حمله به نفتکش های ایرانی ناامن بودن دریای سرخ
حمله به نفتکش های ایرانی ناامن بودن دریای سرخ
تهران- ایرنا- روزنامه وال استریت ژورنال روز پنج شنبه نوشت: ایران در نامه ای به سازمان بین المللی دریانوردی (ایمو) در مورد نا امن بودن دریای سرخ هشدار داد.

تهران- ایرنا- روزنامه وال استریت ژورنال روز پنج شنبه نوشت: ایران در نامه ای به سازمان بین المللی دریانوردی (ایمو) در مورد نا امن بودن دریای سرخ هشدار داد.

به گزارش این روزنامه آمریکایی، در این نامه  به حمله به سه فروند نفتکش ایران در شش ماه گذشته در سواحل عربستان سعودی تدوین و ارسال شده است.

وال استریت ژورنال در ادامه می نویسد: ایران در نامه خود سازمان بین المللی دریانوردی را به دلیل حملات به تانکرهای نفتی خود مورد شماتت قرار نمی دهد اما متذکر می شود که این حملات توسط یک یا چند کشور سازماندهی شده است، زیرا پیش از این نیز دو تانکرنفتی پرچم دار ایرانی دیگر به همین ترتیب در همان منطقه مورد حمله قرار گرفته است.

ایران در نامه به سازمان بین المللی دریانوردی که  ۳۰ اکتبر (هشتم آبان) بازمی گردد، اعلام می کند، نگرانی عمده در این رابطه این است که الگوی سازمان یافته و کاربری این حملات در مدت زمان کوتاهی و مکانهای مشابه باعث شده است که دریای سرخ به مسیری ناامن برای کشتی ها تبدیل شود .

به دنبال حادثه ۱۹ مهرماه و حمله به نفت کش های ایران در سواحل عربستان، روابط عمومی و امور بین المللی شرکت ملی نفتکش ایران اعلام کرد که انفجارها احتمالا ناشی از شلیک دو موشک بوده که در ساعت‌های ۵ و ۵:۲۰ صبح به شناور نفتی ایران اصابت کرده است.

طبق گزارش های منتشر شده انفجارها آسیب جدی به دو مخزن اصلی نفتکش وارد نکرده و وضعیت کلی نفتکش ها چند روز بعد به کنترل اولیه در آمد.

شرکت ملی نفتکش ایران در توضیح بیشتر آسیب‌های وارد شده، در اطلاعیه گفت: «این سانحه آسیب دیدگی در مخازن ۱ و ۲ در قسمت سمت راست کشتی به ابعاد نیم تا یک و نیم متر در بدنه کشتی ایجاد کرده است. »

جزئیات حمله پهپادی به تانکرهای سوخت ایران در مرز سوریه و عراق

به گزارش نیروهای نظامی سوریه یک پهپاد آمریکایی در حدود ۲۰۰ متری مرز عراق و سوریه ۲ تانکر حامل سوخت ایران را مورد هدف قرار داد.

ایران سازمان ملل را به مشارکت در تحقیقات حمله به نفتکش خود دعوت کرد

نیویورک- ایرنا- نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد خواستار آن شد تا کارشناسان این سازمان در تحقیقات مربوط به حمله تروریستی به نفتکش سابیتی که در دریای سرخ رخ داد، مشارکت داشته باشند.

نیویورک- ایرنا- نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد خواستار آن شد تا کارشناسان این سازمان در تحقیقات مربوط به حمله تروریستی به نفتکش خود که در دریای سرخ رخ داد، مشارکت داشته باشند.

در این نامه، جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد حمله به نفتکش ایرانی که در تاریخ ۱۹ مهرماه امسال رخ داد با دخالت عوامل دولتی انجام شده و یک عمل تروریستی قلمداد می شود.

ایران با تاکید بر اینکه تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است، از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم خواسته است تا کارشناسان این سازمان را برای مشارکت در این فرایند تحقیق به کار گیرد.

جمعه ۱۹ مهرماه نفت‌کش ایرانی سابیتی هدف حمله راکتی قرار گرفت. به گفته مقامات وزارت امور خارجه سابیتی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفتکش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است. آسیب این نفت‌کش کنترل‌شده و خیلی زود به سواحل کشور بازگشت اما تحقیق در این زمینه همچنان ادامه دارد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در ۲۳ مهرماه، درباره حمله به نفتکش ایرانی SABITI در نزدیکی بندر جده عربستان، اظهار داشت: براساس اطلاعات دریافتی حمله به نفتکش ایرانی توسط یک یا چند دولت انجام شده، البته بررسی‌ها در حال انجام است، اما تا زمانی که به نتایج متقن در این باره دست نیابیم، دولتی را متهم نخواهیم کرد.

وی افزود: حمله به نفتکش ایرانی اقدامی پیچیده بوده که حامی دولتی داشته و اقدامی دولتی بوده است.

حمله به نفتکش ایرانی در دریای سرخ؛ ایران می‌گوید نشت نفت را مهار کرده

ایران می‌گوید یکی از نفتکشهایش که صبح امروز در دریای سرخ، نزدیک بندر جده، آسیب دیده بود در وضعیت باثباتی قرار گرفته و به سوی خلیج فارس به راه افتاده است. به گفته شرکت ملی نفتکش ایران، علت حادثه هنوز روشن نیست، هرچند دو انفجار جداگانه رخ داده که گفته شده احتمالا بر اثر اصابت موشک بوده. مقام های مسئول همچنین گفته اند که کشتی سابیتی دچار آتش سوزی نشده و خدمه اش آسیب ندیده‌اند. در یکی از اولین واکنشهای بین المللی به این حادثه، چین ابراز امیداوری کرده که همه برای حفظ ثبات و امنیت منطقه همکاری کنند.

اسرائیل چگونه به ۱۲ نفتکش ایرانی در راه سوریه حمله کرد؟

شکست آمریکا در جلوگیری از صادرات نفت به سوریه، سرآغازی برای حملات اسرائیل به نفتکش‌های ایران

نشت نفت و آسیب به نفتکش سابیتی پس از حمله نیروی دریایی اسرائیل به آن در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ – شرکت ملی نفتکش ایران

حدود ساعت پنج صبح به وقت محلی روز ۱۸ مهر ۱۳۹۸ برابر با ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹، نفتکش سابیتی (SABITI) متعلق به ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران، در فاصله حدودا ۱۰۰ کیلومتری از سواحل جده در دریای سرخ، هدف حمله دو موشک ضدکشتی ناشناس قرار گرفت که در نتیجه آن، دو حفره به قطر یک و نیم متر در بدنه کشتی پدید آمد و از مخازن یک و دو آن، بیش از ۱۰۰ هزار بشکه نفت به آب‌های دریای سرخ سرازیر شد که آسیب زیست‌محیطی شدیدی به آن منطقه وارد کرد و مرگ‌ هزاران جانور دریایی را در پی داشت.

منشأ حمله به نفتکش سابیتی (SABITI) برای مقامات جمهوری اسلامی دقیقا مشخص نبود، با این حال، رسانه‌های حکومتی انگشت اتهام را به سمت عربستان سعودی دراز کردند و مدعی شدند که موشک‌ها را عربستان از سواحل جده شلیک کرده است. در حالی که چهار روز پس از این حادثه، منابعی رسمی در عربستان از نقش نداشتن نیروهای مسلح خود در این امر پرده برداشتند و ادعای مقامات جمهوری اسلامی ایران را در نقش این کشور در بروز این فاجعه زیست‌محیطی، تکذیب کردند.

حالا با گذشت یک سال و به دنبال حمله موشکی به کشتی کانتینربر شهرکرد در شرق دریای مدیترانه که در بامداد روز گذشته صورت گرفت، مقامات آمریکایی به نشریه وال‌استریت ژورنال اعلام کردند که از مهرماه سال گذشته تا به امروز، نیروی دریایی اسرائیل با استفاده از مین‌های دریایی و نیز موشک‌های ضدکشتی به بیش از ۱۰ کشتی نفتکش ایرانی حامل نفت صادراتی این کشور به سوریه، حمله کرده است؛ حملاتی گیج‌کننده برای مقامات جمهوری اسلامی ایران، به‌گونه‌ای که تا پیش از آن، منشأ اصلی بسیاری از این حملات برایشان مشخص نبود.

به دنبال حملات نیروی دریایی اسرائیل به نفتکش‌های ایرانی در شرق دریای مدیترانه، نیروی دریایی روسیه با ارسال ناوچه و ناوشکن‌های خود مستقر در بندر طارطوس به اسکورت و محافظت از نفتکش‌های ایرانی حامل نفت صادراتی ایران به سوریه تا بندر بانیاس پرداخت. اگرچه این اقدام روسیه سبب کاهش شدید شمار حملات در شرق دریای مدیترانه شد، اما نتوانست از بروز حملاتی مشابه در دریای سرخ جلوگیری کند.

 صادرات نفت و مشتقات آن از ایران به سوریه در سال‌های اخیر

پیش از بهار عربی در سال ۱۳۹۰، سوریه یکی از صادرکنندگان نفت در جهان بود. اما در سال ۱۳۹۱، رژیم اسد کنترل خود بر بسیاری از میدان‌ها نفتی آن کشور را از دست داد و آن میدان‌های نفتی، به‌تدریج به تصرف گروه‌های تروریستی چون داعش درآمدند تا از طریق فروش نفت آن به ترکیه، هزینه‌های لازم را برای عملیات‌های تروریستی خود تامین کنند.

در پی این وضعیت،‌ در آبان و آذر ۱۳۹۴، نیروی هوایی ایالات‌متحده آمریکا و نیروی هوایی روسیه، صدها خودرو سنگین حامل نفت صادراتی داعش را هدف قرار دادند و روند فروش نفت داعش به شرکت‌های نفتی نزدیک به دولت اردوغان را با اخلال، و سپس توقف کامل مواجه کردند. پس از مدتی، نیروهای دموکراتیک سوریه با حمایت نیروی زمینی ارتش آمریکا، مناطق نفت‌خیز سوریه را به تصرف خود درآوردند و از ارسال نفت تولیدی از این میدان‌ها به سوریه خودداری کردند.

به دنبال کمبود مواد سوختی و به‌خصوص نفت در سوریه و از کار افتادن نیروگاه‌های برقی آن کشور، جمهوری اسلامی ایران وارد عمل شد تا نفت موردنیاز آن را تامین کند. از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷، میانگین دو میلیون بشکه نفت تولیدی ایران از طریق نفتکش‌های ایرانی و خارجی به سوریه منتقل شد. نفت صادراتی ایران، نیروگاه‌های برق، حمل و نقل ریلی و خودرویی و نیز سوخت موردنیاز برای گرم کردن خانه‌ها را تامین کرد.

این روند تا آبان سال ۱۳۹۷ ادامه داشت؛ زمانی که دولت آمریکا با وضع دوباره تحریم‌های سخت بر صادرات نفت ایران و نیز اجبار کشورهای سوم چون انگلستان در ممانعت در ارسال نفت ایران به سوریه، موفق شد صادرات نفت ایران به سوریه را به شدت کاهش دهد که پیامد آن، قطعی‌های گسترده برق در سوریه از فروردین سال ۱۳۹۸ بود.

شکست آمریکا در جلوگیری از صادرات نفت به سوریه، سرآغازی برای حملات اسرائیل به نفتکش‌های ایران

در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۹۸، نیروی دریایی بریتانیا و گارد ساحلی و پلیس جبل‌الطارق، نفتکش ایرانی «گرِیس-۱» (Grace-1) را که بعدا «ادریان دریا» نام گرفت،  به همراه حدود ۹۹۵ هزار دلار پول نقد در آن، توقیف کردند و به بندر جبل‌الطارق انتقال دادند. این اقدام به دستور مستقیم دولت آمریکا صورت گرفته بود، زیرا این نقتکش عظیم‌الجثه ایرانی، محموله نفتی را حمل می‌کرد که بنا بود به سوریه تحویل داده شود. در پاسخ به این اقدام، نیروهای ویژه نیروی دریایی سپاه، نفتکش انگلیسی اِستِنا ایمپِرو (Stena Impero) را در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۹۸ توقیف کردند.

توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه سبب شد تا دولت بریتانیا به منظور آزادسازی آن و نیز خودداری از بروز اتفاقی مشابه برای سایر نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری خود در آب‌های خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، تصمیم بگیرد تا به دستورات دولت آمریکا اعتنا نکند و سرانجام در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۹۸، نفتکش گریس-۱ را آزاد کند.

چند روز پس از آن رخداد، سرانجام در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۸، مقامات ایرانی اعلام کردند که گِرِیس-۱ با موفقیت محموله نفتی خود را به

یک نفتکش دیگر منتقل کرده است. آن «نفتکش دیگر» نیز آن محموله نفت را به سوریه تحویل داد. رسیدن نفت به سوریه سبب شد تا پس از ماه‌ها خاموشی‌های پی‌درپی به علت بحران سوخت در آن کشور، بار دیگر زندگی در بسیاری از شهرهای آن به جریان افتد.

با شکست آمریکا در ممانعت از صادرات نفت ایران به سوریه، نیروی دریایی اسرائیل خود وارد عمل شد تا مستقیما از رسیدن میلیون‌ها بشکه از نفت صادراتی ایران به سوریه جلوگیری کند. همه‌چیز از ساعت پنج بامداد ۱۸ مهر ۱۳۹۸ آغاز شد؛ زمانی که نیروی دریایی اسرائیل یک نفتکش ایرانی به نام سابیتی را مورد حمله قرار داد؛ چنان که دو حفره در نزدیکی پاشنه کشتی ایجاد شد و ۱۰۰ هزار بشکه نفت را به آب‌های دریای سرخ سرازیر کرد.

بر اساس ادعای مقامات آمریکایی، نیروی دریایی اسرائیل حداقل در ۱۱ مورد دیگر، نفتکش‌های ایرانی حامل نفت ارسالی به سوریه را هدف قرار داده است. در این راستا، نیروی دریایی اسرائیل از مین‌های چسبان (Limpet Mines)، مین‌های آبی، موشک‌های ضدکشتی، و سایر تسلیحات استفاده کرده است که در برخی موارد، به علت بی‌دقتی در انجام عملیات، نفت از کشتی‌ها سرازیر، و به آسیب‌های زیست‌محیطی شدیدی در دریای سرخ و مدیترانه منجر شده است.

اقدامات تلاقی جویانه جمهوری اسلامی ایران

در تابستان سال ۱۳۹۸، نیروی دریایی اسرائیل پنج لوله نفتی در شمال شرق دریای مدیترانه را که برای انتقال نفت تخلیه شده از نفتکش‌های ایرانی به پالایشگاه بانیاس استفاده می‌شدند، منهدم کرد که باعث سرازیر شدن نفت آن‌ها به دریا و ایجاد آلودگی زیست‌محیطی شد.

پس از آن و به دنبال حمله اسرائیل به نفتکش‌های ایرانی، نیروی دریایی روسیه با ارسال ناوچه و ناوشکن‌های خود در بندر طاروطوس برای اسکورت و محافظت از نفتکش‌های ایرانی حامل نفت صادراتی به سوریه در شرق دریای مدیترانه، از هدف واقع شدن شمار بیشتری از این نفتکش‌ها جلوگیری کرد. البته اقدامات نیروی دریایی روسیه در مقابله با تهدید نیروی دریایی اسرائیل، تنها به آب‌های دریای مدیترانه محدود بود و کشتی‌های ایرانی در دریای سرخ، همچنان بی‌دفاع بودند.

به دنبال مشاهده پهپادهای انتحاری توفان ساخت ایران در دست شبه‌نظامیان حوثی در یمن، پهپادهای شناسایی نیروی هوایی ایالات‌متحده آمریکا در تصاویری که تهیه کردند، از احتمال حمله تلافی‌جویانه ایران به اسرائیل از منطقه ایلات واقع در جنوب آن کشور در نخستین سالگرد مرگ قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، خبر دادند.

نیروی دریایی اسرائیل هم در تاریخ سوم دی ۱۳۹۹، یک زیردریایی کلاس دلفین خود را پس از عبور از کانال سوئز، به دریای سرخ اعزام کرد تا در صورت نیاز، برای انجام حملات تلافی‌جویانه آن را به آب‌های جنوبی ایران عزام کند. استقرار این زیردریایی، توانایی انجام حملات مخفی این نیرو را به نفتکش‌های حامل نفت صادراتی ایران به مقصد سوریه تشدید کرد.

در پاسخ به این اقدامات، نیروهای ویژه نیروی دریایی سپاه تنها توانستند در تاریخ هشت اسفند ۱۳۹۹، با استفاده از موشک ضدکشتی و مین چسبان (Limpet Mine)، به یک کشتی تجاری خودروبر اسرائیلی به نام «هلیوس رِی» (Helios Ray) در آب‌های دریای عمان حمله کنند.

اسرائیل همچنین مدعی است که یک نفتکش لیبیایی به نام اِمِرالد (Emerald)، حامل نفت صادراتی ایران، در روزهای ۱۳ و ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ اقدام به رهاسازی هزاران لیتر نفت در آب‌های شرق دریای مدیترانه کرده است تا سواحل اسرائیل را آلوده کند و فاجعه‌ای زیست‌محیطی به وجود آورد. روز چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ برابر با سوم مارس ۲۰۲۱، مقامات اسرائیلی از نقش ایران در آلوده‌سازی سواحل آن کشور پرده برداشتند.

چنان که به نظر می‌رسد، از مهرماه سال گذشته نبردی پنهان بین ایران و اسرائیل بر سر صادرات نفت به سوریه، در جریان بوده است که در نتیجه آن، تا به حال بیش از ۱۲ نفتکش ایرانی و یک کشتی تجاری مورد حمله نیروی دریایی اسرائیل قرار گرفته‌اند (مقامات اسرائیل به طور رسمی این اتهام را نپذیرفته‌اند)، در حالی که گفته می‌شود، جمهوری اسلامی ایران تنها موفق شده است به یک کشتی تجاری اسرائیلی آسیب برساند و سواحل اسرائیل را آلوده کند( تهران این اتهام را نپذیرفته است). این جنگ تا امروز مانع از صادرات نفت ایران به سوریه نشده است.

تصور نمی‌شود که این حملات متوقف شوند. نیروی دریایی اسرائیل به مقابله با صادرات نفت و محصولات سوختی ایران به سوریه ادامه خواهد داد تا به فروپاشی اقتصادی آن کمک کند و ماشین جنگی آن کشور، روسیه و ایران را زمین‌گیر کند. این هدف با اهداف راهبردی مسکو برای حفظ نفوذ در شرق دریای مدیترانه در تقابل است، و روسیه در آینده می‌تواند به مانعی مهم در برابر اقدامات نیروی دریایی اسرائیل علیه صادرات نفت ایران به سوریه تبدیل شود.

دیدگاه و نظرات ابراز شده در این مقاله لزوماً سیاست یا موضع ایندیپندنت فارسی را منعکس نمی کند.

ولیعهد عربستان، ایران را مسئول حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان دانست

حملات تازه به دو نفتکش، روز پنچ‌شنبه در دریای عمان رخ داد، یک ماه قبل نیز «خرابکاری‌هایی» در چهار نفتکش در بندر فجیره امارات رخ داده بود
حملات تازه به دو نفتکش، روز پنچ‌شنبه در دریای عمان رخ داد، یک ماه قبل نیز «خرابکاری‌هایی» در چهار نفتکش در بندر فجیره امارات رخ داده بود

ولیعهد عربستان با متهم‌کردن ایران به انجام حملات اخیر به نفتکش‌ها در دریای عمان، می‌گوید کشورش آماده‌است با «هر تهدیدی» مقابله کند. تهران اتهام‌ حمله به نفتکش‌ها را رد کرده‌است.

محمد بن‌سلمان، در مصاحبه‌ای که ۲۵ خرداد ماه در «الشرق‌ الاوسط» منتشر شده، گفته «حکومت ایران به نخست‌وزیر ژاپن که در حال دیدار از تهران بود بی‌احترامی کرد، در حالی‌که [شینزو آبه] آن‌جا بود در پاسخ به تلاش‌های او (برای کاستن از تنش‌ها) به دو نفتکش حمله کردند که یکی از آن‌ها ژاپنی بود».

محمد بن‌سلمان و پدرش، پادشاه عربستان؛ دسامبر ۲۰۱۸، دیدار شورای همکاری خلیج فارس
محمد بن‌سلمان و پدرش، پادشاه عربستان؛ دسامبر ۲۰۱۸، دیدار شورای همکاری خلیج فارس

ولیعهد عربستان در بخشی دیگر از مصاحبه‌اش می‌گوید «ما به دنبال جنگ نیستیم؛ اما برای مقابله با هر تهدیدی، علیه مردم، تمامیت ارضی و استقلال کشور و منافع حیاتی خود، تردیدی نشان نخواهیم داد».

او افزوده‌است که رخدادهای اخیر در منطقه و حملات به نفتکش‌ها نیاز به «موضع‌گیری قاطع» جامعه بین‌االمللی دارد.

مقام‌‌های جمهوری اسلامی خود حمله به نفتکش‌هایی که یکی از آن‌‌ها در مالکیت ژاپن است، درست در زمان دیدار شینزو آبه از تهران، را «مشکوک» و «بر خلاف جهت‌گیری‌ها و تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها» توصیف کرده‌اند.

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، با رد اتهام‌ها علیه تهران، گفته «به طور قطع همان کسانی که ایران را متهم می‌کنند، خود نقش اصلی را در ایجاد کردن این حوادث دارند».

حملات تازه به دو نفتکش، روز پنچ‌شنبه در دریای عمان رخ داد. در حالی‌که تنش‌ها بین تهران و واشینگتن شدت گرفته، ایالات متحده معافیت‌های خرید نفت ایران را تمدید نکرده تا فروش مهم‌ترین منبع درآمد تهران را «به صفر برساند»، مقام‌های جمهوری اسلامی تهدید کرده‌اند به قطع فروش نفت «واکنش نشان خواهند داد» و آمریکا ناوگروه و بمب‌افکن به منطقه فرستاده‌است.

ساعاتی پس از حملات روز پنج‌شنبه، وزیر خارجه ایالات متحده تهران را متهم به انجام آن‌ها کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز می‌گوید حملات کار ایران است.

دولت آمریکا ویدئویی نیز منتشر کرده و می‌گوید قایق گشتی سپاه پاسداران را نشان می‌دهد که به یکی از کشتی‌های آسیب‌دیده نزدیک شده و یک «مین عمل‌نکرده را از بدنه این نفتکش‌ جدا کرده‌است».

روز گذشته کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل، نیز گزارش داد نهادهای اطلاعاتی و امنیتی این کشور در ارزیابی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که «عامل حمله به دو کشتی در دریای عمان، سپاه پاسداران بوده است».

وزیر خارجه بریتانیا هم می‌گوید نتیجه ارزیابی‌های لندن این است «که مسئولیت این حملات، قریبِ به یقین، برعهده بخشی از دستگاه نظامی ایران است».

اما وزیر خارجه آلمان در واکنشی متفاوت از همتای بریتانیایی خود، گفته ویدئوی منتشر شده از سوی آمریکا، برای اثبات نقش جمهوری اسلامی در حمله به دو نفتکش در دریای عمان «کافی نیست».

مدیرعامل شرکت ژاپنی مالک کشتی «کوکو‌کا کاریجس» نیز ۲۴ خرداد ماه گفته بود در جریان حملات، دو «شی پرنده» به نفتکش این شرکت آسیب وارد کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز شنبه تاکید کرد او خواستار انجام تحقیقات مستقلی در مورد حملات است.

در همان روز احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، پس از دیدار با گوترش، اظهار کرد که گزارش‌های مختلفی در مورد رخدادها موجود است اما «دیر یا زود، همه‌چیز روشن خواهد شد».

به جز حملات روز پنج‌شنبه، یک ماه قبل نیز «خرابکاری‌هایی» در چهار نفتکش در بندر فجیره امارات رخ داد که خسارت‌هایی به شناورها وارد کرد اما به کسی آسیب نرساند. در آن زمان نیز امارات، عربستان و آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران گرفتند، اما تهران نقش داشتن در «خرابکاری‌ها» را رد کرد.

یک جنگنده آمریکایی پهپادی ایرانی را بر فراز خلیج رهگیری کرد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ایندپندنت / BBC / رادیو فردا / خبرگزاری جمهوری اسلامی