خامنه‌ای دخالت ایران در حمله حماس به اسرائیل را رد کرده
خامنه‌ای دخالت ایران در حمله حماس به اسرائیل را رد کرده
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، چهار روز پس از حمله بی سابقه نیروهای حماس به اسرائیل، با حضور در یک دانشگاه نظامی در تهران، هرگونه دخالت ایران در این حمله را رد کرده و گفته این حمله «کار فلسطینی‌ها» است.
آیت‌الله خامنه‌ای سه روز پس از حمله حماس، هرگونه نقش ایران در حمله به اسرائیل را رد کرده است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، چهار روز پس از حمله بی سابقه نیروهای حماس به اسرائیل، با حضور در یک دانشگاه نظامی در تهران، هرگونه دخالت ایران در این حمله را رد کرده و گفته این حمله «کار فلسطینی‌ها» است.

مشاوران نظامی وسیاسی آقای خامنه ای در روز اول حمله حماس به اسرائیل آن را ستایش و نشانه در پیش بودن «فروپاشی اسرائیل» خواندند و وزارت خارجه ایران در بیانیه ای حمله را «تبریک» گفته بود.

اظهارات یک مقام ارشد حماس و گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از منابعی در حماس و حزب‌الله لبنان باعث گمانه زنی درباره نقش ایران برای اجرای این حملات شده بود.

رهبر جمهوری اسلامی ایران که در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح، در دانشگاه افسری امام علی حاضر شده بود گفت که «حامیان رژیم و برخی افراد رژیم غاصب در دو سه روزه اخیر یاوه‌گویی‌هایی کرده‌اند که ایران را پشت این حرکات معرفی می‌کنند؛ اشتباه می‌کنند. ‏ما از فلسطین دفاع می‌کنیم؛ پیشانی و بازوی طراحان مدبر و هوشمند جوانان فلسطین را می‌بوسیم اما ‏این کار، کار خود فلسطینی‌هاست».

آقای خامنه ای درباره اسرائیل گفت: «شکست را همه گفتند، من تأکیدم به غیرقابل ترمیم بودن است. من می‌گویم این زلزله ویرانگر توانسته است بعضی از سازه‌های اصلی حاکمیت رژیم غاصب را ویران کند که تجدید بنای آن سازه‌ها به این آسانی امکان‌پذیر نیست».

آنها که می‌گویند حماسه اخیر کار غیر فلسطینی‌ها است دچار محاسبه غلط شده‌اند» و «ملت بزرگ فلسطین‌ را نشناخته‌اند و دست‌کم گرفته‌اند».

در زمان سخنرانی آقای خامنه‌ای رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان کل سپاه، ارتش، فرماندهی انتظامی و وزیر دفاع ایران حاضر بودند.

همزمان با این اظهارات آقای خامنه‌ای، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در یک کنفرانس خبری مشترک با صدراعظم آلمان «تقدیر» ایران از حملات حماس علیه اسرائیل را «غیرقابل قبول» خوانده و در عین حال گفته فرانسه در حال بررسی نقش «مستقیم» ایران در این حملات است.

آقای مکرون گفت: «من هیچ نظری در مورد دخالت مستقیم ایران ندارم چون مدرک رسمی برای آن نداریم، اما واضح است که اظهارات عمومی مقامهای ایرانی غیرقابل قبول بود؛ و این احتمال وجود دارد که حماس پیشنهاد کمک دریافت کرده بود.»

او همچنین گفته «اما تا زمانی که اطلاعات را تثبیت نکنیم، در این مورد مراقب خواهم بود.»

در این کنفرانس خبری، رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان بر حق اسرائیل درباره دفاع از خود در برابر حملات در اراضی خود تاکید کردند.

ایران و «تبریک» حمله حماس به اسرائیل و تکذیب دخالت در آن

نیروهای اسرائیلی پس از حمله حماس آماده واکنش می شوند

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، نیروهای اسرائیلی پس از حمله حماس آماده واکنش می شوند

مقام های نظامی وسیاسی ایران در سطوح مختلف، از حمله حماس به اسرائیل ستایش کردند. ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، پس از این حمله با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس و همچنین زیاد نخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین تماس‌های تلفنی جداگانه داشت و این عملیات را به آنها تبریک گفت.

سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح هم این حمله را تبریک گفته بود و نمایندگان مجلس هم در صحن علنی آن شعارهایی علیه اسرائیل سر داده بودند.

ایران به صراحت از گروه‌های فلسطینی از جمله حماس و جهاد اسلامی دفاع می‌کند و روابط نزدیکی با آنها دارد.

آقای خامنه ای در هفته های اخیر با رهبران آنها در تهران ملاقات کرده است اما جمهوری اسلامی اما هر گونه مشارکت در حمله بی‌سابقه حماس به اسرائیل را که به کشته شدن صدها اسرائیلی و گروگان‌ گرفتن ده‌ها نفر منجر شد، به طور رسمی تکذیب می‌کند.

دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک یک روز پس از حمله، با ارائه یک نامه رسمی، هرگونه دخالت در این حمله را رد و اعلام کرده بود: «ما در واکنش فلسطین مشارکت نداشته‌ایم و این کار صرفا به وسیله فلسطین صورت گرفته است».

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم گفته است که ‌‌«ما هنوز شواهد هدایت یا دخالت ایران در این حمله را مشاهده نکرده‌ایم ولی بدون شک روابط عمیقی وجود دارد».

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، حمله‌ای که حماس آن را «طوفان الاقصی» خوانده، «روز سیاه» اسرائیل خوانده و فرماندهان ارتش آن را ۱۱ سپتامبر این کشور توصیف کرده‌اند.

آمریکا وعده کمک‌های نظامی بیشتری به اسرائیل داده و گفته درصدد است تا مطمئن شود که «دشمنان اسرائیل» از این وضعیت سوءاستفاده نمی‌کنند.

مقام های ایرانی از روز دوم پس از حمله حماس، هرگونه دخالتی در این حمله را رد کرده و درباره عواقب احتمالی واکنش اسرائیل هشدار داده‌اند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم گفته بود این کشور نقشی در حملات حماس نداشته و چنین «اتهاماتی» انگیزه سیاسی دارند و هشدار داد «هر اقدام احمقانه‌ای نسبت به ایران با پاسخ ویرانگری مواجه خواهد بود و آنها اگر می‌توانند در صحنه فلسطین از خودشان دفاع کنند».

جمهوری اسلامی ایران اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و از آن با عنوان «رژیم صهیونسیتی» یاد می‌کند.

آقای خامنه ای مدتی است که در ایران وعده می دهد، اسرائیل «۲۵ سال آینده را نخواهد دید» و پیش از این، از بین خواهد رفت.

اسرائیل نزدیک به یک دهه است که مواضعی در سوریه را هدف قرار می دهد و می گوید که متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. هدف از این حملات، ممانعت از ارسال سلاح برای گروه‌های شبه نظامی مخالف اسرائیل دانسته می‌شود

واکنش رهبر انقلاب به جنگ حماس و اسرائیل: کار خود فلسطینی‌ها بود| هشدار به اسرائیل درباره حمله به غزه

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ساعتی پیش در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیرو‌های مسلح، در دانشگاه افسری امام علی علیه‌السلام حضور یافتند. رهبر انقلاب اظهار داشتند: رژیم غاصب صهیونیستی هم از لحاظ نظامی و هم اطلاعاتی شکست غیر قابل ترمیم خورده است.
واکنش رهبر انقلاب به جنگ حماس و اسرائیل: کار خود فلسطینی‌ها بود| هشدار به اسرائیل درباره حمله به غزه

گزیده بیانات رهبر انقلاب اسلامی درمراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیرو‌های مسلح، در دانشگاه افسری امام علی (ع) به این شرح است:

زلزله ویرانگر ۱۵ مهر یک شکست اطلاعاتی و نظامی غیرقابل ترمیم برای رژیم صهیونیستی است

در این قضیه ۱۵ مهر به این طرف، رژیم غاصب صهیونیستی هم از لحاظ نظامی هم از لحاظ اطلاعاتی یک شکست غیر قابل ترمیم خورده. شکست را همه گفتند، من تأکیدم به غیرقابل ترمیم بودن است. من میگویم این زلزله ویرانگر توانسته است بعضی از سازه‌های اصلی حاکمیت رژیم غاصب را ویران کند که تجدید بنای آن سازه‌ها به این آسانی امکان‌پذیر نیست.

ما پیشانی و بازوی طراحان مدبر و هوشمند و جوانان فلسطینی را می‎بوسیم، اما آن‌ها که می‌گویند حماسه اخیر کار غیر فلسطینی‌ها است دچار محاسبه غلط شده‌اند.

این بلا را عملکرد خود صهیونیست‌ها بر سرشان آورد. وقتی ظلم و جنایت از حد گذشت، وقتی درنده‌خویی به نهایت رسید، باید منتظر طوفان بود.

اقدام شجاعانه و در عین حال فداکارانه‌ی فلسطینی‌ها پاسخ به جنایت دشمن غاصب بود که سال‌ها ادامه داشت و در ماه‌های اخیر شدت آن افزایش پیدا کرده بود. مقصّر هم دولت کنونی حاکم بر رژیم غاصب صهیونیستی است.

هیچ‌کس نمی‌تواند از این هیولای دیوسیرت چهره یک مظلوم بسازد

دشمن خبیث و ظالم حالا که سیلی را خورده، سیاست مظلوم‌نمایی در پیش گرفته. دیگران هم کمکش میکنند. رسانه‌های دنیای استکبار کمکش میکنند، این مظلوم‌نمایی صددرصد خلاف واقع و دروغ است. چون مجاهدان فلسطینی توانستند خود را از محاصره‌ی غزه بیرون بیاورند، خلاص کنند و برسند به مراکز نظامی و غیرنظامی صهیونیستها. او مظلوم است؟ هرچه این رژیم غاصب هست، مظلوم نیست. ظالم هست، متجاوز هست، جاهل هست، یاوه‌گو هست، اما مظلوم نیست. ظالم است. هیچ کس نمیتواند از این هیولای دیوسیرت چهره‌ی یک مظلوم بسازد.

هشدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به سران رژیم صهیونیستی: بدانند واکنش حمله به غزه و ظلم‌ها سیلی سنگین‌تری بر رخسار زشت آنهاست

این مظلوم‌نمایی را رژیم اشغالگر بهانه قرار داده است برای اینکه بتواند باز به ظلم مضاعف خودش ادامه بدهد. حمله به غزه، حمله به خانه‌های مردم، حمله به غیرنظامیان، قتل‌عام و کشتار دستجمعی مردم غزه. این مظلوم‌نمایی دستاویزی است برای اینکه باز بتواند این جنایت را چند برابر کند. با مظلوم‌نمایی میخواهد این جنایات خودش را توجیه کند. این هم یک محاسبه‌ی غلط است. بدانند سران و تصمیم‌گیران رژیم غاصب و حمایت‌کنندگانشان که همین کار بلای بزرگتری بر سر آن‌ها خواهد آورد. بدانند واکنش این ظلم‌ها سیلی سنگین‌تری بر رخسار زشت آنهاست.

عزم جوانان شجاع فلسطینی، عزم از جان‌گذشتگان فلسطینی با این جنایت‌ها استوارتر میشود. گذشت آن روزی که کسانی می‌آمدند بلکه بتوانند با زبان، با نشست و برخاست با ظالم برای خودشان در فلسطین یک موقعیتی ایجاد کنند. آن زمان دیگر گذشت.

امروز فلسطینی‌ها بیدارند، جوان‌ها بیدارند، طراحان فلسطینی با مهارت کامل مشغول کارند. این محاسبه‌ی دشمن هم بنابراین غلط است که خیال میکند مظلوم‌نمایی بکند تا بتواند حمله‌ی جنایتکارانه‌ی خودش را ادامه بدهد.

مشروح سخنان رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا صبح امروز در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیرو‌های مسلح، این نیرو‌ها را دژ امنیت، عزت، و هویت ملی خواندند و با اشاره به شکست «غیرقابل ترمیم» رژیم صهیونیستی در حماسه اخیر جوانان فلسطینی، تأکید کردند: عامل ایجاد این طوفان ویرانگر، ظلم و جنایت و درنده‌خویی مداوم رژیم غاصب جعلی در حق ملت فلسطین بوده است و این رژیم نمی‌تواند با دروغگویی و مظلوم‌نمایی، چهره هیولایی و دیوسیرت خود را در حمله به غزه و قتل عام مردم آن پنهان کند و با یاوه‌گویی، شجاعت جوانان فلسطینی و طراحی هوشمندانه آنان را برعهده غیرفلسطینی‌ها بگذارد.

ایشان با اشاره به حوادث بی‌سابقه اخیر در فلسطین، موضع‌گیری مسئولان کشور در قبال این قضیه مهم سیاسی-نظامی را درست و خوب خواندند و با اشاره به اذعان همه جهان به شکست رژیم صهیونیستی در این قضیه، تأکید کردند: این شکست از ابعاد نظامی و اطلاعاتی یک شکست غیرقابل ترمیم و یک زلزله ویرانگر است که بعید است رژیم غاصب با همه کمک‌های غربی‌ها بتواند ضربات عمیق این حادثه به سازه‌های حاکمیتی خود را ترمیم کند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه رژیم صهیونیستی بعد از روز شنبه ۱۵ مهر، روز حماسه شجاعانه جوانان فلسطینی، دیگر رژیم صهیونیستی قبلی نیست، افزودند: عامل این بلای بزرگ عملکرد خود صهیونیست‌ها است؛ چرا که وقتی شما درنده‌خویی و وحشی‌گری را از حد می‌گذرانید، باید منتظر «طوفان» باشید.

ایشان اقدام شجاعانه و فداکارانه مجاهدان فلسطینی را پاسخ به جنایات سال‌های متمادی اشغالگران و افزایش آن در ماه‌های اخیر برشمردند و افزودند: مقصر قضیه اخیر دولت کنونی حاکم بر رژیم غاصب است که از هیچ اقدام سبعانه‌ای در حق ملت مظلوم فلسطین دریغ نکرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شرارت و خباثت رژیم اشغالگر گفتند: هیچ ملت مسلمانی در تاریخ معاصر با دشمنی به بی‌حیایی و بی‌رحمی رژیم صهیونیستی مواجه نبوده و به اندازه این ملت تحت فشار و محاصره و کمبود قرار نگرفته است؛ ضمن اینکه امریکا و انگلیس از هیچ دولت ظالمی به اندازه دولت جعلی حمایت نکردند.

ایشان کشتار زن و مرد و کودک و کهنسال فلسطینی، هتک حرمت مسجدالاقصی، لگدکوب کردن نمازگزاران و انداختن شهرک‌نشین‌های مسلح به جان مردم فلسطین را از جمله جنایات رژیم صهیونیستی خواندند و سوال کردند: آیا ملت غیور و چندهزارساله فلسطین در مقابل این همه ظلم و جنایت چاره‌ای جز برپاکردن «طوفان» داشت؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش رژیم خبیث برای مظلوم‌نمایی و کمک رسانه‌ها استکباری جهان برای القاء این موضوع در افکارعمومی جهانیان، گفتند: این مظلوم‌نمایی «صددرصد خلاف واقع و دروغ» است و هیچکس نمی‌تواند از این هیولای دیوسیرت، چهره‌ای مظلوم بسازد.

رهبرانقلاب هدف از مظلوم‌نمایی رژیم صهیونیستی را توجیه جنایات این رژیم در حملات جاری به غزه و قتل عام مردم مظلوم این منطقه دانستند و تأکید کردند: محاسبه رژیم جعلی و حامیانش در این مسئله هم غلط است و سران و تصمیم‌گیرندگان رژیم صهیونیستی و حامیان آن‌ها بدانند که این کار‌ها بلای بزرگتری سرشان می‌آورد و ملت فلسطین با عزم راسخ‌تر، در واکنش به این جنایات، سیلی سنگین‌تری بر چهره زشت آن‌ها خواهد زد.

ایشان در نکته‌ای مهم، به یاوه‌گویی‌های برخی افراد رژیم صهیونیستی و حامیان آن درباره دست داشتن غیرفلسطینی‌ها از جمله ایران در حوادث اخیر اشاره و تأکید کردند: البته ما پیشانی و بازوی جوانان فلسطینی و طراحان مدبر و هوشمند فلسطینی را می‌بوسیم و به آن‌ها افتخار می‌کنیم، اما این یاوه‌گویی‌ها اشتباه و این محاسبه غلط است و کسانی که می‌گویند ضربه اخیر فلسطینی‌ها ناشی از غیرفلسطینی‌ها است، ملت بزرگ فلسطین را نشناخته‌اند و دست‌کم گرفته‌اند.

رهبر انقلاب با اشاره به ضرورت عکس‌العمل دنیای اسلام در مقابل جنایات صهیونیست‌ها، افزودند: البته همه دنیای اسلام موظف به حمایت از ملت فلسطین هستند، اما این حماسه، کار طراحان هوشمند و جوانان و فعالانِ ازجان‌گذشته فلسطینی بود و ان‌شاءالله این حماسه شجاعانه گام بزرگی در راه نجات فلسطینی‌ها خواهد بود.

فرمانده کل قوا همچنین در آغاز سخنان‌شان در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیرو‌های مسلح، فعالیت در نیرو‌های مسلح را افتخاری بزرگ و از حیاتی‌ترین مشاغل در اداره و مدیریت سرزمین عزیز ایران خواندند.

ایشان نیرو‌های مسلح را دژ پولادین امنیت، عزت و هویت ملی برشمرد و افزودند: امنیت ملی زیرساخت همه نرم‌افزار‌های مهمی است که در پیشرفت کشور نقش دارند؛ به‌گونه‌ای که اگر امنیت نباشد، هیچ‌چیز نیست.

رهبر انقلاب، محروم بودن هر کشور از قدرت دفاع و ایجاد امنیت ملی را باعث وابستگی به بیگانگان و به گروگان گرفتن عزت ملی آن کشور دانستند و افزودند: به فضل الهی، نیرو‌های مسلح ما از میدان‌های مختلف سرافراز بیرون آمده‌اند که این‌ها مدال‌های زرین بر سینه ستبر نیرو‌های مسلح است.

فرمانده کل قوا، جنگ تحمیلی هشت ساله را به معنای واقعی کلمه، جنگی جهانی خواندند و گفتند: نیرو‌های مسلح در آن امتحان دشوار، از وجب به وجب خاک کشور و حاکمیت اسلام مقدس و عزیز دفاع و توطئه دسته‌جمعی مستکبران شرق و غرب را در دفاع از صدام متجاوز، باطل کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فتنه داعش را آخرین میدان امتحان نیرو‌های مسلح تا امروز دانستند و افزودند: آمریکا در نقشه‌ای شرورانه، داعش را ایجاد کرد تا ثبات منطقه را به هم بزند؛ هدف نهایی این توطئه هم ایران اسلامی بود، اما نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی با همراهی نیرو‌های مسلح چند کشور دیگر، آن فتنه را هم ناکام گذاردند.

فرمانده کل قوا همچنین دانشگاه‌های افسری را کانون‌های ارزشمند پرورش نیروی انسانی آگاه، شجاع و کارآمد دانستند و تقویت مستمر دانش و پژوهش، ارتقاء روحیه تدین و اخلاق، سامان دادن به محیط آموزش و اهتمام به سطح سواد ورودی‌های این دانشگاه‌ها را مهم خواندند.

حضرت آیتالله خامنه‌ای در ابتدای این مراسم که در دانشگاه امام علی (علیه‌السلام) برگزار شد، با حضور در محل مزار شهیدان گمنام، ضمن قرائت فاتحه به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کردند.
ایشان سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.

همچنین سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با تبریک عملیات «طوفان الاقصی» مبارزان فلسطینی، ارتقاء معنویت، بصیرت سیاسی، افزایش توان و آمادگی دفاعی و رزمی، توسعه خوداتکایی، پیشبرد اشراف اطلاعاتی و هوشیاری انقلابی را چارچوب فعالیت‌های نیرو‌های مسلح کشور برشمرد و با بیان گزارشی از سال تحصیلی گذشته در دانشگاه‌های افسری کشور، برنامه‌ی این دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جاری را تشریح کرد.

در این مراسم امیر سرتیپ دوم امیر علی مهدوی فرمانده دانشگاه افسری امام علی (علیه‌السلام)، سردار سرتیپ دوم پرویز آهی فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پلیس امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) و سردار سرتیپ نُعمان غلامی فرمانده دانشگاه افسری امام حسین (علیه‌السلام) نیز گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های آموزشی این دانشگاه‌ها بیان کردند.

امروز در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیرو‌های مسلح در دانشگاه امام علی (علیه‌السلام)، دانشجویان به اجرای سرود نیز پرداختند.

در این مراسم یگان‌های حاضر در میدان از مقابل فرمانده کل قوا رژه رفتند.

.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : آفتاب و BBC