سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است
سازمان ملل: کره شمالی از حملات سایبری 3 میلیارد دلار سود کسب کرده است
هدف هکرها کمپانی‌های صنایع دفاعی و زنجیره‌های تأمین، و ایجاد دسترسی فزاینده به زیرساخت‌ها و ابزارهای دیگر کشورها بوده است
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس یک گزارش منتشرنشده سازمان ملل متحد که خبرگزاری «رویترز» آن را مطالعه کرده است، ناظران تحریم‌های سازمان ملل ده‌ها حمله سایبری توسط کره شمالی را بررسی کرده‌اند که به گفته آنها حدود 3 میلیارد دلار سود به پیونگ‌یانگ رسانده و به توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای آن کمک شایانی کرده است.

به گزارش رویترز، ناظران در گزارش خود نوشته‌اند: «این پنل در حال بررسی 58 حمله سایبری مشکوک کره شمالی به شرکت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال بین سال‌های 2017 تا 2023 با ارزش تقریباً 3 میلیارد دلار است، که طبق گزارش‌ها به تأمین مالی توسعه سلاح‌های کشتار جمعی کره شمالی کمک می‌کند».

ناظران تحریم‌ها گفتند که گروه‌های هکری کره شمالی وابسته به «اداره کل شناسایی»، که سازمان اطلاعات خارجی پیونگ‌یانگ است، بنا به گزارش‌ها تعداد زیادی حملات سایبری علیه اهداف خاص انجام داده‌اند.

به گفته این ناظران، که وظیفه دارند سالی دو بار به شورای امنیت 15 عضوی گزارش دهند، روندها فعالیت هکرهای کره‌ای شامل «هدف قرار دادن کمپانی‌های صنایع دفاعی و زنجیره‌های تأمین، و ایجاد دسترسی فزاینده به زیرساخت‌ها و ابزارهای دیگر کشورها» بوده است.

در این گزارش آمده است: «کره شمالی به نادیده گرفتن تحریم‌های شورای امنیت ادامه داد، سلاح‌های هسته‌ای بیشتری توسعه داد، مواد شکافت هسته‌ای بیشتری تولید کرد، به پرتاب موشک‌های بالستیک ادامه داد، یک ماهواره در مدار قرار داد، و یک زیردریایی تهاجمی هسته‌ای تاکتیکی به زرادخانه خود اضافه کرد.»

با این حال، به گفته رویترز، هر گونه اقدام تنبیهی اضافی علیه کره شمالی توسط شورای امنیت سازمان ملل بعید است، چرا که این شورا طی چند سال اخیر بر سر مساله برخورد با پیونگ‌یانگ به بن‌بست رسیده است.

در حالی که آمریکا و دیگر کشورهای غربی خواهان افزایش اقدامات تنبیهی علیه کره شمالی هستند، روسیه و چین می‌گویند تحریم‌ها باید کاهش یابند تا پیونگ‌یانگ راضی شود برای مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای به پای میز بازگردد.

رهبر کره شمالی: در صورت حمله به کشورمان کره جنوبی را نابود می‌کنیم

کیم: اگر دشمن جرات استفاده از زور علیه کشور را به‌خود بدهد، تصمیم جسورانه‌ای خواهیم گرفت که تاریخ را عوض خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های دولتی کره شمالی، جمعه 20 بهمن گزارش دادند که کیم جونگ اون، رهبر این کشور اعلام کرد که پیونگ یانگ در «نابودی» کره جنوبی در صورت حمله به کشورش، تردید نخواهد کرد.

کره شمالی مجهز به سلاح هسته‌ای در سال جاری، کره جنوبی را «دشمن اصلی» خود اعلام کرد و با تعطیل آژانس‌های فعال در عرصه اتحاد و ارتباط دوباره دو کشور، تهدید کرد در صورت تجاوز کره جنوبی به «حتی 0.001 میلی متر» از خاک کره شمالی، وارد جنگ با آن خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم گفت: «اگر دشمن جرات استفاده از زور علیه کشور ما را به‌ خود بدهد، تصمیم جسورانه‌ای خواهیم گرفت که تاریخ را عوض خواهد کرد و از بسیج همه توانمندی‌های عظیم خود برای نابودی آنها دریغ نخواهیم کرد».

او افزود: «صلح چیزی نیست که بتوان آن را گدایی کرد یا طریق مذاکره، آن را مبادله کرد».

به‌گزارش این خبرگزاری، کیم این اظهارات را در مراسمی که از سوی وزارت دفاع به مناسبت سالگرد تأسیس ارتش این کشور برگزار شد، بیان کرد.

تصاویر منتشرشده توسط خبرگزاری رسمی در جمعه، کیم را نشان می‌دهد که دست کوچک‌ترین دخترش، جو آئه، را در دست داشت که به گفته برخی تحلیل‌گران در حال آماده‌شدن برای به‌دست گرفتن رهبری آینده این کشور منزوی است.

کیم با تاکید بر این که تصمیم اخیر پیونگ یانگ برای معرفی سئول به عنوان دشمن اصلی کشورش، اقدام درستی بود، افزود: «این تصمیم تغییر نخواهد کرد و اشغال خاک آنها و سرنگونی این کشور در صورت بروز وضعیت اضطراری، اقدامی به‌منظور حفظ امنیت دائمی کشور ماست».

بر اساس گزارش روز گذشته رسانه‌های رسمی، با توجه به وخامت روابط دو کشور همسایه، پارلمان کره شمالی به لغو قوانین مربوط به همکاری‌های اقتصادی با کره جنوبی، رای مثبت داد.

کارشناسان سازمان ملل: کره شمالی برنامه‌های تسلیحاتی خود را با حملات سایبری تامین مالی می‌کند

N.Korea funds weapons programs with cyberattacks, UN experts say

ناظران تحریم‌های سازمان ملل متحد ظن آن دارند کره شمالی بودجه مورد نیاز برای برنامه‌های توسعه هسته‌ای و موشکی خود را با پولی که از طریق حملات سایبری به دست آورده است، تامین می‌کند.

هیئتی از ناظران سازمان ملل متحد گزارش خود را اخیرا تسلیم کمیته شورای امنیت این سازمان کرد. قرار است این گزارش در هفته‌های آتی به اطلاع عموم برسد.

منابع دیپلماتیک سازمان ملل متحد با نقل قول از این گزارش می‌گویند ظن آن می‌رود کره شمالی از طریق ۵۸ حمله سایبری که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۳ علیه شرکت‌های فعال در زمینه رمزارز انجام داد، دارایی‌هایی به ارزش حدود ۳ میلیارد دلار به دست آورده است.

در این گزارش آمده است ظاهرا پیونگ‌یانگ از این پول برای تامین مالی توسعه سلاح‌های کشتار جمعی خود استفاده می‌کند.

علاوه بر این، در این گزارش آمده است هیئت سازمان ملل متحد همچنین سرگرم بررسی گزارش‌های کشورهای عضو این سازمان در مورد تامین تسلیحات و مهمات متعارف از سوی کره شمالی در نقض این تحریم‌ها است.

 

دونالد ترامپ اولین رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا است که امروز یکشنبه با حضور در منطقه غیر نظامی بین دو کره با کیم جونگ اون در کریای شمالی دیدار کرده است.

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا پس از دیدار با کیم جونگ اون در منطقه غیر نظامی بین دو کره با پای پیاده وارد خاک کریای شمالی شد و گفت ” امروز روز بزرگی برای دنیا است.” و ترامپ اولین رئیس جمهور آمریکا است که در زمان حکومتش به کریای شمالی سفر می کند.

کیم جونگ سفر ترامپ را به کریای شمالی “شجاعانه” خواند و افزود که این سفر کوتاه ترامپ به کریای شمالی به بهبود روابط بین دو کشور کمک می کند.

کیم جونگ اون گفت: من از پیشنهاد ترامپ بخاطر دیدار در خاک کریای شمالی “بسیار شگفت زده” شده بودم.

رهبر کریای شمالی گفت: سفر دونالد ترامپ به کشورش و دست دادن آنها به یکدیگر نشان می دهد که “امروز روزی متفاوت از دیروز” است وی دیدارش با ترامپ را عالی خواند و افزود دیدار با ترامپ تاثیری مثبت بر اقدامات آتی دو طرف خواهد گذاشت.

دونالد ترامپ در این سفر از کیم جونگ اون رهبر کریای شمالی دعوت کرد تا به واشنگتن سفر کند.

ترامپ همچنان افزود، از این که از مرز بین دو کره عبور کردم و به خاک کریای شمالی قدم زدم احساس افتخار میکنم.

دونالد ترامپ روز شنبه قبل ورود به کریای جنوبی از آمادگی خود برای دیدار با رهبر کریای شمالی در منطقه غیر نظامی بین دو کریای خبر داده بود و کیم جونگ اون هم این پیشنهاد را قبول کرده بود.

مون جائه این رئیس جمهور کریای شمالی دونالد ترامپ را در منطقه غیر نظامی بین دو کره همراهی کرد.

ترامپ در منطقه غیر نظامی بین دو کره و پیش از اینکه رهبر کریای شمالی را ببینید گفت که وی و کیم جونگ اون به یکدیگر احترام دارند و ممکن یکدیگر را دوست داشته باشند

رهبر کره شمالی دستور آمادگی برای جنگ احتمالی صادر کرد

۰

سه‌شنبه ۷ خرداد ۱۳۸۷ – ۱۵:۰۶

همشهری آنلاین: جمهوری دموکراتیک خلق کره که با نام کره شمالی از آن یاد می‌شود کشوری در قاره آسیا است که جزو آخرین بازماندگان حکومت‌های کمونیستی به حساب می‌آید.

North-South Korea

این کشور از شمال با چین، از شمال شرق با روسیه و از جنوب با کره جنوبی همسایه است.

در قرون پانزدهم و شانزدهم کره از نظر علمی و فرهنگی پیشرفت زیادی داشت. در سال ۱۵۹۲ ژاپن به کره لشکرکشی کرد ولی حکومت با کمک چینی‌ها حمله آن را دفع کرد. در اوایل قرن هفدهم کره تابع دولت چین شد.

پس از پیروزی ژاپنی‌ها در نخستین جنگ با چین در قرن نوزدهم و در جنگ با روسیه در اوایل قرن بیستم، کره به کلی تحت استیلای ژاپن قرار گرفت.

امپراتور کره خواست با اعزام هیئتی به لاهه، مملکت خود را از زیر نفوذ کشور ژاپن بیرون بیاورد. ولی با کشف این موضوع مجبور به استعفا شد.

در سال ۱۹۱۰ کره رسما به امپراتوری ژاپن ملحق شد. در زمان دومین جنگ چین و ژاپن و جنگ جهانی دوم، پایه‌های نفوذ ژاپن در کره سست شد و نیروهای استقلال طلب کره‌ای در سال ۱۹۴۲ به ژاپن اعلام جنگ دادند.

در فوریه و ژانویه سال ۱۹۴۵ کره به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد. قسمت شمالی در تصرف روس‌ها و قسمت جنوبی در اشغال امریکایی‌ها بود. مدار ۳۸ نیز به عنوان مرز دو کره تعیین شد.

در سال ۱۹۴۸ تقسیم کره به دو کشور صورت رسمی یافت و دو حکومت کره شمالی و کره جنوبی بر قرار شد. در سال ۱۹۵۰ کره شمالی به کره جنوبی حمله کرد و به این ترتیب جنگ دو کره که آمریکا نیز به طرفداری از کره جنوبی در آن حضور داشت آغاز شد.

در سال ۱۹۵۳ آتش‌بس اعلام شد اما در طی این جنگ خسارات زیادی به هر دو کشور وارد شد.

پس از پایان جنگ، دولت کره شمالی با استفاده از منابع سرشار از این سرزمین دست به اجرای برنامه‌های وسیعی برای صنعتی‌سازی و ترمیم کشور زد. با کمک چینی‌ها و روس‌ها خطوط آهن و کارخانه‌ها از نو ساخته شدند.

سیاست در کره شمالی

رئیس حکومت در این کشور رهبر است که از سال ۱۹۹۴ تاکنون کیم جونگ ایل، این سمت را به عهده داشته است. در سال ۲۰۰۳ اختیارات دیگری هم به او افزوده شد که به این ترتیب رهبر این کشور بالاترین مقام اجرایی نیز هست.

قوه مقننه از یک مجلس قانونگذاری به نام مجلس عالی خلق با ۶۸۷  کرسی تشکیل شده است که نمایندگان آن برای دوره‌ای پنج ساله با رای مردم انتخاب می‌شوند.

اقتصاد در کره شمالی

تولید ناخالص داخلی در این کشور ۴۰ میلیارد دلاراست. ۲۰ میلیون نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

آمارهای اقتصادی در مورد این کشور چندان دقیق نیست. تخمین زده می‌شود ۳۷ درصد از نیروی کار آن در بخش کشاورزی و بقیه در بخش‌های صنعت و خدمات مشغول به کار باشند.

محصولات صادراتی این کشور شامل مواد معدنی، محصولات ترکیبی فلزی، کالاهای تولیدی که شامل تسلیحات نظامی نیز می‌شود، منسوجات، محصولات کشاورزی و ماهیگیری است.

محصولات وارداتی این کشور شامل مواد نفتی، زغال کک، ماشین‌آلات و تجهیزات، منسوجات و حبوبات است.

مردم کره شمالی

جمعیت این کشور حدود ۲۳ میلیون و ۴۷۹ هزار نفر یا میانگین سنی ۳۳ سال است. امید به زندگی برای زنان در بدو تولد ۷۵ و برای مردان ۶۹ سال است.

مردم این کشور به طور سنتی پیرو بودا هستند. زبان رسمی در این کشور کره‌ای است.

ارتباطات در کره شمالی

مطبوعات و رادیو و تلویزیون در این کشور تحت نظارت کامل دولت اداره می‌شوند.

کره شمالی در یک نگاه

مساحت ۱۲۰، ۵۴۰ کیلومتر مربع
جمعیت ۲۳، ۴۷۹، ۰۸۹ نفر
پایتخت پیونگ یانگ
واحد پول ون
دامنه اینترنتی kp.
پیش شماره ۸۵۰+
کد خبر 53248
  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیهٔ هم شهری ، NHK