.

بر پایه بیانیه خبری وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن، از ابراز آمادگی علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان برای «توقف اقدامات نظامی»، دیدار با نمایندگان جمهوری آذربایجان و مردم قره‌باغ کوهستانی و لزوم اجرای فوری آن، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قره‌باغ از سوی جامعه بین‌الملل به عنوان سرزمین جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته شده است، اما بخشی از آن توسط ارمنی‌های «جدایی‌طلب» اداره می‌شود که می‌گویند این منطقه، سرزمین اجدادی آنها است.

  • نویسنده : قیام‌خوراسانی
  • منبع خبر : BBC