حملات آمریکا به شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق و سوریه
حملات آمریکا به شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق و سوریه
در حالی که شبه‌نظامیان «الحشد الشعبی» عراق آمار خسارات خود را 16 کشته و 25 مجروح اعلام کردند، دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش شمار کشته‌شدگان حملات آمریکا به مناطق دیرالزور در شرق سوریه به 23 نفر خبر داد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمریکا پس از یک هفته تهدید به حمله پهپادی علیه پایگاه «برج 22» در اردن گذشته که به کشته شدن سه سرباز منجر شد، به این حمله پاسخ داد و حملاتی علیه اهدافی در غرب عراق و شر ق سوریه محل استقرار شبه‌نظامیان وابسته به ایران انجام داد.
این حملات با 125 موشک با بمب‌افکن «بی1» حدود 85 پایگاه شبه‌نظامیان وابسته به ایران، از جمله هفت پایگاه متعلق به «کتائب حزب الله» که پایگاه اردن را هدف قرار داده بودند، در دو کشور را هدف قرار داد،
این پایگاه‌ها شامل مقرات عملیات فرماندهی، مراکز اطلاعاتی، انبارهای مهمات، موشک‌ها و پهپادهای متعلق به گروه‌های مسلح مورد حمایت تهران و نیروی قدس سپاه پاسداران بود.

در حالی که شبه‌نظامیان «الحشد الشعبی» عراق آمار خسارات خود را 16 کشته و 25 مجروح بر اثر حملات آمریکا در بامداد شنبه 14 بهمن اعلام کردند، دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش شمار کشته‌شدگان حملات آمریکا به مناطق دیرالزور در شرق سوریه به 23 نفر خبر داد.

شبکه رادیو و تلوزیون «ان‌بی‌سی» به نقل از یک مقام عراقی نوشت که حملات آمریکا یک انبار اسلحه و تعدادی از منازل مورد استفاده گردان‌های حزب الله در عراق را هدف قرار داد.

اهداف شبه‌نظامیان در سوریه

در سوریه چندین پایگاه شبه‌نظامیان در شهر «دیر الزور» و حومه آن در شرق کشور هدف قرار گرفت. همچنین انبارهای اسحله و مهمات در جاده «بورسعید» در شهرک «عیاش» از توابع «دیر الزور»، یک کارخانه پهپادسازی در محله «العمال» این شهر و چندین پایگاه نظامی در نزدیکی شهر «البوکمال» نیز بمباران شد.
به گزارش العربیه، این حملات «مزارع حیدریه» در صحرای «المیادین» و دو منطقه «هرابش» و «حویجه صگر» واقع در مسیر شهر دیر الزور و فرودگاه نظامی این شهر را هدف قرار دادند.
آخرین حملات به فرودگاه نظامی دیر الزور و اطراف دانشکده علوم تربیتی در دیرو الزور انجام شده است.
این حملات خساراتی در پی داشته که اطلاعات دقیقی از آن در دست نیست.
دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد در المیادین، البوکمال و دیر الزور حدود 26 موضع هدف قرار گرفت که طی آن 18 نفر از شبه‌نظامیان کشته شدند.

بمباران پایگاه‌های شبه‌نظامیان در عراق

حملات شب گذشته آمریکا در عراق بر مناطق مرزی با سوریه مخصوصا محل استقرار شبه‌نظامیان و گروه‌های مسلح وابسته به ایران متمرکز شد که مهمترین آنها پایگاه‌های حشد الشعبی در منطقه عکاشات غرب استان الانبار عراق بود.
یکی مقام وزارت کشور عراق که خواست نامش فاش نشود در این باره به خبرگزاری «فرانسه» گفت که بر اساس اطلاعات اولیه یک انبار کوچک سلاح سبک متعلق به گروه‌های مسلح در منطقه مرزی «القائم» مورد هدف قرار گرفت و از مجروح شدن هشت نفر در این حمله خبر داد.
حمله دوم، مرکز عملیات وابسته به «الحشد الشعبی» که اکنون بخشی از نیروهای رسمی عراق شده‌اند، در منطقه عکاشات را هدف قرار داد.

یکی از مقامات الحشد الشعبی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری «فرانسه» با بیان اینکه دو حمله علیه پایگاه‌های این گروه صورت گرفته گفت، حمله اول در منطقه «القائم» پایگاه «کتائب حزب الله» را هدف قرار داد و حمله دوم در عکاشات بود که به مجروح شدن تعدادی از نیزوها منجر شد.
دولت بایدن متعهد شده بود به حمله پهپادی «کتائب حزب‌الله» علیه پایگاه «برج 22» اردن که در آن سه سرباز آمریکایی کشته شدند، پاسخ می‌دهد اما در عین حال تاکید کرد به دنبال گسترش جنگ و حمله به اهدافی در داخل ایران نیست.
از هفتم اکتبر گدشته و آغاز جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه، تنش‌ها در جبهه‌های مختلفی از جمله عراق، سوریه، یمن و لبنان با گروه‌های نیابتی ایران شدت گرفته است.

موجی از انتقادها علیه بایدن به دلیل زمان و نحوه پاسخ نظامی و هشدارهای قبلی به ایران

راجر ویکر، جمهوری‌خواه ارشد کمیته نیروهای مسلح سنا: دولت بایدن حدود یک هفته را به طور احمقانه صرف ارسال سیگنال‌هایی درباره برنامه‌های خود کرد و به ایرانی‌ها زمان کافی برای پنهان شدن داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اگرچه برخی از جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در آمریکا حملات بامداد شنبه واشینگتن علیه 85 هدف متعلق به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران را در غرب عراق و شرق سوریه را ستایش کردند، اما این اقدام بدون انتقاد از جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا نبود.

مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، با انتقاد از زمان انجام حملات گفت که دولت جو بایدن، تهران را از قبل از پاسخ نظامی خود مطلع کرده است. او همچنین خاطرنشان کرد که فرستادن سیگنال‌ها، درز خبرها و حتی تاکیدات پیشین صادر شده از سوی واشنگتن منتشر شده بود، مبنی بر هشدار دادن تهران درباره پاسخ نظامی به حمله علیه پایگاه آمریکایی در اردن در سطوح مختلف، در واقع هشداری مستقیم درباره چگونگی انجام حملات بود.

جانسون بر این باور است که دولت آمریکا یک هفته کامل منتظر ماند و ماهیت واکنش خود را به حمله‌ای که هفته گذشته پایگاه «برج 22» در اردن را هدف گرفت و منجر به کشته شدن 3 سرباز آمریکایی و زخمی شدن بیش از 40 نفر شد، به کل جهان از جمله ایران اطلاع داد.

«پاسخ جدی نبود»

هم‌زمان، تام کاتن سناتور جمهوری‌خواه نیز اهمیت این اقدام را «کم اهمیت» جلوه داد و در بیانیه‌ای گفت: «ما باید پاسخی جدی و تنبیهی داشته باشیم که من هنوز ندیده‌ام.»

کاتن همچنین گفت که «اگر دولت بایدن واقعاً می‌خواهد از جنگ با ایران اجتناب کند، بهترین راه این است که به دارایی‌های آن با قدرت ضربه بزند، همانطور که دونالد ترامپ در سال 2020 انجام داد، زمانی که قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران کشت، یا مانند رونالد ریگان در سال 1988 که یک کشتی ایرانی را غرق کرد.»
در همین زمینه، راجر ویکر، جمهوری‌خواه ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده، رفتار دولت بایدن را «احمقانه» توصیف کرد و گفت: «دولت بایدن حدود یک هفته را به طور احمقانه صرف ارسال سیگنال‌هایی درباره برنامه‌های خود کرد و به ایرانی‌ها زمان کافی برای پنهان شدن داد.»

در همین راستا، میک مالروی، معاون سابق دستیار وزیر دفاع، معتقد است که تاخیر در آغاز حملات به تهران فرصت داد تا عواملش را از پایگاه‌های هدف‌گیری دور کند.

به گزارش «وال استریت ژورنال» مالروی گفته ممکن است برخی ببینند که ایالات متحده این فرصت ضربه زدن به ایران و وارد کردن آسیب و درد واقعی به آن را از دست داده اما در عین حال این حملات، توانایی عوامل ایرانی در منطقه را برای حمله به نیروهای آمریکایی محدود کرده و احتمالاً کاهش داده است.

به همین ترتیب، چارلز لیستر، پژوهشگر آمریکایی و مدیر «برنامه‌های مبارزه با تروریسم و ​​افراط‌گرایی» در «مؤسسه خاورمیانه»، معتقد است که این حملات به «اهداف با ارزش» اصابت نکرد، بلکه بیشتر بر پایگاه‌های لجستیکی شبه‌نظامیان و انبارهای موشک و پهپاد آنها متمرکز بود.

به گفته لیستر، تعدادی از مقامات ایرانی اعلام کردند که قبل از حملات از بغداد هشدار اولیه دریافت کرده‌اند که بر اساس آن، فرماندهان ارشد به مرز عراق و ایران منتقل شدند.

از سوی دیگر، سناتور جک رید، دموکرات اهل رود آیلند و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا، حملات را «قوی» توصیف کرد و در بیانیه‌ای گفت: «این یک پاسخ قوی و متناسب علیه شبه نظامیان ایران در سوریه و عراق بود.»

دلیل تاخیر حملات

در سایه این انتقادات و گمانه‌زنی‌ها، درباره دلایل واقعی تاخیر در پاسخ به حمله اردن نظرات متعددی بیان شده است. در حالی که ژنرال داگلاس سیمز مدیر عملیات در ستاد مشترک ایالات متحده توضیح داده که پنتاگون منتظر شرایط آب و هوایی مناسب برای انجام حملات بود، رویترز یک روز قبل به نقل از چندین منبع آگاه گزارش داده بود که ایرانی‌ها تعدادی از فرماندهان و مستشاران خود را در انتظار حملات آمریکایی از سوریه خارج کرد.

با این حال، حملات شب گذشته با ادامه جنگ اسرائیل در نوار غزه به تنش‌ها در منطقه افزایش داد و چندین گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران در چندین جبهه به تهدیدات خود ادامه می‌دهند.

گفتنی است پایگاه‌های آمریکایی در سوریه و عراق از زمان آغاز جنگ غزه تاکنون حدود 165 بار با موشک‌ها و پهپادهای انفجاری، توسط شبه‌نظامیان تحت حمایت ایرانی مورد حمله قرار گرفتند.

عراق در اعتراض رسمی به حملات آمریکا کاردار واشینگتن در بغداد را احضار کرد

در بیانیه وزارت خارجه عراق حملات آمریکا به خاک این کشور اقدامی تجاوزکارانه توصیف و محکوم شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه عراق، شنبه 14 بهمن، مجدداً نسبت به این‌که قلمرو این کشور به عرصه تسویه حساب‌های خارجی تبدیل شود، هشداد داده و اعلام کرد که در واکنش به حملات شب گذشته آمریکا با احضار کاردار سفارت واشینگتن در بغداد، یادداشت اعتراض رسمی عراق به وی ابلاغ شده است.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «وزارت خارجه عراق دیوید برکر، کاردار موقت سفارت آمریکا در بغداد را احضار کرد».

خبرگزاری رسمی عراق «واع» به نقل از بیانیه وزارت خارجه این کشور گزارش داد: «یادداشت اعتراض رسمی [عراق] را به کاردار موقت [آمریکا] تحویل دادیم که شامل مخالفت عراق و واکنش آن در محکوم کردن اقدامات تجاوزکارانه آمریکا می‌شود، اقداماتی که نیروهای امنیتی عراق و همچنین اماکن غیرنظامی در منطقه عکاشات و القائم در عراق را هدف قرار داده و علاوه بر خسارت‌های مادی به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان منجر شده است.»

در این بیانیه همچنین اشاره شده است که «دولت تمام تلاش خود را که بر اساس مسئولیت اخلاقی، ملی و قانون اساسی برای حفاظت از سرزمین، شهرها، و جان شهروندان و نیروهای امنیتی ما لازم است، انجام خواهد داد.»

این موضع رسمی عراق در واکنش به حملات جنگنده‌های آمریکایی بیان شد که در جمعه شب ده‌ها مقر و پایگاه گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران را در مرز عراق و سوریه و همچنین گروه‌هایی در نیروهای حشد الشعبی که بخشی از نیروهای عراقی به شمار می‌روند را هدف قرار داد.

حملات ایالات متحده در پاسخ به حمله هفته گذشته اردن آغاز شد، در اولین موج از این حملات که چند لایه و متعدد اعلام شده، بر

اساس بیانیه حشد الشعبی 16 نفر کشته و 36 نفر زخمی شدند

ٰواکنش دمشق به حمله هوایی آمریکا به دیرالزور: اشغالگری هرگز تداوم نمی‌یابد

وزارت دفاع سوریه: این حمله نشان داد که آمریکا و نیروهای نظامی آن عملا با داعش هم‌پیمان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دمشق در واکنش به حملات آمریکا که در ساعات اولیه شنبه 14 بهمن، استان دیرالزور در شرق سوریه در مرز با عراق را هدف قرار داد، بر مخالفت با حضور آمریکا در خاک خود تأکید کرد.
وزارت دفاع سوریه در بیانیه‌ای در حساب کاربری خود در «فیسبوک»اعلام کرد که حملات آمریکا در شرق این کشور، منطقه‌ای را هدف قرار داده که ارتش در آن درحال جنگ با بقایای «داعش» است.
در ادامه این بیانیه آمده است که «این حمله نشان داد آمریکا و نیروهای نظامی آن عملا با داعش هم‌پیمان هستند و در راستای احیای آن به عنوان بازوی میدانی برای خود در سوریه و عراق، به‌هر وسیله می‌کوشند.»
وزارت دفاع سوریه همچنین با اشغالگرانه خواندن کنترل نیروهای آمریکایی بر بخش‌هایی از خاک سوریه و «عدم امکان تداوم آن»، تاکید کرد که ارتش سوریه نسبت به «آزادسازی تمامی خاک کشور از هرگونه تروریسم و اشغالگری، مصمم است».
در بخش دیگری از همین بیانیه آمده است، حملات هوایی آمریکا که به کشته‌شدن تعدادی از غیرنظامیان و سربازان، زخمی‌شدن شماری دیگر و ببارآمدن خسارات قابل توجه به اموال عمومی و خصوصی انجامیده، تجاوزی «توجیه‌ناپذیر با هدف تضعیف توان ارتش سوریه و هم‌پیمانان آن در عرصه مبارزه با تروریسم است».
این موضع وزارت دفاع سوریه ساعاتی پس از حملات هواپیماهای آمریکایی علیه اهداف گروه‌های نیابتی ایران در غرب عراق به ویژه در القائم و استان دیرالزور در شرق سوریه را هدف قرار داد.

این حملات با 125 موشک با بمب‌افکن «بی1» حدود 85 پایگاه شبه‌نظامیان از جمله هفت پایگاه متعلق به «کتائب حزب الله» و پایگاه‌های دیگری شامل مقرات عملیات فرماندهی، مراکز اطلاعاتی، انبارهای مهمات، موشک‌ها و پهپادهای متعلق به گروه‌های مسلح مورد حمایت تهران و نیروی قدس سپاه پاسداران را بمباران کرد.

در حالی که منابع العربیه از کشته‌شدن 6 نفر از نیروهای «حشدالشعبی» در پی حملات آمریکا به منطقه القائم در عراق خبر دادند، دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش شمار کشته‌شدگان حملات آمریکا به دیرالزور به 18 نفر خبر داد.

گروه‌های مسلح عراقی از حملات خود به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه خبر دادند

یک مقام حکومت اقلیم کردستان عراق حمله پهپادی به پایگاه حریر در اربیل را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برای دومین بار طی چند ساعت، گروه‌های مسلح عراقی پس از این‌که جمعه شب ضربات سنگینی از جنگنده‌های ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه متحمل شدند، مدعی شدند که پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی را در «خراب الجیر» و میدان گازی «کونیکو» هدف قرار داده‌اند.

این گروه‌های مسلح موسوم به «مقاومت اسلامی عراق» شنبه 14 بهمن اعلام کردند که پایگاه آمریکایی «خراب الجیر» که در حومه رمیلان در شمال شهر الحسکه سوریه واقع است را با پهپاد هدف حمله قرار داده‌اند.

این گروه همچنین تاکید کردند که به حملات خود علیه نیروهای آمریکایی در منطقه ادامه خواهند داد.

از سویی خبرنگار «العربیه» شنبه گزارش داد که سامانه‌های پدافند هوایی آمریکا با تعداد پهپادهایی که برای هدف ضربه زدن به پایگاه «کونیکو» در دیرالزور پرتاب شده بود، مقابله کردند.

پیش‌تر شنبه این گروه‌های مسلح عراقی مورد حمایت ایران نیز اعلام کرده بودند که پایگاه حریر را در مرکز اقلیم کردستان عراق هدف قرار دادند، یک مقام رسمی در حکومت اقلیم کردستان در اربیل اما متعاقبا چنین ادعایی را تکذیب کرد.

شایان ذکر است که ایالات متحده آمریکا جمعه شب در اولین مرحله از پاسخ چندلایه و متعدد تلافی‌جویانه خود علیه گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق و سوریه، پایگاه‌ها و مقرهای این گروه‌های را در شهرهای المیادین، دیرالزور و القائم بمباران کرد.

بنا به اعلام وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» حمله پهپادی اخیر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران به پایگاه «تی 22 » محل استقرار نیروهای آمریکایی در مرز اردن با سوریه به کشته شدن 3 سرباز آمریکایی و زخمی شدن 40 سرباز دیگر این کشور شد.

بی‌اعتبار ساختن بازدارندگی مورد نظر آمریکا

انجام حملات آمریکا در عراق و سوریه با توجه به تاخیرهای چند روزه و دادن هشدارهای مکرر قبلی، از سوی بسیاری از سیاستمداران در داخل و خارج از آمریکا ضعیف ارزیابی شده و مورد انتقاد قرار گرفته است.

به باور ناظران اصرار گروه‌های شبه‌نظامی بر تشدید تنش و ادامه حملات خود علیه نیروهای ایالات متحده در منطقه پس از حملات جمعه شب با انگیزه بی‌اعتبار ساختن بازدارندگی مورد نظر آمریکا انجام می‌شود.

پادشاه اردن: تشدید تنش‌ها در کرانه باختری به منفجر شدن اوضاع در منطقه منجر خواهد شد

عبدالله دوم بر ضرورت ایجاد افق سیاسی برای مساله فلسطین و تحقق صلحی عادلانه و فراگیر بر اساس راه‌حل دو کشوری تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن پنج‌شنبه 12 بهمن هشدار داد که ادامه تشدید تنش‌های اسرائیل در کرانه باختری ممکن است به از کنترل خارج شدن وضعیت و منفجر شدن اوضاع در منطقه منجر شود.

عبدالله دوم در گفت‌وگوی تلفنی با جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا تاکید کرد که منطقه «تا زمانی که مناقشه فلسطینی اسرائیلی حل نشود از ثبات برخوردار نخواهد شد».

او همچنین بر ضرورت ایجاد افق سیاسی برای مساله فلسطین و تحقق صلح عادلانه و فراگیری بر اساس راه‌حل دو کشوری تاکید کرد.

ملک عبدالله همچنین بر لزوم توقف فوری جنگ در غزه و محافظت از غیرنظامیان در این باریکه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی اردن «پترا» پادشاه این کشور ضمن اشاره به اهمیت گسترش تلاش‌ها برای تضمین کمک‌رسانی بشردوستانه و امدادرسانی دائمی و به‌اندازه کافی برای مردم غزه، نقش آژانس امدادرسان بین‌المللی «آنروا» در ارائه کمک‌ها به ساکنان نوار غزه را با اهمیت توصیف کرد که مستلزم ادامه ارائه کمک‌ها به این سازمان جهت ارائه خدمات و کمک‌رسانی به آوارگان فلسطینی است.

شایان ذکر است که تعدادی از کشورها و از جمله آنها آمریکا، کانادا، استرالیا، بریتانیا، آلمان، ایتالیا اخیرا کمک‌های مالی خود به آژانس امدادرسان آنروا را تعلیق کردند.

تعلیق کمک‌های مالی به آژانس آنروا پس از آن صورت می‌گیرد که تعدادی از کارکنان این نهاد وابسته به سازمان ملل از سوی اسرائیل به نقش داشتن در حمله هفتم اکتبر حماس متهم شدند.

فیلیپ لارازینی، کمیسر کل آژانس آنروا پنج‌شنبه هشدار داد که این نهاد امدادرسان وابسته به سازمان ملل متحد در سایه قطع کمک‌های مالی بین‌المللی، احتمالا تا اواخر ماه فوریه جاری فعالیت‌های خود را در نوار غزه و کل منطقه متوقف خواهد کرد.

بمباران پایگاه‌های شبه‌نظامیان ایران توسط آمریکا در شرق سوریه

پنتاگون: پاسخ بکشتن نیروهای ما چند لایه و در بازه‌های زمانی متعدد داده خواهد شد

سخنگوی پنتاگون: آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست و ما در حال جنگ با ایران نیستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در واکنش به حمله به پایگاه آمریکایی «تی 22» در مرز اردن که هفته گذشته جان 3 سرباز ایالات متحده را گرفت، ژنرال پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، جمعه 13 بهمن، تایید کرد که پاسخ واشینگتن به کشته شدن سه تن از سربازان آن چند لایه‌ای و در بازه‌های زمانی متعدد داده خواهد شد.

سخنگوی پنتاگون، در گفت‌و‌گو با «العربیه» گفت ما اقدامات را رصد می‌کنیم نه گفتار و گروه‌هایی مانند گردان‌های حزب‌الله و دیگران بیش از 160 حمله علیه نیروهای آمریکایی انجام داده‌اند.

رایدر، ادامه داد: «نیروهای ما برای تضمین شکست دائمی داعش در عراق و سوریه حضور دارند و این ماموریتی است که امیدوارم از سوی کل جامعه جهانی به عنوان یک عملیات مهم مورد توافق قرار گیرد».

سخنگوی پنتاگون با تاکید بر این‌که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست، افزود: «ما در حال جنگ با ایران نیستیم.»

او همچنین گفت: «ما به دنبال تشدید تنش نیستیم، اما حملات علیه نیروهای خود را تحمل نخواهیم کرد و پاسخ مناسب خواهیم داد.»

پاتریک رایدر درباره تنش‌های دریای سرخ و حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری نیز گفت: «تلاش‌های ما در دریا حفاظت از کشتیرانی بین‌المللی و خدمه کشتی‌ها است که از خلیج عدن و دریای سرخ عبور می‌کنند» و هدف از این ماموریت مختل کردن نیروی حوثی‌ها و تضعیف توانایی این گروه در حمله به کشتی‌ها است.

این مقام نظامی آمریکایی افزود:«ما توانایی‌های حوثی‌ها را تضعیف کرده‌ایم، اما می‌دانیم که آنها قابلیت‌های بیشتری دارند.»

این سخنگو نظامی وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت: «ما حملات دفاعی بازدارنده انجام می‌دهیم تا وقتی حوثی‌ها را در شرف حمله مشاهده کنیم، از بین ببریم و توانایی آن‌ها را تضعیف کنیم.»

لزوم اجماع بین‌المللی

سخنگوی پنتاگون در ادامه خاطرنشان کرد: «واشینگتن می‌داند که حوثی‌ها دلیل انجام این حملات را وضعیت غزه عنوان کرده‌اند. اما واقعیت‌ها چیز دیگری می‌گوید. آن‌ها کشتی‌های بیش از 50 کشور را هدف قرار داده‌اند.» رایدر افزود: این یک مشکل بین‌المللی که نیازمند راه‌حل و اجماع بین‌المللی است.

پاتریک رایدر همچنین گفت که ایالات متحده به همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود در منطقه برای دفاع از کشتیرانی بین‌المللی و محافظت از جان خدمه آن‌ها ادامه خواهد داد.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیهٔ