سقوط : بالگر حامل ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران
سقوط : بالگر حامل ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران
رسانهٰ‌های ایران بعدازظهر یکشنبه ۳۱ اردیبهشت از «فرود سخت» بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران خبر دادند

گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های دولتی و صدا و سیما حاکی از حادثه برای بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهان او در منطقه ورزقان، در صد کیلومتری شمال تبریز است.

در پی انتشار این خبرها، بابک محمودی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران اعلام کرد که تیم‌های پهپادی و امدادی به محل حادثه اعزام شده‌اند.

تا این لحظه جزئیات دقیقی از حادثه و دلایل آن از سوی منابع رسمی منتشر نشده است.

گفته می‌شود، علاوه بر ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه، محمدعلی آل هاشم میرهاشم، امام جمعه تبریز نیز در این بالگرد حضور داشته‌اند.

احمد وحیدی، وزیر کشور در گفتگو با شبکه خبر تایید کرد که یکی از بالگردهای کاروان ابراهیم رئیسی به دلیل شرایط آب و هوایی و مجبور به «فرود سخت» می‌شود. او افزود که گروه‌های امدادی در حال حرکت به محل حادثه هستند. به گفته او با توجه به مه‌آلود بودن، ممکن است رسیدن به محل بالگرد زمان‌بر باشد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از رئیس هلال احمر، از افزایش تیم های امدادی اعزامی به منطقه احتمالی حادثهخبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از رئیس هلال احمر، از افزایش تیم های امدادی اعزامی به منطقه احتمالی حادثه بالگرد حامل ابراهیم رئیسی خبر داد. پیرحسین کولیوند گفت: «منطقه را پایش می‌کنیم با توجه به نشانه‌هایی که در منطقه داریم شرایط جوی بسیار نامساعد و سخت گذر است اما با تمام تلاش اقدامات جست وجو انجام می شود. از پهپاد استفاده کردیم اما با توجه به شرایط جوی هوا امکان جست و جوی هوایی وجود ندارد».

بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی، «در صورت فوت، عزل، استعفاء، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهور (…)، معاون اول رئیس جمهور با موافقت رهبری اختیارات و مسئولیت‌های وی را برعهده می‌گیرد». این اصل قانون اساسی می‌فزاید: «شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه و معاون اول رئیس جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت پنجاه روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود».

ٰرئیسی امروز برای افتتاح یک سد مشترک با کشور جمهوری آذربایجان بر روی رودخانه ارس به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود. ٰٰرئیس جمهوری ایران صبح امروز با همتای آذربایجانی خود دیدار و گفتگو کرد.

ابراهیم رئیسی در کنار الهام علی‌اف، ٰرئیس جمهوری آذربایجان در حاشیه مراسم افتتاح سد قیزقلعه‌سی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، یکشنبه ۱۹ می ۲۰۲۴.
ابراهیم رئیسی در کنار الهام علی‌اف، ٰرئیس جمهوری آذربایجان در حاشیه مراسم افتتاح سد قیزقلعه‌سی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، یکشنبه ۱۹ می ۲۰۲۴. © AP

الهام علی‌اف در پیامی نوشت که خبرها درباره فرود اضطراری بالگرد حامل هیئت عالی ایرانی «موجب نگرانی شدید» شد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در واکنش به گزارش‌ها درباره حادثه برای بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، گفت که اتحادیه اروپا از نزدیک این وضعیت را رصد می‌کند.

۲۰:۳۳ وزیر کشور در آخرین گفت و گوی خود گفت: رئیس‌جمهور بعد از حادثه همه نیروها بسیج شدند؛ همه گروه‌ها اعم از سپاه، ارتش، فراجا، هلال‌احمر، نیروهای مردمی و تمام روستاییان به صورت خودجوش و با علاقه به دنبال پیدا کردن محل حادثه هستند. با توجه به اینکه منطقه شیب‌تند و جنگل است و از سوی دیگر شاهد بارش باران شدید هستیم، کاملا دید سخت است و به همین دلیل هنوز متاسفانه به نقطه مدنظر نرسیده‌اند اما نیروها در منطقه حضور وسیعی دارند و امیدواریم با دعای مردم عزیز هر چه سریعتر به نقطه حادثه برسند. مردم عزیز توجه داشته باشند که تنها مرجع رسمی اعلام اخبار صدا و سیما است و صحبت‌هایی که در شبکه‌های مختلف می‌شود سند و مرجعیتی ندارد.

محل احتمالی حادثه شناسایی شد ایرنا 

۲۰:۲۹ ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری هلال‌احمر در اطلاعیه شماره یک خود نوشت؛ ۲۳۰ امدادگر واکنش سریع و تخصصی کوهستان هلال‌احمر از ساعات اولیه در محل حادثه حاضر و در مسیر رسیدن به نقطه احتمالی حادثه هستند. گزارش‌های اولیه حاکی است محل احتمالی حادثه شناسایی شده و امدادگران در این مسیر در حال حرکت هستند. در حال حاضر جهت تقویت تیم.های امدادی و به‌کارگیری تمامی امکانات، ۱۵ تیم آنست هلال‌احمر (سگ‌های زنده‌یاب) در حال جست‌وجوی منطقه هستند.

۱۸:۳۹ طبق گزارش های میدانی خبرنگار ایرنا، هوا به شدت مه آلود است و مجددا موج جدیدی از مه مشاهده می شود و در حال حاضر میزان به حدی است که دید به زیر ۱۰ متر رسیده و امداد را سخت کرده است هنوز اطلاع موثقی از محل سقوط به دست نیامده؛ به دلیل بدی شرایط جوی امکان جست و جو و پرواز بالگرد نیست و امداد و نجات به صورت زمینی انجام می شود.

۱۷:۳۷ براساس گزارش هایی که اهالی روستاهای اطراف محل بروز حادثه داده اند، هلیکوپتر حامل رییس جمهور و همراهانش در منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود دچار سانحه شده است. ️اهالی این منطقه که در شمال ورزقان در استان آذربایجان شرقی قرار دارد به خبرنگار ایرنا گفته‌اند که ساعتی پیش صداهایی در این منطقه شنیده شده است.

بیش از ۲۰ تیم امداد و نجات با تجهیزات کامل از جمله پهپاد و سگ‌های زنده‌یاب به منطقه اعزام شده‌اند و در کنار آنها گروه‌هایی از تکاوران و نیروهای مخصوص نیروهای مسلح نیز برای کمک به عملیات جستجو در منطقه حضور دارند.
️به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه و همچنین شرایط جوی نامساعد بویژه مه غلیظ در منطقه عملیات جستجو و نجات زمانبر است.

 چه کسانی همراه رئیس جمهور بودند؟ 

۱۶:۱۷ بالگرد حامل رئیس‌جمهور حین بازگشت از افتتاح سد «قیز قلعه سی» در منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود دچار سانحه شد.

آیت‌الله رئیسی، حجت الاسلام آل هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، خلبان، کمک خلبان، کروچیف(یعنی دستیار خدمه پرواز) سر تیم حفاظت و یکی از محافظین و چند تن دیگر از همراهان از جمله سرنشینان این بالگرد بودند.

شرایط سخت آب و هوایی و مه سنگین تلاش گروه‌های امدادی را با سختی روبرو کرده است.

 

ویدیو FullSizeRender

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi ، ایرنا