خنثی‌کردن حمله پهپادی حوثی‌ها توسط ناو آمریکایی در دریای سرخ
خنثی‌کردن حمله پهپادی حوثی‌ها توسط ناو آمریکایی در دریای سرخ
سخنگوی حوثی‌ها‌ چهارشنبه از شلیک موشک به اهداف نظامی در بندر ایلات در جنوب اسرائیل خبر داد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که ناو «توماس هادنر»، صبحگاه پنج‌شنبه ۲ آذر شماری پهپاد شلیک‌شده از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن را در دریای سرخ سرنگون کرده است.

بنا به اطلاعیه این فرماندهی که در «ایکس» منتشر شد، رزمناو آمریکایی در هنگام گشتزنی در دریای سرخ موفق به رهگیری و انهدام این پهپادها شده است.

اطلاعیه افزوده است که هیچ آسیبی به این رزمناو و پرسنل آن وارد نشده است.

پیش از این هم یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها، چهارشنبه از شلیک موشک به اهداف نظامی در بندر ایلات در جنوب اسرائیل خبر داد.

سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی در بیانیه‌ای در «ایکس» اعلام کرد که این گروه «شماری موشک‌ بالدار را به سمت اهداف مختلف نظامی اسرائیل در ام الرشراش (ایلات) شلیک کرده است.»

او افزود، این گروه تا زمانی که «تهاجم» اسرائیل علیه مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری متوقف نشود، به عملیات نظامی خود ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر ارتش اسرائیل، چهارشنبه، اعلام کرد که آژیر خطر در شهر ایلات در جنوب اسرائیل به صدا درآمده است. با این حال اسرائیل هیچ‌گونه جزئیاتی در مورد تلفات جانی یا خسارات احتمالی وارده ارائه نکرد.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که دولت اسرائیل و حماس چهارشنبه برای برقراری آتش‌بس موقت ۴ روزه و تبادل اسیران توافق کردند.

گروه حوثی، دوشنبه هم با انتشار ویدیویی اعلام کرد که با انجام عملیات هلی‌برن توسط بالگرد، کشتی «گلکسی لیدر» در دریای سرخ را تصرف کرده است.

سخنگوی حوثی‌ها با تاکید بر این که تمامی کشتی‌های اسرائیلی اهدافی مشروع خواهند بود، اعلام کرد که یک کشتی اسرائیلی را در حین دریانوردی در دریای سرخ تصرف کرده و به بندر الحدیده در سواحل یمن هدایت کرده است.

ایران اتهام دخالت در توقیف کشتی اسرائیلی از سوی حوثی‌ها را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اتهامات مطرح شده از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مبنی بر نقش‌داشتن ایران در ربودن کشتی روز گذشته توسط گروه حوثی در دریای سرخ، تهران در واکنش به این موضوع، دخالت خود را رد کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، دوشنبه بیست‌ونهم آبان دخالت ایران در توقیف کشتی باربری «گلکسی لیدر» متعلق به آبراهام رامی اونگار سرمایه‌دار اسرائیلی را رد کرد.

کنعانی همچنین با اشاره به گروه‌ها و شبه‌نظامیان مسلح در عراق، سوریه و یمن، موضع تهران مبنی بر اینکه نیروهای مقاومت در منطقه دستورات خود را از تهران نمی‌گیرند و نماینده کشورهای خود هستند، تکرار کرد.

او افزود: «گروه‌های مقاومت هشدار داده‌اند که در صورت عدم پایان دادن به جنایات جنگی و حملات علیه فلسطینی‌ها در غزه گروه‌‌های مقاومت دست بسته نخواهند بود.»

این اظهارات در پاسخ به صحبت‌های روز گذشته نتانیاهو بیان شد که حمله حوثی‌ها به این کشتی را تحت دستورات ایران دانسته و خاطرنشان کرد که این کشتی توسط یک شرکت اسرائیلی اجاره شده و هیچ اسرائیلی در آن حضور ندارد.

او همچنین در بیانیه‌ای که در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» منتشر کرد، ربودن کشتی در دریای سرخ را یک «جهش به جلو» در راستای حملات ایران دانست و خاطرنشان کرد که این اقدام عواقب بین‌المللی بر امنیت خطوط کشتیرانی بین‌المللی دارد.

شبه‌نظامیان حوثی‌ها روز یکشنبه اعلام کردند یک کشتی اسرائیلی به نام «گلکسی لیدر» را با ۲۲ خدمه در دریای سرخ توقیف کردند. در بیانیه‌ای که این گروه صادر کرده آمده است: «همه انواع کشتی‌هایی که پرچم اسرائیل را حمل می‌کنند یا متعلق به شرکت‌های اسرائیلی هستند، را هدف قرار خواهیم داد».

نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه طی ۳۸ هدف حمله قرار گرفتند

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة