حضور پرسش‌برانگیر ژنرال «آرماگدون» روسیه در الجزایر
حضور پرسش‌برانگیر ژنرال «آرماگدون» روسیه در الجزایر
برخی گمانه زنی‌ها حاکی از آن است که سوروویکین به عنوان بخشی از هیئت دفاعی روسیه به منظور گفت‌وگو درباره فروش تسلیحات به الجزایر سفر کرده است
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

۱۰ روز کامل از ظهور ژنرال سرگئی سوروویکین، فرمانده پیشین نیروی هوایی روسیه مقابل خانه‌اش در مسکو می‌گذرد و این بار از او در الجزایر تصاویر جدیدی منتشر شده است.

این ظهور در الجزایر، موجی از پرسش‌ها را پیرامون دلیل سفر «ژنرال آرماگدون» که به دلیل روش خشن و وحشیانه در مدیریت نبردهای نظامی به این لقب نامیده شده است، برانگیخت.نبردهای نظامی به این لقب نامیده شده است، برانگیخت.

او در این تصاویر با کت و شلواری به رنگ خاکی ظاهر شد، اما لباس او حامل هیچ «درجه نظامی» نبود.

ظهور علنی سوروویکین بدون نشان نظامی از دید برخی ناظران، در حکم «تجدید آبرو» برای این فرمانده نظامی است که به دلیل رابطه‌اش با گروه «واگنر» و شخص یوگنی پریگوژین، فرمانده کشته شده این گروه، از منصب مهم نظامی در کشورش کنار گذاشته شد.

«رویترز» به نقل از تحلیلگران موسسه «مطالعات جنگ» نوشت که این عملکرد «با الگوی پیشین اعمال‌شده توسط فرماندهی نظامی روسیه در انتقال فرماندهان متهم به خیانت یا بی‌کفایتی مطابقت دارد» و این فرماندهان به ایفای نقش‌های حاشیه‌ای به دور از جبهه جنگ در اوکراین گماشته شدند. با این حال، فرماندهان مذکور به‌کلی از تشکیلات ارتش روسیه، کنار گذاشته نمی شوند.

از سویی، روزنامه روسی «کومرسانت» جمعه ۲۴ شهریور به نقل از منبع نزدیک به سوروویکین تاکید کرد که او به عنوان عضوی از هیئت وزارت دفاع روسیه، در الجزایر حضور دارد.

این حضور تا حدودی، بازگشت به انجام وظایف رسمی پس از ورود به دایره سوء ظن، به‌ویژه پس از شورش و کودتای «واگنر» در ژوئن گذشته، به نظر می‌رسد.

معامله تسلیحاتی

برخی گمانه زنی‌ها حاکی از آن است که سوروویکین احتمالاً به عنوان بخشی از هیئت دفاعی روسیه به منظور گفت‌وگو درباره قرارداد فروش تسلیحات به الجزایر سفر کرده است، به خصوص که الجزایر یکی از خریداران عمده تسلیحات روسی به‌شمار می‌رود.

سوروویکین که در رسانه‌های روسی به دلیل بمباران‌های گسترده در جریان مداخله روسیه در جنگ داخلی سوریه، به «ژنرال آرماگدون» ملقب است، سال گذشته برای مدتی کوتاه، فرماندهی تهاجم روسیه به اوکراین را بر عهده داشت.

رتبه نظامی او در ژانویه، همزمان با گسترش شهرتش در میان منتقدان سرسخت نهاد ارتش و نزدیک به پریگوژین، سلب شد.

هنگامی که مزدوران «واگنر» در اواخر ژوئن به سمت مسکو پیشروی کردند، این ژنرال با چهره‌ای خشمگین و تفنگ به دست، در فیلمی ضبط‌شده ظاهر شد که از آنها می‌خواست عقب‌نشینی کنند.

او که علنا مورد تحسین پریگوژین بود، پس از شورش، از نظرها پنهان شد. شایعاتی در خصوص اطلاع سوروویکین از سناریوی شورش «واگنر» که بزرگترین چالش برای قدرت پوتین، در طول ۲۴ سال حاکمیتش بود، مطرح شد.

خشم کرملین

بر اساس آنچه برخی رسانه‌های داخلی و بین‌المللی فاش کردند، از آن زمان، سوروویکین مورد خشم کرملین و بازجویی در خصوص احتمال همدستی با شورش «واگنر» قرار گرفت.

پس از آن که رسانه‌های دولتی، ماه گذشته از برکناری او از سمت خود به عنوان فرمانده نیروی هوایی و جایگزینی موقت ویکتور آکزالوف، معاون وی، در این منصب خبر دادند، نام سوروویکین مجددا بر سر زبان‌ها افتاد.

گزارش‌های تایید نشده در ماه جاری حاکی از آن است که سوروویکین به عنوان رئیس کمیته دفاع هوایی «اتحادیه کشورهای مستقل» منصوب شد که روسیه و هشت کشور دیگر شوروی سابق را گرد هم می‌آورد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة