جنگ غزه چطور رویدادهای انتخاباتی و سیاست جهانی در سال ۲۰۲۴
جنگ غزه چطور رویدادهای انتخاباتی و سیاست جهانی در سال ۲۰۲۴
بحث بر سر جنگ چه در هند و چه در آلمان و آمریکا، می‌تواند پیامدهایی انتخاباتی به دنبال داشته باشد. اما جنگ اسرائیل و حماس که بیش از سه ماه از آغازش می‌گذرد، چگونه بر افکار عمومی و در نتیجه سیاست جهانی در سال جاری میلادی اثر می‌گذارد؟

 

ایران اینترنشنال

 

به بررسی آثار جنگ اسرائیل و حماس از این منظر پرداخته است.

بر اساس این گزارش، کمتر مساله‌ای مانند جنگ در اسرائیل و فلسطین هست که می‌تواند این گونه افکار عمومی جهانی را آزرده کند.

پس از حمله حماس در هفتم اکتبر به اسرائیل که بیش از هزار و ۲۰۰ کشته برجای گذاشت، مردم در سراسر جهان در واکنش‌هایی متفاوت به خیابان‌ها آمدند؛ برخی برای ابراز همبستگی با اسرائیل و برخی دیگر به منظور محکوم کردن پاسخ نظامی و تنبیهی اسرائیل در نوار غزه که منجر به کشته شدن بیش از ۲۲ هزار فلسطینی شد.

این جنگ به طور قابل توجهی موجب افزایش تنش‌ها در خاورمیانه شده و میدان نبرد را به لبنان، عراق، سوریه و دریای سرخ گستردانده است.

پیامدهای دامنه‌دار این درگیری، فراتر از خاورمیانه در سراسر جهان دیده می‌شود. پیامدهایی که منجر به مشاجره بر سر آزادی بیان، کشمکش‌های دیپلماتیک شدید در سازمان ملل و افزایش جنایات ناشی از نفرت علیه یهودیان، مسلمانان و اعراب شده است.

همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهند که در سال پیش‌رو حدود ۴۰ درصد از جمعیت جهان در بیش از ۴۰ کشور به پای صندوق‌های رای خواهند رفت.

در بسیاری از این کشورها، جنگ اسرائیل و حماس در حال ایجاد یا تشدید شکاف‌هایی سیاسی است که می‌تواند پیامدهای انتخاباتی به همراه داشته باشد.

ایالات متحده

پیامدهای سیاسی جنگ، فراتر از غزه و به احتمال زیاد در ایالات متحده به شدت احساس خواهد شد. چراکه درگیری‌های اسرائیل و فلسطین از آن دسته موضوعات حوزه سیاست خارجی است که برای رای‌دهندگان آمریکایی اهمیت خاصی دارد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری کنونی آمریکا، از زمان حمله هفتم اکتبر، قاطعانه کنار اسرائیل ایستاده و با افزایش کمک‌های نظامی به این کشور، به تقویت دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل کمک کرده است.

بایدن در این مدت کنگره را تحت فشار قرار داده تا بسته‌های کمکی قابل توجهی برای اسرائیل تصویب کنند و از سوی دیگر، از حق وتوی ایالات متحده برای جلوگیری از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل استفاده کرده است. قطعنامه‌ای که خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه در غزه بود.

از آن‌جایی که انتقادهای بین‌المللی و درون‌حزبی به رفتار اسرائیل در جنگ و تلفات بالای غیرنظامیان در غزه رو به افزایش است، بایدن در واکنش به آنچه او به‌عنوان بمباران «نسنجیده» اسرائیل در غزه توصیف می‌کند، موضع سخت‌تری در پیش گرفته است.

با این وجود بایدن، قاطعانه ضمیمه کردن هرگونه شرط به کمک‌های نظامی ایالات متحده به اسرائیل را به عنوان ابزاری برای تغییر تاکتیک‌های این کشور رد کرده است.

بایدن در دورانی بزرگ شد که با حقایق هولوکاست همراه بود و برای همین، حمایت از اسرائیل برای او مساله‌ای عمیقا شخصی و ریشه‌دار است. او پیش‌تر خود را فردی «قلبا صهیونیست» توصیف کرده است.

با این حال او ریاست کشور و حزبی را بر عهده دارد که بر سر چگونگی واکنش به این جنگ اختلاف دارند. حمایت تزلزل‌ناپذیر حزب دموکرات از اسرائیل به‌طور فزاینده‌ای از سوی جناح مترقی این حزب زیر سوال رفته است.

در میان رای‌دهندگان نیز، شرایط به همان اندازه پیچیده است. نتایج یک نظرسنجی که با همکاری نیویورک تایمز و موسسه تحقیقاتی کالج سی‌نا انجام گرفت و در ماه دسامبر منتشر شد، نشان داد که ۵۷ درصد از پاسخ‌دهندگان با رویکرد مدیریت بایدن در مناقشه غزه مخالف بودند.

این رقم در میان رای‌دهندگان جوان به ۷۲ درصد می‌رسید.

به نظر می‌رسد حمایت قاطع بایدن از اسرائیل می‌تواند به قیمت آرای گران‌بهای او در ایالت‌هایی مانند میشیگان تمام شود که دارای جمعیت زیادی عرب و مسلمان است.

حمایت ایالات متحده از اسرائیل همچنین تلاش‌های واشینگتن را برای متقاعد کردن جنوب جهانی برای ایستادن در کنار اوکراین در بحبوحه جنگ جاری این کشور با روسیه، پیچیده کرده است.

بایدن به دنبال گره زدن این دو جنگ به یکدیگر بوده و اوکراین و اسرائیل را به‌عنوان دو دموکراسی در حال جنگ با دشمنانی معرفی کرده است که به دنبال نابودی آن‌ها هستند.

او در ماه اکتبر در یک سخنرانی در کاخ سفید گفت: «تاریخ به ما آموخته است که وقتی تروریست‌ها بهایی برای اعمال و تجاوزهای خود نمی‌پردازند، باعث هرج و مرج و مرگ و ویرانی بیشتر می‌شوند.»

هندوستان

صدها میلیون هندی فصل بهار برای شرکت در انتخابات عمومی خود به‌عنوان بزرگترین دموکراسی جهان، به پای صندوق‌های رای می‌روند.

هرچند مانند ایالات متحده، بعید است که سیاست خارجی عامل اصلی در تعیین نتیجه رای این کشور باشد، اما این بدان معنا نیست که اصلا تاثیری در نتیجه آن نخواهد داشت.

هند پس از چندین دهه پرهیز از روابط دیپلماتیک با اسرائیل، در نهایت در دهه ۱۹۹۰ به صورت رسمی روابط خود را با این کشور آغاز کرد.

روابط هند با اسرائیل در سال‌های اخیر به ویژه از زمانی که نارندرا مودی در سال ۲۰۱۴ نخست‌وزیر شد و به دنبال شرکای بیشتری در خاورمیانه می‌گشت، عمق پیدا کرد، به‌طوری‌که اسرائیل امروز دومین تامین‌کننده تسلیحات هند، پس از مسکو است.

حرکت اسرائیل به سمت ناسیونالیسم مذهبی نیز توسط برخی از پیروان مودی الهام گرفته شده است.

دانیل مارکی از موسسه صلح ایالات متحده به فارین افرز گفت: «شوونیست‌های هندو، اسرائیل را به‌عنوان یک کشور قومیتی که با تهدید وجودی تروریسم اسلام‌گرا مواجه است بسیار شبیه به هند می‌بینند.»

حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) به رهبری مودی از مدت‌ها پیش به «دامن زدن به اسلام‌هراسی در هند» متهم است. این حزب ساعاتی پس از حملات حماس به اسرائیل، ویدیویی را در شبکه ایکس منتشر کرد که حاکی از مقایسه و بررسی شباهت‌هایش با مبارزه «تروریسم اسلام‌گرا» با هند بود.

استقبال حزب بهاراتیا جاناتا از اسرائیل همچنین بر یک تمایز کلیدی در سیاست خارجی با اپوزیسیون اصلی آن یعنی حزب کنگره ملی هند تاکید داشت؛ این حزب مدت‌هاست که با مبارزات فلسطینی‌ها برای تشکیل یک کشور هم‌دردی می‌کند.

حزب کنگره ملی حمله حماس به جنوب اسرائیل را محکوم کرد اما در عین‌حال به انتقاد از رای ممتنع هند در رای‌گیری ماه اکتبر سازمان ملل مبنی بر آتش‌بس فوری بشردوستانه در غزه پرداخت.

امت پاتس، مدیر عملیات دیده‌بان منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در موسسه مشاوره مدیریت ریسک «کرایسس ۲۴»، در ایمیلی به فارین پالیسی گفت: «واکنش هند به این درگیری ممکن است به اختلاف در میان رای‌دهندگان هند تبدیل شود.»

آلمان

زمانی که آنگلا مرکل، صدراعظم وقت آلمان در سال ۲۰۰۸ از اسرائیل بازدید کرد، امنیت اسرائیل را Staatsräson یا «اولویت دولت آلمان» اعلام کرد.

این عبارت به معنای بخشی از تعهد عمیق آلمان به اسرائیل به دلیل اتفاقاتی بود که در زمان رهبری هیتلر و نازی‌ها علیه یهودیان رخ داد.

با این‌حال در سال‌های اخیر، آرام آرام بحث‌هایی در این مورد آغاز شده که آیا حمایت قاطع آلمان از اسرائیل منجر به زیر پا گذاشتن آزادی بیان شهروندان آلمانی در انتقاد مشروع از دولت اسرائیل شده است یا نه.

ایالت زاکسن-آنهالت که در شرق آلمان قرار دارد از متقاضیان جدید تابعیت آلمان می‌خواهد تا به صورت کتبی حق موجودیت اسرائیل را تایید و «هرگونه تلاشی را که علیه موجودیت کشور اسرائیل انجام می‌شود محکوم کنند».

یهودی‌ستیزی و انکار حق موجودیت اسرائیل به صراحت توسط قانون اساسی آلمان ممنوع شده است و از همه شهروندان انتظار می‌رود از آن تبعیت کنند.

با این حال، روشنفکران آلمانی نامه‌های سرگشاده‌ای درباره نحوه مدیریت این کشور در جنگ مبادله کرده‌اند. صحنه هنری مشهور این کشور نیز شاهد موجی از رویدادها و همکاری‌های لغو شده بود. چراکه برخی هنرمندان به انتقاد از اسرائیل یا استفاده از کلمه «نسل‌کشی» برای توصیف اقدامات آن در غزه پرداخته بودند.

برخی میزان پوشش رسانه‌ای بین‌المللی این بحث را بیش از حد می‌دانند.

یورگ لائو، خبرنگار بین‌المللی روزنامه آلمانی دی‌سایت، گفت: «من از ارتباطی که مردم در مورد کنار آمدن با گذشته آلمان و قضاوت نادرست دولت درباره موضع مناسب در ارتباط با اقدام‌های اسرائیل در غزه ایجاد می‌کنند، خشمگینم.»

توجه به «فرهنگ یادآوری آلمان» که به یادآوری واقعه هولوکاست اشاره دارد، می‌تواند همراه با هزینه باشد. این ماجرا می‌تواند به روایت «اولویت، آلمان است» حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» کمک کند. طبق پیش بینی‌ها، این حزب می‌تواند در کنار جناح جدید چپ پوپولیست در انتخابات منطقه‌ای اواخر سال جاری پیروز شود.

لاو گفت: «این احزاب به دلایل مختلف در این عقیده اشتراک نظر دارند که ما باید محدودیت‌های گذشته آلمان را از بین ببریم.»

تونس

در اواخر اکتبر، قانون‌گذاران پارلمان تونس قانونی را ارائه کردند که طبق آن هرگونه تلاش برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل جرم‌انگاری می‌شود.

تصویب این قانون قبل از حمله حماس، در تلاش برای جلوگیری از ایجاد روابط دیپلماتیک نزدیک بین اسرائیل و کشورهای عربی که قبل از جنگ در جریان بود در مجلس تونس مورد بحث قرار گرفت، اما با توجه به شروع جنگ با سرعت بیشتری بررسی و تصویب شد.

هم‌دردی با فلسطینیان در تونس که در دهه ۱۹۸۰ میزبان سازمان آزادی‌بخش فلسطین بود، امری عمیق و دیرینه است.

این لایحه برای محکومان مجازات‌های سختی از جمله تا ۱۰ سال حبس در نظر دارد. همچنین هرگونه تماس با شهروندان یا شرکت‌های اسرائیلی در این قانون جرم‌انگاری شده که البته به اجرا گذاشتنش، امری دشوار و سخت خواهد بود.

با این‌حال، در یک تغییر موضع شگفت‌انگیز، قیس سعید، رییس‌جمهور این کشور که قبلا هرگونه تلاش برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را خائنانه توصیف کرده بود، با تصویب این لایحه مخالفت کرد.

سعید که سابقه بیان اظهارات علنی یهودی‌ستیزانه را دارد، درباره دلیل مخالفت خود گفت لازم نیست در ارتباط با کشوری که تونس آن را به رسمیت نمی‌شناسد، جرم‌انگاری صورت گیرد.

با این حال، برخی از قانون‌گذاران تونس مدعی شده‌اند که چرخش سعید به دلیل دخالت ایالات متحده برای توقف این لایحه بوده است.

یکی از نمایندگان پارلمان که در این روند شرکت داشت، با اشاره به آنچه که وی «مکاتبات رسمی سفارت آمریکا در تونس به وزارت امور خارجه» خواند، به لوموند گفت که ایالات متحده تهدید کرده است در صورت تصویب این لایحه، تونس را تحریم کند.

سعید بارها متهم به از بین بردن نهادهای دموکراتیک تونس شده است، بنابراین بعید است که گوشمالی غافلگیرکننده پارلمان در تصویب این لایحه بتواند بر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری اواخر سال جاری تاثیر بگذارد.

طبق یک نظرسنجی بی‌طرف که موسسه عرب برومتر پس از حمله هفتم اکتبر انجام داد، رتبه‌بندی کشورهایی که روابطی قوی با اسرائیل دارند، با شروع کارزار نظامی تل‌آویو به شدت کاهش یافته است.

تونس تنها یکی از این کشورهاست، اما برگزارکنندگان این مطالعه در مقاله‌ای برای فارین افرز خاطرنشان کردند که این کشور از لحاظ تاریخی نماینده اصلی افکار عمومی در سراسر جهان عرب بوده است.

فاضل علیرضا، محقق غیر مقیم در موسسه خاورمیانه گفت: «این حوادث تاثیرات ماندگاری به دنبال خواهند داشت.»

او افزود: «افرادی را دیده‌ایم که جوایز دریافتی از اتحادیه اروپا و افتخاراتی که از غرب به آن‌ها داده شده را رد می‌کنند. آن‌ها معتقدند که غرب در این جنگ، شریک بوده است.»

تاثیر سرنوشت‌ساز جنگ در غزه بر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

 

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بزرگ‌ترین و اثرگذارترین رویداد سیاسی سال آینده است که زیر سایه جنگ اسرائیل و حماس قرار می‌گیرد. با تقویت احتمال رقابت دوباره جو بایدن و دونالد ترامپ، آمریکا و دیگر نقاط جهان می‌توانند وارد دوره‌ پرمخاطره‌تری از زمان آغازِ آخرین جنگ در خاورمیانه شوند.

افزایش آشفتگی در منطقه، چشم‌انداز اقتصاد گسترده‌تر جهانی را مختل کرده و می‌تواند شانس بایدن را برای پیروزی در انتخابات کم‌رنگ کند.

نشریه تایم درباره بازتاب حمایت دولت آمریکا بر ادامه جنگ در غزه نوشت که آمریکا پس از وتوی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر آتش‌بس فوری بشر‌دوستانه در جنگ اسرائیل و حماس، با انتقاد از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین و دیگر رهبران و سازمان‌های جهانی روبه‌رو شده است.

ایالات متحده قطعنامه‌ای را وتو کرد که از سوی امارات متحده عربی ارائه و خواستار آتش‌بس شده بود و مورد حمایت بیش از ۹۰ کشور عضو این سازمان بود.

بنا بر آمار وزارت بهداشت حماس، پس از حمله هفتم اکتبر (۱۵ مهر) که منجر به کشته شدن هزار و ۲۰۰ نفر و به اسارت گرفته شدن حدود ۲۴۰ گروگان شد، تاکنون ۱۷ هزار نفر در جریان جنگ اسرائیل برای از بین بردن گروه شبه‌نظامی حماس در غزه کشته شده‌اند.

شورای امنیت در روزهای گذشته و پس از اقدام نادر آنتونیو گوترش، دبیر‌کل سازمان ملل در استناد به ماده ۹۹، برای رای‌گیری در مورد وخامت اوضاع انسانی در غزه جلسه اضطراری برگزار کرد.

انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا

انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌روی آمریکا نه تنها برای این کشور بلکه برای جهان اهمیت دارد. در این انتخابات احتمالا شاهد رقابت مجدد جو بایدن و دونالد ترامپ خواهیم بود. رقابتی که نتیجه آن به طرز خطرناکی نامشخص است.

در ماه‌های اخیر، نظرسنجی‌ها در ایالت‌های کلیدی آمریکا نشان‌دهنده برتری دونالد ترامپ است.

بدون شک چشم‌انداز اقتصادی ۲۰۲۴ بر نتیجه این انتخابات تاثیرگذار خواهد بود. چشم‌اندازی که به نوبه خود تا حدی به چگونگی تحول جنگ در خاورمیانه بستگی دارد.

جوزف ای. استیگلتز، برنده جایزه نوبل اقتصاد و استاد دانشگاه کلمبیا در پروجکت سندیکت لوگو (Project Syndicate Logo) نوشت: «بهترین پیش‌بینی و بدترین کابوس من این است که اسرائیل به نادیده گرفتن درخواست‌‌های بین‌المللی برای قبول آتش‌‌بس در غزه ادامه دهد؛ جایی که دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر فلسطینی دهه‌ها در فقر بوده‌اند.»

او در ادامه گفت آن‌چه در اواخر دهه ۱۹۹۰ به عنوان اقتصاددان ارشد بانک جهانی در غزه دیده است به اندازه کافی دل‌خراش بوده است. شرایطی که ۱۶ سال پیش و در پی تسلط حماس بر این منطقه، با تشدید محاصره از سوی اسرائیل و مصر وخیم‌تر شد.

افزایش قیمت نفت و کاهش احتمال پیروزی بایدن در انتخابات

به گفته استیگلتز صرف‌‌نظر از جنایاتی که حماس در هفتم اکتبر انجام داد، کشور‌های عربی بی‌‌رحمی‌هایی را که در غزه انجام می‌‌شود تحمل نخواهند کرد. بر همین اساس دشوار است بتوان از تکرار یک تحریم نفتی دیگر مانند آن‌چه اعضای عرب اوپک در سال ۱۹۷۳ علیه کشورهایی که در جنگ «یوم کیپور» در کنار اسرائیل بودند، جلوگیری کرد.

این اقدام تلافی‌جویانه هزینه‌ای برای تولیدکنندگان نفت خاورمیانه به دنبال نخواهد داشت زیرا افزایش قیمت نفت کاهش عرضه را جبران می‌کند. جای تعجب نیست که بانک جهانی هشدار داده قیمت نفت ممکن است تا ۱۵۰ دلار در هر بشکه یا بالاتر، افزایش یابد.

در این سناریو، بایدن مقصر افزایش قیمت‌ها و متهم به سوءمدیریت در خاورمیانه خواهد شد.

با افزایش تورم، به سختی برای کسی اهمیتی خواهد داشت که این مناقشه «در واقع با توافق ابراهیم در دولت ترامپ و حرکت اسرائیل به سوی راه‌حل تک-دولتی بود که شعله‌ور شد». بنابراین چه منطقی باشد چه نه، به احتمال زیاد آشفتگی‌ها در منطقه به نفع ترامپ تمام خواهد شد.

استیگلتز در ادامه نوشت: «از سوی دیگر رای‌‌دهندگانی که به شدت دو قطبی ‌شده و زیر کوهی از اطلاعات نادرست قرار دارند، می‌‌توانند بار دیگر راه را برای دروغگوی بی‌کفایتی برای از بین بردن نهادهای دموکراتیک آمریکا باز کنند که به رهبران مستبدی مانند ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و ویکتور اوربان، نخست‌‌وزیر مجارستان دل‌بستگی دارد.»

رای‌دهندگان عرب-آمریکایی

سی‌بی‌اس نیوز در گزارشی سراغ چند عرب-‌آمریکایی رفته است تا نظر آنان را درباره انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در آمریکا جویا شود. آدام ابوصلاح یکی از افرادی است که چهار سال پیش مبارزاتی انتخاباتی به نفع بایدن راه انداخت و از همسایگان خود در دیربورن میشیگان خواست علیه ترامپ و به بایدن رای دهند.

اما امروز نگرانی‌های این جوان ۲۳ ساله در مورد تصمیمات بایدن، زنگ خطر را برای دموکرات‌ها به صدا درآورده است.

ابوصلاح به سی‌بی‌اس نیوز گفت در حالی‌که دولت بایدن همچنان از حملات مرگ‌بار اسرائیل به غزه حمایت می‌کند، او و جامعه‌اش دیگر نمی‌توانند از انتخاب مجدد او برای ر‌ییس‌جمهوری حمایت کنند.

ابوصالح گفت: «اگر دو ماه پیش از من می‌پرسیدید آیا به جو بایدن رای خواهم داد، با اطمینان جواب مثبت می‌دادم.»

او ادامه داد: «همان‌طور که آن‌ها در حال حاضر در برابر بی‌عدالتی‌ها در غزه سکوت می‌کنند، ما نیز در نوامبر ۲۰۲۴ سکوت خواهیم کرد.»

عبدالله حمود، اولین شهردار عرب-آمریکایی دیربورن اعتقاد دارد که برای بسیاری در این منطقه، جنگ اسرائیل و حماس «عمیقا شخصی» است.

او به سی‌بی‌اس نیوز گفت: «برخی از ساکنان، تمام خانواده خود را در این جنگ از دست داده‌اند.»

میشیگان کلید پیروزی بایدن

ایالت میشیگان، کلید پیروزی بایدن در سال ۲۰۲۴ است. در سال ۲۰۲۰، بایدن در این ایالت ترامپ را با حدود ۱۵۴ هزار رای شکست داد چرا که ۱۴۶ هزار مسلمان آمریکایی این ایالت به بایدن رای دادند.

در دور قبل، نزدیک به ۷۰ درصد از جامعه مسلمان آمریکا در سراسر کشور در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کردند. آرایی که در پیروزی بایدن تاثیر به‌سزایی داشت.

نظرسنجی سی‌‌بی‌اس نیوز که روز یک‌شنبه منتشر شد، نشان می‌‌دهد ۳۸ درصد از دموکرات‌ها معتقدند رییس‌‌جمهوری «بیش از حد» از اسرائیل حمایت می‌کند، در حالی‌که این رقم در ماه اکتبر سال جاری ۲۸ درصد بود.

سی‌بی‌اس نیوز در ادامه تاکید کرد برخی از رای‌دهندگان عرب-آمریکایی در منطقه هنوز از بایدن حمایت می‌کنند.

احمد بومراد، رییس اجرایی خدمات تسهیلات یکپارچه، با ناامیدی جامعه خود از دولت بایدن همدردی کرد اما به انتقاد شدید از دولت نپرداخت.

بومراد گفت: «آیا دولت می‌تواند کارهای بیشتری انجام دهد؟ قطعا. اما اگر منصف باشیم، دولت بایدن دستاوردهای عملی برای جامعه ما داشته است.»

بومراد به لغو فرمان اجرایی ۱۳۷۶۹ مبنی بر ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا در سال ۲۰۱۷ به وسیله بایدن، انتصاب تعداد بی‌سابقه‌ای آمریکایی مسلمان از جمله قضات دادگاه فدرال و کمک به حل و فصل مناقشه طولانی‌مدت مرز دریایی اسرائیل در لبنان در روزهای اولیه ریاست‌جمهوری بایدن اشاره کرد.

بومراد با وجود چالش‌هایی که ممکن است با آن روبه‌رو شود، قصد دارد در سال ۲۰۲۴ به نفع بایدن رای دهد.

سی‌بی‌اس نیوز نوشت بیشتر رای‌دهندگان جوان‌تر هم‌فکر ابوصالح هستند و نسبت به رییس‌جمهور بایدن کمتر بخشندگی به خرج می‌دهند.

در پردیس دانشگاه ایالتی میشیگان، جایی که دانشجویان در اواخر ماه نوامبر برای درخواست آتش‌‌بس تجمع کرده بودند، چندین معترض تابلوهایی را در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود «نه به آتش‌‌بس، نه به رای». در حالی که برخی دیگر خطاب به بایدن گفتند: «اقدامات اقلیمی را تامین مالی کن، نه نسل‌کشی را!»

استیگلتز گفت قبل از جنگ غزه، انتظار داشت شرایط در آمریکا به بدی سایر کشورها نباشد اما در حال حاضر با افزایش شانس بازگشت ترامپ به کاخ سفید، ممکن است جهان وارد خطرناک‌ترین دوره خود از دهه ۱۹۳۰ تاکنون شود.

 

نظام «گولانی» اسرائیل پس خسارات سنگین از غزه عقب‌نشینی کرد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ایران اینترنشنال