حضور مقامات خارجی در مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی
حضور مقامات خارجی در مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی
نورنیوز- گروه سیاسی: 68 تن از سران، مقامات ارشد کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در مراسمی که عصر امروز -دوم خرداد 1403- به میزبانی سرپرست ریاست جمهوری در محل سالن اجلاس سران تهران برگزار شد حضور یافتند
به گزارش خبرگزاری جمهوری خراسان :
از رسانه های ایران مقامات و هئیت های کشور های جهان در محل سالن اجلاس سران تهران به مقام رئیس جمهور و همراهان شهیدش ادای احترام کردند.

68 تن از سران، مقامات ارشد کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در مراسمی که عصر امروز -دوم خرداد 1403- به میزبانی سرپرست ریاست جمهوری در محل سالن اجلاس سران تهران برگزار شد حضور یافتند و  به مقام رئیس جمهور و همراهان شهیدش ادای احترام کردند.

امیر قطر، رهبر ملی ترکمنستان، روسای جمهور تونس، سوریه و تاجیکستان، نخست وزیران عراق، پاکستان، ارمنستان، آذربایجان و سوریه، روسای مجالس لبنان، الجزایر، قزاقستان، مالی، اتیوپی، دومای روسیه و روسای مجلس قانون‌گذاری و مجلس عالی ازبکستان، معاونین روسای جمهور ترکیه و هند و معاونین نخست وزیران قرقیزستان، ارمنستان، چین، افغانستان و صربستان از جمله مقامات ارشدی هستند که با حضور در محل سالن اجلاس سران تهران و عرض تسلیت به سرپرست ریاست جمهوری، به مقام شهید دکتر سید ابراهیم رئیسی و یاران شهیدش ادای احترام کردند.

همچنین وزرای امور خارجه لبنان، مصر، تونس، عربستان سعودی، کویت، ازبکستان، تاجیکستان، بلاروس، ارمنستان، آذربایجان، سریلانکا، خراسان آریا ، پاکستان، ونزوئلا و ترکیه، وزیر مشاور در امور نخست وزیری اردن، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت ارمنستان، وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی، وزیر امور مجاهدان الجزایر، وزیر مشاور در امور توسعه روستایی سریلانکا، وزیر بازرگانی پاکستان، وزیر کشور پاکستان، وزیر اطلاع‌رسانی و تبلیغات پاکستان، وزیر فرهنگ و میراث ملی پاکستان، عضو کابینه صربستان، وزیر مشاور ریاست جمهوری نیکاراگوئه، وزیر شهرسازی دولت‌های محلی و خدمات عمومی مالدیو به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور، وزیر اوقاف و امور دینی عمان به عنوان فرستاده ویژه سلطان، وزیر مشاور صربستان و وزیر مشاور امارات نیز از دیگر مقامات خارجی حاضر در این مراسم بودند که به مقام والای رئیس جمهور شهید کشورمان ادای احترام کردند.نائب رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان، 3 نفر از نمایندگان پارلمان آذربایجان، 2 نفر از نمایندگان پارلمان ترکیه از حزب سعادت، رئیس و نایب رئیس مجلس اعلای اسلامی اتیوپی، دبیرکل سازمان همکاری شانگهای و دبیرکل کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا)، رئیس حکومت اقلیم کردستان عراق، سخنگو و رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن و فرستاده ویژه سنگاپور نیز ضمن عرض تسلیت به سرپرست ریاست جمهوری، به مقام شهید دکتر رئیسی و همراهانش ادای احترام کرده و یاد آنان را گرامی داشتند.

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با امیر قطر: از دست دادن رئیس‌جمهوری جامع‌الاطراف سخت است

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با تمیم‌بن‌حَمَد آل ثانی، امیر قطر ابراهیم رئیسی را رئیس‌جمهوری جامع‌الاطراف توصیف کرده و گفته است: «از دست دادن او سخت است اما به رغم این فقدان حرکت کشور هیچ تغییری نخواهد کرد.»

به گزارش ایسنا آقای خامنه‌ای در این دیدار همچنین گفته که «روح علاقه و اطمینان میان ایران و قطر» از طرف محمد مخبر، کفیل ریاست جمهوری ایران هم ادامه خواهد داشت.

تمیم‌بن‌حَمَد آل ثانی، امیر قطر هم در این دیدار گفت: روابط ایران و قطر همواره مستحکم بوده و این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد.

بر اساس این گزارش امیر قطر تنها راه مقابله با تهدیدهای موجود در منطقه را همکاری و انسجام کشورهای منطقه دانسته و گفته است: ما هیچ حدی برای گسترش روابط با ایران قائل نیستیم.

تشییع خلبان و کادر پرواز هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی در پایگاه هوایی لشکری

همزمان با برگزاری مراسم رسمی تشییع و سوگواری ابراهیم رئیسی در تهران، خبرگزاری ایرنا از برگزاری مراسم تشییع نظامی سه خلبان و کادر پرواز این سانحه در پایگاه هوایی لشکری خبر داده است.

به گزارش ایرنا، سرتیپ دوم خلبان طاهر مصطفوی(۵۵ ساله)، خلبان اصلی این هلی کوپتر بوده و سابقه ۲۰۰۰ ساعت پرواز با تخصص در پرواز با بالگردهای بل ۲۰۱۴ داشته است.

سرتیپ دوم خلبان محسن دریانوش (۴۵ ساله)، کمک خلبان بوده و سابقه ۱۴۵۰ ساعت پرواز در کارنامه خود داشته است.

سرهنگ دوم فنی بهروز قدیمی (۴۶ ساله) با تخصص الکترومکانیک، سابقه حدود ۷۲۰ ساعت پرواز را داشته است.

بنابر این گزارش اجساد کادر پرواز پس از تشییع به ترتیب در بهشت زهرا تهران، نجف آباد و ابهر دفن خواهند شد.

دیدار امیر قطر و نخست وزیر پاکستان با آیت‌الله خامنه‌ای

امیر قطر و خامنه ای

شماری از رهبران سیاسی که برای ادای احترام به ابراهیم رئیسی به تهران رفته‌اند، با آیت‌الله علی خامنه‌ای هم دیدار کرده‌اند.

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و یکی از بلندپایه‌ترین مهمانان خارجی مراسم یادبود آقای رئیسی، دیداری هم با علی خامنه‌ای داشت.

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان هم ملاقاتی با آقای خامنه‌ای داشت.

حملات موشکی متقابل ایران و پاکستان به اهدافی در خاک یکدیگر چند ماه پیش بر رابطه بین دو کشور سایه انداخت.

خامنه ای و شریفبه روزشده در 7:01 22 مه 2024 – 2 خرداد 1403
 • اولین سفر وزیر خارجه مصر به ایران برای شرکت در مراسم یادبود ابراهیم رئیسی

  سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر روز چهارشنبه برای شرکت در مراسم تشییع پیکر ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه پشین ایران به تهران رفته است.

  ایسنا در گزارشی نوشت این سفر «اولین سفر سامح شکری به عنوان وزیر خارجه مصر به ایران است.»

  گزارش شده وزیر امور خارجه مصر در حاشیه مراسم با محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری ایران هم دیدار کرد.

  مصر و ایران در دهه‌های گذشته روابط پر تنشی را پشت سر گذاشته بودند، هرچند روابط دیپلماتیک دو کشور قطع نشده بود.

  سپتامبر گذشته، وزرای خارجه دو کشور در جریان گردهمایی رهبران سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار کردند.

  در آن زمان ابراهیم رئیسی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد این نشست را فرصتی برای «احیای روابط» دو کشور خوانده بود.

  حسین امیرعبداللهیان اخیر در حاشیه نشست سران سازمان همکاری اسلامی در گامبیا بار دیگر با همتای مصری خود دیدار کرد.

  کانون این گفتگوها بهبود روابط و تنش‌ها در منطقه به ویژه در غزه بود.

دوازده عضو مجلس نماینده‌گان امریکا: دولت بایدن توضیح دهد که چرا عزادار مرگ رییسی استدوازده عضو مجلس نماینده‌گان امریکا: دولت بایدن توضیح دهد که چرا عزادار مرگ رییسی است

دوازده عضو مجلس نماینده امریکا در نامه‌ای به انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور، اقدام این وزارت در صدور پیام تسلیت به مناسبت جان باختن سیدابراهیم رییسی را محکوم کرده‌اند.

این افراد روز چهارشنبه، ۲۲ می، در این نامه گفته‌اند که دولت جو بایدن، رییس جمهور امریکا باید پاسخگو باشد که چرا برای مرگ این «تروریست دشمن امریکا و مردم ایران» عزادار است.

این نماینده‌گان شامل کلودیا تنی، مایک بست، کارول میلر، پیت استابر، جان رز، رندی وبر، تیم برشت، دان بیکن، داگ لمبورن، بت ون دوین، رندی فنسترا و جان دادرفورد می‌باشند.

کلودیا تنی در این نامه گفته است: «ابراز تسلیت وزارت خارجه بایدن برای مرگ یک قاتل غیرقابل توجیه است. قصاب تهران هزاران تن از مردم خود را مورد آزار و اذیت قرار داد و به طرز وحشیانه‌ای به قتل رساند و هر ایرانی که صدا بلند کرد را خاموش ساخت.»

این نماینده‌گان از بلینکن خواسته‌اند که حداکثر تا ۵ جون سال روان به پرسش آن‌ها پاسخ دهد.

پیش‌تر، متیو میلر، سخنگوی‌ وزارت امور خارجه امریکا گفت که هرچند کشورش مرگ ابراهیم رییسی را تسلیت می‌گوید، اما این واقعیت کارنامه او را در سرکوب مردم ایران تغییر نمی‌دهد.

سیدابراهیم رییسی، حسین امیرعبداللهیان و هفت تن دیگر روز یک‌شنبه هفته روان در پی سقوط چرخ‌بال حامل‌شان در منطقه کوهستانی ولایت آذربایجان شرقی جان باختند.

جان باختن آن‌ها در سانحه هوایی، واکنش‌های گسترده‌ای در سراسر جهان داشته است.

آیت‌الله خامنه‌ای با اسماعیل هنیه دیدار کرد

رئیسی

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران امروز با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس دیدار کرد و گفت: «وعده محو اسرائیل قابل تحقق است و انشاالله روز تشکیل فلسطین از بحر تا نهر را هم خواهید دید.»

این دیداردر روزی برگزار می‌شود که بسیاری از مقام‌های ارشد خارجی برای شرکت در مراسم یادبود ابراهیم رئیسی به تهران سفر کرده‌اند.

ساعاتی پیش رهبر ایران همراه با محمد مخبر جایگزین ابراهیم رئیسی با نخست وزیر عراق و نخست وزیر ارمنستان دیدار کرده بود.

اسماعیل هنیه یکی از عمده‌ترین مقام‌های خارجی بود که صبح چهارشنبه در مراسم تشییع ابراهیم رئیسی و دیگر کشته‌شدگان سانحه سقوط هلیکوپتر دیده شد.

اسماعیل هنیه در حالی در مراسم حاضر شده است که دادستان دیوان کیفری بین‌المللی به دنبال صدور قرار بازداشت او، بنیامین نتانیاهو و چند رهبر دیگر اسرائیل و حماس به اتهام جنایات جنگی است.

ادامه احضار و تهدید شهروندان به خاطر نوع واکنش به کشته شدن ابراهیم رئیسی

منیژه موذن و سینا یوسفی
Image caption: سینا یوسفی، وکیل دادگستری و منیژه موذن، روزنامه‌نگار می‌گویند به خاطر واکنش به مرگ رئیسی برایشان پرونده قضائی تشکیل شده است

مقام‌های قضائی و پلیس ایران از احضار و تشکیل پرونده برای ده‌ها نفر به خاطر انتشار مطالب «توهین‌آمیز» در مورد کشته شدن ابراهیم رئیسی خبر داده‌اند و تعدادی از روزنامه‌نگاران و خانواده کشته‌شدگان اعتراضات در ایران هم می‌گویند به خاطر نوع واکنش خود به مرگ ابراهیم رئیسی احضار و تهدید شده‌اند.

منیژه موذن، روزنامه‌نگار، با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «به دلیل نحوه اطلاع‌رسانی و واکنش به کشته شدن ابراهیم رئیسی، پرونده جدیدی برای من باز شده و به دادسرای فرهنگ و رسانه ارسال شده.»

سینا یوسفی، وکیل دادگستری در آذربایجان شرقی هم در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس، با انتشار تصویری از یک ابلاغیه قضائی، نوشته به خاطر «اظهارنظر در مورد مرگ رئیسی» برایش پرونده تشکیل شده است.

شقایق محمدی، همسر محمدحسین مرادمند، مدافع تیم فوتبال استقلال تهران هم نوشته به خاطر استوری کردن مصرعی از حافظ (ظالم نبرد راه به منزل) «تهدید به جلب و احضار» شده است.

فواد چوبین، دایی آرتین رحمانی از کشته‌شدگان ۲۵ آبان ۱۴۰۱ ایذه هم با انتشار پستی در اینستاگرام نوشته اداره اطلاعات این شهر خواهرانش را تهدید کرده‌ است که از اظهار شادی برای مرگ رئیسی خودداری کنند.

روز گذشته وحید مجید، رئیس پلیس فتا گفت: «براساس اجرای طرح‌های رصد پیش‌دستانه، در ۳۶ ساعت گذشته ۵۵۰ رصد تخصصی از تارنماهای فعال در فضای مجازی ۸۰ عنوان مجرمانه شناسایی و از این تعداد ۳۵ اقدام عملیاتی شامل تذکر، احضار و ارجاع به مرجع قضائی صورت گرفته است.»

مهدی بخشی، دادستان کرمان هم روز سه‌شنبه از احضار هشت نفر و «تذکر و ارشاد تلفنی» ۲۵۴ نفر تنها در این استان طی ۲۴ ساعت خبر داد

 • نویسنده : قیام خوراسانی
 • منبع خبر : ۸صبح ، نورنیوز BBC