سران ناتو در شهر ویلنیوس، روسیه را به چالش می‌کشد
سران ناتو در شهر ویلنیوس، روسیه را به چالش می‌کشد
انتخاب شهر تاریخی ویلنیوس برای نشست سران ناتو این پیام را می‌رساند که تصمیم غرب برای جلوگیری از پیروزی روسیه در جنگ اوکراین جدی و پابرجا است

پس از آنکه نیروهای عراقی کویت را اشغال کردند، ملک حسین، پادشاه سابق اردن، با صدام حسین، رئیس‌جمهوری عراق، تماس گرفت و از او خواهش کرد نیروهایش را از کویت خارج کند و برای حل مسائل مورداختلاف به میز مذاکره بازگردد اما صدام در پاسخ گفت: «آن‌ها پا را از گلیم خود درازتر کرده‌اند و باید گوشمالی داده شوند.» او با این پاسخ کوشید اشغال کویت را تنها یک «عمل تادیبی» وانمود کند، اما تحولات آینده نشان داد که این اقدام تا چه اندازه بزرگ‌ و خطرناک‌ بود. چنانچه پس‌لرزه اشغال کویت خود عراق را نیز فراگرفت و پیامدهایی بر خلاف انتظار صدام حسین به‌ جا گذاشت. به همین‌ ترتیب وقتی ولادیمیر پوتین نیروهایش را به کنار مرز با اوکراین منتقل کرد، رهبران اروپا فکر کردند حمله‌ای صورت نخواهد گرفت و هدف از این تحرکات تنها ایجاد ترس و نگرانی است و در بدترین حالت از یک عملیات «گوشمالی» فراتر نخواهد رفت.

منظورم تشبیه عراق صدام به روسیه پوتین نیست؛ بلکه می‌خواهم بگویم برخی تحلیلگران در غرب به این باور رسیده‌اند که ممکن است جنگ اوکراین نتایجی بر خلاف انتظار پوتین به‌ جا بگذارد. آن‌ها می‌گویند پیمان ناتو امروز از هر وقت دیگر قوی‌تر شده و حتی در زمان تاسیسش در دوران ژوزف استالین هم این چنین نیرومند نبوده است. آن‌ها همچنین می‌گویند در حال حاضر اوکراین از هر زمان به پیمان ناتو نزدیک‌تر به‌ نظر می‌رسد. چنانچه رجب طیب اردوغان به رغم اینکه در سوریه با پوتین در یک سنگر قرار دارد و سامانه موشکی روسیه را به حیاط‌‌خلوت ناتو وارد کرده است، اخیرا از ولودیمیر زلنسکی پذیرایی به عمل آورده و تصریح کرده است که اوکراین شایستگی عضویت در ناتو را دارد.تصریح کرده است که اوکراین شایستگی عضویت در ناتو را دارد.

با این‌ حال نباید فراموش کنیم که جنت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، در پایان سفر خود به پکن، پیوند میان اقتصاد آمریکا و چین را جدایی‌ناپذیر خواند و از برقراری روابط دوجانبه بر پایه‌های مستحکم‌تر سخن گفت.

گزافه نیست اگر بگوییم که یک روسیه منزوی، زخمی و بی‌ثبات به سود جامعه جهانی نیست؛ اما نباید فراموش کنیم که کشور فنلاند که تازه از بی‌طرفی درآمده و به پیمان ناتو پیوسته است، یک هزار و ۳۴۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد.

یک دهه پیش در اروپا گفته می‌شد که پیمان ناتو فلسفه وجودی‌اش را از دست داده؛ زیرا با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی خطر از میان رفته است و روسیه دیگر دشمن نیست و اینکه برخی سیاستمداران روس دوران اتحاد شوروی را می‌ستایند، چیزی فراتر از نوستالژی یک پیرمرد‌ در حسرت دوران جوانی‌ نیست. همچنین گفته می‌شد که برای مداخله ناتو در مسائل آسیا که به اولویت‌های آمریکا تبدیل شده است هم دیگر دلیلی وجود ندارد. از این رو زمان آن فرا رسیده است که اروپا از زیر چتر آمریکا بیرون بیاید و به‌تنهایی از خود دفاع کند. بنابراین پیمان ناتو در حالت رکود و بی‌تحرکی قرار گرفته بود.

اما با اقدام پوتین در الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴، ناتو بار دیگر زنده شد. پس از آن، زمانی‌ که تانک‌های روسی در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ از مرز مشترک گذشتند و وارد خاک اوکراین شدند، شک‌ و تردیدها درباره ناتو دیگر از بین رفت و همه به اهمیت وجود آن پی بردند. حتی چند ماه بعد، بسیاری‌ به این نتیجه رسیدند که اگر اوکراین رسما در زیر چتر ناتو قرار می‌گرفت، از حمله روسیه در امان می‌ماند.

نشست سران کشورهای عضو ناتو قرار است در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، در نزدیکی مرز روسیه و بلاروس که زمانی جزو قلمرو اتحاد شوروی به‌حساب می‌رفت، از ۱۰ تا ۱۲ ژوییه برگزار شود. سران کشورهای عضو ناتو در واقع با انتخاب شهر تاریخی ویلنیوس برای این نشست خواستند این پیام جدی را به روسیه بفرستند که تصمیم غرب برای جلوگیری از پیروزی روسیه در جنگ اوکراین، کماکان پابرجا است و کمک‌های سخاوتمندانه ناتو به اوکراین همچنان ادامه خواهد یافت. شاید بهترین دلیل عملی برای جدی

بودن پیام یادشده این باشد که چند روز پیش از برگزاری نشست سران ناتو، دولت آمریکا به‌رغم مخالفت ساير اعضای ناتو، موافقت خود را برای ارسال بمب‌‌های خوشه‌ای به اوکراین اعلام کرد.

از این جهت، پوتین حق دارد خشمگین شود. به‌ویژه اینکه می‌داند اگر کشورهای بی‌طرف و اعضای پیشین شوروی به تاریخ گذشته خود خیانت نمی‌کردند و به ناتو نمی‌پیوستند، هیچ‌گاه تعداد خانواده ناتو به ۳۱ کشور نمی‌رسید.

از سوی دیگر حمله روسیه به اوکراین نتایجی به‌ بار آورد که رهبران روسیه انتظارش را نداشتند؛ یکی از این نتایج به‌شدت برانگیخته شدن احساسات میهن‌پرستانه و هویت ملی در شهروندان اوکراینی بود. چنانچه آخرین همه‌پرسی نشان داد که ۷۰ درصد مردم اوکراین از ادامه جنگ با نیروهای روسیه و دفاع از وجب‌‌به‌وجب خاک اوکراین طرفداری می‌کنند.

نتیجه دیگر حمله روسیه این است که یک سیاستمدار معمولی به نام زلنسکی به قهرمانی در سطح کشور خود و به ستاره‌ای در سطح قاره اروپا و جهان مبدل شد. نتیجه دیگر این جنگ هم بازگشت مقتدرانه آمریکا به جایگاه اصلی خود در رهبری پیمان ناتو است.

در این راستا باید گفت هرچند واکنش اروپا در برابر بحران اوکراین فراتر از حد انتظار بود، اروپایی‌ها می‌پذیرند که ایستادگی و مقاومت اوکراین در دفاع از خود، بیشتر مرهون واکنش جدی و موضع نیرومند آمریکا و کمک‌های سخاوتمندانه آن است.

درباره نشست سران ناتو در ویلنیوس باید اشاره کرد که پذیرش فوری و رسمی عضویت اوکراین در ناتو در این نشست بعید به نظر می‌رسد؛ زیرا این کار خطرات بزرگی به دنبال دارد و ممکن است پای ناتو را به جنگ مستقیم با روسیه بکشاند و خطر جنگ هسته‌ای را که مسکو همواره از آن یاد کرده است، افزایش دهد. با وجود آن، در این نشست به‌صراحت اشاره خواهد شد که عضویت در پیمان ناتو آینده محتوم اوکراین خواهد بود.

روشن است که امکان دارد نشست ویلنیوس برنامه‌‌ای چندساله‌ برای کمک‌های نظامی، اطلاعاتی و اقتصادی به اوکراین تدارک ببیند تا کی‌یف با تکیه بر آن بتواند به جنگ ادامه دهد؛ اگرچه ضدحمله‌اش به تاخیر افتد یا انجام نشود. این در حالی است که بر اساس پیش‌بینی برخی تحلیلگران، ممکن است برنامه کمکی که آمریکا برای اوکراین در نظر گرفته است، شبیه برنامه کمکی آن برای اسرائیل باشد.

به هرصورت نشست سران ناتو در ویلنیوس در حالی برگزار می‌شود که از جنگ اوکراین ۵۰۰ روز گذشته ولی تاکنون برنده و بازنده‌ای نداشته است و نشانه‌ای از پایان آن در افق دیده نمی‌شود. پیش‌بینی اینکه اوکراین بتواند تمام اراضی خود را از اشغال روسیه آزاد کند یا اینکه روسیه بتواند اوکراین را به تسلیم وا دارد و جنگ را به سود خود پایان دهد، نیز دشوار است.

این جنگ تاکنون حدود نیم میلیون کشته و زخمی به جا گذاشته است و بیم آن می‌رود که تبعات اقتصادی آن به سبب افزایش بهای انرژی و غلات، ثبات و امنیت بسیاری از کشورهای دور و نزدیک جهان را به خطر اندازد. یکی از تبعات این جنگ بحران ناشی از سرکشی فرمانده واگنر بود که گرچه در توان جنگی روسیه تاثیری نگذاشت، سیمای ارباب کرملین را مخدوش کرد.

البته سران ناتو به‌خوبی می‌دانند که شکست تمام‌عیار روسیه در جنگ اوکراین چه خطرهای وحشتناکی می‌تواند در پی داشته باشد. از این رو پیام روشن و تحریک‌آمیز آن‌ها در نشست ویلنیوس این خواهد بود: «روسیه اجازه ندارد در جنگ پیروز شود و چون پا از گلیم خود درازتر کرده است، باید گوشمالی داده شود.»

برپایی نشست سران ناتو در چندقدمی حیاط‌ خلوت روسیه

برگزاری نشست سران ناتو در شهر ویلنیوس پیامی روشن به کرملین و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است

کشورهای عضو ناتو، ترکیه را برای بازپس گرفتن مخالفتش با پیوستن سوئد به ناتو تحت فشار قرار می‌دهند- YVES HERMAN / POOL / AFP

تصمیم سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای برپایی چهارمین نشست سران کشورهای عضو این سازمان از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، در شهر ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، در نزدیکی بلاروس، متحد کرملین و حیاط‌ خلوت آن، اقدامی تصادفی نیست، زیرا بلاروس افزون بر واقع بودن در مجاورت سرزمین‌ روسیه و شهر کالینینگراد، میزبان تسلیحات هسته‌ای روسیه است و شمار نامعلومی از مزدوران گروه واگنر در آن حضور دارند.

این اقدام که در اوج رویارویی راهبردی‌ای انجام می‌شود که معادلات امنیتی اروپا و جهان را دگرگون خواهد کرد، در واقع انتخابی نمادین است در نوار مرز شرقی پیمان ناتو، و هدف آن ارسال پیامی قوی به کرملین و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، است.

نخست روسیه، سپس چین

موضوع محوری بحث‌های این اجلاس، دستیابی به توافق سیاسی در مورد آینده اوکراین، تعیین مسیر پیوستن این کشور به ناتو و تعهدات امنیتی مرتبط با‌ این اقدام است که واشنگتن هنوز اشتیاق چندانی به آن نشان نمی‌دهد. افزون بر این، موضوعات دیگری نیز، از جمله بررسی درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو، که ترکیه همچنان با آن مخالف است، و راه‌اندازی طرح‌های دفاعی جدید منطقه‌ای که تغییر گسترده‌ای در ساختار نظامی ناتو از زمان جنگ سرد ایجاد می‌کند، در این نشست بحث و بررسی خواهد شد.

تردیدی نیست که جنگ اوکراین، سازمان دفاع پیمان آتلانتیک شمالی را احیا کرد؛ به ویژه که هشدارهای مکرر دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا، و تهدید او به خروج از ناتو در صورت خودداری کشورهای اروپایی از افزایش سقف هزینه‌های نظامی خود و تحمل بار بیشتر بودجه ناتو، آینده این پیمان را زیر سوال برده بود.

از آغاز جنگ اوکراین، مشخص شد که کشورهای اروپایی که پس از پایان جنگ جهانی دوم خواهان تاسیس ناتو بودند، امروز در دام برنامه‌های دفاعی آمریکا گیر افتاده‌اند. این در حالی است که ایالات متحده در گام نخست، برای پیوستن به طرح دفاعی اروپایی‌ها که نخستین هسته پیمان آتلانتیک شمالی را تشکیل می‌داد، تمایلی نداشت. از سوی دیگر، حضور چهار کشور واقع در اقیانوس آرام (ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزلند) در این نشست، به این معنی است که هرچند امروز توجه ناتو بر روسیه متمرکز است، چین نیز از محدوده منافع این پیمان دور نخواهد بود.

سرنوشت عضویت اوکراین در ناتو

مسکو در توجیه جنگ خود علیه اوکراین، تاکید می‌کند که دسترسی ناتو به مرزهایش، خط قرمزی برای امنیت ملی این کشور است که نمی‌تواند اجازه عبور از آن را بدهد، و کشورهای عضو ناتو از وعده‌ها و تعهدات خود مبنی بر نگنجاندن اوکراین در سیستم دفاعی غرب سرپیچی کرده‌اند.

اجلاس ناتو که سه‌شنبه در ویلنیوس آغاز می‌شود، بخش عمده مذاکرات هسته‌ای خود را به تعیین چارچوب روابط حوزه آتلانتیک با اوکراین اختصاص خواهد داد. ناتو در اجلاس ۲۰۰۸ در بخارست، اوکراین را برای پیوستن به این پیمان فراخواند، اما از آن تاریخ به بعد و حتی پس از تصمیم مسکو به الحاق شبه‌جزیره کریمه به قلمرو روسیه در  ۲۰۱۴، هیچ پیشرفتی در این مسیر حاصل نشد.

با این حال، پس از آغاز تهاجم گسترده روسیه به اوکراین در اوایل سال گذشته میلادی، ناتو تصمیم گرفت که در یک شورای دفاعی مشترک، سطح روابط دیپلماتیک خود را با اوکراین بالا ببرد، و این امر به دولت کی‌یف اجازه می‌دهد که در سطحی برابر با اعضای پیمان ناتو، در بحث و بررسی بسیاری از مسائل مورد علاقه مشارکت داشته باشد.

شورای مذکور قرار است نخستین نشست خود را در اجلاس پیش رو برگزار کند. همچنین، پیش‌بینی می‌شود که در بیانیه‌ای که از اجلاس

ویلنیوس صادر می‌شود، تاکید شود که اوکراین در چارچوب گستره دفاعی ناتو واقع است. در همین راستا، رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه، شنبه، ۸ ژوئیه (۱۷ تیر)، در دیداری با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در استانبول گفت: «اوکراین شایسته عضویت در ناتو است.» با این حال، برخلاف برخی از کشورهای شرقی که می‌خواهند برای پیوستن اوکراین به ناتو جدول زمانی تنظیم شود، یا معتقدند که کی‌یف نیازی به رعایت کلیه شروط لازم برای پیوستن به ناتو ندارد، اردوغان در این باره چیزی نگفت.

محافل آگاه ناتو می‌گویند که اوکراین متقاعد شده است که پیش از پایان جنگ، و نیز پیش از تکمیل مجموعه‌ای از استانداردهای پیمان ناتو، ایجاد تغییرات گسترده در ساختارهای نظامی به ارث رسیده از دوران شوروی و اتخاذ قوانین پیمان آتلانتیک شمالی، عضویت این کشور در ناتو به هیچ‌وجه ممکن نخواهد بود. با این حال، این امر مانع موافقت نشست سران ناتو با اعطای بسته کمک اقتصادی چندساله به اوکراین به منظور نوسازی تجهیزات نظامی و تکمیل آموزش نیروهایش که سال‌ها قبل از جنگ آغاز شده بود، نخواهد شد.

حمایت امنیتی شبیه به وضعیت اسرائیل

اوکراین همچنان جویای دریافت ضمانت‌های امنیتی الزام‌آور از ناتو یا برخی از اعضای آن است، در حالیکه کشورهای عضو ناتو نیز همچنان از دادن این ضمانت‌ها و ارسال سلاح‌های تهاجمی مرگبار به اوکراین خودداری می‌کنند. افزون برآن، ناتو از ارائه هر تعهدی به اوکراین که بتواند به گونه‌ای تحت ماده شماره ۵ معاهده واشنگتن تعبیر شود، خودداری می‌کند، زیرا بر اساس ماده یادشده، چنانچه یک کشور عضو ناتو در معرض تجاوز نیروی خارجی قرار گیرد، باید سایر کشورهای عضو به دفاع از آن کشور به پا خیزند و چنین اقدامی، به آغاز جنگ مستقیم بین ناتو و روسیه منجر می‌شود.

در همین حال، برخی از کشورها، از جمله آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، قصد دارند پیشنهادی به اوکراین ارائه کنند که می‌تواند توافقنامه‌های دوجانبه یا دسته‌جمعی برای حمایت امنیتی از اوکراین فراهم، و تداوم جریان کمک‌های نظامی و پشتیبانی فنی و لجستیکی را به کی‌یف تضمین کند؛ درست مانند برخورد و تعاملی که ایالات متحده همین در طول چند دهه گذشته با اسرائيل داشته است.

این توافقنامه‌ها شامل تامین تسلیحات دفاعی، فناوری پیشرفته و تبادل اطلاعات امنیتی با اوکراین است، اما از آماده بودن این توافقنامه‌ها برای امضا در حاشیه اجلاس ویلنیوس هنوز خبری در دست نیست.

درخواست پیوستن سوئد به ناتو

موضوع مهم دیگری که در اجلاس پیش رو بحث خواهد شد، تلاش برای تکمیل روند درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو است. اما این موضوع همچنان با مخالفت ترکیه روبه‌رو است و آنکارا اصرار دارد که استکهلم باید فعالیت احزاب کرد مخالف آنکارا را در خاک خود ممنوع اعلام کند و شماری از افراد تحت پیگرد را به قوه قضائیه ترکیه تحویل دهد.

هرچند کشورهای عضو ناتو، ترکیه را برای بازپس گرفتن مخالفتش با پیوستن سوئد به ناتو تحت فشار قرار می‌دهند، آنکارا مدتی است قصد دارد در ازای عقب‌نشینی از موضع خود، به تسلیحات و امکانات پیشرفته آمریکایی، مانند نوسازی ناوگان هواپیماهای اف۱۶ و امکان خرید هواپیماهای جدید، دست یابد.

پس از چراغ‌سبز نشان دادن ترکیه در مورد پیوستن فنلاند به ناتو در آوریل گذشته، واشنگتن با فروش بسته نرم‌افزاری پیشرفته به ترکیه موافقت کرد، اما این موافقت همچنان به تصویب کنگره ایالات متحده نیاز دارد و هنوز روشن نیست که کنگره با این اقدام موافقت خواهد کرد یا خیر.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : ایندیپندنت