حشدالشعبی، هم‌زمان با اختصاص بودجه و افراد بیشتر به این گروه
حشدالشعبی، هم‌زمان با اختصاص بودجه و افراد بیشتر به این گروه
توجهات معطوف به پهپادهای حشدالشعبی، هم‌زمان با اختصاص بودجه و افراد بیشتر به این گروه رونمایی از پهپاد جدید ام۶ توسط واحدهای بسیج مردمی عراق، در نهمین سالگرد تأسیس این گروه؛ مکان نامعلوم است، ۲۴ خرداد ۱۴۰۲/ ۱۴ ژوئن ۲۰۲۳. (منبع: توییتر دفتر رسانه‌ای حشدالشعبی)

شرح خبر: عراق بودجه‌ی واحدهای بسیج مردمی (حشدالشعبی) را در بودجه‌ی فدرال که اخیرا به تصویب رسیده ، افزایش داده است. در کنار تخصیص بودجه‌ی بیشتر، حشدالشعبی از نظر تعداد افراد نیز رشد خواهد کرد. در این شرایط، این نیروی نظامی تحت حمایت ایران از هواگردی رونمایی کرده که به عنوان یک پهپاد جدید توصیف می‌شود، و بدین ترتیب توجهات به امکانات و توانمندی‌های حشدالشعبی را افزایش داده است.

پوشش خبری: در سال ۱۳۹۳/ ۲۰۱۴، در بحبوحه‌ی حمله‌ی گروه داعش، حشداشعبی به عنوان یک سازمان چتری تأسیس شد، که حدود ۷۰ گروه مسلح عمدتاً شیعه را گرد هم می‌آورد.

بودجهی سالانه ۱۵۳ میلیارد دلاری که در ۲۱ خرداد/ ۱۱ ژوئن از سوی پارلمان عراق به تصویب رسید  بزرگ‌ترین بودجه در تاریخ این کشور است. ویژگی این بودجه این است که سال‌های ۲۰۲۳، ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ را پوشش می‌دهد. در این بودجه به حشدالشعبی سهم بیشتری اختصاص یافته، که این گروه را برای تقریباً دوبرابرشدن تعداد افرادش نیز تأمین می‌کند.

حشدالشعبی، هم‌زمان با اختصاص بودجه و افراد بیشتر به این گروه

حشدالشعبی، هم‌زمان با اختصاص بودجه و افراد بیشتر به این گروه

  • هر سال حدود ۳,۷۴۳ تریلیون دینار عراق (۲۸۸ میلیارد دلار) به حشدالشعبی اختصاص می یابد که  در مقایسه با بودجه‌ی قبلی در سال ۱۴۰۰/ ۲۰۲۱ حدود ۷۰۰ میلیون دلار افزایش یافته در سال ۱۴۰۱/ ۲۰۲۲، در بحبوحه‌ی بحران سیاسی پس از انتخابات پارلمانی مهر ۱۴۰۰/ اکتبر ۲۰۲۱، بودجه‌ی جدیدی تصویب نشد.انتخابات پارلمانی مهر ۱۴۰۰/ اکتبر ۲۰۲۱، بودجه‌ی جدیدی تصویب نشد.
  • تقریباً ۳.۵ تریلیون دینار عراق (۲.۷ میلیارد دلار)، حقوق حدود ۲۳۸,۰۰۰ تن از افراد حشدالشعبی را تأمین می‌کند، که افزایش عمده‌ی اعضا محسوب می‌شود، چراکه حشدالشعبی قبلاً در بودجه ۱۲۲,۰۰۰ نفر را در فهرست حقوق و دستمزد خود داشت. شایان ذکر است که فالح الفیاض، رئیس حشدالشعبی، اعلام کرده است که تعداد افراد این گروه در سال ۱۴۰۲/ ۲۰۲۳ به ۲۰۴,۰۰۰ نفر خواهد رسید. این امر با این‌ موضوع که پیش‌تر بین نیروی مورد تأیید و آنچه در بودجه ذکر شده بود، مغایرت وجود داشت، مطابقت دارد.
  • شایان توجه است که حسن سالم، نمایندهی پارلمان از بلوک صدیقون، روز ۲۴ خرداد/ ۱۴ ژوئن اظهار داشت که بودجه‌ی جدید، آن دسته از اعضای حشدالشعبی را که قراردادشان فسخ شده است، به خدمت باز می‌گرداند. بر اساس برخی برآوردها، حدود ۳۵,۰۰۰ نفر مشمول این موضوع می‌شوند. درخور توجه است که صدیقون شاخه‌ی سیاسی عصائب اهل حق است؛ گروه مسلحی که به عنوان بخشی از حشدالشعبی فعالیت می‌کند.

     

    بنا بر گزارش‌ها، پهپاد مهاجر-۶ مدت‌هاست که در اختیار برخی گروه‌های مسلح شیعه قرار دارد. مشخص نیست که آیا ام۶ همان مهاجر-۶ است -یک اقتباس محلی از این پهپاد ایرانی- یا یک نوع صادراتی است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : آمواج