سالگرد مهسا؛ واکنش‌ برخی رهبران جهان و  «زن، زندگی، آزادی»
سالگرد مهسا؛ واکنش‌ برخی رهبران جهان و  «زن، زندگی، آزادی»
همزمان با اولین سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی، تعدادی از رهبران جهان با انتشار پیام‌هایی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره او، بار دیگر حمایت خود از اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» را اعلام کردند.

همزمان با اولین سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی، تعدادی از رهبران جهان با انتشار پیام‌هایی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره او، بار دیگر حمایت خود از اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» را اعلام کردند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در بیانه گفت: «من و جیل به همراه مردم سراسر دنیا به یاد او و تمامی شهروندان شجاع ایرانی هستیم که به دلیل درخواست مسالمت‌آمیز خود برای دموکراسی و کرامت انسانی توسط رژیم ایران کشته، زخمی یا زندانی شدند.»

به گفته او، داستان مهسا با «کشته شدن وحشیانه» او تمام نشد بلکه او الهام‌بخش جنبش تاریخی «زن، زندگی، آزادی» شد که ایران و مردم سراسر جهان را که به صورت خستگی‌ناپذیر از برابری جنسیتی و احترام به حقوق بشر دفاع می‌کنند تحت تأثیر قرار داد.

کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، ضمن گرامیداشت یاد مهسا گفت: «حمایت خود را از زنان ایران که برای آزادی و حقوق بشر مبارزه می‌کنند، تکرار می‌کنیم.» خانم هریس افزود: «من از شجاعت آنها الهام گرفته‌ام. ما به پاسخگوکردن مقامات و نهادهای ایرانی مسئول نقض حقوق بشر ادامه خواهیم داد.ایران نهادهای ایرانی مسئول نقض حقوق بشر ادامه خواهیم داد.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایران، گفت یک سال پیش، مرگ غم‌انگیز و غیرمنطقی مهسا در بازداشت به اصطلاح «پلیس اخلاق» ایران، تظاهراتی را در سراسر ایران برانگیخت که با خشونت وصف‌ناپذیر، دستگیری‌های گروهی، اختلالات سیستماتیک اینترنت و سانسور رژیم ایران مواجه شد.» بلینکن افزود: «ما در کنار شرکای بین‌المللی خود به اقدامات سزاوار برای پاسخگو کردن کسانی که بهره‌مند شدن ایرانیان از حقوق بشر را سرکوب می‌کنند، ادامه خواهیم داد.»

لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، با اشاره به پایان «غم‌انگیز» زندگی مهسا در شهریور ماه گذشته گفت: «شجاعت او الهام‌بخش جنبشی بود که در برابر تداوم وحشیگری، پایدار مانده است.» او افزود: «تعهد ایالات متحده به ایستادن در کنار مردم ایران، تزلزل‌ناپذیر خواهد ماند.»

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا، گفت مهسای ٢٢ ساله به شیوه‌ای بیرحمانه کشته شد و «قتل او» آغازگر جنبش تاریخ‌ساز «زن،زندگی، آزادی» شد. او افزود: «به یادش می‌آوریم. میراثش را گرامی می‌داریم. در کنار کسانی که برای آزادی در ایران مبارزه می‌کنند، می‌ایستیم.»

آنالینا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، با گرامیداشت یاد و خاطره مهسا و صدها جوان ایرانی گفت آنها می‌بایست آینده ایران می‌بودند اما خشونت بیرحمانه جمهوری اسلامی، آینده آنها را ربود. به گفته او، شعار «ژن، ژیان، آزادی» با طنین‌انداختن در کل جهان، به نماد شجاعت زنان ایرانی در برابر سرکوب تبدیل شد.

سالگرد مهسا؛ شلیک مستقیم به سر یک شهروند و بازداشت ده‌ها تن دیگر

امجد امینی، پدر مهسا (ژینا) امینی، در کنار مزار فرزندش
امجد امینی، پدر مهسا (ژینا) امینی، در کنار مزار فرزندش

همزمان با اولین سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی و برپایی اعتراضات و اعتصابات در داخل کشور، یک شهروند سقزی از ناحیه سر هدف شلیک مستقیم ماموران امنیتی قرار گرفت و ده‌ها تن دیگر از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، امجد امینی پدر مهسا، صبح روز شنبه هنگام خروج از منزل در سقز بازداشت و «پس از چند ساعت بازجویی و تهدید وی مبنی بر عدم برگزاری مراسم سالگرد فرزندش» به خانه بازگردانده شد. ماموران امنیتی با استقرار در اطراف منزل خانوادگی مهسا، اجازه خروج از منزل را به آقای امینی نمی‌دهند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو تصاویری از حضور ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در اطراف منزل خانوادگی مهسا (ژینا) امینی منتشر کرده است.

افسون نجفی، خواهر حدیث نجفی از کشته‌شدگان اعتراضات، در صفحه اینستاگرامش از بازداشت خانواده خود در عصر جمعه ۲۴ شهریور خبر داد. به گفته او، این بازداشت بدون ابلاغیه یا احضاریه قبلی صورت گرفته و لوازم الکترونیکی آنها نیز ضبط شده است. جابر نجفی پدر حدیث، امیرحسین نجفی برادر حدیث، و شیرین نجفی و نگین نجفی خواهران حدیث، بازداشت‌شدگان هستند.
همزمان، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد فردین جعفری، جوان اهل سقز، در مسیر سقز به بانه توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته و هم‌اکنون در بیمارستان شفا در سقز بستری است. حال آقای جعفری «وخیم» گزارش شده است.

فعالان: در سالگرد مرگ مهسا امینی پدرش بازداشت شد

۵ ساعت قبل
برخی از فعالان حقوق بشر می‌گویند که پدر مهسا امینی در ایران بازداشت شده است. گفته می‌شود که به امجد امینی هشدار داده شده بود که سالگرد مرگ دخترش را تجلیل نکند.
بر اساس اظهارات برخی از فعالان حقوق بشر، در یک سالگی مرگ مهسا امینی، پدر این دختر قربانی به گونه موقت بازداشت شده است. شبکه حقوق بشر کردستان گفته است که به امجد امینی قبل از آزادی اش، اخطار داده شده بود که سالگرد مرگ دخترش را تجلیل نکند.

 

اما خبرگزاری دولتی ایران “ایرنا” گزارش داده است که امجد امینی بازداشت نشده است. خبرگزاری ایرنا در گزارش خود این موضوع را باز گذاشته است که آیا او به طور موقت بازداشت شده است یا اینکه او تهدید شده است یا خیر.

 

مهسا امینی زن ۲۲ ساله کرد، پس از آن که توسط نیروهای “گشت ارشاد” دستگیر شد، در بازداشت نیروهای امنیتی جان باخت. این  زن جوان متهم به رعایت نکردن حجاب بود. مرگ او یک سال پیش، ماه ها اعتراضات را در ایران برانگیخت و این اعتراضات توسط نیروهای امنیتی سرکوب شدند.

سقز، زادگاه مهسا امینی، قبل از اولین سالگرد مرگ این زن جوان تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داشت. گروه های حقوق بشر در غرب ایران گفته اند که این امر در مورد سایر مناطق عمدتا کردنشین نیز صدق می‌کند. در شبکه های اجتماعی هم گزارش‌هایی منتشر شده است که گویا در اطراف خانه خانواده امینی در سقز نیروهای امنیتی مستقر شده اند.

 

علیرغم تهدیدها، والدین مهسا امینی این هفته به حکومت گفتند که آنها یک مراسم یادبود مذهبی سنتی بر سر قبر دخترشان در سقز برگزار می‌کنند. از چندین شهر در منطقه کردستان ایران هم راه اندازی اعتراضات گزارش شده است. در مقابل خبرگزاری “ایرنا” گزارش کرده است که در سقز وضعیت “کاملا آرام” است. در ادامه آمده است که فراخوان به اعتصاب در مناطق کردنشین به دلیل “هوشیاری مردم و حضور نیروهای امنیتی و نظامی بی‌نتیجه ماند.”

این خبرگزاری همچنان به نقل از یکی از نمایندگان کردستان گزارش داده است که تعدادی از گروه های ضدانقلاب که برنامه ریزی کرده بودند تا هرج و مرج راه اندازی کنند و برای رسانه ها موادخبری ارائه دهند، در ساعات اولیه صبح بازداشت شدند.

تشدید تدابیر امنیتی در سالروز مرگ ژینا مهسا امینی

۱۴۰۲ شهریور ۲۴, جمعه

ژینا مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله، یک سال پیش در شانزدهم سپتمبر در بازداشت پولیس مذهبی در تهران جان باخت. مرگ او سرآغاز یک جنبش اعتراضی گسترده در ایران شد که حکومت آن را با خشونت سرکوب کرد.

حکومت ایران قبل از سالروز مرگ ژینا مهسا امینی، دختر جوان کردی، به منظور جلوگیری از اعتراض‌های احتمالی تدابیر امنیتی را در زادگاه او شهر سقز تشدید کرده است.

یک فعال حقوق بشر روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت که نیروهای امنیتی در سقز قویاً حضور دارند. یک فعال دیگر گفت که قبلاَ یک مظاهره کوچک برگزار شده است که معترضان در آن شعارهای ضد حکومت سر داده‌اند و این تظاهرات به زودی منحل شده است.

در رسانه‌های اجتماعی از تشدید تدابیر امنیتی در اکثریت مناطق کردنشین دیگر نیز گزارش شده است. اما این معلومات را نمی‌توان در حال حاضر

ژینا مهسا امینی در سن ۲۲ سالگی در ۱۶ سپتمبر سال ۲۰۲۲ بعد از دستگیری توسط پولیس مذهبی ایران موسوم به گشت ارشاد، در بازداشت جان باخت. او به این اتهام که گویا از مقررات حجاب  در جمهوری اسلامی ایران سرپیچی کرده است، بازداشت شده بود.

در آن زمان مرگ مهسا امینی در سطح جهان باعث اعتراض ها علیه رهبری ایران شد. این اعتراض‌ها که ماه‌ها ادامه یافت، قسماَ به خشونت کشیده شد.

این. معترضان خواستار پایان حاکمیت بیش از چهار دهه‌ای روحانیان شیعی در کشور شان بودند.

سه تن در ایران به خاطر شرکت در اعتراض ها اعدام شدند

۱۴۰۲ اردیبهشت ۲۹, جمعه

در ایران سه تن در ارتباط به اعتراض هایی که پس از مرگ مهسا ژینا امینی به راه افتاد، اعدام شدند. قوه قضاییه ایران از اجرای حکم اعدام سه تن از متهمان پرونده موسوم به «خانه اصفهان» خبر داده است.

قوه قضاییه ایران صبح روز جمعه اعدام این افراد را تایید کرد. به گزارش پرتال خبری قوه قضاییه ایران «میزان آنلاین»، مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی به خاطر شرکت در تظاهراتی که در شهر مرکزی أصفهان برگزار شد، به جرم «محاربه با خدا» گناهکار شناخته شدند.

این سه مرد در ماه نومبر بازداشت شده و در ماه جنوری به مرگ محکوم شدند.

 

به گزارش میزان آنلاین، آن ها متهم شدند که برعلیه نیروهای امنیتی از خشونت استفاده کرده اند و گلوله هایی که از سلاح های آن ها شلیک شده، «به شهادت سه عضو نیروهای امنیتی منجر شده است».

Iran Mahabad | Anti-Hijab ProtesteDemonstrators clashed several times with authorities during protests over Amini's death
تظاهرکنندگان در اعتراض هایی که پس از مرگ مهسا ژینا امینی به راه افتاد، بارها با نیروهای امنیتی درگیر شدند.عکس: SalamPix/abaca/picture alliance

با اعدام این سه تن در روز جمعه، مجموع شمار افرادی که در ارتباط با اعتراض ها اعدام شدند، به هفت تن رسید.

ماه ها است که مردم در ایران و به خصوص زنان خواهان حقوق بیشتری هستند. نیروهای امنیتی در اعتراض های عمومی که در این راستا برگزار می شوند، شدیدا برخورد می کنند.

 

اعتراض ها در ایران پس از مرگ مشکوک مهسا ژینا امینی به راه افتاد. این دختر ۲۲ ساله کُرد در ماه سپتمبر در ماه سپتمبر به دلیل نقض قوانین سختگیرانه حجاب از سوی پولیس مذهبی ایران موسوم به گشت ارشاد بازداشت شد. فعالان اجتماعی و سیاسی ادعا می کنند که امینی مورد بدرفتاری ماموران پولیس قرار گرفته است.

 نیروهای امنیتی طرح ترور پدر مهسا امینی را خنثی کردند

نیروهای امنیتی طرح ترور پدر مهسا امینی را خنثی کردند

 خبرگزاری مشرق ای آن می گوید معاون سیاسی – امنیتی استاندار کردستان گفت: چند نفر از اعضای گروی کرد  که می خواستند در مسیر آرامستان آیچی، امجد امینی پدر مهسا امینی را ترور کنند با هوشیاری نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

به گزارش مشرق، مهدی رمضانی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در گفت‌وگویی در سنندج اظهار داشت: طرح ترور پدر مهسا امینی که توسط یکی از گروهک‌های تروریستی کُردی در مسیر آرامستان سقز طراحی ‌شده بود، قبل از اقدام توسط نیروهای امنیتی خنثی شد.

به گفته وی، در این ارتباط چند نفر از نیروهای تروریست به دام افتادند.

سردار امان‌اله گشتاسبی فرمانده سپاه کردستان هم پیشتر گفت: طی اشراف اطلاعاتی در ۲۴ ساعت گذشته پاسداران گمنام امام زمان عج در سازمان اطلاعات سپاه بیت المقدس کردستان تعداد ۱۴ نفر از هسته‌های تشکیلاتی گروهک تجزیه‌طلب در شهرستان‌های سنندج، دیواندره، بانه و مریوان زیر ضربه اطلاعاتی قرار گرفته و دستگیر شدند.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ‘DW VOA