دو کشته و هفت مجروح در حمله اسرائیل به مواضع حزب‌الله
دو کشته و هفت مجروح در حمله اسرائیل به مواضع حزب‌الله
دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد بامداد شنبه یازدهم آذر، در حمله هوایی اسرائيل به پایگاه‌های شبه‌نظامیان «حزب الله» لبنانی در منطقه زینبیه دمشق،
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد بامداد شنبه یازدهم آذر، در حمله هوایی اسرائيل به پایگاه‌های شبه‌نظامیان «حزب الله» لبنانی در منطقه زینبیه دمشق، دو نفر از کارکنان سوری این گروه کشته شدند. بنا به این گزارش ۷ نفر دیگر نیز در این حمله مجروح شدند که وضعیت ۲ تن از آنان وخیم است.

بر اساس این گزارش، این پایگاه حزب الله در مزرعه‌ای در نزدیکی هتل الروضه در نزدیکی حرم زینب است که هم‌زمان با پایگاه دیگری در منطقه حجیره، مورد حمله اسرائيل قرار گرفت و تلاش سامانه‌های دفاعی روسیه در خنثی کردن آن ناکام ماند.

هم‌زمان، وزارت دفاع سوریه اعلام کرد ارتش اسرائیل بامداد روز شنبه ۱۱ آذر، حومه شهر دمشق را مورد حمله قرار داده داست اما گفت در این حمله خسارتی گزارش نشده است.

این وزارت در بیانیه‌ای اعلام کرد که حدود ساعت ۱:۳۵ دقیقه به وقت محلی بامداد روز شنبه، جنگنده‌های اسرائیلی نقاطی در جولان و برخی نقاط حومه شهر دمشق را مورد حمله قرار داده‌اند.

شاهدان عینی نیز از شنیده شدن صدای انفجار در حومه دمشق خبر دادند.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری «فرانسه» گفت که نیروی هوایی اسرائیل اهدافی از «حزب الله» در محله «زینبیه» جنوب دمشق را مورد حمله قرار دادند و آمبولانس‌ها پس از حمله، با شتاب در محل حضور یافتند.

از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، اسرائیل صدها حمله هوایی در خاک این کشور انجام داده که برخی از حملات ارتش سوریه و بسیاری دیگر شبه‌نظامیان وابسته به ایران و گروه «حزب الله» لبنان را هدف قرار داد.

از حمله ۷ اکتوبر حماس، اسرائیل حملات خود به خاک سوریه را افزایش داده است. تل‌آویو کمتر حملات به سوریه را تایید کرده، اما به انجام برخی از آنها در راستای مقابله با حضور نظامی ایران در سوریه اشاره کرده است.

به گزارش دیدبان حقوق بشر، بار دیگر یک شنبه گذشته، پروازهای فرودگاه دمشق به دلیل حمله هوایی دوباره اسرائیل متوقف شد.

گزارش «وال استریت ژورنال» از برنامه‌ریزی موساد اسرائیل برای ترور رهبران حماس در خارج

در گزارش «وال استریت ژورنال» آمده است که در گذشته نگرانی از واکنش‌ها هیچ‌گاه اسرائیل را از دست زدن به چنین اقداماتی بازنداشته و تل‌آویو همواره از پیامدهای منفی ترورها در خارج مصون مانده است

دبی – العربیه فارسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنیامین نتانیاهو، طی سخنرانی خود در ۲۲ نوامبر به صراحت گفته بود: «به موساد دستور داده‌ام که علیه رهبران حماس در هر کجا که هستند اقدام کند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به آژانس‌های اطلاعاتی کشورش دستور داد تا برنامه‌هایی را برای ترور رهبران ارشد حماس که در خارج از نوار غزه زندگی می‌کنند، تهیه کنند.

در این راستا مجله آمریکایی «وال استریت ژورنال» طی گزارشی جزئیاتی از طرح‌ریزی اسرائیل برای ترور رهبران حماس در سراسر جهان به محض پایان جنگ در نوار غزه را فاش کرد.

بر اساس این گزارش، در پی حمله غافلگیرانه هفتم اکتبر حماس علیه اسرائیل، بسیاری از مقامات اسرائیلی از سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی این کشور خواستند تا خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس در خارج و سایر رهبران این گروه فلسطینی را ترور کنند.

تلاش‌ها برای آزادی گروگان‌‌ها

با این حال، طبق گزارش وال استریت ژورنال، «انجام این کار در خاک قطر یا ترکیه می‌تواند تلاش‌های دیپلماتیک برای آزادی گروگان‌ها را تحت فشار قرار داده یا ناکام کند و این ایده را به تاخیر بیاندازد.»

در گزارش این مجله آمریکایی همچنین آمده است که نتانیاهو طی سخنرانی خود در اواخر نوامبر به برنامه‌های اسرائیل برای انجام ترور در خارج اشاره کرده بود که خشم برخی از مقامات اسرائیلی را برانگیخت که ترجیح دادند طرح‌های ترور در آینده را مخفی نگه دارند.

نتانیاهو صراحتاً در سخنان خود در ۲۲ نوامبر گفت: «به موساد دستور داده‌ام که علیه رهبران حماس در هر کجا که هستند اقدام کند.»

وال استریت ژورنال در این‌باره نوشت که «عملیات ترور در خارج می‌تواند قوانین بین‌المللی را نقض و واکنش کشورهایی که عملیات در آن‌ها انجام می‌شود را برانگیزد.»

این مجله در پایان نوشت که نگرانی از واکنش‌ها در گذشته هیچ‌گاه اسرائیل را از چنین اقداماتی بازنداشته و تل‌آویو همواره از پیامدهای منفی ترورها در خارج مصون مانده است.

ازسرگیری حملات اسرائيل به غزه ده‌ها کشته برجای گذاشت

«سرایا القدس» از بمباران شهرها و شهرک‌های اسرائیلی در پاسخ به ازسرگیری بمباران‌ غزه از سوی ارتش اسرائیل خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چند ساعت پس از پایان وقفه بشردوستانه یک هفته‌ای میان ارتش اسرائیل و حماس، وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که ۳۲ فلسطینی جمعه ۱۰ آذر، در حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه کشته شدند.

اسرائیل پس از پایان این وقفه با حماس که تبادل اسرا و ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار را شامل شد، شمال و جنوب نوار را هدف حملات هوایی و توپخانه‌ای قرار داد.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، در پی بیانیه ارتش اسرائیل مبنی بر از سرگیری جنگ با حماس، حملات هوایی اسرائیل علیه مناطق مختلف نوار، جمعه از سرگرفته شد.

خبرنگار العربیه افزود که از صبح امروز، ۹ رشته حملات راکتی نیز از غزه، شهرک‌های اطراف نوار غزه را هدف قرار داد و آژیر خطر در جنوب اسرائیل فعال شد و گزارش‌ها حاکی از سقوط موشک در عسقلان است.

«سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش «جهاد» اعلام کرد که در پاسخ به حملات جمعه ارتش اسرائیل، شهرها و شهرک‌های اسرائیلی را بمباران کرده است.

وزارت بهداشت غزه، جمعه به‌روزرسانی آمار کشته‌شدگان را اعلام کرد که به ۵۷ نفر رسید و از ده‌ها زخمی خبر داد.

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که حماس «با عدم موافقت خود با آزادی تعداد بیشتر اسرا، مفاد وقفه را نقض کرد.»

به گفته نتانیاهو، اسرائیل «با ازسرگیری درگیری‌ها نسبت دستیابی به اهداف خود، پایبند است.»

بیانیه دفتر نتانیاهو

دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای اعلام کرد که حماس «همه اسرا را طبق توافق آزاد نکرد و به سوی اسرائیل، راکت شلیک کرد.»

در این بیانیه آمده است: «با ازسرگیری جنگ تاکید داریم که دولت اسرائیل نسبت به تحقق اهداف جنگ که همان آزادی اسرا، نابودی حماس و تضمین عدم تهدیدآفرینی غزه برای اهالی اسرائیل است، پایبند است.

کامالا هریس در اجلاس «کاپ ۲۸» دیدگاه واشینگتن درباره «غزه پس از جنگ» را تشریح می‌کند

جان کربی: مردم غزه به حاکمیتی نیاز دارند که آرمان‌ها و نیازهای آن‌ها را مد نظر قرار دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در بیان اهداف اصلی آمریکا پس از پایان جنگ میان اسرائیل و حماس، بر ضرورت احیای اتحاد مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری تحت حاکمیتی واحد، تاکید خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، شنبه ۱۱ آذر، هریس در سلسله دیدارها در جریان همایش آب و هوای «کاپ ۲ » سازمان ملل در دبی، به نیابت از جو بایدن، رئیس جمهوری، موضوع جنگ اسرائیل و حماس را مطرح خواهد کرد.

طبق گفته یک مقام در کاخ سفید، هریس حامل پیامی در مورد غزه پساجنگ خواهد بود؛ آنهم در زمانی که منطقه با پیامدهای جنگی روبرو شده که معادلات خاورمیانه را برهم زده است.

موجودیت واحد

این مقام افزود: «هریس تاکید خواهد کرد که هر طرحی برای مرحله پساجنگ در غزه باید در بردارنده چشم‌انداز سیاسی روشن برای مردم فلسطین باشد و اتحاد مجدد غزه و کرانه باختری را در چارچوب یک موجودیت، تضمین کند.»

آینده فلسطین

مقامات آمریکایی در مورد تقویت دولت خودگردان فلسطین به منظور گسترش دامنه کار آن به غزه گفت‌وگو کردند، اما هنوز توافقی بر سر یک برنامه ثابت، شکل نگرفته است.

هریس با رهبران منطقه از جمله شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس کشور امارات در مورد آخرین تحولات غزه، دیدار و رایزنی خواهد کرد.

این مقام کاخ سفید گفت: «معاون رئیس جمهوری در دیدارهای خود، مبانی مرتبط با غزه پساجنگ را تعیین و پیشنهادات خاصی را در خصوص مشارکت طیف‌های فلسطینی در این روند و تامین حمایت منطقه‌ای از اقدامات ما را مطرح خواهد کرد.»

هریس شنبه طی اظهاراتی بر تمایل واشینگتن به بازگشت به وقفه میان اسرائیل و حماس به منظور آزادی شمار بیشتری از گروگان‌ها از غزه و ورود مجدد کمک‌های بشردوستانه به این شهر، تاکید خواهد ورزید.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «همانطور که قبلاً بارها گفته‌ایم، هریس نیز قطعاً خواهد گفت که به باور ما، مردم فلسطین باید در تعیین آینده خود مشارکت داشته و در آن نقش داشته باشند. آنها به حاکمیتی در غزه نیاز دارند که آرمان‌ها و نیازهای آن‌ها را مد نظر قرار دهد.»

اسرائیل مجددا شهرک‌های مرزی جنوب لبنان را بمباران کرد

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة