در نوار غزه ۲۳۲ کشته و عملیات طوفان الاقصی در جنوب اسرائیل
در نوار غزه ۲۳۲ کشته و عملیات طوفان الاقصی در جنوب اسرائیل
ارتش اسرائیل کشته شدن 250 اسرائیلی و زخمی شدن نزدیک به 1140 تن دیگر از شهروندان این کشور را تایید کرد
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ساعاتی پس از آغاز عملیات «طوفان الاقصی» توسط گروه فلسطینی «حماس» که با یورش «گردان‌های القسام» از زمین، هوا و دریا به مناطق پیرامون این باریکه و شهرک‌ها در جنوب اسرائیل انجام شد، تل‌آویو شنبه پانزدهم مهر با عملیات تلافی‌جویانه «شمشیرهای آهنین» در یورش هوایی به غزه با بمباران‌های پی در پی نزدیک به ۲۳۲ فلسطینی را کشته و ۱۷۰۰ تن دیگر را زخمی کرد.

ارتش اسرائیل کشته شدن ۲۵۰ اسرائیلی و زخمی شدن نزدیک به ۱۱۴۰ تن دیگر از شهروندان این کشور را تایید کرد.

ارتش اسرائیل همچنین از کشته شدن برخی از افسران و سربازان خود و به اسارت درآمدن برخی از آنها در عملیات غافلگیرانه «حماس» خبر داد.

در همین راستا در اسرائیل با اعلام وضعیت جنگی و برقراری وضعیت اضطراری در تمام مناطق این کشور ضمن تاکید بر آمادگی خود برای مقابله با همه سناریوها و نبرد در چندین جبهه، ۴ لشکر از نیروهای خود را برای پاکسازی شهرک‌های منطقه جنوبی از مسلحان فلسطینی اعزام کرد.

از سویی خبرنگار «العربیه» شامگاه شنبه از حمله شهرک‌نشینان اسرائیلی به منازل فلسطینیان در نزدیکی شهرهای الخلیل و نابلس در کرانه باختری خبر داد.

همزمان با ادامه تنش‌ها محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین درباره تحولات جاری تشکیل جلسه اضطراری داده و جناح‌های فلسطینی بسیج عمومی اعلام کردند.

خبرگزاری فلسطین، شنبه ۱۵ مهر، گزارش داد که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، نشستی اضطراری با مقامات غیرنظامی و امنیتی برگزار کرد.

این خبرگزاری رسمی نقل کرد که «رئیس تشکیلات خودگردان بر حق مردم فلسطین برای دفاع از خود در برابر تروریسم شهرک‌نشینان و نیروهای اشغالگر اسرائیلی و ضرورت حمایت از مردم کشور خود تاکید کرده است».

این خبرگزاری افزود که عباس همچنین دستور داده تا «تمام مستلزمات برای تقویت مقاومت و پایداری مردم کشورش در برابر جنایات‌های صورت گرفته توسط باندهای شهرک‌نشینان و نیروهای اشغالگر اسرائیلی فراهم شود».

عملیات «توفان الاقصی»؛ حماس از آغاز شلیک ۵ هزار موشک به خاک اسرائیل خبر داد

گروه حماس از ساعات اولیه بامداد شنبه در عملیاتی غافلگیر کننده شهرک‌های اسرائیلی اطراف نوار غزه را با صدها موشک هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد الضیف، فرمانده گردان‌های القسام، شاخه نظامی گروه حماس، شنبه ۱۵ مهر از آغاز عملیات گسترده نظامی علیه اسرائیل خبر داد.

الضیف در بیانیه‌ای اعلام کرد که این عملیات با نام «توفان الاقصی»، شامل شلیک ۵ هزار موشک به اسرائیل خواهد بود.

او اشاره کرد که «امروز روز بازگشت ملت به انقلاب و اصلاح روند مبارزه است.»

پس از حملات موشکی حماس به اسرائیل، اویخای ادرعی، سخنگوی ارتش این کشور حالت آماده‌باش برای شرایط جنگی اعلام کرد.

همزمان، ارتش اسرائیل در صفحه کاربری خود در «ایکس» از به صدا درآمدن آژیر خطر در شهر قدس و مناطق اطراف آن خبر داد.

تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی نیز ورود ده‌ها فلسطینی مسلح به شهرک‌های اسرائیلی واقع در اطراف نوار غزه را نشان ‌می‌دهد.

از سویی، ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد، تعدادی از افراد مسلح فلسطینی از غزه به اسرائیل نفوذ کرده‌اند و از اهالی مناطق اطراف غزه خواست که از منازل خود خارج نشوند.

گروه حماس از ساعات اولیه بامداد شنبه در عملیاتی غافلگیر کننده شهرک‌های اسرائیلی اطراف نوار غزه را با صدها موشک هدف قرار داد.

شلیک صدها موشک از غزه به اسرائیل و نفوذ ده‌ها مسلح فلسطینی به شهرک‌های اسرائیلی

نخست‌وزیر اسرائیل خواستار نشست فوری با مقامات امنیتی ارشد برای بررسی حملات موشکی حماس شد

 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از ساعات اولیه بامداد شنبه ۱۵ مهر صدها موشک از غزه به اسرائیل شلیک شد و ده‌ها نیروی مسلح فلسطینی به شهرک‌های اسرائیلی نفوذ کردند.

تلویزیون «ای ۲۴» اسرائیل به نقل از یک مقام ارشد پلیس این کشور اعلام کرد که مسلحان وابسته به حماس در ۲۱ موضع در جنوب با نیروهای اسرائیلی در حال درگیری هستند.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل هم از درگیری های شدید در چندین شهرک اسرائیلی با مسلحان فلسطینی خبر داد.

ارتش اسرائیل، صبح شنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام آماده‌باش برای شرایط جنگی، هشدار داد که حماس عواقب حملات موشکی اخیر را متحمل خواهد شد.

یواو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل هم گفت که گروه حماس علیه کشورش اعلام جنگ کرده است و نیروهای اسرائیلی در چندین نقطه در حال درگیری با مسلحان این گروه هستند.

گالانت تاکید کرد که هزاران سرباز ذخیره به ارتش فرا خوانده شدند.

همزمان ویدیویی از نفوذ چندین مسلح فلسطینی به شهرک‌های اطراف غزه منتشر شده است.

رسانه‌های اسرائیلی هم از کشته‌شدن یک شهرک‌نشین و زخمی‌شدن ۱۵ نفر دیگر خبر دادند.

ارتش اسرائیل تصریح کرد که «شماری افراد مسلح از غزه وارد اسرائیل شدند و همزمان ده‌ها موشک از غزه به خاک اسرائیل شلیک شد.»

بیانیه ارتش اسرائیل «از اهالی مناطق اطراف غزه خواست که از منازل خود خارج نشوند.»

ارتش اسرائیل همچنین از اعلام شمار دقیق سربازان اسیر شده توسط حماس خوداری کرد. گروه حماس خبر داد که ۳۵ سرباز و شهرک نشین اسرائیلی را به اسارات گرفته است.

در همین رابطه، ارتش اسرائیل از حمله به اهداف وابسته به حماس در غزه تحت عنوان عملیات «شمشیرهای آهنین» خبر داد.

همزمان با شلیک موشک از نوار غزه، آژیر خطر در شهرک‌های اطراف این نوار نیز به صدا درآمد.

شاهدان نیز از شنیده‌شدن صدای شلیک موشک از مناطق مختلف غزه خبر دادند.

رادیو ارتش اسرائیل هم گزارش داد که شماری فلسطینی از غزه درصدد نفوذ به اسرائیل با یک چتر بودند.

در همین رابطه، گروه «حماس» مسئولیت حمله موشکی به اسرائیل را پذیرفت و اعلام کرد که نیروهایش مشغول انجام عملیات در خاک اسرائیل با نام «توفان الاقصی» هستند.

این بیانیه افزوده است که محمد الضیف، از فرماندهان ارشد حماس طی ساعات آینده سخنان مهمی را درباره این عملیات ایراد خواهد کرد.

خبرنگار «العربیه» هم از نفوذ موفقیت‌آمیز ده‌ها فلسطینی مسلح به خاک اسرائیل خبر داد و گفت که روند شلیک موشک از غزه به اسرائیل افزایش چشمگیری داشته است.

از سویی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هم خواستار نشست فوری با مقامات امنیتی ارشد برای بررسی حملات موشکی حماس شد.

اسرائیل از سال ۲۰۰۷ پس از کنترل نوار غزه توسط حماس، این نوار را تحت محاصره قرار داده است. از آن زمان گروه‌های مسلح فلسطینی حاضر در غزه هر از چندگاهی با نیروهای ارتش اسرائیل درگیر می‌شوند.

خبرگزاری فلسطین: اسرائیل حملات گسترده هوایی به غزه را آغاز کرد

تصاویری از جسد یک سرباز اسرائیلی توسط برخی رسانه‌های فلسطینی منتشر شده اما اسرائیل هنوز به طور رسمی این خبر را تایید نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رسمی فلسطین، شنبه ۱۵ مهر گزارش داد که ارتش اسرائیل حملات هوایی گسترده‌ای را به نوار غزه آغاز کرده است.

بنا به این گزارش، ارتش اسرائیل همه گذرگاه‌های ورودی به شهر قدس را مسدود کرد

ارتش اسرائیل صبح شنبه ضمن صدور بیانیه‌ای آماده‌باش برای شرایط جنگی، هشدار داد که حماس عواقب حملات موشکی اخیر را متحمل خواهد شد.

ارتش اسرائیل تاکید کرد که اهداف وابسته به حماس در غزه را هدف قرار داده است.

اویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل هم اعلام کرد که «ساعاتی پیش حماس طی عملیاتی به شلیک موشک و نفوذ شماری تروریست به خاک اسرائیل اقدام کرد.»

همزمان، اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل اعلام کرد که کشورش در حال گذراندن «ساعت‌های سختی» است.

بنا به گزارش روزنامه «جروزالم پست»، هرتزوگ تصریح کرد که «از همه می‌خواهم به دستورات فرماندهی جبهه داخلی تمکین کنند و با حمایت از این فرماندهی، به پایداری خود ادامه دهند.»

گروه حماس اعلام کرد که عملیات «توفان الاقصی» را با شلیک ۵ هزار موشک به اسرائیل و نفوذ نیروهایش به شهرک‌های اسرائیلی اطراف نوار غزه آغاز کرده است.

تلاش مصر برای ممانعت از تشدید بحران جاری میان اسرائیل و فلسطین

وزیر خارجه مصر بر لزوم تمرکز همه تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای بر توقف تشدید تنش و خشونت و اعمال حداکثر خویشتن‌داری به منظور جلوگیری از بروز تلفات جانی بیشتر تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مصر تماس‌های خود را با تمامی بازیگران بین‌المللی و منطقه‌ای به منظور جلوگیری از تشدید تنش در سرزمین‌های فلسطینی آغاز کرد.

احمد ابوزید، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه مصر، شبه ۱۵ مهر اظهار داشت که سامح شکری، وزیر امور خارجه این کشور تماس‌های متمرکزی را با همتایان خود و شماری از مقامات بین‌المللی به منظور جلوگیری از تشدید تنش میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی آغاز کرد.

شکری در تماس با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره تحولات خطرناک جاری در فلسطین و اسرائیل گفت‌وگو کرد. شکری در این تماس بر اهمیت توقف تنش‌ها و لزوم خویشتن‌داری همه طرف‌ها تاکید کرد.

تاکید بر کنترل اوضاع

سخنگوی وزارت امور خارجه مصر با اشاره به تماس‌های فشرده قاهره در همه سطوح برای مهار بحران کنونی، گفت: «تماس‌های وزیر امور خارجه در این زمینه بر طرف‌های تاثیرگذار بین‌المللی متمرکز است تا تلاش‌های یکپارچه و مستمر برای حفظ منطقه از عوامل فزاینده تنش و بی‌ثباتی و جلوگیری از خروج اوضاع از کنترل، تضمین شود.»

ابوزید تاکید کرد که شکری با ایمن الصفدی، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه اردن برای مشورت و هماهنگی در خصوص تلاش‌ها با هدف توقف تنش‌ میان طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی، تماس تلفنی داشته است.

طبق گفته ابوزید، دو وزیر خارجه، نگرانی عمیق خود را از تداوم وخامت و حوادث خطرناک جاری ابراز کردند. شکری بر لزوم تمرکز همه تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در برهه کنونی بر توقف تنش و خشونت و اعمال حداکثر خویشتن‌داری برای جلوگیری از بروز تلفات جانی بیشتر تاکید کرد.

دو وزیر خارجه در خصوص تداوم رایزنی و هماهنگی ظرف ساعات آینده، توافق کردند.

تلویزیون مصر نیز گزارش داد که قاهره در حال برقراری تماس‌های «متمرکز» با دو طرف «برای گفت‌وگو در مورد آرامش و جلوگیری از تشدید تنش‌ها» است.

بیانیه وزارت خارجه مصر

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای خواستار «حداکثر خویشتن‌داری و اجتناب از قرار دادن غیرنظامیان در معرض خطرات بیشتر» شد و نسبت به «پیامدهای خطرناک ناشی از تشدید خشونت‌ها» هشدار داد.

این بیانیه همچنین از بازیگران بین‌المللی دست‌اندرکار حمایت از تلاش‌ها برای از سرگیری روند صلح خواست تا فوراً در راستای توقف تشدید تنش، مداخله کنند.

بیانیه از اسرائیل خواست که حملات و اقدامات تحریک‌آمیز علیه مردم فلسطین را متوقف کند و به قوانین بشردوستانه بین‌المللی مربوط به مسئولیت کشورهای اشغالگر پایبند باشد.

کانال خبری قاهره متعاقبا گزارش داد که تماس‌های «متمرکز» مصر با طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی برای بحث در مورد آرامش و جلوگیری از تشدید تنش، در حال انجام است.

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل شنبه از آغاز عملیات «شمشیرهای آهنین» علیه حماس در نوار غزه، در پی شروع عملیات نظامی گسترده حماس علیه اسرائیل خبر داد.

مصر: تشدید تنش توسط اسرائیل به دور شدن از روند صلح ‌و راه‌ حل دو کشوری می‌انجامد

وزیر خارجه مصر در دیدار با همتای اسرائیلی خود بار دیگر بر پایبندی قاهره به تداوم تمامی تلاش‌ها به منظور ترغیب طرف‌ها به بازگشت به میز مذاکرات برای تحقق رفاه، ثبات و همزیستی مسالمت‌آمیز در منطقه، تاکید ورزید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مصر از اسرائیل خواست برای جلوگیری از ایجاد مانع در روند صلح و اجرای راه حل دو کشوری، هرگونه تشدید تنش در سرزمین‌های اشغالی را متوقف کند.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با ایلی کوهن، همتای اسرائیلی خود، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار شکری بر اهمیت اولویت‌‌دادن طرف اسرائیلی به مسیر آرامش و اجتناب از افزایش تنش به دلیل خطر ورود به دور باطل خشونت‌ها، تاکید کرده و گفت: «این رویه، ما را روز به روز از دستیابی به هدف صلح و اجرای ایده راه حل دو کشوری، دورتر می‌کند.»

احمد ابوزید، سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر و مدیر اداره دیپلماسی عمومی این کشور اعلام کرد که دو طرف درباره شماری از پرونده‌های مربوط به مناسبات دوجانبه و جنبه‌های همکاری کنونی در عرصه‌های تجاری، سرمایه‌گذاری و انرژی؛ به‌ویژه در چارچوب سمینار گاز شرق مدیترانه، گفت‌وگو کردند.

گفت‌وگوهای دو وزیر، تحولات اوضاع در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را شامل شد و شکری تاکید کرد که صلح فراگیر و عادلانه، یگانه ضامن دستیابی به رفاه، ثبات و همزیستی مسالمت‌آمیز در منطقه است.

به گفته وزیر خارجه مصر، این صلح بر احیای حقوق فلسطینیان و تأسیس کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی بیت المقدس شرقی، مبتنی است.

وزیر خارجه مصر بار دیگر بر پایبندی این کشور به تداوم تمامی تلاش‌ها به منظور ترغیب طرف‌ها به بازگشت به میز مذاکرات برای تحقق این هدف تاکید ورزید.

در همین رابطه، رسانه‌های فلسطین با انتشار تصاویری خبر دادند که افراد مسلح فلسطینی پس از نفوذ به شهرک‌های اسرائیلی، یک تانک ارتش این کشور را منهدم کرده و شماری از خودروهای زرهی را نیز به غنیمت گرفتند.

تصاویری نیز از جسد یک سرباز اسرائیلی توسط برخی رسانه‌های فلسطینی منتشر شده است. اسرائیل هنوز به طور رسمی این خبر را تایید نکرده است.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة