جمهوری اسلامی از دو سامانه پدافند موشکی جدید رونمایی کرد
جمهوری اسلامی از دو سامانه پدافند موشکی جدید رونمایی کرد
رسانه‌های حکومتی ایران از معرفی و رونمایی دو سامانه پدافند هوایی جدید توسط وزارت دفاع و در میانه افزایش تنش‌ها در خاورمیانه خبر داده‌اند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا،‌ روز شنبه ۲۸ بهمن اعلام کرد سامانه موشکی ضدبالستیک «آرمان» و سامانه پدافند هوایی ارتفاع پست «آذرخش» توسط محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران رونمایی شد.

رسانه‌های ایران اعلام کرده‌اند موشک‌های به کار رفته در سامانه پدافند هوایی «آرمان» از نوع صیاد-۳ است که قابلیت «مقابله همزمان با ۶ هدف را در فاصله های ۱۲۰ تا ۱۸۰ کیلومتر» دارد.

وزیر دفاع ایران نیز گفته است سامانه «آذرخش» برد کوتاه دارد و برای «محافظت از مراکز حساس حیاتی و مهم کشور در برابر تهدیدات پهپادی» ساخته شده است.

این خبر در حالی اعلام شده که جنگ میان اسرائیل و گروه افراطی حماس که از سوی آمریکا و اروپا تروریستی شناخته می‌شود و مورد حمایت جمهوری اسلامی است، به جنوب نوار غزه کشیده است.

از سوی دیگر برنامه موشکی ایران در سال‌های اخیر با انتقاد کشورهای غربی مواجه شده است که آن را بر خلاف برخی مفاد توافق هسته‌ای موسوم به برجام می‌دانند.

مهر ماه امسال نیز ۴۶ کشور جهان همزمان با پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، خواستار ادامه تحریم‌های موشکی علیه جمهوری اسلامی شدند.

ایران می‌گوید برنامه موشکی‌اش دفاعی است اما همزمان گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه حوثی‌های یمن با استفاده از موشک‌هایی که جمهوری اسلامی در اختیارش می‌گذارد،‌ در حدود سه ماه اخیر به کشتی‌ها در دریای سرخ حمله می‌کند.

همچنین گروه شبه‌نظامی حزب‌الله،‌ دیگر گره نیابتی ایران در خاورمیانه، از زمان آغاز جنگ غزه مشغول تبادل آتش با اسرائیل است.

از سوی دیگر گروه‌های شیعه نزدیک به جمهوری اسلامی در عراق و سوریه طی چهار ماه گذشته ده‌ها بار به پایگاه‌ها و مواضع نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در این دو کشور حمله پهپادی و موشکی کرده‌اند.

در یکی از این حملات به پایگاه آمریکایی «برج ۲۲» در خاک اردن و در نزدیکی مرز سوریه، سه نظامی آمریکایی کشته شدند که باعث شد ایالات متحده در چند نوبت مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه را هدف قرار دهد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : رادیو فردا