سعودی و ترکیه طرح اجرایی در زمینه همکاری‌های دفاعی امضا کردند
سعودی و ترکیه طرح اجرایی در زمینه همکاری‌های دفاعی امضا کردند
خالد بن سلمان: دو قرارداد خرید پهپاد با شرکت «بایکار» امضا شد شاهزاده خالد بن سلمان، وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی از امضای طرحی اجرایی با یاشار گولر، وزیر دفاع ترکیه در زمینه همکاری‌های دفاعی میان دو کشور خبر داد.
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر دفاع سعودی سه‌شنبه ۲۷ تیر در توییتی گام امضای طرح اجرایی در زمینه همکاری‌های دفاعی میان سعودی و ترکیه را «نقطه اوج همکاری دو کشور دوست در عرصه دفاعی و نظامی» دانست.

وی افزود: «دو قرارداد بین وزارت دفاع پادشاهی عربی سعودی و شرکت صنایع دفاعی بایکار ترکیه منعقد شد که بر اساس آن وزارت دفاع (سعودی) با هدف ارتقای آمادگی نیروهای مسلح و تقویت بنیه دفاعی و تولیدی کشور پهپاد خریداری خواهد کرد.»

امضای این طرح اجرایی همکاری‌های نظامی و دو قرارداد خرید پهپاد از شرکت بایکار ترکیه، در حاشیه سفر رسمی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به سعودی صورت گرفت.

اردوغان روز گذشته از سوی شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و رئيس شورای وزیران سعودی در کاخ السلام در شهر جده مورد استقبال قرار گرفت.

شرکت ترکیه‌ای بایکار به نوبه خود سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که توافق با وزارت دفاع سعودی شامل همکاری در انتقال فناوری و تولید مشترک است.

ولی‌عهد سعودی و رئیس جمهوری ترکیه طی یک جلسه رسمی ضمن بررسی ابعاد روابط دوجانبه، چشم‌انداز همکاری‌های مشترک و فرصت‌های توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف، درباره آخرین تحولات ‌و اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی و تلاش‌های انجام شده در این مورد گفت‌وگو کردند.

رئیس جمهوری ترکیه در چارچوب تلاش برای تقویت روابط مشترک و همکاری‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و تجاری بین دو کشور دوشنبه ۲۶ تیر در چارچوب یک سفر رسمی وارد جده شد.شور دوشنبه ۲۶ تیر در چارچوب یک سفر رسمی وارد جده شد.

اردوغان پیش از ترک استانبول، دوشنبه، در آغاز سفر خارجی خود به پادشاهی عربی سعودی که بعد از آن شامل قطر و امارات نیز می‌شود، گفت که حجم مبادلات تجاری بین ترکیه و کشورهای خلیج در ۲۰ سال گذشته از ۱٫۶ میلیارد دلار به ۲۲ میلیارد دلار افزایش یافته است.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین افزود که طی مذاکرات خود با مقامات سه کشور خلیجی و از طریق همایش‌های تجاری که در جده، دوحه و ابوظبی تشکیل خواهند شد، به دنبال راه‌هایی برای افزایش میزان تبادل تجاری با کشورهای منطقه خلیج خواهد بود.

خالد الفالح: فرصت‌های بزرگی برای سرمایه‌گذاری بین سعودی و ترکیه وجود دارد

وزیر سرمایه‌گذاری سعودی: پادشاهی عربی سعودی ۶۰ درصد از بازار مواد غذایی کشورهای خلیج را تشکیل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری سعودی همزمان با سفر رسمی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به کشورش و مشارکت او در همایش سرمایه‌گذاری و بازرگانی میان سعودی و ترکیه در جده، بر پیشبرد همکاری‌ها برای تلاش در جهت ارتقای روابط میان ریاض و آنکارا تاکید کرد.

الفالح دوشنبه ۲۶ تیر با بیان اینکه فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری بین سعودی و ترکیه وجود دارد، افزود: «سعودی از فضای اقتصادی و سرمایه‌گذاری ممتازی برخوردار است.»
وی خاطرنشان کرد که حجم سرمایه‌گذاری در بخش عمرانی سعودی تا سال ۲۰۳۰ به ۲۱۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

الفالح همچنین اشاره کرد که کشورش ۶۰ درصد از بازار مواد غذایی کشورهای خلیج را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: «۱۰ هزار کارخانه صنایع غذایی داریم و ۴ منطقه اقتصادی را نیز راه‌اندازی کرده‌ایم که با بخش‌های حیاتی اقتصادی ارتباط دارد.»

الفالح اعلام کرد که حدود ۱۱۴۰ شرکت با سرمایه سعودی در ترکیه فعالیت می‌کنند.

به گفته این وزیر سعودی کشورش موفق به جذب سرمایه‌گذاری‌های ۳۹۰ شرکت ترکیه‌ای شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه در حالی سفر رسمی خود به سعودی را آغاز کرد که انتظار می‌رود با افزایش میزان مبادلات تجاری دو کشور همکاری‌ها فی‌مابین آنها نیز ارتقا و گسترش یابد.

سلطان السلمی خبرنگار «العربیه» در این‌باره گفت: نشست‌های کمیسیون بازرگانی سعودی و ترکیه دوشنبه در جده با حضور بیش از ۲۰۰ بازرگان ترکیه‌ای علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در سعودی آغاز شد.

السلمی افزود: «این نشست‌ همچنین شاهد مشارکت بسیاری از شرکت‌ها و تجار سعودی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ترکیه بود».

وی ادامه داد: «در جلسات همایش سرمایه‌گذاری و بازرگانان سعودی و ترکیه پیش‌بینی می‌شود ۱۰ موافقتنامه در زمینه‌های اقتصادی از جمله معادن، انرژی، بهداشت و درمان، تغذیه، کشاورزی، املاک، ساخت‌ و ساز و گردشگری امضا شود».

ارزش صادرات ترکیه به سعودی طی ۴ ماهه اول سال جاری حدود ۷۸۱ میلیون دلار بوده است.

میزان تجارت بین دو کشور از ۴٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۶٫۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ رسید، بطوری‌که صادرات ترکیه به سعودی در سال گذشته بالغ بر ۱٫۰۵ میلیارد دلار بود که نسبت به ارقام سال ۲۰۲۱ که حدود ۲۵۰ میلیون دلار بود، جهش نشان می‌دهد.

هفته گذشته، همایش بازرگانی سعودی و ترکیه در استانبول برگزار شد که در آن ۱۶ قرارداد همکاری بین طرف سعودی و شرکت‌های ترکیه‌ای در زمینه‌های توسعه املاک، ساخت و ساز، مشاوره مهندسی و بخش‌های سرمایه‌گذاری دیگر با ارزش بیش از ۲٫۳ میلیارد ریال سعودی به امضا رسید.

اردوغان در سفر رسمی به سعودی وارد جده شد

خالد الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری سعودی همزمان با ورود اردوغان به جده بر همکاری در جهت ارتقای روابط میان ریاض و آنکارا تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه ۲۶ تیر در اولین سفر خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، در چارچوب سفری رسمی به پادشاهی عربی سعودی، وارد شهر جده شد.

اردوغان در این سفر رسمی با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه و شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی دیدار و درباره برخی امور مشترک بین دو کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه شامگاه دوشنبه در همایش سرمایه‌گذاری و بازرگانی سعودی و ترکیه در جده حضور یافته و قرار است طی آن سخنرانی کند.

اردوغان در گفت‌وگویی تلویزیونی قبل از ترک کشورش گفت که در سفر خود به سعودی در مورد زمینه سرمایه‌گذاری‌های فی‌مابین دو کشور سخن خواهد گفت و افزود: «پادشاهی عربی سعودی یکی از مهم‌ترین کشورهای منطقه است.»

انتظار می‌رود این سفر که همایش بازرگانی سعودی و ترکیه در حاشیه آن برگزار می‌شود، میزان تجارت و سرمایه‌گذاری‌های میان دو کشور را ارتقا دهد.

در همین راستا خالد الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری سعودی دوشنبه و همزمان با ورود اردوغان به جده بر همکاری در جهت ارتقای روابط میان ریاض و آنکارا تاکید کرد.

روابط اقتصادی و تجاری بین سعودی و ترکیه در سال‌های اخیر شاهد رشد مداوم بوده است و تا مارس گذشته ۱۱۴۰ شرکت سعودی در ترکیه و ۳۹۰ شرکت ترکیه‌ای در سعودی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های ساخت‌و‌ساز و تولید، تجارت عمده و خرده و بخش رستوران‌داری تمركز داشته است.

همایش سرمایه‌گذاری و بازرگانی سعودی و ترکیه اخیرا در استانبول برگزار شد و با امضای ۱۶ قرارداد همکاری بین طرف سعودی و شرکت‌های ترکیه‌ای در زمینه توسعه املاک، ساخت و ساز، مشاوره مهندسی و تعدادی دیگر از بخش‌های سرمایه‌گذاری با ارزش بیش از ۲٫۳ میلیارد ریال سعودی به پایان رسید.

سعودی در ماه مارس گذشته تصمیم به سپرده‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در بانک مرکزی ترکیه گرفت که در کاهش فشار ارز خارجی در ترکیه در پی زلزله ویرانگر نقش داشت.

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : العربیة