حملات موشکی القسام به پایگاه «رعیم» و شهرک «ماگن» اسرائیل
حملات موشکی القسام به پایگاه «رعیم» و شهرک «ماگن» اسرائیل
ارتش اسرائیل شنبه اعلام کرد که دست‌کم 7000 نیروی مسلح فلسطینی در جنگ غزه کشته شدند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گردان‌های «القسام»، شاخه نظامی جنبش «حماس»، شنبه ۱۸ آذر، اعلام کرد که پایگاه نظامی «رعیم» اسرائیل و شهرک ماگن را موشک‌باران کرده است.

گردان‌های القسام در حساب خود بر شبکه «تلگرام» گزارش داد که مسلحان آن‌ها با گلوله‌های خمپاره‌ای کالیبر سنگین به تمرکز نیروهای اسرائیلی در حال نفوذ به محور شمال شهر خان یونس در جنوب نوار غزه حمله کردند.

شاخه نظامی حماس همچنین اعلام کرد که یگان‌های آن‌ها «از سحرگاه شنبه نبردهای شدیدی را از فاصله صفر با نیروهای اسرائیلی در حال نفوذ به غرب اردوگاه جبالیا در شمال نوار غزه آغاز کرده‌اند.»

این در حالی است که یگان‌های قدس، شاخه نظامی جنبش «الجهاد»، اعلام کرد که مسلحان آن یک نیروی اسرائیلی را که در منزلی در شرق خان یونس مستقر شده بود، با گلوله‌های آر پی جی و نارنجک‌‌انداز هدف قرار دادند و طی درگیری با آن‌ها تعدادی را کشته یا زخمی کردند.»

رسانه‌های اسرائیلی نیز گزارش دادند که شهرک‌های پیرامون جنوب نوار غزه از صبح شنبه هد حملات موشکی قرار گرفته‌اند و آژیرهای خطر در شهرک‌های «نیریم» و «عین هشلوشا» در مرز با نوار غزه به صدا درآمده است.

کشته شدن ۷۰۰۰ مسلح فلسطینی

از سویی ارتش اسرائیل شنبه اعلام کرد که دست‌کم ۷۰۰۰ نیروی مسلح فلسطینی در جنگ غزه کشته شدند.

ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که اطلاعات جمع‌آوری شده توسط آن نشان می‌دهد که ارتباط یحیی السنوار با نیروهای میدانی حماس در شمال غزه قطع شده است.

«شبکه ۱۳» اسرائیل نیز فاش کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده اطلاع داده که جنگ در خان یونس در جنوب نوار غزه ماهها به‌طول خواهد انجامید.

نخست‌وزیر اسرائیل ضمن قدردانی از موضع واشینگتن در وتوی قطعنامه شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس در غزه، با بیان این‌که آتش‌بس در غزه مانع از تحقق اهداف اسرائیل برای نابودی حماس خواهد شد، بر ادامه جنگ اسرائیل تا نابودی گروه حماس تاکید کرد.

وزارت دفاع اسرائیل از زخمی شدن ۵ هزار سرباز اسرائیلی از ۷ اکتبر خبر داد

وزارت بهداشت غزه: بیش از ۱۷ هزار شهروند فلسطینی در جنگ غزه کشته شدند، که ۷۰% کشته شدگان، زنان و کودکان زیر ۱۸ سال هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در شصت و چهارمین روز جنگ در نوار غزه، یک مقام مسئول از وزارت دفاع اسرائیل، شنبه ۱۸ آذر از مجروح شدن حدود ۵ هزار سرباز اسرائیلی خبر داد.

لیمور لوریا، رئیس بخش توانبخشی وزارت جنگ اسرائیل گفت، بیمارستان‌‎ها برای ترخیص بیماران بخاطر نبود امکانات عجله دارند زیرا بیماران جدید که بسیاری حالت وخیم دارند، به بیمارستان منتقل می‌شوند.

لوریا، رئیس بخش توانبخشی وزارت دفاع گفت: «که روزانه ۶۰ بیمار جدید را تحت درمان قرار می‌دهیم.»

رسانه‌های اسرائیل به از نقل وزارت دفاع این کشور اعلام کردند، که بیش از دو هزار سرباز از آغاز جنگ معلول شده‌اند.

بمباران ویرانگر و محاصره کامل غزه

اسرائیل در واکنش به حمله غافلگیرانه حماس در ۷ اکتبر که منجر به کشته شدن ۱۲۰۰ اسرائیلی که اکثریت آنها غیرنظامی بودند، شد، حمله هوایی و محاصره کامل نوار غزه و از ۲۷ اکتبر، حمله زمینی گسترده‌ای را در این باریکه آغاز کرد.

بر اساس آمار وزارت بهداشت غزه که جمعه ۱۷ آذر اعلام کرد، بیش از ۱۷ هزار شهروند فلسطینی در این جنگ کشته شدند، که ۷۰% کشته شدگان، زنان و کودکان زیر ۱۸ سال هستند.

همچنین نوار غزه از کمبود مواد غدایی، آب، سوخت و داور که یک میلیون و نهصد هزار آواره فلسطینی، حدود ۸۵% درصد ساکنان غزه هستند، رنج می‌برد.

تشدید درگیری‌ها در کرانه باختری؛ بمباران خانه‌ای در شهر طوباس با موشک ناپالم

یک پسربچه و یک جوان به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی در یورش به اردوگاه عسکرالجدید در شرق نابلس زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرکز رسانه‌ای فلسطین یکشنبه ۱۹ آذر از بمباران دو خانه در شهر طوباس در شمال کرانه باختری توسط ارتش اسرائیل خبر داد.

این مرکز در حساب تلگرامی خود افزود که نیروهای اسرائیلی، یکی از این دو خانه را با موشک ناپالم هدف قرار دادند.

پیشتر تلویزیون فلسطین اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی به شهر طوباس یورش بردند و درگیری میان افراد مسلح و نیروهای اسرائیلی در این شهر رخ داد.

خبرگزاری فلسطین پیشتر گزارش داده بود که در جریان یورش نیروهای اسرائیلی به اردوگاه عسکر الجدید در شرق نابلس، یک پسربچه و یک جوان بر اثر اصابت گلوله زخمی شدند.

کشته‌شدن دو جوان فلسطینی

وزارت بهداشت فلسطین شنبه اعلام کرد که دو فلسطینی ۲۵ و ۱۷ ساله بر اثر تیراندازی ارتش اسرائیل در شهر دورا و شهرک عزون در شهرستان قلقیلیا در کرانه باختری، کشته شدند.

باشگاه اسیر فلسطینی اعلام کرد: «نیروهای اشغالگر، ساری عمرو را در شهر دورا در جریان عملیات دستگیری پس از تیراندازی به سوی او و برادرش، اعدام کردند».

در بیانیه این مرکز آمده است: «از شامگاه جمعه و سحرگاه شنبه، نیروهای اسرائیلی دست‌کم ۱۵ شهروند را از کرانه باختری بازداشت کرده‌اند که تعداد بازداشت‌شدگان از هفتم اکتبر گذشته را به ۳۷۰۰ نفر رساند».

تصاویر ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی از داخل خانه جوان کشته‌شده، پوکه گلوله‌ها را به همراه صحنه‌هایی از تخریب محتویات خانه، نشان داد.

وزارت بهداشت اعلام کرد که شنبه یک جوان ۲۵ ساله فلسطینی بر اثر جراحات وارده در روز جمعه در جریان درگیری‌های اردوگاه فارعه در شمال کرانه باختری، جان باخت که بدین ترتیب،شمار کشته‌شدگان این اردوگاه در درگیری‌های جمعه، به هفت نفر رسید.

اجازه ورود کارگران از کرانه باختری

از سویی روزنامه «تایمز اسرائیل» یکشنبه گزارش داد که ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل از کابینه کوچک جنگ خواست در زمانی که دولت مشغول بررسی موضوع ورود کارگران فلسطینی به اسرائیل برای کار است، به آنها اجازه ورود از کرانه باختری را ندهد.

بن گویر در «ایکس» گفت: «اجازه ورود به کارگران فعال در اقدامات تحریک‌آمیز از مناطق خودگردانی، بدین معناست که ما چیزی از حملات ۷ اکتبر نفهمیده‌ایم».

از زمان شروع جنگ در ۷ اکتبر، تنها پنج هزار کارگر فلسطینیکه به عنوان کارگر ضروری، طبقه‌بندی شده بودند، از مجموع یکصد هزار کارگر دارای روادید کاری در اسرائیل، مجوز ورود به اسرائیل را دریافت کردند

جنگ غزه؛ چرا داعش از حماس متنفر است؟ و چند خبر دیگر

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة