حمله اسرائیل در دمشق «مرکز مستشاری ایران» را هدف قرار داد
حمله اسرائیل در دمشق «مرکز مستشاری ایران» را هدف قرار داد
خبرگزاری «تسنیم»، دوشنبه 9 بهمن با اشاره به حمله اسرائیل به منطقه «سیده زینب» در دمشق نوشت که این حمله یک «مرکز مستشاری ایران» در را هدف قرار داد.
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری «تسنیم»، دوشنبه 9 بهمن با اشاره به حمله اسرائیل به منطقه «سیده زینب» در دمشق نوشت که این حمله یک «مرکز مستشاری ایران» در را هدف قرار داد.

پیشتر خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی به نقل از خبرنگار خود در دمشق خبر داد که در حمله به منطقه «سیده زینب» دمشق 2 نفر کشته و شماری دیگر مجروح شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد بر اثر حمله اسرائیل به منطقه سیده زینب، 7 نفر از جمله چند نیروی وابسته به ایران کشته شدند.

دیدبان خبر داد که هواپیماهای ناشناس مقرهای شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سیده زینب را هدف قرار دادند.

در حمله اسرائیل در شنبه گذشته، 13 نفر از جمله 5 مستشار نظامی ایرانی در دمشق کشته شدند، این حمله ساختمانی در محله «المزه» در غرب دمشق محل پایگاه امنیتی و نظامی سوریه و یک ساختمان دیگر که فرماندهان فلسطین در آن بودند را هدف قرار داد.

در اواخر ماه دسامبر 2023، رضی موسوی، ارشدترین مشاور از فرماندهان سپاه در نزدیکی دمشق، در ابتدای ماه جاری صالح العاروری، معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش «حماس» در حومه جنوبی بیروت و وسام الطویل یکی از فرماندهان نظامی حزب الله در جنوب لبنان در عملیاتی کشته شدند که اسرائیل به این متهم شد.

این حملات، همزمان با جنگ جاری در نوار غزه که از هفت اکتبر آغاز شده، نگرانی‌های بین المللی را از گسترش آن افزایش داده است.

حملات هوایی

اسرائیل در سال‌های گذشته، صدها حمله هوایی به انبار مهمات و ذخایر ایران و حزب الله در سوریه و پایگاه‌های نظامی ارتش سوریه انجام داده است.

با اینکه تل‌آویو مسئولیت بیشتر این حملات را به عهده گرفته، اما بارها تاکید کرده با تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه به شدت مقابله خواهد کرد.

از آغاز جنگ غزه، اسرائیل بارها به خاک سوریه حمله کرده و چندین بار فرودگاه بین المللی «دمشق» و «حلب» و پایگاه‌های متعلق به حزب الله را هدف قرار داده است.

جزئیات جدید درباره حمله پهپادی به پایگاه آمریکا در اردن

پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق و سوریه از 17 اکتبر گذشته تاکنون 158 بار مورد حمله گروه‌های شبه‌نظامی قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرماندهی مرکزی آمریکا، دوشنبه 8 بهمن جزئیات جدیدی درباره حمله پهپادی به پایگاه نظامی این کشور در شمال شرقی اردن در نزدیکی مرز سوریه را فاش کرد.

فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه‌ای فاش کرد، حمله پهپادی یک پایگاه پشتیبانی لجستیکی واقع در برج 22 شبکه دفاعی اردن را هدف قرار داد که به کشته شدن 3 سرباز و مجروح شدن 34 آمریکایی دیگر منجر شد.

این بیانیه افزود: «حدود 350 پرسنل ارتش و نیروی هوایی ایالات متحده در این پایگاه که مورد هدف قرار گرفت مستقر هستند».

به گزارش «فاکس نیوز» یک مقام از وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که 8 نفر از سربازان مجروح به دلیل جراحات مغزی از اردن به خارج انتقال داده شدند».

این مقام آمریکایی به فاکس نیوز گفته است که احتمال افزایش تعداد مجروجان زیاد است؛ چرا که هنوز اطلاعات دقیق و کامل منتشر نشده است.

بایدن : پاسخ خواهیم داد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز گذشته پس از حمله پهپادی به پایگاه آمریکا در اردن که به کشته و زخمی شدن تعدادی آمریکایی منجر شد، ضمن اعلام اینکه این حمله توسط شبه‌نظامیان وابسته به ایران صورت گرفته، تهدید کرد که در زمان و روش مناسب، عاملین کشته شدن 3 سرباز آمریکایی را «پاسخگو» خواهد کرد.

بایدن گفت: «روز سختی در خاورمیانه داشتیم ما 3 سرباز آمریکایی را از دست دادیم».

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده نیز متعهد شد که آمریکا در زمان و مکان مناسب به این حمله پاسخ خواهد داد.

آستین با بیان اینکه گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران پشت حملات مستمر به نیروهای آمریکایی در منطقه هستند، گفت: «این حمله نیروهای آمریکایی و سایر ائتلاف بین‌المللی را هدف قرار داده است».

موقعیت مکانی پیشرفته

مهند مبیضین، سخنگوی رسمی دولت اردن اعلام کرد، این حمله پهپادی یک سایت نظامی پیشرفته‌ای در مرز با سوریه که حاوی تعداد زیادی از نیروهای آمریکایی که با اردن برای مقابله با تروریسم همکاری می‌کنند را هدف قرار داد.

سخنگوی دولت اردن با «تروریستی» توصف کردن این حمله آن را به شدت محکوم کرد.

او افزود، این حمله به کشته شدن 3 سرباز آمریکایی و زخمی شدن تعدادی دیگری از نیروهای آمریکایی منجر شده است.

شبه نظامیان عراقی آن را به عهده می‌‎گیرند

در همین حال، گروه‌های مسلح عراقی موسوم به «مقاومت اسلامی در عراق» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

این مجموعه از شبه‌نظامیان شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سحرگاه یکشنبه 3 پایگاه آمریکایی به نام‌های الشدادی، الرکبان و التنف در سوریه و یک پایگاه دریایی «زولون» در حیفا اسرائیل هدف قرار داده است.

این شبه‌نظامیان اعلام کردند که این عملیات در واکنش به بمباران غزه توسط اسرائیل صورت می‌گیرد.

حدود 160 حمله

از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس در نوار غزه، تنش به طور کلی در منطقه و در چندین جبهه، از جمله عراق سوریه، یمن و لبنان، که در آن گروه‌های مسلح وابسته به ایران حضور دارند، تشدید شده است.

پایگاه‌های نظامی مستقر نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه از 17 اکتبر گذشته تاکنون 158 بار مورد حمله این گروه‌ها قرار گرفته است

پهپادی که به پایگاه «تی 22» حمله کرد از کجا پرتاب شد؟

مسئول پیشین وزارت دفاع: پایگاه «تی 22» واقع در تقاطع مرزهای اردن، عراق و سوریه، یک منطقه کلیدی است که در نزدیکی مناطق. تحت کنترل گردان‌های حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برای اولین بار، سربازان آمریکایی از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه، در حمله پهپادی به پایگاهی آمریکایی در اردن، بر اثر آتش دشمن کشته شدند که نگرانی‌ها را در خصوص گسترش دامنه جنگ به سطح منطقه و بروز درگیری مستقیم با ایران، تشدید کرد.

یک پهپاد ناشناس، یکشنبه 8 بهمن، پایگاه «تی 22» ویژه پشتیبانی لجستیکی پایگاه التنف واقع در جنوب شرقی سوریه و نزدیک مرز اردن را هدف قرار داد.

مکان پرتاب پهپاد

به‌باور شماری از مقامات دفاعی و اطلاعاتی آمریکا، این حمله یک جانبه، توسط پهپاد پرتاب‌شده از پایگاه نظامی امام علی یا نزدیکی آن توسط گروه‌های تحت حمایت ایران به سمت پایگاه التنف و پایگاه «برج 22 » برای گشت‌زنی و عملیات در شمال شرق اردن، انجام شد.

این مقامات توضیح دادند که پایگاه امام علی، یک پایگاه ایرانی است که در استان دیرالزور در نزدیکی شهر البوکمال در جنوب سوریه در مرز با عراق واقع شده و توسط سپاه پاسداران و همچنین چندین گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران از جمله گردان‌های حزب‌الله عراق، اداره می‌شود.

پایگاه امام علی
پایگاه امام علی

عملیات ساخت این پایگاه به شکلی پیوسته از اوایل سال 2018 ادامه دارد. «فاکس نیوز» در 4 سپتامبر 2019 گزارشی منتشر کرد مبنی بر این که ایران در حال کار بر روی یک پروژه سری به نام «پایگاه امام علی» در نزدیکی آلبوکمال است.

پایگاه امام علی

تصاویر ماهواره‌ای نیز موید این امر بود و مجوز اجرای این طرح از طرف نظام تهران صادر و روند اجرای آن توسط نیروی قدس سپاه، تکمیل شد.

در 9 سپتامبر 2019، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این که شبه‌نظامیان ایرانی یا گروه‌های مورد حمایت آنها، هدف حملات هوایی، مشابه حمله هوایی ژوئن 2018 به پایگاه گردان‌های حزب‌الله عراق در مکانی مشابه، قرار گرفتند.

تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده توسط «اروس» در اواخر سال 2019 نشان داد که یک سیستم تونلی در حال ساخت است که به‌باور منابع اطلاعاتی غربی، انباری برای موشک‌ها خواهد بود.

تشکیلات موسوم به «مقاومت اسلامی در عراق» شامل چندین گروه نیابتی ایران، در حساب کاربری خود در «تلگرام»، مسئولیت«حملات پهپادی سحرگاه یکشنبه به سه پایگاه از جمله التنف و الرکبان» را برعهده گرفت.

350 سرباز در «تی 22»

همزمان فرماندهی مرکزی نظامی آمریکا «سنتکام» در بیانیه خود از کشته‌شدن 3 سرباز و زخمی شدن 34 سرباز دیگر خبر داد که 8 نفر از آنها از اردن تخلیه شدند.

در ادامه این بیانیه آمده است که هویت کشته‌شدگان تا زمان اطلاع به خانوادهایشان، پنهان خواهد ماند.

بر اساس بیانیه «سنتکام»، حدود 350 سرباز از نیروهای زمینی و هوایی آمریکا در این پایگاه مستقر هستند که انجام شماری از ماموریت‌های پشتیبانی اساسی از جمله حمایت از نیروهای ائتلاف علیه «داعش» را برعهده‌دار دارند.

به گفته جاناتان لورد، مسئول پیشین وزارت دفاع و عضو مرکز امنیت جدید آمریکایی «سی‌ناس»، پایگاه «تی 22» واقع در تقاطع مرزهای اردن، عراق و سوریه، یک منطقه کلیدی است که در نزدیکی مناطق تحت کنترل گردان‌های حزب‌الله عراق، گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران قرار دارد.

به‌گفته وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد «داعش» در عراق و سوریه از نیمه اکتبر 2023 هدف 160 مورد حمله قرار گرفتند که واکنش‌های تلافی‌جویانه آمریکا در این دو کشور را به‌دنبال داشت

حمله سپاه پاسداران در خاک پاکستان و ‘محل تجمع داعش’ در سوریه

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیه