سومین موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس
سومین موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس
سومین موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس با موفقیت پرتاب شد؛ فضاپیما حین بازگشت به زمین «گم» شد

پس از دو پرتاب آزمایشی که با شکست مواجه شدند، سومین موشک بزرگ استارشیپ شرکت اسپیس ایکس امروز پنجشنبه ۱۴ مارس با اهدافی بلندپروازانه به فضا پرتاب شد. از جمله اهداف این پرتاب آزمایشی، بازگشت «کنترل شده» آن به کره زمین در محدوده اقیانوس هند بود. اما دقایقی بعد، شرکت اسپیس ایکس اعلام کرد که موشکش در هنگام بازگشت به زمین «گم» شده است.

موشک استارشیپ با ۱۲۰ متر ارتفاع، بزرگترین وهمچنین قدرتمندترین موشک جهان است. پرتاب این موشک عظیم برای سومین پرواز آزمایشی از پایگاه فضایی «استاربیس» در بوکا چیکا در جنوب تگزاس انجام شد.

برای سومین آزمایش، اسپیس ایکس گفته بود که قصد دارد چندین «هدف جاه طلبانه» را محقق کند. از جمله اینکه قرار بود فرود کنترل شده آن پس از حدود یک ساعت در اقیانوس هند اتفاق بیفتد. اما این شرکت روز پنجشنبه در جریان پخش زنده اینترنتی که حدود ۳.۵ میلیون نفر آن را دنبال می‌کردند، اعلام کرد که موشک عظیم استارشیپ حین ورود مجدد به جو زمین «گم» شده است.

پیش ار این هم پیش‌بینی شده بود که استارشیپ در اثر برخورد با سطح آب، «متلاشی» شود.

شرکت اسپیس ایکس، متعلق به ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی هدف خود از پروژه استارشیپ را استقرار بشر در سیاره مریخ اعلام کرده است. توسعه و موفقیت پروژه استارشیپ برای ناسا هم اهمیت دارد. چرا که این سازمان برای فرود فضانوردان خود بر روی ماه در جریان ماموریت آرتمیس ۳ که برای سال ۲۰۲۶ برنامه ریزی شده است، روی این فضاپیما حساب ویژه‌ای باز کرده است.

موشک استارشیپ از دو قسمت تشکیل شده است: مرحله پیشرانه «فوق سنگین» در پایین و فضاپیمای استارشیپ در بالای آن قرار دارند. برای ساده‌سازی به کل موشک نیز استارشیپ گفته می‌شود.

آخرین پرتاب آزمایشی استارشیپ چهار ماه پیش انجام شد. دو مرحله موشک برای اولین بار با موفقیت از هم جدا شدند، اما اندکی بعد هر دو منفجر شد .

نوآوری واقعی استارشیپ این است که در نهایت باید کاملاً قابل استفاده مجدد باشد. در حال حاضر، تنها مرحله اول موشک فالکون ۹ پس از هر پرتاب به زمین بازمی گردد تا مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

دومین شکست پروژه فضایی استارشیپ؛ بزرگترین موشک جهان بعد از موفقیت اولیه، منفجر شد

شرکت فضایی ایلان ماسک امروز شنبه ۱۸ نوامبر اعلام کرد که هر دو قسمت موشک عظیم استارشیپ شرکت اسپیس‌ایکس اندکی پس از جدایی موفقیت آمیز آن‌ها منفجر شدند.شرکت فضایی ایلان ماسک امروز شنبه ۱۸ نوامبر اعلام کرد که هر دو قسمت موشک عظیم استارشیپ شرکت اسپیس‌ایکس اندکی پس از جدایی موفقیت آمیز آن‌ها منفجر شدند.

تصویر لحظه پرتاب موشک استارشیپ، تگزاس، ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳.
تصویر لحظه پرتاب موشک استارشیپ، تگزاس، ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳. © AP – Eric Ga
دومین پرتاب آزمایشی موشک استارشیپ شرکت اسپیس‌ایکس با شکست مواجه شد. استارشیپ که قدرتمندترین و بزرگترین موشک تاریخ است، دقایقی بعد از پرتاب و جدایی موفقیت‌آمیز دو قسمت بالایی و پایینی آن، منفجر شد. این خبر را شرکت فضایی ماسک در جریان ویدئویی زنده از دومین پرتاب این موشک اعلام کرد.

اولین پرتاب آزمایشی این موشک در بهار گذشته نیز ناموفق بود و اندکی پس از پرواز با انفجاری عظیم بر فراز خلیج مکزیک به پایان رسید.

IMG_7276 E4286687 C325 4887 B9a1 Bd3f053f72a9 B8ba9c86 8526 4cc5 8f95 B8f4a66dbefe 5fc397a3 Acd0 4e28 840d 0c3b728ded6f 28c5ad84 640d 4ba7 939e 4daee0def471 D9bcdfa7 9fa7 4f9a 8193 F4c651f87e38
IMG_7309 IMG_7349

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : rfi فرانسه