طالبان پاکستان می‌گوید در یک‌سال ۹۰۰ حمله در پاکستان انجام داده
طالبان پاکستان می‌گوید در یک‌سال ۹۰۰ حمله در پاکستان انجام داده
طالبان پاکستانی در گزارش فعالیت‌هایش گفته در سال ۲۰۲۳ مجموعا ۸۸۱ حمله در پاکستان انجام داده که بیش از ۲۱۹۳ سرباز پاکستانی در آن کشته شدند.

در این گزارش که یک نسخه آن به افغانستان اینترنشنال رسیده حملات تی‌تی‌پی نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است.

تحریک طالبان پاکستان در سال ۲۰۲۲ تحدود ۳۶۷ حمله انجام داده بود.

تحریک طالبان پاکستان روز یکشنبه (۱۰ جدی) گزارش سالانه خود را منتشر کرد و یک نسخه آن به بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال نیز رسیده است.

بر اساس این گزارش، بیشترین حملات طالبان پاکستانی، به شمول پنج حمله انتحاری، در وزیرستان شمالی و جنوبی انجام شده که در وزیرستان شمالی ۲۰۸ مورد و در وزیرستان جنوبی ۱۵۲ مورد بوده است.

طالبان پاکستانی در سال جاری ۵۷ حمله را در پشاور و ۴۰ حمله نیز در بلوچستان انجام داده است. این گروه سال گذشته ۵ حمله در پنجاب انجام داده بود، اما امسال این حملات به ۱۰ مورد افزایش یافته است.

سخنگوی این گروه به بخش پشتو افغانستان اینترنشنال گفت که حملات آنان نسبت به سال گذشته ‘۱۰۰ درصد افزایش داشته است.’ او افزود که حملات تحریک طالبان پاکستان روز به روز در حال افزایش است.

احسان الله احسان همچنین از افزایش جنگجویان این گروه یاد کرده و گفته که تعداد زیادی از جوانان در مدارس و دانشگاه‌های پاکستان خواهان عضویت در این گروه هستند.

ارتش پاکستان نیز گفته است که در سال ۲۰۲۳، ۱۸ هزار و ۷۳۶ عملیات نظامی در سراسر کشور انجام داد که در آن ۵۶۵ شبه‌نظامی را کشته‌ است.

بر اساس آمار ارتش پاکستان‌‌ در سال جاری بیش از یک‌هزار نفر از جمله ۲۶۰ افسر و سرباز در حملات تروریستی جان خود را از دست داده است.

پیش از این‌ حکومت پاکستان گفته بود که تحریک طالبان پاکستان پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان و دستیابی به تسلیحات پیشرفته، حملات خود را چندین برابر کرده است

پاکستان گفته است که رهبران تحریک طالبان پاکستان از خراسان آریا برای حملات برنامه ریزی می‌کنند.

 

گروه طالبان پاکستان رهبر جدید انتخاب کرد

يکشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۸
گروه طالبان پاکستان با تایید کشته شدن رهبر پیشین این گروه اعلام کرده که رهبر جدیدی انتخاب کرده است.
گروه طالبان پاکستان رهبر جدید انتخاب کرد

گروه طالبان پاکستان با تایید کشته شدن رهبر پیشین این گروه اعلام کرده که رهبر جدیدی انتخاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ در اعلامیه‌ای‌ که محمد خراسانی، سخنگوی طالبان پاکستان به رسانه‌ها فرستاده، شورای رهبری این گروه “مفتی نور ولی محسود” را به عنوان رهبر جدید این گروه تعیین کرده است.

بر این اساس، سخنگوی گروه طالبان پاکستان در بیانیه ای برای نخستین بار کشته شدن “مولانا فضل الله” را در حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکایی تائید کرد.

خراسانی در این بیانیه ببه دو سرکرده پیشین گروه طالبان پاکستان که آنها هم در حملات نیروهای امریکایی کشته شدند اشاره کرد و مدعی شد که باعث افتخار است که همه رهبران گروه طالبان پاکستان به وسیله کافران به شهادت رسیده اند.

به گفته خراسانی، شورای طالبان پاکستان، مفتی نور ولی محسود را به عنوان جانشین فضل الله انتخاب کرد.
رسانه‌های پاکستان ۲۹ جوزا با انتشار خبری مدعی شدند که در پی هلاکت “ملا فضل الله” رهبر پیشین “تحریک طالبان”، عمر رحمانی رهبر جدید این گروه تعیین شده است.

براساس اخبار منتشر شده در رسانه‌ها، آن تصمیم در نشست مشترکی در ولایت کنر در شرق خراسان آریا گرفته شده بود ولی اعلام شد که تصمیم نهایی در این باره در نشست رهبران ارشد همه شاخه های این گروه گرفته می شود.

پس از تائید کشته شدن سرکرده گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان در ۱۳ جون یا ۲۳ جوزا اشرف غنی رییس جمهوری کشور در تماس تلفنی با ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان درباره این رویداد به تبادل نظر پرداخت.

رهبران پیشین این گروه، بیت‌الله محسود و حکیم‌الله محسود نیز در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ در حملات هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی کشته شده بودند.

مفتی نور ولی محسود در فبروری امسال پس از کشته شدن خالد محسود، معاون این گروه در حملات هوایی امریکا، جانشین او شد.

گفته می‌شود که نور ولی محسود از رهبران تندرو طالبان پاکستان است که در مناطق شهری این کشور از جمله کراچی تجربه فعالیت دارد.

او تحصیلات دینی را در شهر فیصل آباد ایالت پنجاب پاکستان تمام کرده و اخیرا کتابی در ستایش بیت‌الله محسود، از رهبران سابق این گروه نوشته که در سال ۲۰۰۹ در حمله هوایی امریکایی کشته شد.

ارتش پاکستان می‌گوید دستکم پنج «تروریست» را در ایالت خیبرپختونخوا کشته است

ارتش پاکستان روز شنبه، نهم جدی، از کشته شدن دستکم پنج «تروریست» در عملیاتی در منطقه‌ای به نام میرعلی در ایالت خیبرپختونخوا خبر داد.

در بیانیه ارتش آمده این پنج نفر پس از درگیری با نیروهای امنیتی پاکستان کشته شده‌اند.

در بیانیه آمده است که ارتش پیش از این گزارش‌هایی درباره جابجایی «افراد تروریست» در منطقه میرعلی دریافت کرده‌ بود و این افراد در فعالیت‌های ضد امنیتی، اخاذی و کشتار هدفمند شرکت داشتند.

در بیانیه توضیح داده نشده که افراد کشته شده به کدام گروه تعلق داشتند، با این حال گفته شده که از نزد آن‌ها مقداری سلاح و مهمات به دست آمده است.

پاکستان پس از تسلط کامل طالبان بر خراسان آریا  در اسد ۱۴۰۰، گواه افزایش شدید حملات خونبار در مناطق مختلف خود بوده است. بیشترین حملات در جریان یک سال گذشته بر ایالت خیبرپختونخوا، در همسایگی خراسان آریا  متمرکز بوده است.

مقامات ارشد پاکستانی طالبان را متهم کرده‌اند که به جنگجویان و فرماندهان تحریک طالبان پاکستانی (تی‌تی‌پی) در افغانستان پناهگاه داده است. آن‌ها همچنین ادعا کرده‌اند که برخی از اعضای گروه طالبان افغان در سازماندهی و اجرای حملات علیه نیروهای امنیتی در پاکستان دست داشته‌اند. با این حال طالبان خراسان آریا  و تحریک طالبان پاکستان هر دو این ادعاها را تکذیب کرده‌اند.طالبان پاکستان از خاک خراسان آریا استفاده می‌کند

  • نویسنده : قیام خوراسانی
  • منبع خبر : اینترنشنال / جمهور نیوز