درتظاهرات تل آویو :هواداران و مخالفان دولت اریتره درگیر شدن
درتظاهرات تل آویو :هواداران و مخالفان دولت اریتره درگیر شدن
بیش از یک‌صد تن در برخوردهای خشونت‌آمیز بین هواداران و مخالفان دولت اریتره و ایسایاس آفورکی، رئیس جمهوری این کشور، در شهر تل‌آویو اسرائیل مجروح شدند.
شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۵
ایسایاس آفورکی، رئیس جمهوری کشور اریتره در شاخ آفریقا

به گزارش خبرگزاری رویترز، این برخوردها در جریان یک رویداد سازماندهی شده توسط سفارت اریتره به مناسبت «روز انقلاب» رخ داد. اول ماه سپتامبر، سالگرد آغاز جنگ استقلال اریتره از اتیوپی در سال ۱۹۶۱ میلادی است.

به نوشته رویترز، پلیس اسرائیل برای توقف درگیری‌ها، نارنجک‌های بی‌حس کننده شلیک کرد، ضمن آنکه شماری از تظارهکنندگان به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند و سطل‌های زباله را به آتش کشیدند. تصاویر ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی، هواداران دولت اریتره را در حال حمله به گروه مخالف با چماق نشان می‌دهد.

مقامات پزشکی اسرائیل می‌گویند ۱۱۴ تن، شامل حدود ۳۰ مأمور پلیس، به خاطر جراحت‌های ناشی از این درگیری‌ها تحت درمان قرار گرفته‌اند.

بر اساس ارزیابی یک نهاد کمک کننده به پناهجویان، در حال حاضر، حدود ۲۵ هزار و ۵۰۰ شهروند اریتره‌ای در اسرائیل زندگی می‌کنند. شماری از آنها که به اسرائیل گریخته‌اند، می‌گویند: در صورت بازگشت به اریتره با سرکوب روبرو خواهند شد.

ایسایاس آفورکی از سال ۱۹۹۳ میلادی و کسب استقلال از سوی اریتره، رهبری آن کشور را در دست داشته است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر، دولت او را به عنوان حکومت بسیار سرکوب‌گر محکوم کرده‌اند. این کشور به دلیل تخلفات گوناگون هدف تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار دارد.دف تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار دارد.

شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۴

برای دومین بار در چند ماه گذشته، هفت بازیکن تیم ملی فوتبال اریتره پس از سفر به اوگاندا ناپدید شدند

شمار دیگری از ورزشکاران کشور اریتره پس از سفر به اوگاندا ناپدید شدند. این دومین رویداد مشابه طی دو ماه گذشته است.

به گزارش رویترز در روز سه شنبه، هفت بازیکن تیم ملی فوتبال اریتره، پس از بازی در یک تورنمنت، ناپدید شدند.

هنوز جزئیات بیشتری از این رویداد منتشر نشده است. اما در یک دهه گذشته، شماری از ورزشکاران اریتره پس از بازی در خارج از بازگشت به کشورشان خودداری و در خواست پناهندگی کرده اند.

هر ساله هزاران نفر از کشور کوچک آفریقایی اریتره در شاخ آفریقا، به خاطر سرکوب سیاسی و دوره بسیار طولانی خدمت نظامی، از این کشور فرار می کنند.

وزیر خارجه سعودی با رئیس‌ جمهور اریتره دیدار کرد

وزیر خارجه سعودی با رئیس‌جمهور اریتره دیدار و با او درباره تحولات منطقه گفت‌و‌گو کرد.

وزیر خارجه سعودی با رئیس‌ جمهور اریتره دیدار کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از سفر اخیر «فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود» وزیر خارجه عربستان سعودی به سودان و دیدار با مقامات این کشور، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) از ورود وی به اسمره پایتخت ارتیره خبر داد.

طبق این گزارش، بن فرحان پس از ورود به اریتره با «ایسایاس آفورکی» رئیس‌جمهور این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرده است.

دو طرف در این دیدار، روابط دوجانبه، راه‌های توسعه آن و از طرفی دیگر، جدیدترین تحولات منطقه و جهان و موضوعات مورد اهتمام مشترک را مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند.

وزیر خارجه سعودی پیش از سفر به اریتره به سودان سفر کرده بود و با چند مقام این کشور از جمله «عبدالله حمدوک» نخست‌وزیر دولت انتقالی و «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان گفت‌و‌گو کرده بود.

پیشتر، یک منبع آگاه در ارتباط با سفر بن فرحان به سودان به پایگاه خبری شبکه «الجزیره» خبر داده بود که او با مقامات این کشور درباره پایگاه دریایی روسیه گفت‌و‌گویی محرمانه داشته است (جزئیات بیشتر).

رئیس جمهور اریتره پس از ۲۰ سال تنش و قطع رابطه به اتیوپی سفر کرد

رئیس‌جمهور اریتره امروز در سفری تاریخی و پس از گذشت ۲۰ سال قطع رابطه با اتیوپی وارد آدیس‌آبابا پایتخت این کشور شد.

رئیس جمهور اریتره پس از 20 سال تنش و قطع رابطه به اتیوپی سفر کرد

به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، «أسیاسی أفورقی»رئیس‌جمهور اریتره امروز شنبه در سفری سه روزه وارد آدیس‌آبابا پایتخت اتیوپی شد.

همزمان با سفر أفورقی به اتیوپی هزاران نفر از مردم این کشور برای استقبال از وی در خیابان‌ها حضور یافتند.

بنابر گزارش خبرگزاری سومالی (صونا)، این سفر أفورقی به اتیوپی تلاش برای نزدیکی روابط دیپلماتیک بین دو کشور است در حالیکه انتظار می‌رود تنش دو کشور به عنوان طولانی‌ترین منازعه در آفریقا نیز پایان یابد.

«یمانی جبر مسکل» وزیر اطلاع‌رسانی اریتره نیز در صفحه توئیتر خود نوشت که این سفر أفورقی به اتیوپی آغازگر حرکت مشترک به سمت صلح و همکاری دو کشور خواهد بود.

هفته گذشته نیز «ابی احمد علی» نخست‌وزیر اتیوپی برای دیدار تاریخی با مقامات اریتره به این کشور سفر کرد.

أبی احمد و أفورقی همچنین توافقنامه صلح و آشتی را با یکدیگر امضا کردند.

«أبی‌ أحمد» (۴۲ ساله) نخست‌وزیر اتیوپی آوریل گذشته طرح صلح با اریتره را اعلام کرد. (جزئیات بیشتر)

منازعه بین اریتره و اتیوپی طولانی‌ترین منازعه در قاره آفریقاست و در سال ۱۹۵۲ قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص الحاق اریتره به اتیوپی صادر شد و پس از ۱۰ سال اتیوپی به اریتره ملحق و به یکی از مناطق آن تبدیل شد.

در سال ۱۹۶۷ جنبش شورشی در اریتره شکل گرفت و درگیری‌های مسلحانه فراگیر برای استقلال اتیوپی آغاز شد و در سال ۱۹۹۱ جبهه آزادی‌بخش ملت اریتره بر اسمره پایتخت این کشور سیطره یافت و دو سال پس از آن مردم اریتره با اکثریت آراء با جدایی از اتیوپی موافقت کردند و این کشور به عضویت سازمان ملل درآمد.

دو کشور اواخر قرن گذشته شاهد درگیری‌های مرزی بودند که به جنگ فراگیر تبدیل شد و حدود هفتاد هزار نفر کشته شدند.

اتیوپی و اریتره در سال ۲۰۰۰ توافقنامه صلح در خصوص توقف اقدامات خصمانه و استقرار نیروهای حافظ صلح وابسته به سازمان ملل امضا کردند.

انتهای پیام/م

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ، پارس ، VOA