در ایران روابط دو کشور را صلح و امنیت در منطقه دانست
در ایران روابط دو کشور را صلح و امنیت در منطقه دانست
العنزی در بدو ورود به تهران و آغاز ماموریت دیپلماتیک خود گفت که دستورات رهبری سعودی بر اهمیت تقویت روابط دو کشور تاکید دارد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله بن سعود العنزی، سفیر سعودی در ایران گفت که هرگونه توافقی میان ریاض و تهران باعث تقویت صلح و امنیت منطقه و کمک به تحقق رفاه برای ملت‌های دو کشور خواهد شد.

العنزی، چهارشنبه، ۲۲ شهریور در گفت‌وگو‌ با خبرگزاری رسمی «ایرنا» افزود که روابط ریاض و تهران در همه زمینه‌ها از جمله تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری مستحکم خواهد بود.تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری مستحکم خواهد بود.

سفیر سعودی در تهران با اشاره به روابط دو کشور اظهار داشت: «این روابط سازنده، مستحکم و بر اساس منافع مشترک، احترام متقابل و حسن همجواری خواهد بود.»

او خاطرنشان کرد که توافق میان سعودی و ایران با وساطت چین «بر توافق و همکاری دوجانبه و سازنده در زمینه‌های زیادی تمرکز دارد» و افزود که «این یک توافقنامه امنیتی مشترک میان دو کشور است و باعث تقویت همکاری‌ها می‌شود.»

العنزی همچنین یادوآوری کرد که دعوت پادشاه سعودی از ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران برای سفر به ریاض انجام شده است و این سفر در زمان مناسب انجام خواهد شد.

پیش از این، سفیر سعودی، سه‌شنبه ۱۴ شهریور بر اهمیت تقویت روابط و گسترش ارتباطات و دیدارهای دوجانبه و پیشبرد آن به سمت افق‌هایی گسترده‌تر میان این دو کشور تاکید کرد.

العنزی در بدو ورود به تهران و آغاز ماموریت دیپلماتیک خود گفت: «دستورات رهبری سعودی بر اهمیت تقویت روابط دو کشور تاکید دارد.»

پیشتر علی‌رضا عنایتی، سفیر ایران، در راستای آمادگی برای انجام وظایف دیپلماتیک خود به عنوان سفیر تهران در سعودی وارد ریاض شده بود.

سعودی و ایران در دهم مارس گذشته، در پکن درباره ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور و بازگشایی متقابل نمایندگی‌های دیپلماتیک به توافق رسیدند.

به‌دنبال آن و در چارچوب تبادل دیدارهای میان دو کشور، شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، در ژوئن گذشته، در چارچوب یک سفر رسمی به تهران رفت و در جریان آن با رئیس جمهوری ایران دیدار کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی نیز مدتی پس از آن در جده، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران را به حضور پذیرفت.

سفیر معیّن ایران در سعودی: توسعه روابط ریاض و تهران به نفع منطقه خواهد بود

عنایتی گفت که ایران قطعاً نیازمند امضای سند‌های اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری متقابل، موافقت‌نامه گمرکی با سعودی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرضا عنایتی، سفیر معیّن ایران در سعودی در اظهاراتی گفت که توسعه مناسبات دوجانبه ایران و سعودی در منطقه خلیج مقدمه‌ای برای همکاری چندجانبه کشورها با همدیگر است.

عنایتی، دوشنبه هشتم مرداد، در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری «تسنیم» گفت که «روابط ایران و سعودی می‌تواند پیامدهای مهمی برای صلح، ثبات، استقلال و تقویت فرهنگ گفت‌وگو در منطقه ایجاد کند.»

سفیر جمهوری اسلامی در سعودی افزود ازسرگیری روابط بین تهران و ریاض منافعی را هم برای دو کشور، هم برای منطقه و هم در محیط فرامنطقه در پی خواهد داشت.

او در ادامه گفت که ایران قطعاً نیازمند امضای سند‌های اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری متقابل، موافقت‌نامه گمرکی با سعودی است.

ایران در ۶ ژوئن سفارت خود در ریاض را پس از سه ماه از امضای توافقنامه میان دو کشور و برقراری روابط مستقیم دیپلماتیک دوجانبه بازگشایی کرد.

تهران، علی‌رضا عنایتی را به عنوان سفیر خود در سعودی تعیین کرد. عنایتی پیشتر دستیار وزیر خارجه و سفیر سابق ایران در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی در کویت بود.

ولی‌عهد سعودی با وزیر خارجه ایران راه‌های گسترش روابط دوجانبه را بررسی کرد

وزیر خارجه ایران در اولین دیدار از سعودی برای سفری یک روزه وارد ریاض شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، جمعه ۲۷ مرداد در جده با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، در این دیدار، فرصت‌های آتی همکاری دوجانبه، راه‌های گسترش این همکاری‌ها و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در این دیدار سلام و قدردانی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران به ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی را ابلاغ و شاهزاده محمد بن سلمان نیز متقابلا سلام و تحیت پادشاه سعودی به رئیس جمهوری ایران را به امیرعبداللهیان ابلاغ کرد.

روابط مهم

پیشتر، شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی در نشست خبری مشترک با همتای ایرانی خود گفت که برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با ایران برای امنیت منطقه مهم است و سعودی بر اجرای توافقات پیشین با تهران تاکید دارد.

بن فرحان بر رویکرد ریاض مبنی بر گسترش روابط دو جانبه تاکید و از حمایت ایران برای میزبانی اکسپو ۲۰۳۰ توسط سعودی قدردانی کرد.

وزیر خارجه ایران نیز در این کنفرانس خبری مشترک ابراز داشت که مذاکرات خوبی در ریاض انجام داده است و بر نقش مثبت سعودی در منطقه تاکید کرد.

امیرعبداللهیان اشاره کرد که روابط با سعودی در مسیر درستی قرار گرفته و این روابط شاهد پیشرفت است.

او همچنین خاطرنشان کرد که رئیس جمهوری ایران به‌زودی از سعودی دیدار می‌کند و از ریاض برای تسهیل سفر حجاج ایرانی قدردانی کرد.

اولین سفر

وزیر خارجه ایران در اولین دیدار از سعودی، پنج‌شنبه ۲۶ مرداد برای سفری یک روزه وارد ریاض شد.

ریاض و تهران در دهم مارس گذشته در پکن برای احیای روابط قطع‌شده میان دو کشور و بازگشایی مراکز دیپلماتیک در پایتخت‌های خود به توافق رسیدند.

وزیر خارجه سعودی در ماه ژوئن گذشته با سفر رسمی به تهران با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار کرد و اظهار داشت که تهران با برقراری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها موافق است.

بن فرحان تاکید کرد که سعودی و ایران بر «احترام متقابل به منافع هر کشور و عدم مداخله در امور داخلی» توافق کردند.

وزیر خارجه سعودی با همتای ایرانی خود در حاشیه نشست «بریکس» دیدار کرد

بن فرحان و امیرعبداللهیان پیگیری گام‌های اجرایی توافق امضا شده بین دو کشور در پکن را مورد بررسی قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی جمعه ۱۲ خرداد با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه نشست وزرای خارجه کشورهای عضو گروه قدرت‌های اقتصادی نوظهور «بریکس» در کیپ تاون، پایتخت آفریقای جنوبی دیدار کرد.

به گزارش «العربیه» بن فرحان و امیرعبداللهیان در این دیدار علاوه بر بررسی پیگیری گام‌های اجرایی توافق امضا شده فی‌مابین دو کشور در پکن، از جمله گسترش همکاری‌های دوجانبه در راستای تضمین تحقق امنیت و صلح بین‌المللی، راهکارهای تقویت روابط دوجانبه در بسیاری از زمینه‌ها را مورد بررسی قرار دادند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة