حملات هوایی آمریکا به مقرهای شبه‌نظامی عراقی مورد حمایت ایران
حملات هوایی آمریکا به مقرهای شبه‌نظامی عراقی مورد حمایت ایران
پایگاه هوایی عین الاسد در غرب استان الانبار عراق سه‌شنبه هدف دو مورد حملات پهپادی قرار گرفته بود
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پاسخ به تکرار و تشدید حملات پهپادی و موشکی به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» در عراق و سوریه، جنگنده‌های ایالات متحده آمریکا بامداد چهارشنبه 4 بهمن مقرهای گروه‌های مسلح عراقی مورد حمایت ایران را هدف گرفتند.

به گزارش خبرنگار «العربیه»: حملات هوایی آمریکا پایگاه‌های گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در «جرف الصخر» در استان بابل عراق را هدف گرفته است.

یک مقام آمریکایی نیز انجام حملات هوایی آمریکا علیه گروه‌های مسلح عراقی مورد حمایت ایران را تایید کرد.

شایان ذکر است که پایگاه هوایی عین الاسد در غرب استان الانبار عراق سه‌شنبه هدف دو مورد حملات پهپادی قرار گرفت.

این پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق پیش از آن نیز از سوی گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران با موشک‌های بالستیک هدف حمله قرار گرفته بود.

ایران و گروه‌های وابسته به آن از جمله در عراق، سوریه، لبنان و یمن با رویکرد «یکپارچه‌سازی میادین» بیرون راندن آمریکا از منطقه خاورمیانه را به عنوان هدف اعلام شده خود تحت عنوان «انتقام سخت» دنبال می‌کنند.

حمله به پایگاه عین‌الاسد عراق؛ سنتکام: شبه‌نظامیان از «موشک بالستیک» استفاده کرده‌اند

عین الاسد

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، حمله تازه به عین الاسد با موشک‌های بالستیک و راکت انجام شد

آمریکا می‌گوید که شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران برای حمله به پایگاه نظامیان آن کشور در عین‌الاسد عراق، از موشک‌های بالستیک استفاده کرده‌اند.

دست‌کم یک سرباز عراقی در این حمله موشکی زخمی شد و عده‌ای از آمریکایی‌ها از نظر آسیب مغزی تحت بررسی هستند.

رویترز به نقل از دو منبع امنیتی در عراق و یک مقام دولت آمریکا نوشته‌ است که چند راکت از داخل خاک عراق به این پایگاه شلیک شده است.

گروه مقاومت اسلامی در عراق مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) اعلام کرد که یک گروه پیکارجوی تحت حمایت ایران عصر شنبه این پایگاه را، که میزبان نیروهای آمریکا است، با موشک‌های بالستیک و راکت هدف گرفت.

سنتکام نوشت: «ارزیابی خسارات ادامه دارد. شماری از پرسنل نظامی تحت معاینه پزشکی برای علائم ضربه مغزی قرار دارند. حداقل یک نظامی عراقی هم مجروح شده است.»

در بیانیه سنتکام آمده است: «بیشتر موشک‌ها را سامانه دفاع هوایی پایگاه رهگیری و منهدم کرد ولی تعدادی هم به پایگاه اصابت کرد.»

حمله اخیر تازه‌ترین مورد از رشته حملات گروه‌های تحت حمایت ایران به مواضع آمریکا در عراق و سوریه، از زمان شروع جنگ اسرائیل و حماس در ماه اکتبر است.

نیویورک تایمز حمله عصر شنبه را یکی از «جدی‌ترین» حملات به این پایگاه، از زمان شروع جنگ اسرائیل و حماس در اکتبر پارسال، توصیف کرد.

یک مقام آمریکا به این روزنامه گفت که اطلاعات اولیه کاملا شفاف نیست و شمار زخمی‌ها شاید براساس گزارش‌های فرماندهان بیشتر شود.

ژنرال یحیی رسول، سخنگوی نظامی محمد شیاع سودانی، نخست‌وزیر عراق، هم تایید کرد که یک سرباز عراقی زخمی شده است.

در همین‌حال خبرگزاری رویترز می‌گوید که حملات موشکی روز شنبه در سوریه، لبنان، عراق و یمن خطر گسترش بیشتر جنگ غزه در منطقه و رویارویی ایران و متحدانش با اسرائیل و آمریکا را بیش از پیش در کانون توجهات قرار داده است.

در ساعات اولیه روز شنبه گزارش شد که پنج «مستشار بلندپایه نظامی‌» سپاه پاسداران ایران در حمله هوایی اسرائیل به ساختمانی در دمشق، پایتخت سوریه، کشته شده‌اند. منابع امنیتی لبنان نیز گفتند که در حمله اسرائیل، یکی از اعضای حزب‌الله تحت حمایت ایران کشته شد.

پایگاه عین الاسد

از گروه مقاومت اسلامی در عراق چه می‌دانیم؟

به گزارش اندیشکده سیاست خاور نزدیک در واشنگتن، گروهی که خود را مقاومت اسلامی در عراق می‌خواند و مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است، در اواخر سال ۲۰۲۳ ظاهر شد.

پیشتر گزارش شده بود که این گروه متشکل از چندین گروه مسلح وابسته به ایران است که در عراق فعالیت دارند.

«مقاومت اسلامی» عنوانی کلی برای تعدادی از گروه‌های شبه‌نظامی عراق از جمله کتائب حزب‌الله، عصائب اهل حق و کتائب سیدالشهداست که همگی از گروه‌های مسلح شیعیان وابسته به ایران هستند.

این گروه در هفته‌های اخیر مدعی انجام حملات دیگری علیه نیروهای آمریکا شده است.

«مقاومت اسلامی در عراق» بارها به آمریکا هشدار داده است که تا زمانی که حمله اسرائیل به غزه ادامه دارد، پایگاه‌هایش در سوریه و عراق اهداف مشروع برای حمله هستند.

آمریکا هم به حملاتی علیه این گروه‌ها دست زد. از جمله کتائب حزب‌الله را در جرف‌الصخر در جنوب بغداد هدف قرار داد که در نتیجه هشت عضو این گروه کشته شدند. دولت عراق این حمله آمریکا را محکوم کرد و گفت که این اقدام «تنش‌آفرینی خطرناک» بوده است.

از پایگاه عین‌الاسد چه می‌دانیم؟

پایگاه عین‌الاسد در سال‌های اخیر بارها هدف قرار گرفته است.

این پایگاه عمدتا مقر نیروهای عراق است اما هنوز یک گروه از نظامیان آمریکا در آن حضور دارند.

در مجموع حدود ۲۵۰۰ نیروی آمریکا در عراق و حدود ۹۰۰ نفر از آنها هم در سوریه مستقر هستند که هدف‌شان کمک به نیروهای کرد سوریه در نبرد با بقایای داعش است.

پنتاگون می‌گوید که در سه ماه اخیر حدود ۱۴۰ حمله راکتی و موشکی علیه نیروهای آمریکا در عراق و سوریه روی داده است.

مقام‌های دفاعی آمریکا می‌گویند که حدود ۷۰ پرسنل این کشور در این حملات دچار جراحاتی شده‌اند، از جمله ضربه مغزی، اما تقریبا همه آن‌ها به خدمت بازگشته‌اند.

پنتاگون: پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه ۳۸ بار هدف قرار گرفته است

سرتیپ ژنرال پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، سخنگوی پنتاگون می‌گوید آمریکا چهار اقدام فوری را در خاورمیانه دستور کار قرار داده است

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ساعاتی پیش گفت از زمان آغاز موج حملات در ۱۷ اکتبر (۲۵ مهرماه)، پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه ۳۸ بار هدف قرار گرفته است.

سرتیپ ژنرال پاتریک رایدر سخنگوی پنتاگون گفت که در بیشتر حملات از راکت و پهپاد استفاده شده و گمان می‌رود حملات را گروه‌های مرتبط با ایران پیش برده‌اند. ایران به طور علنی از حماس و حزب الله لبنان حمایت می‌کند اما بارها هرگونه دخالتی در حملات به پایگاه‌ها و اهداف آمریکایی در منطقه را رد کرده است.

سخنگوی پنتاگون می‌گوید دستکم ۴۵ پرسنل آمریکایی در اثر این حملات مجروح شده‌اند که از این میان ۲۴ نفرشان به آسیب‌های مغزی دچار شده‌اند.

پیشتر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم گفته بود در نتیجه حملات به نیروهای این کشور «یک پیمانکار آمریکایی درحالی که در جا پناه گرفته بود در اثر یک حادثه قلبی درگذشت.

اکنون سخنگوی پنتاگون می‌گوید آمریکا اکنون چهار دستورکار فوری در خاورمیانه دارد: حفاظت از نیروهای آمریکایی و شهروندان در منطقه؛ ارائه «بسته‌های مساعدت امنیتی حیاتی» برای دفاع از اسرائیل در برابر گروه حماس؛ همکاری با اسرائیل آزادی گروگان‌ها؛ «آرایش نیروهایش» به منظور جلوگیری از تشدید بحران در بیرون غزه.

افزایش تنش میان ایران و آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سوم آبان ماه در سازمان ملل گفته بود که کشورش خواهان مناقشه با ایران نیست اما اگر ایران یا گروه‌های تحت امر آن به پرسنل نظامی آمریکا در هر کجا حمله کنند، به آن پاسخ خواهد داد.

یک روز پس از این اظهارات وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ارتش این کشور در واکنش به حملات به نیروهایش دو پایگاه نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروه‌های وابسته به سپاه در شرق سوریه را هدف حملات هوایی قرار داده است.

در همان زمان کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با ارسال پیامی مستقیم به آیت‌الله خامنه‌ای درباره هدف گرفتن نیروها و پرسنل آمریکا در خاورمیانه به او هشدار داده است. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه گفت: «هشدار من به آیت‌الله این بود که اگر آنها به تحرکات علیه این نیروها ادامه دهند، جواب خواهیم داد. و او باید آماده باشد.»

ایران تا کنون واکنش مستقیمی پیام هشدار‌آمیز رئیس جمهوری آمریکا نشان نداد.

بنابر اعلام پنتاگون، آمریکا با استقرار سامانه دفاعی تاد (THAAD) و همچنین سامانه موشکی دفاع هوایی پاتریوت (Patriot) و ارسال ناو‌های جنگی و نیروهای بیشتر به خاورمیانه تلاش برای «قدرت بازدارندگی» این کشور را تقویت کند.

به گفته دولت آمریکا، از روز ۱۷ اکتبر (۲۵ مهرماه)، شبه‌نظامیان و گروه‌های نیابتی مرتبط با ایران به یک رشته حملات عمدتا ناموفق علیه پرسنل نظامی آمریکا در عراق و سوریه دست زده‌اند.

مقام‌های ارشد ایران از جمله وزیر خارجه، وزیر کشور و همچنین سفیر ایران اظهارات مقام‌های آمریکایی را رد کرده‌ و گفته‌اند ایران در حملات به نیروهای آمریکایی در منطقه دست ندارد.

حمله پهپادی شبه‌نظامیان عراقی به یک پایگاه آمریکایی در سوریه

جو بایدن: تصمیم برای حمله نظامی به عراق «در چارچوب مسئولیت برای حفاظت از شهروندان آمریکایی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان عراقی شامگاه یک‌شنبه 17 دی، از حمله پهپادی به پایگاه «قسرک» متعلق به نیروهای آمریکایی در حومه حسکه در شمال شرق سوریه خبر دادند.

در بیانیه گروه موسوم به «مقاومت اسلامی عراق» آمده که این حمله بیانگر تداوم رویکرد «مقاومت در برابر نیروهای اشغالگر آمریکایی در عراق و منطقه و در پاسخ به کشتار مردم غزه از سوی اسرائیل است.»

در این بیانیه بر ادامه «نابودی پایگاه‌های دشمن» تاکید شده است.

فرماندهی نیروهای آمریکا پنجشنبه گذشته اعلام کردند در یک حمله هوایی مشتاق طالب السعیدی ملقب به «ابو تقوی» از فرماندهان گروه «النجبا» که معاون فرمانده عملیات کمربند بغداد در حشدالشعبی نیز بود را به اتهام انجام عملیات علیه نیروهای آمریکایی، حذف کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان این کشور گفت که تصمیم برای حمله نظامی به عراق «در چارچوب مسئولیت برای حفاظت از شهروندان آمریکایی بود» و تاکید کرد در صورت لزوم برای مقابله با تهدیدات یا حملات بیشتر «اقدامات بیشتری» را اتخاذ خواهد کرد.

بایدن گفت دولتش «این اقدام لازم و متناسب را مطابق با قوانین بین المللی انجام داده» و افزود که ایالات متحده « برای دفاع از خود، آنگونه که در ماده 51 منشور سازمان ملل متحد تصریح شده، استفاده کرد.»

حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه از زمان حمله هفتم اکتبر و آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه شدت گرفت.

كشته‌شدن 23 شبه‌نظامی وابسته به ایران در مرز سوریه با عراق

دیدبان حقوق بشر سوریه: حمله هوایی که احتمالا توسط اسرائیل انجام گرفت مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران را در نزدیکی مرز عراق – سوریه هدف قرار داد

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیدبان حقوق بشر سوریه، بامداد یکشنبه 10 دی از کشته‌شدن دست‌کم 23 شبه‌نظامی وابسته به ایران در نتیجه حملات هوایی احتمالا اسرائیلی خبر داد.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفت این 23 شبه‌نظامی در حمله هوایی احتمالا اسرائیلی به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در شرق کشته شدند.

این نهاد حقوق بشری همچنین گفت چهار شبه‌نظامی از گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران نیز در حمله مشابهی در شمال سوریه کشته شدند.

طبق این گزارش کشته‌شدگان در شرق سوریه، پنج شبه‌نظامی با تابعیت سوری، چهار عضو حزب الله لبنان، شش شبه‌نظامی عراقی و هشت شبه‌نظامی ایرانی بودند.

دیدبان حقوق بشر خاطرنشان کرد که 9 حمله هوایی توسط جنگنده‌هایی که احتمالا اسرائیلی بودند سحرگاه شنبه در نزدیکی مرز عراق و سوریه انجام گرفت.

در این حمله حدود 20 شبه‌نظامی نیز مجروح شدند.

نقش اسرائیل

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه این حملات مقرات شبه‌نظامیان وابسته به تهران در شهر آلبوکمال و حومه آن جایی که ایران نفوذ نظامی زیادی دارد، هدف قرار داد.

این حمله هوایی همچنین یک محموله سلاح که از عراق آمده بود و یک انبار مهمات را هدف قرار داد.

دیدبان شنبه گزارش داد که بمباران هوایی اسرائیل با شش موشک انبارها و مقرهای شبه‌نظامیان وابسته به ایران را در منطقه فرودگاه حلب هدف قرار داد.

در این حمله حداقل چهار شبه‌نظامی کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند.

دیدبان افزود: «یک موشک در منطقه فرودگاه بین المللی حلب سقوط کرد، اما خسارتی به فرودگاه وارد نشد».

همزمان خبرگزاری رسمی سوریه، «سانا»، به نقل از یک منبع نظامی اعلام کرد: «تقریباً ساعت 17:20 (14:20 به وقت گرینویچ) عصر شنبه، دشمن اسرائیلی از سمت دریای مدیترانه در غرب لاذقیه با انجام حمله هوایی تعدادی از مناطق جنوب شهر حلب را هدف قرار داد.

از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه در سال 2011، اسرائیل صدها حمله هوایی علیه مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران مانند حزب الله لبنان انجام داده است.
علاوه بر این ده‌ها محموله‌های سلاح و مهمات و سایت‌های نظامی ارتش سوریه را هدف قرار داده است.

اما با آغاز جنگ در غزه سرعت حملات و بمباران اسرائیل علیه مواضع شبه‌نظامیان افرایش یافته است.

بمباران در جنوب سوریه

دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه جمعه و بامداد شنبه نیز از حملات هوایی اسرائیل به استان قنیطره در جنوب سوریه و کشته شدن دو دست‌کم دو شبه‌نظامی خبر داد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوری این دو کشته اصالتا فلسطینی و اعضای گروهی وابسته به مقاومت سوریه برای آزادی جولان که با حزب الله لبنان همکاری می‌کنند، بودند.

ارتش اسرائیل بامداد شنبه اعلام کرد که در واکنش به پرتاب دو موشک از داخل خاک سوریه، حملاتی را در داخل این کشور انجام داده است.

روز دوشنبه نیز رضی موسوی یکی از فرماندهان برجسته نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در حمله اسرائیل در سوریه در منطقه سیده زینب نزدیک دمشق کشته شد.

تهران اسرائیل را به عملیات قتل رضی موسوی متهم کرد.  فرماندهان کشته‌شده جنبش «النجباء در عراق چه کسانی بودند؟

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : BBC العربیه