حمله موشکی مجدد گردان‌های القسام به مرکز تل‌آویو
حمله موشکی مجدد گردان‌های القسام به مرکز تل‌آویو
ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد در جریان درگیری‌های شدید میان گروه‌های فلسطینی و نیروهای اسرائیلی در برخی مناطق شمال و شرق نوار غزه، 3 سرباز کشته‌ شدند
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار «العربیه»، دوشنبه ۱۳ آذر از حمله موشکی مجدد گردان‌های القسام شاخه نظامی حماس به تل‌آویو خبر داد و گفت که ارتش اسرائیل تعدادی از این موشک‌های شلیک شده از غزه را رهگیری و منهدم کرده است.

گردان‌های القسام، نیز اعلام کرد که مرکز تجمع سربازان اسرائیلی در محله شیخ رضوان در شمال غزه را هدف قرار داده است.

حمله تانک‌ها

القسام، دوشنبه ۱۳ آذر، در بیانیه‌ای افزود که کیبوتز «نیریم» در اطراف نوار غزه را با موشک‌های کوتاه برد، هدف قرار داده است.

در بیانیه آمده است که ۵ تانک و ۵ نفربر اسرائیلی در محور شرق نوار غزه هدف قرار گرفتند.

این بیانیه در حالی صادر شد که به گفته شهود عینی به «فرانس‌پرس»، ده‌ها تانک، نفربر و بولدوزر اسرائیلی، دوشنبه با آغاز عملیات زمینی، به شهرک القراره در شمال شهر خان‌یونس در جنوب غزه یورش بردند.

ده‌ها تانک اسرائیلی در دو کیلومتری شهر القراره، پس از بسته‌شدن کامل جاده صلاح الدین که شمال و جنوب نوار را به هم متصل می‌کند، در دو طرف آن مستقر شدند.

از سویی اسرائیل در ادامه بمباران مناطق شمالی و مرکزی نوار غزه، دوشنبه دیرالبلح را هدف یک سری حملات هوایی سنگین قرار داد و مدرسه‌ای را در بیت لاهیا در شمال غزه که سرپناهی برای آوارگان بود، بمباران کرد که چند کشته برجای گذاشت.

جداکردن شمال از جنوب غزه

ارتش اسرائیل که ماه گذشته با حمله زمینی به شمال نوار غزه، این منطقه را از جنوب غزه جدا کرد، روز گذشته عملیات خود در جنوب و مشخصا شهر خان‌یونس را آغاز کرد. این باور وجود دارد که فرماندهان بلندپایه حماس از جمله یحیی السنوار و همچنین محمود الضیف، مسئول شاخه مسلح آن در این شهر مستقر هستند.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل و همچنین مقامات نظامی این کشور، بارها تاکید کرده‌اند که جنگ با هدف نابودی حماس، حتی اگر ماه‌ها زمان ببرد، ادامه دارد.

این در حالی است که برخی از کارشناسان نسبت به امکان دستیابی کامل اسرائیل به این هدف، ابراز تردید کردند.

ارتش رژیم اسرائیل امروز اعلام کرد، درگیری‌های شدیدی میان گروه‌های فلسطینی و نیروهای اسرائیلی در برخی مناطق شمال و شرق نوار غزه رخ داد که به کشته‌شدن ۳ سرباز انجامید.

موج گسترده بازداشت فلسطینیان در کرانه باختری

ارتش اسرائیل از کشته‌شدن دو فرد مسلح در استان قلقیلیه کرانه باختری خبر داد

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش اسرائیل به چندین منطقه کرانه باختری حملاتی انجام داد و شماری از فلسطینی‌ها را بازداشت کرد.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، نیروهای اسرائیلی، دوشنبه ۱۲ آذر، به استان‌های «جنین»، «قلقیلیه»، و «الخلیل» حمله کردند.

همچنین این نیروها وارد اردوگاه «جلزون» و روستای «جفنا» در کرانه باختری شدند.

این نیروها با حمله به اردوگاه «عقبه جبر» شماری را بازداشت کردند.

دو کشته

در پی حمله نیروهای اسرائیلی به محله «کفر سابا» در استان قلقیلیه و اردوگاه «الدهیشه» درگیری‌هایی رخ داد.

ارتش اسرائیل از کشته‌شدن دو فرد مسلح در استان قلقیلیه کرانه باختری خبر داد.

از آغاز جنگ ۷ اکتبر، موج بازداشت‌های شهروندان فلسطینی در کرانه باختری از سوی نیروهای اسرائیلی شدت گرفته است. همچنین حملات شهرک‌نشینان مسلح علیه فلسطینی‌ها افزایش یافته است.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در فلسطین، از افزایش بازداشت فلسطینی‌ها توسط اسرائیل ابراز نگرانی کرد و خواستار تحقیق درباره اتهامات شکنجه در زندان‌ها شد.

همچنین این سازمان تایید کرد، اسرائیل از آغاز جنگ در غزه، بیش از ۳ هزار فلسطینی در کرانه باختری که شمار زیادی از آن‌ها بدون اتهام و محاکمه در زندان هستند را بازداشت کرده است.

کمیسیون امور زندانیان و باشگاه زندانیان فلسطین در تازه‌ترین آمار خود اعلام کردند، شمار فلسطینی‌های بازداشت‌شده از هفت اکتبر توسط ارتش اسرائیل، به بیش از ۳۲۰۰ نفر می‌رسد.

حمله مجدد اسرائیل به کرانه باختری؛ بازداشت ۲۶ نفر در الخلیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای اسرائیلی، دوشنبه ۶ آذر با حمله به کرانه باختری شماری از فلسطینیان از جمله ۲۶ نفر از ساکنان شهر بنی نعیم در شرق الخلیل را بازداشت کردند.

رسانه‌های فلسطین با انتشار اسامی این ۲۶ نفر گفتند که نیروهای اسرائیلی همچنان یک زندانی آزاد شده به نام زاهی الکوسا از محله «ضاحیه العلیا» در نابلس را بازداشت کردند.

پیشتر تلویزیون فلسطین گزارش داد که نیروهای ویژه اسرائیل امروز به اردوگاه جلزون در شهر رام الله در کرانه باختری یورش بردند، یک مرد جوان را بازداشت کردند و حمله دیگری به اردوگاه عقبات جبر در شهر اریحا انجام دادند.

شبکه تلویزیونی «الاقصی» همچنان از شنیدن صدای تیراندازی شدید در اردوگاه جلزون خبر داد.

از سویی دیگر شبکه تلویزیونی القدس از درگیری مسلحانه فلسطینی‌ها و نیروهای اسرائیلی در اردوگاه «عقبات جبر» خبر داد.

به گفته «القدس» در جریان این درگیری‌ها یک فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی، به شدت مجروح شد. نیروهای اسرائیلی از رسیدن آمبولانس‌ها به محل درگیری‌ها و انتقال فلسطینی مجروح به بیمارستان جلوگیری کردند.

از سوی دیگر خبرگزاری فلسطین گزارش داد که نیروهای اسرائیلی سحرگاه امروز یک شهروند را پس از یورش به منزلش در اردوگاه عروب در شمال الخلیل دستگیر کردند.

ارتش اسرائیل: عملیات زمینی ما در شمال نوار غزه رو به پایان است

همزمان نیروهای اسرائیلی برای حمله زمینی به خان‌یونس در جنوب غزه آماده می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که تانک‌های اسرائیلی در شمال غزه و خودروهای نظامی در حومه محله «شجاعیه» و شهر «جبالیا» رژه می‌دهند، اسرائیل عملیات خود در شمال غزه را رو به پایان ذکر کرد.

هشام ابراهیم، فرمانده سپاه زرهی اسرائیل، دوشنبه ۱۲ آذر گفت: «نیروهای زرهی و نیروهای زمینی در آستانه تکمیل ماموریت نظامی خود در شمال غزه هستند.»

سرتیپ ابراهیم هشام به رادیو اسرائیل گفت: «اهداف بخش شمالی غزه تقریبا رو به پایان است.» و افزود: «اکنون با هدف نابودی حماس، تحرکات زمینی را به سایر نقاط غزه گسترش می‌دهیم.»

پاسخ القسام

همزمان با این اظهارات، نیروهای اسرائیلی برای حمله زمینی به خان‌یونس در جنوب غزه آماده می‌‎شوند.

همچنین گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس، از چند مورد درگیری در شمال محله «رضوان» و در نقاط شمالی غزه خبر داد، که ۵ تانک و ۵ نفربر اسرائیلی را مورد هدف حملات خود قرار دادند.

جنبش «فلسطین»، یک‌شنبه ۱۲ آذر اعلام کرد، که ۷۰% خودروهای نظامی اسرائیل از شمال غزه عقب‌نشینی کرده‌اند.

بزرگترین منبع قدرت حماس

رهبران نظامی اسرائیل تلاش دارند که کنترل «جبالیا» و شمال «الشجاعیه» را به دست بگیرند؛ چرا که معتقدند که این دو منطقه بزرگترین منبع قدرت حماس هستند.

به گزارش روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، لشکر ۱۶۲ اسرائیل وظیفه ورود به «جبالیا» و اشغال اردوگاه «جبالیا» را دارد.

همزمان پیش‌بینی می‌شود، نیروهای اسرائیل عملیاتی را به رهبری لشکر ۳۶ این کشور، برای تصرف محله «الشجاعیه» در شرق نوار آغاز کنند.

تحلیلگران نظامی بر این باورند، ارتش اسرائیل به جای اجرای طرح‌های نظامی، در حال دست و پا زدن است.

در همین مورد، واصف عریقات، کارشناس نظامی به خبرگزاری‌های جهان عرب گفت: «عقب‌نشینی اسرائیل از مناظق شمال غزه، تحت تاثیر حملات فلسطینی‌ها بوده است.»

این کارشناس نظامی همچنین، عقب‌نشینی بیشتر نیروهای اسرائیلی از شمال در روزهای آینده را دور از انتظار ندانست.

در همین حال، اسرائیل مناطقی در شمال به ویژه «شجاعیه»، محله «زیتون» و «جبالیا» را هدف حملات خود قرار داده که بیش از ۳۰ نفر کشته شده‌اند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة